Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 26, 2024, 01:58:28 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Proponowane zmiany dotyczące czołgów  (Przeczytany 28639 razy)
Draxx
Gość
« : Luty 25, 2010, 12:59:46 »

Aby nie powstawało morze tematów  związanych z czołgami, zakładam ten wątek i proponuje wszystkie zmiany jakie macie na myśli dawać tu  Grin.

 Temat ten nawiązłem w e-mailu z Gustlikiem a chodzi mianowicie o niemiecki czołg PzKpfw VI Tiger i jego statystyki i jedyną wersje w efilu  Gustlika.

 Troszkę historii w skrócie.
 Czołg typu "Tygrys" przyjął swój pierwotny kształt w kwietniu 1942 roku, kiedy do konkursu stanęły dwa prototypy. Na terenie jednostki wojskowej w Kętrzynie przedstawiono modele Porsche'a i Henschela. Testy wykazały spore różnice w osiągach i manewrowości pojazdów (prędkość i in., prototyp Porsche posiadał innowacyjny napęd typu "silnik spalinowy-generator prądu-silnik elektryczny", trudny jednak w obsłudze i wymagający dużej ilości deficytowej miedzi). W maju powtórzono próby na poligonie w Berka. Okazało się że czołg Henschela wykazał swoją przewagę nad zbyt awaryjnym prototypem dr Porsche'a. Zwycięski projekt otrzymał oznaczenie SdKfz 181 Panzerkampfwagen VI "Tiger" Ausf. H1 (później, po wprowadzeniu czołgów Tiger II, zmieniono oznaczenie na Ausf. E). cytat Wiki..

  No i zaczęła się produkcja a czołg od połowy roku 1942 do sierpnia 1944. Dobre dwa lata a jak wiadomo Niemcy ulepszali model, choć  nazwa czołgu się nie zmieniała ( inne czołgi otrzymywały nowe oznakowania). Kolejna sprawa, gram właśnie Kanew, Prochorowkę i bardzo trudno rozwalić Tygrysa sprzętem rosyjskim o alianckich złomach nawet nie wspomnę z tamtycego okresu. Wracając do tematu, co proponuję. Podzielić Tygrysa na dwie wersje.

PzKpfw VI Tiger 1942
PzKpfw VI Tiger 1943 (ten wszedłby na uzbrojenie powiedzmy pażdziernik 1043).

Pytanie jak to określić w statystykach czołgu PG2. Znowu troszke historii co ulepszano.

Pierwsza grupa modyfikacji dotyczyła zmian w konstrukcji wieży. Pierwsze czołgi posiadały mały właz ewakuacyjny umieszczony z prawej strony wieży, wyposażony w otwór służący do prowadzenia ognia z broni ręcznej (pistoletu lub pistoletu maszynowego). Po modyfikacji powiększono właz i zlikwidowano otwór strzelniczy. Inna zmiana polegała na zamontowaniu do kadłuba czołgu kilku wyrzutników min przeciwpiechotnych typu S. Po wystrzeleniu na wysokość kilkudziesięciu centymetrów ponad kadłub, mina rozrywała się rażąc wokół stalowymi kulkami. W czołgach wczesnych serii produkcyjnych montowano na wieży dwa zestawy po trzy wyrzutnie pocisków dymnych świec dymnych NbK 39 kalibru 90 mm. Z tych wyrzutni mogły być też wystrzeliwane miny typu S
W czołgach późniejszych serii produkcyjnych montowano Nahverteidigungswaffe - były to małe miny przeciwpiechotne wystrzeliwane z wnętrza czołgu. Czołgi używane w Afryce Północnej, w 501 sPzAbt (skórt od schwerer Panzer Abteilung - batalion czołgów ciężkich) miały inaczej montowane reflektory i zmodyfikowane przednie błotniki. Czołgi późnych serii produkcyjnych miały tylko jeden reflektor zamocowany pośrodku płyty czołowej pancerza. Inną modyfikacją było zamocowanie dodatkowego opancerzenia wokół celownika optycznego typu Carl Zeiss TZF 9b. W czołgach produkowanych w 1944 roku stosowano celownik TZF 9c wyposażony w pojedynczy obiektyw (dotychczas stosowany celownik TZF 9b miał podwójny obiektyw). Czołgi produkowane w 1942 roku i do połowy 1943 roku miały wieżyczkę obserwacyjną dowódcy typu basztowego, wyposażoną w szczeliny obserwacyjne. Późniejsze czołgi otrzymały nowy typ wieżyczki (stosowany m.in. w czołgach PzKpfw V Panther i Tiger II) wyposażony w peryskopy. Wieżyczka posiadała uchwyt do mocowania karabinu maszynowego MG 34 kalibru 7,92 mm, przystosowanego do strzelań przeciwlotniczych. Pierwsze 495 czołgów "Tygrys" było wyposażonych w urządzenia (tzw. kominy powietrzne) pozwalające na pokonywanie po dnie przeszkód wodnych o głębokości do 4 metrów. Kolejne czołgi nie posiadały tego typu urządzeń. Zdolne były jedynie do przekraczania w bród przeszkód wodnych o głębokości do 1,6 metra.
Jedną z najważniejszych modyfikacji czołgów ciężkich typu Tygrys było zastosowanie w 800 ostatnich czołgach stalowych kół nośnych w miejsce kół z bandażem gumowym. W celu poprawienia niezawodności zdemontowano zewnętrzny rząd kół nośnych pozostawiając tylko dwa pełne rzędy kół. Koła wykonane całkowicie ze stali były bardziej wytrzymałe niż te, wyposażone w gumowe obrzeża.Do napędu czołgu Tygrys stosowano dwa typy silników: w pierwszych 250 czołgach dwunastocylindrowe, silniki gaźnikowe chłodzone cieczą typu Maybach HL 210 P3O o mocy 478 kW (650 KM) i pojemności skokowej 21353 cm?. W pozostałych czołgach używano silników Maybach HL 230P45 o mocy 515 kW (700 KM) i pojemności skokowej 23095 cm?. Silniki Maybach zbudowane były w układzie V, o kącie rozwarcia bloków cylindrów 60°. Czołgi poszczególnych serii różniły się także kształtem osłon tłumików umieszczonych na tylnej płycie kadłuba. Ostatnie czołgi seryjne miały też zmodyfikowany hamulec wylotowy armaty.Czołgi budowane od połowy 1943 roku posiadały peryskop umieszczony na wierzchu wieży przed włazem stanowiska ładowniczego. Także część Tygrysów miała na wieży zaczepy do montowania zapasowych ogniw gąsienicy (5 ogniw po lewej stronie wieży i 3 ogniwa po prawej). W czołgach wczesnych serii produkcyjnych dodatkowe ogniwa montowano z przodu czołgu. Zmianie ulegał także sposób montowania peryskopu kierowcy. Liny holownicze mocowane były do lewego pancerza bocznego. Od połowy 1943 roku kadłub (boki, przód, tył, a niekiedy także spód) oraz wieżę pokrywał zimmerit - specjalna pasta mająca chronić pojazd przed minami magnetycznymi.
cytat Wiki...

 Czas to "przerobić" na statystyki. Pytanie  tylko, dodawać wersji 1943 czy odejmować wersji 1942 Huh?

Przyjmijmy wersję z efila ze jest to wersja 1942 o statystykach.
Zasięg - 2
Inicjatywa 10
Widoczność 2
Ruch 5
Hard atak  18
Soft atak  14
Air atak  1
Nawal atak  3
Ground def   18
Air def     11
Close def     3
Ranger def close  3

Teraz pytanie jak ma wyglądać wersja 1943 lub 1942???. Czekam na propozycje.





Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #1 : Luty 25, 2010, 01:20:56 »

To i ja teraz zacytuję swoje mailowe odpowiedzi (w niezbędnym skrócie)
=================================================================================================
Nigdzie nie znalazłem jakijkolwiek wzmianki o przyjęciu na stan uzbrojenia innej wersji Tygrysa niż "E". Zwanej także
"H1" lub "Tiger I" - ale to jest cały czas ten sam czołg. Owszem - zmiany i ulepszenia były wprowadzane niemal co miesiąc,
ale nie da się określić kiedy miałby być wprowadzony ten "nowy model" i czym tak naprawdę miałby się różnić?

Z drugiej strony - wprawdzie zmiany wprowadzano, ale wszyscy są zgodni, że z upływem wojny (zwłaszcza po 43-cim)
pogarszała się jakość niemieckiej produkcji i materiałów.

Poza tym, zawsze pamiętaj, że jednostka w PG2, to nie jest JEDEN czołg tylko batalion (u mnie) a czasem nawet pułk - w innych efilach. Skoro zmiany w Tygrysie wprowadzano stopniowo - to ich wpływ na całość pododdziału był mniejszy, niż w przypadku przezbrojenia się w nowy typ czołgu. Zatem pytanie - czy nagle w 1943-cim niemieckie bataliony wymieniły cały sprzęt na nowy? Raczej była to mieszanka - jeden miał poprawione to - inny tamto, a część w ogóle - nic.

W tej sytuacji rozsądek podpowiada (jesli już) zmianę inicjatywy o 1 ale nie na plus w 1943, tylko na minus w pierwszych seriach. Żeby nie skończył jako lepszy niż szybsza od niego i z lepszym działem - Pantera. No i ewentualnie może +1 w obronie - w wersji 43.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Mapet
Młodszy chorąży (Warrant Officer 2)
*
Offline Offline

Wiadomości: 31


« Odpowiedz #2 : Luty 25, 2010, 10:54:51 »

Ja mam następujące propozycje:

Ruch 4 (dla wszystkich, w końcu to jest mniej mobilny czołg od np. Shermana)
Air atak 0 (wersja wczesna, późna bez zmian)
Air def (późna większy o 1)
Close def (późna większy o 1)

Takie zmiany były by najzupełniej wystarczające.
Dodatkowo można je rozróżnić oznaczeniami dla wczesnego H1, a dla późnego E.
Zapisane
Scheisskopf
Podporucznik (Second Lieutenant)
*
Offline Offline

Wiadomości: 73


« Odpowiedz #3 : Luty 25, 2010, 11:00:02 »

Nie wnikając w literki spotykałem się najczęściej z określeniami Tygrysów jako wczesnych, środkowych lub późnych wersji produkcyjnych. Wg mnie wprowadzane zmiany były nieistotne. Z wyjątkiem chyba tylko zmiany silnika ale tutaj wpłynęło to bardziej na niezawodność napędu niż na tabelkowe osiągi. Uważam, że od początku do końca z punktu widzenia statystyk w efilu to jest taki sam czołg.
Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #4 : Luty 25, 2010, 11:26:16 »

Ogólnie rzecz biorąc na razie skłaniam się do opinii Scheisskopf 'a, ale... podobno tylko krowa nie zmienia poglądów... Wink

Cytuj
Ruch 4 (dla wszystkich, w końcu to jest mniej mobilny czołg od np. Shermana)

Owszem - ale bardziej mobilny od King Tigera. W związku z tym ile musiałby mieć King Tiger? Trzy?
Zwróć uwagę, że spora część Shermanów ma 6 pól ruchu.

Uwaga ogólna - dlatego jestem więcej niż ostrożny we wprowadzaniu zmian - ponieważ zawsze należy odnosić je nie tylko do tego co się zmienia, ale także zadawać pytanie - jak po zmianach wypadnie to na tle innych jednostek?
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6916



« Odpowiedz #5 : Luty 25, 2010, 01:29:47 »

Nie wnikając w literki spotykałem się najczęściej z określeniami Tygrysów jako wczesnych, środkowych lub późnych wersji produkcyjnych. Wg mnie wprowadzane zmiany były nieistotne. Z wyjątkiem chyba tylko zmiany silnika ale tutaj wpłynęło to bardziej na niezawodność napędu niż na tabelkowe osiągi. Uważam, że od początku do końca z punktu widzenia statystyk w efilu to jest taki sam czołg.

W pełni popieram. Zwłaszcza- jak się poczyta o konsekwencji modyfikacji- często pewne zmiany wprowadzano płynnie. Do tego wozy poddawane remontom okresowym, ściągnięte uszkodzone w walce, również były doprowadzane do wyższego standardu. Zatem to tylko umowne współczynniki przy danym modelu.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Rozprza
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 776



« Odpowiedz #6 : Luty 25, 2010, 01:47:25 »

Uwaga ogólna - dlatego jestem więcej niż ostrożny we wprowadzaniu zmian - ponieważ zawsze należy odnosić je nie tylko do tego co się zmienia, ale także zadawać pytanie - jak po zmianach wypadnie to na tle innych jednostek?

To jest sedno sprawy...

PS
A tak "by the way", co zmieni w starciu Tygrysa z ze słabą lub średnią jednostką (jakiegokolwiek rodzaju broni) zmiana 1-2 parametrów w górę lub w dół (ładniejszy wybuch po overrunnie  Wink)? I tak teren, okopanie, doświadczenie, lider, losowy wynik starcia, wpływ innych jednostek, itd. wpływają w większym stopniu na wynik starcia... Pojedynek Tygrysa z innym czołgiem w "czystej" postaci (bez wyżej wymienionych czynników) nigdy się nie zdarzy.
Zapisane

W przeglądarce można "ustawić" sprawdzanie pisowni. To nie jest trudne...
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6916



« Odpowiedz #7 : Luty 25, 2010, 02:26:42 »

Ale warto starać się urealnić efile, po prostu wskazać na merytoryczne aspekty sprzętu. Tylko oczywiście bez skrajności. Na tym tylko gra zyskuje, o ile się pamięta, by nie zepsuć jej właśnie przez udziwnienia.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Draxx
Gość
« Odpowiedz #8 : Luty 25, 2010, 04:41:01 »

Ale warto starać się urealnić efile, po prostu wskazać na merytoryczne aspekty sprzętu. Tylko oczywiście bez skrajności. Na tym tylko gra zyskuje, o ile się pamięta, by nie zepsuć jej właśnie przez udziwnienia.

Zgadzam się ze to w jakiś sposób uatrakcyjni Tygrysa w efilu. Chyba o to chodzi  i nie jest to żadne udziwnianie lecz dostrzeżenie zmian, którym czołg podlegał. Nie jestem za wielkimi zmianami statystyk bo czołg takiej rewolucji nie przeszedł ale przez okres od początku produkcji do końca 1944 uległ sporym ulepszeniom. Spójrzmy na koniec 1943 roku i czołgi sowieckie i aliancie. W momencie gdy Tygrys wszedł na pole walki nie maiła sobie równych, w realiach PG2 oznacza to ze aby rozwalić taki tank potrzeba wsparcia artylerii, lotnictwa i kilku czołgów aby go uciszyć. Przykładem może być scenariusz Tunis 42 gdzie Tygrys w liczbie 6/6 sieje popłoch na pustyni. Teraz zerkam na efil i grudzień 1943. Alianci w czołgach nadal są słabi ale dostają broń przeciwpancerną M10, Achillesy i Wolverine. Rosjanie KV 85, KV II, IS 1 kilka SU i ISU 152. Tak więc niepokonany wcześniej Tiger ma  coraz trudniej na polu bitwy. Do czego zmierzam. Należy tak wypośrodkować statystyki tych dwóch "odmian" Tygrysa aby wilk był syty i owca cała.

Po przeczytaniu dogłębnie zmian, jakim podlegał Tygrys nie ma mowy o ingerencji w zasięg, widoczność
, ruch, hard atak, air atak, nawal atak, ranger def close. Moje zdanie jest takie.
Wersja 1942
Zasięg - 2
Inicjatywa 9 (z 10(
Widoczność 2
Ruch 5
Hard atak  18
Soft atak  13 (z 14)
Air atak  1
Nawal atak  3
Ground def   18
Air def     10 (z 11)
Close def     3
Ranger def close  3

Wersja 1943
Zasięg - 2
Inicjatywa 10
Widoczność 2
Ruch 5
Hard atak  18
Soft atak  14
Air atak  1
Nawal atak  3
Ground def   19 (z 18)
Air def    12 (z 11)
Close def     3
Ranger def close  3
Zapisane
Scheisskopf
Podporucznik (Second Lieutenant)
*
Offline Offline

Wiadomości: 73


« Odpowiedz #9 : Luty 25, 2010, 04:54:53 »


Po przeczytaniu dogłębnie zmian, jakim podlegał Tygrys nie ma mowy o ingerencji w zasięg, widoczność
, ruch, hard atak, air atak, nawal atak, ranger def close. Moje zdanie jest takie.
Wersja 1942
Zasięg - 2
Inicjatywa 9 (z 10(
Widoczność 2
Ruch 5
Hard atak  18
Soft atak  13 (z 14)
Air atak  1
Nawal atak  3
Ground def   18
Air def     10 (z 11)
Close def     3
Ranger def close  3

Wersja 1943
Zasięg - 2
Inicjatywa 10
Widoczność 2
Ruch 5
Hard atak  18
Soft atak  14
Air atak  1
Nawal atak  3
Ground def   19 (z 18)
Air def    12 (z 11)
Close def     3
Ranger def close  3
Nie będę już się sprzeczał, ale jestem ciekaw, które zmiany w czołgu wpłynęły na wskazane zmiany w statsach i z jakego powodu?
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 04:57:07 wysłane przez Scheisskopf » Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #10 : Luty 25, 2010, 06:02:47 »

Cytuj
Przykładem może być scenariusz Tunis 42

Moment - a z której kampanii to jest scenariusz?  Jakoś w swoich nie przypominam sobie takiego...

Cytuj
Nie będę już się sprzeczał, ale jestem ciekaw, które zmiany w czołgu wpłynęły na wskazane zmiany w statsach i z jakego powodu?

Słuszna uwaga - dla mnie to wszystko, co zmieniano w Tygrysie, w efilu zawarłoby się w takiej zmianie, że pierwsza wersja miałaby o 1 punkt mniejszą inicjatywę. Albo (ale nie "i") mniejszą GD.
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 06:05:48 wysłane przez Gustlik » Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Mapet
Młodszy chorąży (Warrant Officer 2)
*
Offline Offline

Wiadomości: 31


« Odpowiedz #11 : Luty 25, 2010, 09:46:45 »

Ruszanie inicjatywy nie ma dla mnie sensu. Jedyne zmiany mają sens odnośnie kwestii związanych z walką z samolotami (możliwość montowania przeciwlotniczego MG w późniejszych wozach) i możliwość obrony przed piechotą na bardzo małych odległościach (dodanie wyrzutników granatów).
Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #12 : Luty 25, 2010, 10:43:37 »

Cytuj
możliwość obrony przed piechotą na bardzo małych odległościach (dodanie wyrzutników granatów).

To jeśli już, to Close Defence.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Draxx
Gość
« Odpowiedz #13 : Luty 25, 2010, 10:56:58 »

Z tym Tunisem to pokręciłem z efilem Raidersów  Evil.
Zrobiłem sobie próbę ile shermanów rozwali Tigera przy stanie 10/10 bez belek (na twoim efilu Gustlik). Wychodziło średnio 4-5 aby uciszyć Tigera.
Mamy więc kilka propozycji do zmiany statystyk wersji 42 i 43. Gustli ty robisz efil więc zadecyduj czy pomysł przechodzi i co ulega zmianie. Nie będą one olbrzymie ale zawsze dodadzą moim zdaniem "smaczku" no i chyba nikt wcześniej nie stworzył w efilu wersji 42 i 43 Tigera
« Ostatnia zmiana: Luty 25, 2010, 10:58:44 wysłane przez Draxx » Zapisane
Mapet
Młodszy chorąży (Warrant Officer 2)
*
Offline Offline

Wiadomości: 31


« Odpowiedz #14 : Maj 23, 2010, 09:45:54 »

Po grze w kampanię Big Red One, mam pewne uwagi co do dostępnosci czołgów po stronie amerykańskiej, a mianowicie:

M4A3E8 powinien być dostępny nie wcześniej niż listopad 1944 r.
M4A1(76) czerwiec 1944 r.
M24 też końcówka 1944 r.
M26 styczeń 1945r., może nawet luty
M36 raczej nie wcześniej niż sierpień 1944 r.

Shermany dal Marines są zdecydowanie za wcześnie dostępne.

Trochę inna kwestia, a mianowicie czy IS-2 i 3 nie powinien mieć więcej inicjatywy, przynajmniej 10, zwłaszcza 3 powinna mieć o 1 więcej od 2.
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.076 sekund z 23 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.011s, 1q)