Fulda #2 - prace budowlane

Zaczęty przez sympatyk, Lipiec 30, 2025, 07:59:32 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Waldzios

Mam pytanie odnośnie #01 scenariusza.
Przeglądam jednostki, i zdecydowana większość piechoty ma przydzielone ciężarówki (zamiast transporterów opancerzonych).
To celowe działanie (by utrudnić przeprawę przez rzekę), czy przypadek?
GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons

Jaro

Piechota towarzyszącą czołgom powinna mieć transportery a pozostała ciężarówki. Pewnie przeoczenie. Na pewno nie celowy zabieg.
Pozdrawiam,
Jaro
------------------------------------------------------
Repozytorium plików instalacyjnych gry:
Dropbox: https://www.dropbox.com/sh/z4l7rs71sxk1jc6/AAD8v6sMojApzyD4NG3IFK4ca?dl=0
OneDrive: https://1drv.ms/f/s!Am2aTZH9AOcoanwyUg8_mMB5lwI

Waldzios

#1112
Przygotowałem zmodyfikowaną wersje pierwszego scenariusza. Uznałem, że tworzenie listy jednostek byłoby zbyt czasochłonne.

To jest wersja minimum, starałem się wprowadzić jak najmniej zmian do oryginału.
Lotnictwa nie dotykałem, dodatki zmieniałem tylko w modyfikowanych jednostkach.

Obrona gracza (wojska opóźniające) są mocniejsze, ale wzmocniłem również oddziały AI.
Dwie brygady zmotoryzowane na sowieckiej szpicy zmieniłem na pancerne (3x czołg, 1x piechota).

Obejrzyjcie, przetestujcie, oceńcie.

Link do zmodyfikowanego pliku: B08_Fulda_00.xscn.


Muszę się przesiąść na laptopa (by kontynuować kampanie na wielkich mapach), więc przy okazji spreparowałem nowego efila.

Najważniejsze zmiany (w kontekście kampanii):
- podniesione ceny nowoczesnej artylerii holowanej ('155mm M198', '155mm FH70', '152mm 2A36 Giatsint-B' i pokrewne); stare ceny powodowały błędne wrażenie w kwestii dostępności (ceny były zbytnio zbliżone do haubic WW2); wzrost cen jest istotny (480pp=>780pp), ale nie zaporowy (cena nadal jest niższa od artylerii samobieżnej);
- odblokowany atak SA we wszystkich ppk (naziemnych i lotniczych); rozwiązanie miało zalety, ale prowadziło do zbyt wielu ubocznych problemów;
- remanent w systemach przeciwlotniczych; po przejrzeniu notatek okazało się, że niektóre zmiany w systemach przeciwlotniczych pozostały na papierze; zbytnio koncentrowałem się na nowoczesnych systemach (priorytetem była Delta), i kilka staroci najwidoczniej przegapiłem; najważniejsze zmiany:
- '2K12 Kub' (AA=19 => AA=23);
- '9K37 Buk' (AA=21 => AA=25);
- 'S-125M' (AA=24 => AA=23);
- 'S-75M' (AA=23 => AA=28);
- 'S-200A' (AA=27 => AA=25);
- 'MIM-14B Nike Hercules' (AA=26 => AA=28); 

Do pobrania:
Pliki efila: GusOpen7719.zip;
Pliki ikon: bez zmian;
GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons

sympatyk

Rozegrałem zmieniony 1 scenariusz
Widzę,że zmieniłeś efila --> pobrałem zaraz po wrzuceniu, a rozegrałem wczoraj i dziś --> więc jeszcze na poprzednim efilu ...

OpenGen 26.03.30.0 * 30 Mar 2026  *  AI version: 3.0  (Dev3)
Efile folder: G:\OG_2026\efile_gus\  * Efile version: GusOpen ver. 7.7.18
Campaign: B08 FULDA  v.4.0,  *  Player prestige modifier 300%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   FULDA , #0 , Brilliant Victory , score:41
--
Campaign score: 41  *  Average: 41

BV:1   V:0   TV:0   L:0 

Current scenario: #0  FULDA,  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 0
Army cost: 1440 , Current prestige is 1580
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Aggressive   Using map: 1520
if BV: +2000, #1  FRANKFURT , cap disabled, 12 turns prestige: 2820
if V : +2500, #1  FRANKFURT , cap disabled, 12 turns prestige: 2820
if TV: +3000, #1  FRANKFURT , cap disabled, 12 turns prestige: 2820
Ls: Loss , turn prestige: 2820

Units killed by player's core units
Class  Equipment Name            Inf Tnk Rcn  AT Flk Frt Aty  AD FTR  TB  LB Sub  DD  BS  AC BCr  Cr LCr  +Kills  +Exp 
INF    Infantry 1973               .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +0(65)
INF    Infantry 1973               .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +0(65)
INF    Engineers 1973              1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +13(78)
INF    Rangers 1974                3   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(3)   +26(151)
TNK    M60A3                       1   1   1   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +4(4)   +101(161)
TNK    M728 CEV                    .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +63(128)
RCN    M113 ACAV                   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +31(81)
FlK    M163 VADS                   .   .   .   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +5(59)
ATY    M107                        .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +27(177)
ATY    155mm FH70 (RAP)            .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +15(65)
ATY    155mm FH155-1 (RAP)         .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +56(106)
ATY    155mm FH70 (RAP)            .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +0(50)
ATY    155mm M198                  .   .   .   .   .   .   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +2(2)   +61(111)
ATY    M109A2                      .   .   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +56(106)
 AD    MIM-72C Chaparral           .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +4(54)
FTR    F-4E Phantom II             .   .   .   .   .   .   .   .   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +2(2)   +85(139)
 TB    AH-1Q Cobra                 .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +32(82)
-----  Totals all units          Inf Tnk Rcn  AT Flk Frt Aty  AD FTR  TB  LB Sub  DD  BS  AC BCr  Cr LCr  Kills   Exp   
       For Scenario                5   1   1   2   2   .   3   1   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +17     +575
       For Campaign                5   1   1   2   2   .   3   1   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +17     +1678
       Total Kills (core + aux)   21   9   5   5   6   .  16   8   6  18   .   .   .   .   .   .   .   .  +94 
       Total Loses (core + aux)    5   1   3   .   1   5   3   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +20 

* Averages *
  Class    . Units . Leaders . Prestige-Average . +Kills CamKills Average  . +Exp    CamExp   Average
  INF      . 4     . 0       . 2160     540     . +4      4        1       . +39     359      90
  TNK      . 2     . 0       . 1416     708     . +5      5        3       . +164    289      145
  RCN      . 1     . 0       . 264      264     . +0      0        0       . +31     81       81
  FlK      . 1     . 0       . 312      312     . +1      1        1       . +5      59       59
  ATY      . 6     . 0       . 3804     634     . +5      5        1       . +215    615      103
   AD      . 1     . 0       . 432      432     . +0      0        0       . +4      54       54
  FTR      . 1     . 0       . 1140     1140    . +2      2        2       . +85     139      139
   TB      . 1     . 0       . 996      996     . +0      0        0       . +32     82       82
* Summary  . 17    . 0       . 10524    619     . +17     17       1       . +575    1678     99

Piechota
*  Infantry 1973 , M113A2 ,  , 0 bars , 65 exp , USA , 10/10 ,0 kill,65 exp ,0 pp ,U:003 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 
*  Infantry 1973 , M113A2 ,  , 0 bars , 65 exp , USA , 10/10 ,0 kill,65 exp ,0 pp ,U:004 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 
*  Engineers 1973 , M113A2 ,  , 0 bars , 78 exp , USA , 10/10 ,1 kill,78 exp ,0 pp ,U:005 ,Scen: [+1 kill] [+13 exp] 
*  Rangers 1974 , M151 MUTT [WM] ,  , 1 bars , 151 exp , USA , 9/10 ,3 kill,151 exp ,0 pp ,U:006 ,Scen: [+3 kill] [+26 exp] 

Czołg
*  M60A3 ,  , 1 bars , 161 exp , USA , 2/10 , Special Munition ,4 kill,161 exp ,0 pp ,U:001 ,Scen: [+4 kill] [+101 exp] 
*  M728 CEV ,  , 1 bars , 128 exp , USA , 4/10 , Bridging, Fast Builder ,1 kill,128 exp ,0 pp ,U:138 ,Scen: [+1 kill] [+63 exp] 

Rozpoznanie
*  M113 ACAV ,  , 0 bars , 81 exp , USA , 2/10 , Recon ,0 kill,81 exp ,0 pp ,U:069 ,Scen: [+0 kill] [+31 exp] 

Artyleria uniwersalna
*  M163 VADS ,  , 0 bars , 59 exp , USA , 10/10 ,1 kill,59 exp ,0 pp ,U:052 ,Scen: [+1 kill] [+5 exp] 

Artyleria
*  M107 ,  , 1 bars , 177 exp , USA , 11/10 ,1 kill,177 exp ,0 pp ,U:002 ,Scen: [+1 kill] [+27 exp] 
 155mm FH70 (RAP) ,  , 0 bars , 65 exp , Wielka Brytania , 10/10 ,1 kill,65 exp ,480 pp ,U:010 ,Scen: [+1 kill] [+15 exp] 
 155mm FH155-1 (RAP) ,  , 1 bars , 106 exp , RFN , 10/10 ,0 kill,106 exp ,480 pp ,U:011 ,Scen: [+0 kill] [+56 exp] 
 155mm FH70 (RAP) ,  , 0 bars , 50 exp , Wielka Brytania , 10/10 ,0 kill,50 exp ,480 pp ,U:012 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 
*  155mm M198 , M54 ,  , 1 bars , 111 exp , USA , 10/10 ,2 kill,111 exp ,0 pp ,U:054 ,Scen: [+2 kill] [+61 exp] 
*  M109A2 ,  , 1 bars , 106 exp , USA , 10/10 ,1 kill,106 exp ,0 pp ,U:066 ,Scen: [+1 kill] [+56 exp] 

Obrona plot.
*  MIM-72C Chaparral ,  , 0 bars , 54 exp , USA , 8/10 ,0 kill,54 exp ,0 pp ,U:089 ,Scen: [+0 kill] [+4 exp] 

Myśliwiec
*  F-4E Phantom II ,  , 1 bars , 139 exp , USA , 7/10 , Support ,2 kill,139 exp ,0 pp ,U:071 ,Scen: [+2 kill] [+85 exp] 

Bomb. taktyczny
*  AH-1Q Cobra ,  , 0 bars , 82 exp , USA , 10/10 , Support ,0 kill,82 exp ,0 pp ,U:070 ,Scen: [+0 kill] [+32 exp] 

..
Player 1  USA, RFN, Wielka Brytania   has 97 units total (core+aux):
 20  INF
  4  TNK
  3  RCN
  7   AT
  9  FlK
 10  FRT
 14  ATY
 19   AD
  7  FTR
  3   TB
  1   LB

..
Player 2  ZSRR, NRD   has 12 units total (core+aux):
  2  INF
  3   AT
  6  FRT
  1   AD

sympatyk

Jak widzę zmiany idą w tym samym kierunku  :laff

Najpierw osłabienie niebieskich czołgów,
teraz podniesienie ok. 70% cen na podstawową haubicę NATO,
Podniesienie najbardziej wykorzystywanym p-lot czerwonych parametrów ok. 20%
W międzyczasie było jeszcze podniesienie cen dla sił specjalnych

Dobrze, że zacząłem grać na 300% :laff

sympatyk

A, co do scenariusza
Obrona p-lot niebieskich jest dobra, na plus
Miasta pod naporem czerwonych nie padają teraz w 1,2 turze. Potrzebują + 1 turę i to jest w porządku.
Różnorodność sprzętu na +, choć ja się gubię (nie rozpoznaję po ikonach)
Dodanie czerwonym dodatkowych (zamiana) jednostek jest ok
Równo w 12 turze uporałem się z atakującymi jednostkami czerwonych
Nie dostałem, żadnego lidera, ale sporo exp, choć moje core mają 17 kills na 94 wszystkich, a więc słabo

Waldzios

#1116
Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 06:11:22 PMpodniesienie ok. 70% cen na podstawową haubicę NATO,
To wy błędnie założyliście (sugerując się ceną i możliwościami), że to podstawowa haubica NATO.
Podstawową haubicą NATO była samobieżna M109.

Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 06:11:22 PMPodniesienie najbardziej wykorzystywanym p-lot czerwonych parametrów ok. 20%
Moim zdaniem, pół na pół.
S-75 i Kuby/Buki zostały wzmocnione. S-125 i S-200 zostały osłabione.
Podejrzewam że osłabienie S-200 będzie znacznie bardziej odczuwalne, niż wzmocnienie Kuba.
S-75 (w scenariuszach) w razie konieczności można wymienić na S-125, odwracając efekt.

Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 06:24:35 PMNie dostałem, żadnego lidera, ale sporo exp, choć moje core mają 17 kills na 94 wszystkich, a więc słabo
To w dużym stopniu wynika z konstrukcji scenariusza. Pozycje startowe jednostek gracza (CORE) nie są zbyt optymalne pod względem ilości gromadzonego doświadczenia.
GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons

sympatyk

Tak, czy inaczej zestaw holowany jest droższy niż samobieżny
W zależności od tego czy amerykańska, czy europejska - 900pp lub 924pp , a samobieżna 876pp za M109A2, 840pp M107

Czy to już wszystkie zmiany cen i parametrów?

Waldzios

#1118
Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 08:20:00 PMTak, czy inaczej zestaw holowany jest droższy niż samobieżny
W zależności od tego czy amerykańska, czy europejska - 900pp lub 924pp , a samobieżna 876pp za M109A2, 840pp M107
W 1979 systemy holowane wyprzedziły chwilowo samobieżne.
Ich samobieżnym odpowiednikiem będą przyszłe: "M109A5" (900pp), "M109A6" (984pp), "PzH2000" (936pp).

Cena efilowa powinna w miarę możliwości reprezentować dostępność jednostki.
Sumarycznie wyprodukowano około 1600 haubic M198, w porównaniu do ponad 7700 haubic M109. Różnica jest prawie 5 krotna.
Jeśli patrzeć tylko na waszą kampanie, to różnica była jeszcze większa. W 1979 na 200 haubic M198 próbnej serii, przypadało ponad 2100 haubic M109.

Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 08:20:00 PMCzy to już wszystkie zmiany cen i parametrów?
Były jeszcze jakieś drobnostki, które uzbierały się przez ostanie tygodnie.
Najważniejsze zmiany które pamiętam: wzrosła cena radzieckich systemów OSA, amerykański 'A-7 Corsair II' dostał cechę 'All Weather', 'F-111D Aardvark' dostał dodatkowy punkt amunicji, amerykański 'M551A1 Sheridan' (w klasie AT) stracił ruch fazowy.

Sowieci dostali nowe jednostki: zmodernizowany '2K12 Kub-M1' i brakujący śmigłowiec 'Mi-2T'.

Poza tym dokończyłem poprawki w sprzęcie pancernym Francji, Włoch i USMC, ale to nie jest bezpośrednio związane z kampanią.
GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons

sympatyk

Przejdźmy więc do kampanii
Pytanie do decydentów
Czy scenariusz 1 dostał ostateczną formę?
Czy scenariusz 2 jest ok i nie potrzebuje poprawek, po za zmianą pojazdów dla piechoty i zmian w p-lotkach (tak jak w scenie 1)?

Waldzios

#1120
Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 10:13:46 PMCzy scenariusz 1 dostał ostateczną formę?
To już zależy od was.
Moje poprawki były głownie "sprzętowe", starałem się nie ingerować w nic innego.
Nie jestem pewien czy nie namieszałem w poziomie trudności (dla mnie scenariusz zawsze był łatwy, więc trudno mi ocenić zmiany).
Musicie sami ocenić czy coś jeszcze należy zmienić...

BTW. Prawie zapomniałem. W pierwszym scenariuszu zastosowałem obniżone stany bazowe.
Wedle reguły:
- piechota, stany bazowe losowo w przedziale 6-8;
- pelotki, stany bazowe losowo w przedziale 2-4;
- pozostałe jednostki, stany bazowe losowo w przedziale 4-6

Cytat: sympatyk w Listopad 03, 2026, 10:13:46 PMCzy scenariusz 2 jest ok i nie potrzebuje poprawek, po za zmianą pojazdów dla piechoty i zmian w p-lotkach (tak jak w scenie 1)?
Scenariusz #02 nie wymaga poprawek w pozycjach startowych.
Jednostki pod kontrolą gracza, też generalnie są OK.
Przyczepił bym się co najwyżej do brytyjskiej artylerii (2x '155mm FH70' to przesada, zamieniłbym jedną haubice na M109).
Do poprawy są również bunkry z flagą FRG: ('AT Bunker (Dragon)' =>'AT Bunker (MILAN)').

Co do armii radzieckiej to potrzebna jest cała masa zmian kosmetycznych (uniwersalnych dla całej kampanii):
- upewniłbym się, że piechota zmechanizowana w ramach grupa bojowych ma właściwe transporty (transportery opancerzone);
- w ramach (atakujących) grup bojowych piechotę 'RPG-7' i holowane ppk, zamieniłbym na samobieżne ppk; wersje holowane to raczej jednostki defensywne (oddziały obronne lub jednostki tyłowe);
- upewniłbym się, że w każdej grupie bojowej jest samobieżny ppk;
- upewniłbym się, że w każdej (radzieckiej) grupie bojowej jest obrona plot krótkiego zasięgu: samobieżny flak ('ZSU 23-4') i samobieżna pelotka ('Strela-1'/'Strela-10'); u demoludów przynajmniej flak i MANPAD;
- wspierającą artylerie holowaną (w radzieckich) grupach bojowych bezwzględnie wymieniłbym na '122mm D-30'; sprzęt muzealny może pozostać w oddziałach demoludów (i jednostkach tyłowych);
- upewniłbym się że w każdej (radzieckiej) grupie bojowej występuje samobieżna '2S1 Gvozdika' albo holowana '122mm D-30'; w demoludach może być dowolna holowana;
- dywizyjna artyleria samobieżna '2S3 Akatsiya' powinna występować jako (opcjonalny) dodatek do grupy bojowej; czyli zestaw '2S1 Gvozdika' + '2S3 Akatsiya' jest OK, ale zestaw 2x '2S3 Akatsiya' już nie bardzo;
u sowietów (na tym etapie kampanii) generalnie poprawne powinny być zestawy:
'2S1 Gvozdika' + '2S3 Akatsiya',
'2S1 Gvozdika' + '122mm D-30',
lub 2x '122mm D-30;
- dalekosiężne pelotki; S-75 był droższym i cięższym systemem plot, S-125 był lżejszym bardziej mobilnym uzupełnieniem; S-125 powinien występować częściej niż S-75 i być umieszczony bliżej frontu;

Tyle pamiętam...
GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons