Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Marzec 28, 2024, 06:43:58 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: 1 2 [3] 4 5   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Lotnictwo rozpoznawcze  (Przeczytany 18849 razy)
Alberich
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1008



« Odpowiedz #30 : Wrzesień 17, 2020, 02:38:22 »

Ok, jasne. Po prostu nigdy wcześniej nie spotkałem się jeszcze z taką sytuacją, choć gram kilka lat, kiedy próbowałem atakować jednostką o zerowym ataku przeciwpancernym.

Jak wspomniałem, trochę nim grałem więc wypowiem się akurat tylko na razie o nim. Jestem bardzo zadowolony z faktu posiadania takiej maszyny. Jak na rok 1940 (dostałem w prototypach) samolot bardzo potężny i chyba aż za, nie wiem jak będzie w roku następnym i jak sobie poradzi z bardziej zaawansowanymi samolotami wroga. Co do możliwości walki powietrznej to potrafi zwyciężyć Hurricane I oraz pokonuje praktycznie każdą inną starszą maszynę. Po dodatkach dodatkowo ma bardzo duży zasięg działania.
U mnie pełni trzy funkcje, zadania:
- rozpoznanie
- wstępne bombardowanie, by potem w tą samą jednostkę mogły zaatakować inne samoloty
- walka z samolotami przeciwnika, często z takimi co wcześniej traciły swe punkty siły

Odkąd weszła zmiana to bardziej się skłaniam u Niemców do kupowania myśliwców rozpoznawczych, które teraz wydają się o wiele atrakcyjniejsze, niż samoloty służące do rozpoznania z klasy bombowców. Po prostu trochę tracą na znaczeniu.

Primus, mam pytanie. Jakbyś grał na bardzo niskim poziomie prestiżu, wolałbyś wybrać bardziej samolot rozpoznawczy z klasy myśliwców czy bardziej z klasy bombowców?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2020, 04:27:18 wysłane przez Alberich » Zapisane

Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #31 : Wrzesień 18, 2020, 02:06:48 »

Jak na rok 1940 (dostałem w prototypach) samolot bardzo potężny i chyba aż za, nie wiem jak będzie w roku następnym i jak sobie poradzi z bardziej zaawansowanymi samolotami wroga.
Twój przykład jest nie do końca reprezentatywny, ponieważ dostałeś ten samolot jako prototyp.
Dzięki temu że był nad-czasowy, miał względnie dobre statystyki. Solidne parametry (w danym okresie) pozwoliły go szybko wytrenować. A dzięki wysokiemu doświadczeniu mógł być skuteczny w późniejszym okresie.

Przyznam szczerze, że nie rozważałem zbytnio skuteczności "myśliwców rozpoznawczych" pod kątem użyteczności prototypów. Traktowałem to jako sytuacje mocno losową.

Bazowe założenie (stojące za pozostawieniem tych maszyn w klasie myśliwców) było takie, że gdy kupimy wspomniany samolot w normalnym trybie, będzie on dość wrażliwą jednostką.
Przeciętny samolot rozpoznawczy (w klasie TB) można eskortować, zapewniając mu bezpieczeństwo (bez względu na statystyki i doświadczenie).
Samolot rozpoznawczy w klasie myśliwców, w założeniu musi radzić sobie sam. Umiarkowane statystyki czynią go atrakcyjnym celem. Dopóki nie nabierze doświadczenia wymaga stosunkowo ostrożnej gry. Pozostawienie go na widoku może źle się skończyć

Co do wyboru, w mojej opinii wiele zależy od konkretnej kampanii.
Podstawowym czynnikiem są dostępne środki, bo myśliwce rozpoznawcze nie są tanie. Szczególnie że do pełnej funkcjonalności wymagają dodatków (odpowiednio droższych).
Drugim nie mniej ważnym czynnikiem są różnice w doświadczeniu jednostek gracza i AI.
Wytrenowanie "zielonego" myśliwca rozpoznawczego może być kłopotliwe i niebezpieczne, jeśli myśliwce AI dysponują 2-3 belkową przewagą doświadczenia.

Warto również uwzględnić kwestie potencjalnego leadera. IMHO samolot rozpoznawczy w klasie TB po zdobyciu leadera deklasuje myśliwce rozpoznawcze. Może wlatywać w sam środek formacji przeciwnika nie przejmując się potencjalnymi pułapkami. To drastycznie upraszcza rozpoznanie.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #32 : Wrzesień 18, 2020, 05:31:12 »

Primus, mam pytanie. Jakbyś grał na bardzo niskim poziomie prestiżu, wolałbyś wybrać bardziej samolot rozpoznawczy z klasy myśliwców czy bardziej z klasy bombowców?

Co do zasady nie gram na bardzo niskim prestiżu - grając wolę zabawę niż wyzwania.

Dostałem jeszcze Me 262A-5.
To już inna para kaloszy niż poprzednicy. Jest na tyle silny że przeciwników w powietrzu (przynajmniej w G38) nie musi się obawiać. Oczywiście potwierdzam że skuteczność w atakach na cele lądowe niezbyt duża. Doświadczenie zdobywa w dość szybko. Do likwidacji wrogich bombowców w razie potrzeby bardzo skuteczny. No i gigantyczny zasięg daje duże możliwości.

Co do wybory bombowiec - myśliwiec myślę że bez względu na poziom prestiżu nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Zleży od kampanii dostępnych jednostek i czasu w którym się gra.
Przykładowo nie zdecydowałem się na zakup Bf 110E-3 z jednej strony ze względu na cenę (516 do 240 Storcha) a po drugie ze obawy czy w razie konfrontacji z wrogimi myśliwcami przetrwa.
Myślę że na początku kampanii storchy / ramy itp będą niezastąpione. A później to już zależy kto co lubi i na jakich mapach gra się toczy.
Przykładowo na G45 czy G41 to bym myślał o myśliwcach gdyby były dostępne.
Waldzios czy planujesz może dodanie w sprzęcie ROP planujesz dodanie myśliwców rozpoznawczych?
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #33 : Wrzesień 18, 2020, 06:08:38 »

Waldzios czy planujesz może dodanie w sprzęcie ROP planujesz dodanie myśliwców rozpoznawczych?
Na razie traktuje te zmiany nadal jako testowe  (szczególnie w kwestii uzbrojonych myśliwców) .
Trudno planować nowe jednostki, gdy stare nie są jeszcze w zadowalającym stopniu przetestowane.

Docelowo, jeśli zmiana się przyjmie, pewnie można będzie rozważyć taki myśliwiec dla ROP.
Gałąź lekkich myśliwców (Sokół, Kruk) zapewne dobrze by się tu wpasowała.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #34 : Październik 10, 2020, 09:42:05 »

W Suite AV-8B Harrier II+ jest dla USA dostępny od 1991 roku a F34B od 2015 roku jednak w Delcie nie mogę tych myśliwców z ruchem fazowym kupić?
Czy jakieś dodatkowe ograniczenia zostały wprowadzone. Wcześniej AV-8B Harrier II+ był dostępny wyłącznie dla USM i w Delcie do zakupu dzięki temu w jednym z bliwschowschodnich scenariuszy i ok.
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #35 : Październik 10, 2020, 09:59:45 »

W Suite AV-8B Harrier II+ jest dla USA dostępny od 1991 roku a F34B od 2015 roku jednak w Delcie nie mogę tych myśliwców z ruchem fazowym kupić?
Czy jakieś dodatkowe ograniczenia zostały wprowadzone. Wcześniej AV-8B Harrier II+ był dostępny wyłącznie dla USM i w Delcie do zakupu dzięki temu w jednym z bliwschowschodnich scenariuszy i ok.
Harriery i F-35B znajdują się wyłącznie na wyposażeniu USMC, który w naszym efilu stanowi oddzielną nacje.
Stąd tez wspomniany sprzęt nie jest dostępny dla podstawowej nacji USA.
To samo dotyczy też na przykład śmigłowców SeaCobra / SuperCobra.

Odpowiedniki tych jednostek znajdujące się w nacji 'USA' mają wyłączoną możliwość zakupu.
Ma to dwa cele.
Po pierwsze rozszerza listę dostępnych prototypów (można je otrzymać jako nagrodę w kampanii).
Po drugie porządkuje kolorystykę, gdy trzeba wykorzystać te jednostki w kampaniach (jednostki USMC są domyślnie zielone).
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2020, 06:43:12 wysłane przez Waldzios » Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #36 : Październik 10, 2020, 10:58:42 »

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem w Delcie Harrier II+ jest do kupienia w dwóch scenariuszach w których pojawia się USM natomiast  F35 B nie da się kupić.
Czy można dostać F35 B jako prototyp? Na liście w kilku scenariuszach jest?
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #37 : Październik 10, 2020, 11:36:25 »

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem w Delcie Harrier II+ jest do kupienia w dwóch scenariuszach w których pojawia się USM natomiast  F35 B nie da się kupić.
Czy można dostać F35 B jako prototyp? Na liście w kilku scenariuszach jest?
Tak. Harrier powinien być dostępny w scenariuszach w których możemy kupić sprzęt 'US Marines'.

F-35B można otrzymać jako nagrodę w scenariuszach rozgrywanych na przełomie 2014/2015 (Singapore, Manila, Tunis).
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #38 : Marzec 16, 2021, 12:47:57 »

Trochę potestowałem grając w G38.
Fw 189A-2 - w porównaniu do Storcha cena wysoka a różnice (zwłaszcza z dodatkiem recon) w możliwościach rozpoznawczych niewielkie. Nie sądzę żeby wyparł Fi 156 zwłaszcza w początkowym okresie gry. Ale jednostka stała się wreszcie grywalna. Jej zaleta to że szybciej niż Storch zdobywa doświadczenie.
Me 410A-1/U-1 - luksus zwłaszcza z dodatkiem recon (1055 pkt prestiżu w porównaniu do 374 Storcha z takim samym dodatkiem czy też 552 pkt Ramy też z dodatkiem). Oczywiście w dalekim rozpoznaniu niezastąpiony ale za tą cenę można mieć 2/3 samoloty. Błyskawicznie zdobywa doświadczenie.
Bf 109G-8 - zaleta to że nie wymaga ochrony. Ale w porównaniu do innych myśliwców jest słabowity. Jak by się naciął na porządnego przeciwnika to nie wróżę mu sukcesów. Tragicznie słaby w atakach na cele lądowe. Ale jak już coś ustrzeli do doświadczenie leci szerokim strumieniem.
Ogólnie zmiana mi się podoba. Ożywia kilka jednostek. Daje nowe możliwości kształtowania armii. Ze względu na wysokie koszty wcale nie eliminuje słabszych jednostek Jeśli jeszcze coś kupię / przezbroję to później napiszę.
Teraz jadę Blitza, zatem mam na bieżąco...
Storch- nareszcie nie ma "przymusu" pozostawać przy nim. Wiadomo, jest od samego początku, jest tani, ale brak HA mocno irytuje, zatem prędko je wymieniam.

Henschel 126 - stanowczo lepsza alternatywa. Atak na każdy rodzaj celu. Zdarzało mi się wykończyć niezłego niedobitka, ogólnie miałem bardzo długo dwa, jednemu dałem z ciekawości atrybut: dodatek, by widział na 6, ale całkowicie o tym zapominam. ;-)

Fw 189A-2 - skok jakościowy wyraźny. Ma możliwości bojowe o wiele większe. Cały czas mam jedną, ale to raczej z braku kasy nie wymieniłem na inny model.

Nie używam rozpoznawczych myśliwców. denny jako myśliwiec i nie można go eskortować. Ja wolę dać eskortę myśliwska niż łudzić się, że przeżyje.

Me 410A-1/U-1 - totalne szaleństwo. Ideał. Szybki i efektywny. Wymieniłem za kupę prestiżu oba Henschle na te 410- tki. Jeżeli lubicie grać dla frajdy, to totalnie się sprawdza. Pomijając jego walory.

W inne typy nie wejdę, powyższy jest optymalny.
Ja skończę Blitzkrieg, to dam znać, jak to w innych nacjach.

REASUMUJĄC: ruch fazowy jest trafnym dodatkiem. Uatrakcyjnia grę, daje walor dla komputera, nie zmieniając logiki walki. 
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #39 : Marzec 16, 2021, 12:50:41 »

Me 410A-1/U-1 , Aufklarung 1 , 5 bars , 611 exp , Niemcy , 10/10 ,    Recon, 5 kill , 744 pp - U:011  [+33 exp]

 Fw 189A-1 , Aufklarung 3 , 5 bars , 501 exp , Niemcy , 10/10 , 3 kill , 360 pp - U:041  [+23 exp]

 Me 410A-1/U-1 , Aufklarung 2 , 3 bars , 306 exp , Niemcy , 10/10 , 2 kill , 744 pp - U:044  [+29 exp]

To moje 3 jednostki. Jak widać ostro walczą. ;-)
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Alberich
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1008



« Odpowiedz #40 : Wrzesień 04, 2021, 11:15:30 »

Cytat: Waldzios
Samolot rozpoznawczy w klasie myśliwców, w założeniu musi radzić sobie sam. Umiarkowane statystyki czynią go atrakcyjnym celem. Dopóki nie nabierze doświadczenia wymaga stosunkowo ostrożnej gry. Pozostawienie go na widoku może źle się skończyć

Cytat: Zsamot
Nie używam rozpoznawczych myśliwców. denny jako myśliwiec i nie można go eskortować. Ja wolę dać eskortę myśliwska niż łudzić się, że przeżyje.

Wystarczy go dobrze ulokować w lesie lub w górach, żeby miał większe szanse na przeżycie. Praktycznie z moich gier przeciwnik go wtedy nie wykrywa.

Cytat: Zsamot
Henschel 126 - stanowczo lepsza alternatywa. Atak na każdy rodzaj celu. Zdarzało mi się wykończyć niezłego niedobitka, ogólnie miałem bardzo długo dwa, jednemu dałem z ciekawości atrybut: dodatek, by widział na 6, ale całkowicie o tym zapominam. ;-)

Ja wolę używać He-70 jak jest dostępny. Jest też He-46C, który ma lepsze parametry ataku (3 HA, 4 SA). He-126 w porównaniu z Fi-156 ma też mniejszą obronę lądową, 5 do 8.

Odnośnie lotnictwa niemieckiego: cena jakościowo lepszego i późniejszego Bf-109G-8 jest mniejsza niż Bf-110G-3 co powoduje, że ulepszenie tego drugiego w pierwszy jest bezcenowe. Według mnie do poprawy.

Odnośnie lotnictwa amerykańskiego: czy samoloty rozpoznawcze na bazie myśliwców zostaną przeniesione z klasy bombowce taktyczne do klasy myśliwce?

Propozycja kolejnych zmian: podniesienie statystyki pola widzenia u samolotów drugo wojennych z klasy bombowce strategiczne z 4 do 5. Można to tłumaczyć lataniem na większym średnim pułapie. Taka zmiana według mnie miałaby sens dla balansu i grywalności, gracz mógłby sobie wybrać albo tańszy samolot rozpoznawczy z klasy bombowce taktyczne z mniejszym polem widzenia albo droższy z klasy bombowców strategicznym, ale za to ze zwiększonym polem widzenia. Również samoloty strategiczne mogłyby być ograniczone w inny sposób, poprzez dodanie cechy * czyli "nie używa prowizorycznych lądowisk".

Cytat: Waldzios
Twój przykład jest nie do końca reprezentatywny, ponieważ dostałeś ten samolot jako prototyp.
Dzięki temu że był nad-czasowy, miał względnie dobre statystyki. Solidne parametry (w danym okresie) pozwoliły go szybko wytrenować. A dzięki wysokiemu doświadczeniu mógł być skuteczny w późniejszym okresie.

Może rozwiązaniem jest, żeby wszystkie myśliwce rozpoznawcze miałyby nieznacznie obniżoną inicjatywę jako cena za możliwość ruchu fazowego?
Zapisane

Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #41 : Wrzesień 04, 2021, 04:52:11 »

Odnośnie lotnictwa niemieckiego: cena jakościowo lepszego i późniejszego Bf-109G-8 jest mniejsza niż Bf-110G-3 co powoduje, że ulepszenie tego drugiego w pierwszy jest bezcenowe. Według mnie do poprawy.
Masz racje  w kwestii Bf-109G-8. Kompletnie przegapiłem kwestię ceny. Obecna cena pochodzi z czasów gdy był mniej użyteczny. Poprawię.

Odnośnie lotnictwa amerykańskiego: czy samoloty rozpoznawcze na bazie myśliwców zostaną przeniesione z klasy bombowce taktyczne do klasy myśliwce?
Raczej nie. Bez uzbrojenia są zbyt łatwym celem, zwłaszcza sterowane przez AI. W klasie bombowców przynajmniej podlegają eskorcie.

Propozycja kolejnych zmian: podniesienie statystyki pola widzenia u samolotów drugo wojennych z klasy bombowce strategiczne z 4 do 5.
Rozważałem to.
Problem w tym, że większość rozpoznawczych bombowców strategicznych (poza kilkoma wyjątkami) to morskie maszyny patrolowe. Nie chciałem prowokować gracza do nadużywania maszyn "morskich" w misjach lądowych.

Również samoloty strategiczne mogłyby być ograniczone w inny sposób, poprzez dodanie cechy * czyli "nie używa prowizorycznych lądowisk".
Rozważałem tą opcje. Niestety istotnym problemem jest wsteczna kompatybilność efila i kampanii.
Osobiście jestem zwolennikiem stosowania cechy "nie używa prowizorycznych lądowisk" dla bombowców strategicznych (i odrzutowców w czasach współczesnych). Jednak efil i większość kampanii była tworzona z innym założeniem.
 W efekcie większość kampanii/scenariuszy nie jest dostosowana do tego mechanizmu.
IMHO potencjalne zalety takiej zmiany, nie byłyby warte Ilości pracy którą trzeba by włożyć w weryfikowanie i poprawianie istniejących kampanii.

Może rozwiązaniem jest, żeby wszystkie myśliwce rozpoznawcze miałyby nieznacznie obniżoną inicjatywę jako cena za możliwość ruchu fazowego?
Puki co moje obawy o nadużywanie myśliwców rozpoznawczych się nie potwierdziły. Więc na tą chwile niespecjalnie widzę potrzebę ich osłabiania.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #42 : Wrzesień 06, 2021, 08:56:44 »

Z tą ceną bym polemizował.

Ceny NIGDY nie miały oddawać wartości sprzętu, jak i logiki. Ale też przede wszystkim jego DOSTĘPNOŚCI. Dlatego Bf-109 G powinien być tańszy od BF-110, który był o wiele mniej masowo budowany, ba był tańszy z samego założenia. Jednosilnikowy> dwusilnikowy
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #43 : Wrzesień 06, 2021, 08:58:30 »

Myśliwce rozpoznawcze - nie osłabiajmy ich. One i tak są denne. I tu żadne lasy, łaki pola nie pomagają. Magicznie zawsze komp albo mi wpadnie na nie, albo je wykryje.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #44 : Wrzesień 07, 2021, 11:21:13 »

Z tą ceną bym polemizował.

Ceny NIGDY nie miały oddawać wartości sprzętu, jak i logiki. Ale też przede wszystkim jego DOSTĘPNOŚCI. Dlatego Bf-109 G powinien być tańszy od BF-110, który był o wiele mniej masowo budowany, ba był tańszy z samego założenia. Jednosilnikowy> dwusilnikowy
To raczej obecna cena oparta jest na "użyteczności" (z przed zmian).

Drabinka cen Bf-109G wygląda obecnie tak:
Bf 109G-1 504pp
Bf 109G-6 516pp
Bf 109G-8 492pp
Bf 109G-10 528pp

Dostępność rozpoznawczego Bf 109G-8 niespecjalnie uzasadnia obecną cenę.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 07, 2021, 11:31:11 wysłane przez Waldzios » Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Strony: 1 2 [3] 4 5   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.17 sekund z 25 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.017s, 2q)