Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 26, 2024, 10:50:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: OoB's całego świata - zbiór dr Nafzigera  (Przeczytany 8916 razy)
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« : Marzec 01, 2010, 07:40:05 »

Niezwykle ważne dla autorów kampanii i scenariuszy!

Amerykański autor i historyk wojskowości udostępnił swój zbiór danych dotyczących
armii świata w latach 1600 (tak!) - 1945.

Kopalnie wiedzy dla tych, którzy chcieliby właściwie podpisać swoje oddziały w scenariuszach
i kampaniach.

Jak pobrać?

Można posłużyć się tą stroną i pracować on-line, poprzez wyszukiwarkę

http://www.cgsc.edu/carl/nafziger.htm

Ale wiadomo jak to ze stronami bywa - raz są potem ich nie ma.

Zatem z powyższej strony należy pobrać sobie tylko plik indeksu (pdf), który jest
spisem treści dokumentów, a następnie cierpliwie pobierać sobie tablice ze strony

http://www.alternatewars.com/CARL/Nafgizer_CARL.htm

Którą przygotował "Der Grosse" z forum JP's Panzers.


Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Rozprza
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 776



« Odpowiedz #1 : Marzec 02, 2010, 09:16:38 »

Ładnie, tylko mało precyzyjnie... Popatrzyłem na polską stronę ogólnie... To zrozumiałe, że nas potraktował nieco zbyt swobodnie. Ale w sumie super wiadomości w jednym miejscu!!! Wielkie gratulacje dla Autora! Clap

PS
Trochę irytuje mnie, jak ktoś teoretycznie zestawia skład jednostek, a w rzeczywistości brygady czy dywizje nie osiągają zakładanego planu (dotyczy Niemców i Polaków w 1939 bo na to rzuciłem okiem). A poza tym zmieniały się plany mobilizacyjne...

PS2
Nie widziałem OdB polskich batalionów czołgów lekkich. To chyba dość interesujący fragment zmagań w 1939 roku? Ale nie dla Nafzigera Rolling

PS 3
Gustlik, informacja dla Ciebie: 2 (301) bcl posiadał w składzie tylko 7TP w ilości 47-49 wozów bojowych. To taka dygresja w sprawie Twojej (najlepszej na PG2) kampanii "Znak Orła" (może usuniesz z kampanii te Vickersy i co tam jeszcze było w drugim scenie?). Źródło: IPMS, sygn. B.I.105/b. (wysłane na e-mail).
« Ostatnia zmiana: Marzec 02, 2010, 10:01:47 wysłane przez Rozprza » Zapisane

W przeglądarce można "ustawić" sprawdzanie pisowni. To nie jest trudne...
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #2 : Marzec 02, 2010, 11:56:39 »

Nie myślałem o tym jako o źródle informacji o akurat polskich jednostkach. W tym przypadku na pewno sami mamy lepsze źródła. Ale różne inne kraje - bezcenne. Zwłaszcza, że i tak internatowe strony z OOB'ami za podstawę przyjmują własnie prace Nafzigera.

Cytuj
może usuniesz z kampanii te Vickersy i co tam jeszcze było w drugim scenie

Nie chciałbym zmieniać bilansu scenariusza i wypuszczać nowej wersji kampanii, z powodu jednego błędu. Niech już zostanie jak jest - chyba, że wyjdzie konieczność większej liczby poprawek - wtedy oczywiście zawsze można wypuścić kolejną wersję całości - pod nowym numerem.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Scheisskopf
Podporucznik (Second Lieutenant)
*
Offline Offline

Wiadomości: 73


« Odpowiedz #3 : Marzec 03, 2010, 04:12:41 »

Nie myślałem o tym jako o źródle informacji o akurat polskich jednostkach. W tym przypadku na pewno sami mamy lepsze źródła. Ale różne inne kraje - bezcenne.
Dokładnie. Każde źródło jest o tyle dobre o ile nie masz lepszego. Do kampani 39 masz, ale zechcesz zrobić coś z Włoch i dzień dobry. Wtedy taki Nafziger jest najlepszy. Bo sam, do wszystkiego, lepszych materiałów nie zgromadzisz. Dla frontu wschodniego taką kopalnią jest np strona rkka.ru. Co z tego, że być może w Moskwie są do dostania bardziej szczegółowe zestawienia do pojedynczych kampanii/starć. Ja ich raczej nie nabędę.
Zapisane
Rozprza
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 776



« Odpowiedz #4 : Marzec 05, 2010, 07:42:58 »

Nie myślałem o tym jako o źródle informacji o akurat polskich jednostkach. W tym przypadku na pewno sami mamy lepsze źródła. Ale różne inne kraje - bezcenne.
Dokładnie. Każde źródło jest o tyle dobre o ile nie masz lepszego. Do kampani 39 masz, ale zechcesz zrobić coś z Włoch i dzień dobry. Wtedy taki Nafziger jest najlepszy. Bo sam, do wszystkiego, lepszych materiałów nie zgromadzisz. Dla frontu wschodniego taką kopalnią jest np strona rkka.ru. Co z tego, że być może w Moskwie są do dostania bardziej szczegółowe zestawienia do pojedynczych kampanii/starć. Ja ich raczej nie nabędę.
Dokładnie  Wink.
Ale... jeśli znajdujemy nieścisłości (abstrahuję od Nafzigera), to źródło traci odrobinę naszego zaufania i zmusza nas do szukania innego. W sumie: bardzo dobrze! Tylko jest jeden ważny aspekt: kto czerpie z czego i czy nie z tego samego (stąd wiele takich/tych samych danych u różnych autorów). Dlatego, bardzo ważne jest podawanie źródła!!! Czego, nagminnie się nie robi... Uważam, że nie można opierać się, nawet na najbardziej znanych autorytetach, jeśli nie podają konkretnych dokumentów lub relacji naocznych świadków. Oczywiście polskie dane o polskich sprawach mogą być najlepsze (tak samo rosyjskie czy niemieckie o sobie), ale mogą być również przesadzone lub zniekształcone. Każdy z nas musi sam decydować co uważa za wiarygodne... Tyle pisania i żadnej konkluzji  Grin. Rolling
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2010, 08:00:10 wysłane przez Rozprza » Zapisane

W przeglądarce można "ustawić" sprawdzanie pisowni. To nie jest trudne...
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.063 sekund z 23 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.005s, 1q)