Ostatnie wiadomości

#51
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez Waldzios - Październik 30, 2026, 09:02:03 PM
Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 08:37:02 PMJak można poznać/wiedzieć, że jednostka jest stłumiona?
Jeśli najedziesz kursorem na jednostkę, to w prawym dolnym rogu ekranu pojawia się napis:
'10/10 Exp:100 Ent:0 Fuel:100 Mov:8 Ammmo:6'.

Gdy jednostka była wcześniej atakowana opis się poszerza:
'10/10 Exp:100 Ent:0 Fuel:100 Mov:8 Ammmo:6 [S:3 H:1]'.

S:x - licznik punktów stłumionych ('suppressed');
H:x - licznik punktów trafień ('hits');
#52
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez sympatyk - Październik 30, 2026, 08:37:02 PM
Jak można poznać/wiedzieć, że jednostka jest stłumiona?
#53
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez Waldzios - Październik 30, 2026, 07:00:52 PM
Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 06:32:43 PMFaktycznie, nie zrozumiałem, że mówisz o dodatkach również dla czerwonych --> w takim razie sugerujesz, aby zdjąć dodatki --> a, które konkretnie i z jakich jednostek?
Sugeruje zdjąć dodatki z tych jednostek na których nie są koniecznie potrzebne, albo nie wnoszą niczego pozytywnego do gry.

Jeśli gracz chce stosować dodatki to może je sobie kupić.
AI można (w razie potrzeby) wzmocnić tradycyjnymi metodami (stany, belki, dowódcy, lepsze jednostki, dodatkowe jednostki, etc).

Pamiętaj o efekcie domino. Jeśli dajesz dodatki czerwonym, to potem musisz to równoważyć dodatkami dla niebieskich. Dodatki na niebieskich równoważysz dodatkami dla czerwonych, i tak w kółko.

Prosty przykład.
Daliście dodatki czerwonym pelotkom, żeby podnieść trudność. Potem daliście dodatki niebieskim łasicom, bo było za trudno. 
Tylko ja tu widzę niekonsekwencje :huh?.

#54
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez sympatyk - Październik 30, 2026, 06:32:43 PM
Cytat: Waldzios w Październik 30, 2026, 04:43:50 PMNie zrozumiałeś.

Nie neguje, ani nie krytykuje stosowania dodatków przez gracza.
Sam je regularnie stosuje, i podsuwam innym graczom pomysły jak je optymalnie wykorzystać.

Ale czym innym jest dobrowolne stosowanie dodatków przez graczy, a czym innym jest wymuszanie stosowania dodatków przez autora kampanii.

Jeśli większość jednostek w kampanii (AUX i przeciwnika) stosuje masowo dodatki, to gracz również jest pośrednio zmuszony.

Faktycznie, nie zrozumiałem, że mówisz o dodatkach również dla czerwonych --> w takim razie sugerujesz, aby zdjąć dodatki --> a, które konkretnie i z jakich jednostek?

#55
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez Waldzios - Październik 30, 2026, 04:43:50 PM
Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 03:57:44 PMNie wiem, jak to robisz, że wybrane jednostki po 3 scenach mają taki poziom exp
Między innymi zdjąłem dodatki. Dodatki obniżają trudność, a to przekłada się na niższe doświadczenie.

Poza tym "trwałe tłumienie".
Wiekszość moich taktyk opiera się na trwałym stłumieniu celu.
A jeśli się nie uda trwale stłumić celu, to przylatuje B-52 i zeruje paliwo/amunicje.
Gdy już cel jest stłumiony i bez amunicji, można bezkarnie trenować nawet Bronco.

Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 03:57:44 PMDla nas dodatki są konieczne ...
Nie zrozumiałeś.

Nie neguje, ani nie krytykuje stosowania dodatków przez gracza.
Sam je regularnie stosuje, i podsuwam innym graczom pomysły jak je optymalnie wykorzystać.

Ale czym innym jest dobrowolne stosowanie dodatków przez graczy, a czym innym jest wymuszanie stosowania dodatków przez autora kampanii.

Jeśli większość jednostek w kampanii (AUX i przeciwnika) stosuje masowo dodatki, to gracz również jest pośrednio zmuszony.

Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 03:57:44 PMWracam do obrony p-lot
W rzeczywistości baterie MIM-23 kryły się zasięgiem, również MIM-14
A u nas zasięg na tej mapie systemów rakietowych, mija się z rzeczywistością - jest mniejszy
Zasięg 12hex = 24 km  --> MIM-23B I-Hawk do 40-50 km
Zasięg 16hex = 32 km  --> MIM-14 Nike Hercules wynosi 140-150km
Takie tabele zasięgu stosujemy w efilu.
Zasięg 12 = 40-45km, zasięg 28 = 135-142km.

Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 03:57:44 PMRakiety mim-23 i mim 14 stacjonujące w Fuldzie( obok) były skazane na zagładę - w czasie ataku czerwonych( przewidywany czas do kilkudziesięciu minut od rozpoczęcia ataku) --> miały za zadanie - zniszczyć/ uszkodzić jak najwięcej atakujących samolotów
Na dzisiejsze czasy to był prymitywny sprzęt.
Pojedyncza bateria Nike Hercules mogła jednocześnie atakować jeden cel, bateria Hawk teoretycznie trzy cele.
A czerwonych samolotów mogły jednocześnie nadlecieć setki.

Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 03:57:44 PMAby to zrealizować w grze, trzeba umieścić wyrzutnie w takiej odległości, aby było to możliwe --> mniej niż 12 hex(zasięg)
Wzajemne pokrycie Hawk'ów da się jak najbardziej uzyskać.
Utrzymywałem je przez znaczną część #3 scenariusza (dokupiłem trzeciego Hawka). Trzeba tylko właściwie rozstawić Hawki, i dostosować pozycje oddziałów gracza.
Jeśli ustawisz 3 Hawki w "trójkąt", to skrajne systemy możesz rozstawić w odległości 20 heksów.

Do tego można poprawić zasięg Nike Hercules przesuwając go na wschód (na historyczne stanowiska).
To również zapewni dodatkowe pokrycie Hawkom.
W ten sposób może powstać prawdziwie warstwowa obrona.

Ale w tym celu, obronę plot scenariusza trzeba zaplanować od początku.

Cytat: sympatyk w Październik 30, 2026, 03:57:44 PMCzerwony ma w 1 scenariuszu 26 jednostek latających --> 24 samoloty i śmigłowce (2x spadochroniarze)
Większość z tego to jednak śmigłowce. Samolotów jest tylko 9 sztuk, z czego jednocześnie atakują maksymalnie 3 sztuki.

Przeciwko śmigłowcom przydałaby się bardziej tradycyjna obrona (lufowa).
W tym równie dodatkowa obrona stanowisk Nike i Hawk.

#56
Ranking Generałów 2026 / Odp: Hansen - W50 "1 SS PzDiv ...
Ostatnia wiadomość przez Hansen - Październik 30, 2026, 04:11:55 PM
MIUS 1942

60 procent dywizji zaatakuje na północ a reszta na wschód.

Na moje szczęście Luftwaffe rozpoznała pole walki.
Szybko wycofałem dywizję i utworzyłem JEŻ wokół mojego VH.

Iwan atakuje,powtórka z poprzedniej bitwy.
Sowieckie tanki są naprawdę mocne.
Mogłem tylko biernie się bronić.
Dopiero po wystrzelaniu wszystkiego,ruszyłem do ataku.
W trakcie nadjechały odwody Wehrmachtu.

OpenGen 25.02.26.0 * 26 Feb 2025  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: D:\leggio\OpenGeneral\efile_gus_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 7.6.6
Campaign: W50 1.SS DYW.PANC.LAH v.4.6a,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   POLAND , #0 , Brilliant Victory , score:51  +++  Proto: 10.5cm sK18
 2   AA CHANNEL , #1 , Victory , score:31
 3   NICE , #2 , Brilliant Victory , score:58
 4   CORSICA , #3 , Brilliant Victory , score:62
 5   YUGOSLAVIA , #4 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Pz IVE
 6   KORINTH , #5 , Brilliant Victory , score:52
 7   TARTER DITCH , #6 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: StuG IIIF
 8   CRIMEA , #7 , Victory , score:35
 9   KIEV , #8 , Victory , score:35
10   ROSTOV , #14 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: Pz IIIJ
11   MIUS 1941 , #15 , Brilliant Victory , score:64
12   MIUS 1942 , #16 , Brilliant Victory , score:50
--
Campaign score: 598  *  Average: 49

BV:9   V:3   TV:0   L:0 
..
Current scenario: #16 MIUS 1942,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 600
Army cost: 7079 , Current prestige is 3814
Prestige available on map yet is 160 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 12
AI stance is Aggressive   Using map: 52
if BV: +500, #17 UKRAINE 1942 , cap 6000, 12 turns prestige: 1580
if V : +350, #17 UKRAINE 1942 , cap 6000, 15 turns prestige: 1880
if TV: +200, #17 UKRAINE 1942 , cap 6000, 18 turns prestige: 2180
Ls: Loss , turn prestige: 2180


Piechota
*  SS Sturmpioniere 40 , Opel Blitz 4x2 , 1 SS Panzer Pionier Abt , 5 bars , 613 exp , Waffen SS , 15/10 , Shock Tactics ,U:003 ,  [+12 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 2 SS Panzer Gren Rgt/I , 5 bars , 556 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:004 ,  [+56 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 2 SS Panzer Geren Rgt/III , 5 bars , 657 exp , Waffen SS , 15/10 , Devastating Fire ,U:005 ,  [+8 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 2 SS Panzer Gren Rgt/II , 5 bars , 508 exp , Waffen SS , 11/10 ,U:006 ,  [+65 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 1 SS Panzer Gren Rgt/Kampfgruppe ''Hansen'' , 5 bars , 587 exp , Waffen SS , 10/10 ,U:007 ,  [+61 exp]
*  SS Hauptquartier , Opel Blitz 4x4 , 1 SS PzDiv ''LSSAH''/HQ Josef ''Sepp'' Dietrich , 4 bars , 444 exp , Waffen SS , 14/2 ,U:017 ,

Czołg
 Pz IVD , 101 SS sAbt , 5 bars , 1056 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:013 ,  [+176 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/Kampfgruppe ''Peiper'' , 5 bars , 1109 exp , Waffen SS , 11/10 , Street Fighter ,U:020 ,  [+85 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/Kampfgruppe ''Malkomes'' , 5 bars , 1093 exp , Waffen SS , 10/10 , Devastating Fire ,U:024 ,  [+225 exp]
+  Pz IVE , 1 SS Panzer Rgt/IV , 4 bars , 481 exp , Waffen SS , 11/10 ,U:026 ,  [+61 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/V , 4 bars , 435 exp , Waffen SS , 6/10 ,U:027 ,  [+70 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/VI , 5 bars , 600 exp , Waffen SS , 12/10 , Overwatch ,U:028 ,  [+120 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/VII , 4 bars , 483 exp , Waffen SS , 6/10 , Extended Front ,U:029 ,  [+124 exp]

Rozpoznanie
*  250/8 , 1 SS Panzer Aufkl Abt/I , 5 bars , 575 exp , Waffen SS , 14/10 ,U:002 ,  [+68 exp]
*  250/8 , 1 SS Panzer Aufkl Abt/II , 5 bars , 512 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:018 ,  [+71 exp]

Artyleria ppanc.
*  8.8cm FlaK 37 ATG , SdKfz 7 , 1 SS Panzerjeager Abt/I , 4 bars , 483 exp , Waffen SS , 9/10 , Liberator ,U:009 ,  [+85 exp]
*  8.8cm FlaK 37 ATG , SdKfz 7 , 1 SS Panzerjeager Abt/II , 5 bars , 825 exp , Waffen SS , 14/10 , Shock Tactics ,U:014 ,  [+162 exp]

Artyleria uniwersalna
*  SdKfz 6/2 , 1 SS Flak Abt/III , 5 bars , 570 exp , Waffen SS , 14/10 ,U:015 ,  [+111 exp]
*  SdKfz 7/1 , 1 SS Flak Abt/IV , 4 bars , 490 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:016 ,  [+39 exp]
 8.8cm FlaK 36 , SdKfz 7 , 1 SS Flak Abt/II , 5 bars , 780 exp , Waffen SS , 13/10 , Devastating Fire ,U:025 ,  [+182 exp]

Artyleria
*  15cm sFH18 , SdKfz 7 , 1 SS Panzer Art Rgt/I , 5 bars , 928 exp , Waffen SS , 14/10 , Fire Discipline ,U:001 ,  [+248 exp]
 10.5cm leFH18M , 251/4 , 1 SS Panzer Rgt/I , 5 bars , 936 exp , Waffen SS , 15/10 , Influence ,U:008 ,  [+237 exp]
*  17cm K18 , SdKfz 9 , 101 SS sArt Abt , 5 bars , 556 exp , Waffen SS , 15/10 ,U:010 ,  [+54 exp]
*  10.5cm leFH18M , 251/4 , 1 SS Panzer Art Rgt/II , 5 bars , 1248 exp , Waffen SS , 15/10 , Devastating Fire ,U:011 ,  [+304 exp]
*  10.5cm leFH18M , 251/4 , 1 SS Panzer Art Rgt/II , 5 bars , 767 exp , Waffen SS , 15/10 , Resilience ,U:012 ,  [+162 exp]
 21cm NbWf42 , 251/4 , 1 SS Werfer Abt , 5 bars , 610 exp , Waffen SS , 14/10 ,U:019 ,  [+84 exp]
 15cm sFH18 , SdKfz 7 , 1 SS Panzer Art Rgt/III , 5 bars , 533 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:021 ,  [+156 exp]
 15cm sFH 37(t) , SdKfz 7 , 1 SS Panzer Art Rgt/III , 5 bars , 635 exp , Waffen SS , 14/10 , Shock Tactics ,U:022 ,  [+144 exp]

Obrona plot.
 10.5cm FlaK 38 , SdKfz 8 , 1 SS Flak Abt/I , 2 bars , 221 exp , Waffen SS , 11/10 ,U:023 ,  [+35 exp]

..
Player 1  Waffen SS   has 54 units total (core+aux):
 10  INF
  9  TNK
  3  RCN
  4   AT
  5  FlK
  5  FRT
 12  ATY
  1   AD
  3  FTR
  2   TB

..
Player 2  ZSRR   has 10 units total (core+aux):
  6  INF
  1  TNK
  2  FTR
  1   TB

 
#57
Ranking Generałów 2026 / Odp: Hansen - W50 "1 SS PzDiv ...
Ostatnia wiadomość przez Hansen - Październik 30, 2026, 04:05:49 PM
MIUS 1941

Bitwa obronna - 15 tur.

Zająłem pozycje obronne intuicyjnie.

Iwan uderza i to silnie...25-30 brygad pancernych,połowa to T-34 i KV.
Nie jest wesoło.
Iwan atakuje wściekle,ale moja artyleria stawia ogień zaporowy i tylko to ratuje mnie przed rzezią.
Luftwaffe szybko namierzyła sowieckie ''Kasie''...5 już zostało zniszczone.
Lufy rozgrzane do czerwoności...artylerzyści muszą oszczędzać amunicję,w moich turach strzela połowa artylerii Leibstandarte.
Sowieci cały czas atakują,podeszli już pod bunkier dowodzenia...''Obersepp'' przeładował MP-40  ;)
Artyleria ''Królową wojny''...wielu piechurów już zginęło,sowieckie tanki też już są osłabione.
Hansen,Peiper,Wunsche,Meyer...już uzgodnili godzinę natarcia  :tiger 
Wytłukłem wszystkie jednostki wroga.
Z Kwatery Głównej lecą już Żelazne Krzyże za dzielną postawę na polu walki.

Jak na razie najtrudniejsza bitwa tej kampanii.

OpenGen 25.02.26.0 * 26 Feb 2025  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: D:\leggio\OpenGeneral\efile_gus_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 7.6.6
Campaign: W50 1.SS DYW.PANC.LAH v.4.6a,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1  POLAND , #0 , Brilliant Victory , score:51  +++  Proto: 10.5cm sK18
 2  AA CHANNEL , #1 , Victory , score:31
 3  NICE , #2 , Brilliant Victory , score:58
 4  CORSICA , #3 , Brilliant Victory , score:62
 5  YUGOSLAVIA , #4 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Pz IVE
 6  KORINTH , #5 , Brilliant Victory , score:52
 7  TARTER DITCH , #6 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: StuG IIIF
 8  CRIMEA , #7 , Victory , score:35
 9  KIEV , #8 , Victory , score:35
10  ROSTOV , #14 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: Pz IIIJ
11  MIUS 1941 , #15 , Brilliant Victory , score:64
--
Campaign score: 548  *  Average: 49

BV:8  V:3  TV:0  L:0 
..
Current scenario: #15 MIUS 1941,  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 0
Army cost: 7162 , Current prestige is 4316
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 11
AI stance is Aggressive  Using map: 34
if BV: +500, #16 MIUS 1942 , cap 3500, 15 turns prestige: 2050
if V : +350, #16 MIUS 1942 , cap 3500, 15 turns prestige: 2050
if TV: +200, #16 MIUS 1942 , cap 3500, 15 turns prestige: 2050
Ls: Loss , turn prestige: 2050


Piechota
*  SS Sturmpioniere 40 , Opel Blitz 4x2 , 1 SS Panzer Pionier Abt , 5 bars , 601 exp , Waffen SS , 15/10 , Shock Tactics ,U:003 ,  [+61 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 2 SS Panzer Gren Rgt/I , 5 bars , 500 exp , Waffen SS , 12/10 ,U:004 ,  [+37 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 2 SS Panzer Geren Rgt/III , 5 bars , 649 exp , Waffen SS , 14/10 , Devastating Fire ,U:005 ,  [+32 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 2 SS Panzer Gren Rgt/II , 4 bars , 443 exp , Waffen SS , 10/10 ,U:006 ,  [+58 exp]
*  SS Regular 40 , Opel Blitz 4x2 , 1 SS Panzer Gren Rgt/Kampfgruppe ''Hansen'' , 5 bars , 526 exp , Waffen SS , 14/10 ,U:007 ,  [+44 exp]
*  SS Hauptquartier , Opel Blitz 4x4 , 1 SS PzDiv ''LSSAH''/HQ Josef ''Sepp'' Dietrich , 4 bars , 444 exp , Waffen SS , 14/2 ,U:017 ,

Czołg
 Pz IVD , 101 SS sAbt , 5 bars , 880 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:013 ,  [+127 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/Kampfgruppe ''Peiper'' , 5 bars , 1024 exp , Waffen SS , 12/10 , Street Fighter ,U:020 ,  [+132 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/Kampfgruppe ''Malkomes'' , 5 bars , 868 exp , Waffen SS , 15/10 , Devastating Fire ,U:024 ,  [+200 exp]
+  Pz IVE , 1 SS Panzer Rgt/IV , 4 bars , 420 exp , Waffen SS , 11/10 ,U:026 ,  [+53 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/V , 3 bars , 365 exp , Waffen SS , 10/10 ,U:027 ,  [+114 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/VI , 4 bars , 480 exp , Waffen SS , 10/10 , Overwatch ,U:028 ,  [+187 exp]
 Pz IVD , 1 SS Panzer Rgt/VII , 3 bars , 359 exp , Waffen SS , 9/10 , Extended Front ,U:029 ,  [+84 exp]

Rozpoznanie
*  250/10 , 1 SS Panzer Aufkl Abt/I , 5 bars , 507 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:002 ,  [+69 exp]
*  250/10 , 1 SS Panzer Aufkl Abt/II , 4 bars , 441 exp , Waffen SS , 12/10 ,U:018 ,  [+47 exp]

Artyleria ppanc.
*  StuG IIIE , 1 SS Panzerjeager Abt/I , 3 bars , 398 exp , Waffen SS , 11/10 , Liberator ,U:009 ,  [+70 exp]
*  StuG IIIE , 1 SS Panzerjeager Abt/II , 5 bars , 663 exp , Waffen SS , 12/10 , Shock Tactics ,U:014 ,  [+53 exp]

Artyleria uniwersalna
*  SdKfz 6/2 , 1 SS Flak Abt/III , 4 bars , 459 exp , Waffen SS , 14/10 ,U:015 ,  [+36 exp]
*  SdKfz 7/1 , 1 SS Flak Abt/IV , 4 bars , 451 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:016 ,  [+33 exp]
 8.8cm FlaK 36 , SdKfz 7 , 1 SS Flak Abt/II , 5 bars , 598 exp , Waffen SS , 14/10 , Devastating Fire ,U:025 ,  [+139 exp]

Artyleria
*  15cm sFH18 , SdKfz 7 , 1 SS Panzer Art Rgt/I , 5 bars , 680 exp , Waffen SS , 14/10 , Fire Discipline ,U:001 ,  [+210 exp]
 10.5cm leFH18M , 251/4 , 1 SS Panzer Rgt/I , 5 bars , 699 exp , Waffen SS , 15/10 , Influence ,U:008 ,  [+137 exp]
*  12,2cm K 390/2(r) , SdKfz 8 , 101 SS sArt Abt , 5 bars , 502 exp , Waffen SS , 14/10 ,U:010 ,  [+34 exp]
*  10.5cm leFH18M , 251/4 , 1 SS Panzer Art Rgt/II , 5 bars , 944 exp , Waffen SS , 15/10 , Devastating Fire ,U:011 ,  [+147 exp]
*  10.5cm leFH18M , 251/4 , 1 SS Panzer Art Rgt/II , 5 bars , 605 exp , Waffen SS , 14/10 , Resilience ,U:012 ,  [+133 exp]
 21cm NbWf42 , 251/4 , 1 SS Werfer Abt , 5 bars , 526 exp , Waffen SS , 13/10 ,U:019 ,  [+137 exp]
 15cm sFH18 , SdKfz 7 , 1 SS Panzer Art Rgt/III , 3 bars , 377 exp , Waffen SS , 12/10 ,U:021 ,  [+176 exp]
 15cm sFH 37(t) , SdKfz 7 , 1 SS Panzer Art Rgt/III , 4 bars , 491 exp , Waffen SS , 13/10 , Shock Tactics ,U:022 ,  [+173 exp]

Obrona plot.
 10.5cm FlaK 38 , SdKfz 8 , 1 SS Flak Abt/I , 1 bars , 186 exp , Waffen SS , 11/10 ,U:023 ,  [+38 exp]

..
Player 1  Waffen SS  has 38 units total (core+aux):
  8  INF
  7  TNK
  2  RCN
  3  AT
  3  FlK
  1  FRT
 10  ATY
  2  AD
  2  FTR
#58
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez sympatyk - Październik 30, 2026, 03:57:44 PM
Myślę, że aby było sprawiedliwie powinieneś grać na 50%, albo mniej --> wtedy inni mogli by na 100% i powyżej
Nie wiem, jak to robisz, że wybrane jednostki po 3 scenach mają taki poziom exp
Dla nas dodatki są konieczne ...
Cytat: Waldzios w Październik 30, 2026, 10:37:32 AMAutor, mam wrażenie, traktuje dodatki jako coś domyślnego i  koniecznego dla rozgrywki.
No właśnie, Ty grasz jak ekspert ...
Ciekawe ilu jeszcze "Waldziosi" się znajdzie do zagrania tej kampanii?

Wracam do obrony p-lot
W rzeczywistości baterie MIM-23 kryły się zasięgiem, również MIM-14
A u nas zasięg na tej mapie systemów rakietowych, mija się z rzeczywistością - jest mniejszy
Zasięg 12hex = 24 km  --> MIM-23B I-Hawk do 40-50 km
Zasięg 16hex = 32 km  --> MIM-14 Nike Hercules wynosi 140-150km

Rakiety mim-23 i mim 14 stacjonujące w Fuldzie( obok) były skazane na zagładę - w czasie ataku czerwonych( przewidywany czas do kilkudziesięciu minut od rozpoczęcia ataku) --> miały za zadanie - zniszczyć/ uszkodzić jak najwięcej atakujących samolotów
Aby to zrealizować w grze, trzeba umieścić wyrzutnie w takiej odległości, aby było to możliwe --> mniej niż 12 hex(zasięg)

I jeszcze wyczytałem, że operatorzy/załogi miały się przenieść jak najszybciej na stanowiska zapasowe na wypadek konfliktu(dotyczy wszystkich baterii)

Czerwony ma w 1 scenariuszu 26 jednostek latających --> 24 samoloty i śmigłowce (2x spadochroniarze)



#59
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez Waldzios - Październik 30, 2026, 10:37:32 AM
Podsumowanie scenariusza 3. PRZEŁAMANIE.

Dokupiłem czołg, Lance i Hawka.

Pierwsza faza scenariusza ciekawa i dynamiczna.
Początkowy poziom trudności mniej wymagający niż w poprzednich misjach.
Obrona plot wyraźnie słabsza (nie ma zdublowanych systemów Kub/OSA).

Potem zaczynają się schody. Mozolna walka z naprawiającymi się w kółko jednostkami jest (dla mnie) zwyczajnie irytująca.
Jeśli nie zniszczę jednostki kompletnie w danej turze, to w następnej muszę zaczynać od początku.
Gdyby to była "przypadkowa" kampania, po tym scenariuszu stwierdziłbym że kampania nie jest dla mnie.

Skończyłem dwie tury przed limitem, ale to głownie dlatego, że nie doceniłem oporu (i uparcie naprawiających się jednostek) na południowo-wschodnim odcinku.
Wynik byłby 2-3 tury lepszy gdybym od początku przydzielił Brytyjczykom więcej lotnictwa.

Wątek ze SCUD'em jest "dziwny". Najpierw wykryłem S-300, potem dostałem komunikat o SCUD i S-300, straciłem kupę czasu na bezowocne poszukiwanie SCUD'a, zniszczyłem S-300, SCUD zmaterializował się pod moimi bombowcami.

Sporo jednostek-prezentów. Wszystkie obładowane dodatkami.
Chyba mamy zupełnie inne zrozumienie dodatków.
Dla mnie to w pełni opcjonalna funkcja przeznaczona głównie dla gracza (który powinien mieć wybór, czy chce je wykorzystać).
Autor, mam wrażenie, traktuje dodatki jako coś domyślnego i  koniecznego dla rozgrywki.
To oczywiście jest zupełnie OK, prawo autora kampanii, ale mi osobiście nie przypada do gustu 8).
#60
Kampanie nierankingowe - śmieszne, ćwiczebne i.t.p. / Odp: Fulda #2 - prace budowlan...
Ostatnia wiadomość przez Waldzios - Październik 30, 2026, 01:58:54 AM
OpenGen 26.03.30.0 * 30 Mar 2026  *  AI version: 3.0  (Dev3)
Efile folder: C:\OpenGeneral\efile_gus\  * Efile version: GusOpen ver. 7.7.19
Campaign: B08 FULDA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   FULDA , #0 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: F-15C
 2   FRANKFURT , #1 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: M1 Abrams
 3   PRZEŁAMANIE , #2 , Brilliant Victory , score:59
--
Campaign score: 169  *  Average: 56

BV:3   V:0   TV:0   L:0 
..
Current scenario: #2  PRZEŁAMANIE,  VH prestige is 320 ,  All map prestige is: 1880
Army cost: 8700 , Current prestige is 2495
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 14
AI stance is Aggressive   Using map: 1520
if BV: +1160, #3  LEWY SIERPOWY , cap disabled, 16 turns prestige: 560
if V : +1600, #3  LEWY SIERPOWY , cap disabled, 18 turns prestige: 560
if TV: +1900, #3  LEWY SIERPOWY , cap disabled, 20 turns prestige: 560
Ls: Loss , turn prestige: 560

Units killed by player's core units
Class  Equipment Name            Inf Tnk Rcn  AT Flk Frt Aty  AD FTR  TB  LB Sub  DD  BS  AC BCr  Cr LCr  +Kills  +Exp 
INF    Infantry 1973               2   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(5)   +30(104)
INF    Infantry 1973               1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(2)   +29(94)
INF    Engineers 1973              .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(1)   +0(70)
INF    Rangers 1974                2   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +2(4)   +11(202)
INF    FARP                        .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +0(60)
INF    SF (Green Berets) 1973      .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +0(90)
TNK    M60A3                       1   .   .   1   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(14)  +63(241)
TNK    M728 CEV                    3   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(4)   +41(123)
TNK    M1 Abrams                   5   .   1   .   .   .   1   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +8(8)   +94(154)
TNK    M60A3                       .   1   .   .   .   2   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +4(4)   +23(83)
RCN    M113 ACAV                   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(1)   +8(107)
 AT    M901 TOW                    .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +15(273)
FlK    M163 VADS                   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +48(191)
ATY    M107                        .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(2)   +57(247)
ATY    155mm M198                  .   .   .   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(4)   +70(232)
ATY    M109A2                      .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(1)   +72(153)
ATY    MGM-52 Lance                .   .   .   2   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(3)   +63(123)
 AD    MIM-72C Chaparral           .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +0(130)
 AD    MIM-23B I-Hawk              .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +0(0)   +32(92)
FTR    F-4E Phantom II             .   .   1   .   .   .   .   2   1   2   .   .   .   .   .   .   .   .  +6(17)  +170(407)
FTR    F-15C                       .   .   .   .   .   .   .   .   2   2   .   .   .   .   .   .   .   .  +4(5)   +78(185)
FTR    F-4G Wild Weasel V          .   .   .   .   .   .   .   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +2(4)   +327(822)
FTR    RF-4E                       1   .   .   .   .   1   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(7)   +103(257)
FTR    F-4E Phantom II             .   .   1   1   .   .   .   .   1   1   .   .   .   .   .   .   .   .  +4(8)   +105(321)
FTR    F-16A                       .   .   .   .   .   .   1   .   .   2   .   .   .   .   .   .   .   .  +3(3)   +195(285)
FTR    RF-4C                       .   .   .   .   .   .   .   .   .   2   .   .   .   .   .   .   .   .  +2(2)   +61(151)
 TB    OV-10 Bronco                .   .   .   .   .   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(6)   +48(236)
 TB    AH-1Q Cobra                 .   .   .   .   .   .   1   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +2(4)   +67(256)
 TB    A-10A Warthog               1   1   .   .   .   .   2   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +4(6)   +161(316)
 TB    AH-1E Cobra                 .   .   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(1)   +104(194)
 LB    B-52G Stratofortress        .   .   .   .   .   .   .   1   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +1(5)   +64(179)
-----  Totals all units          Inf Tnk Rcn  AT Flk Frt Aty  AD FTR  TB  LB Sub  DD  BS  AC BCr  Cr LCr  Kills   Exp   
       For Scenario               16   3   3   5   .   6   7   8   4  11   .   .   .   .   .   .   .   .  +63     +2139
       For Campaign               33   7   4   5   .   7  15  17  11  22   1   .   .   .   .   .   .   .  +122    +6378
       Total Kills (core + aux)  106  29  14  15   3  14  54  38  22  60   3   .   .   .   .   .   .   .  +358
       Total Loses (core + aux)    .   .   .   1   .  11   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .   .  +12 

* Averages *
  Class    . Units . Leaders . Prestige-Average . +Kills CamKills Average  . +Exp    CamExp   Average
  INF      . 6     . 1       . 3624     604     . +6      12       2       . +70     620      103
  TNK      . 4     . 0       . 3300     825     . +18     30       8       . +221    601      150
  RCN      . 1     . 0       . 264      264     . +0      1        1       . +8      107      107
   AT      . 1     . 0       . 432      432     . +1      1        1       . +15     273      273
  FlK      . 1     . 1       . 312      312     . +0      0        0       . +48     191      191
  ATY      . 4     . 0       . 4284     1071    . +5      10       3       . +262    755      189
   AD      . 2     . 0       . 1248     624     . +0      0        0       . +32     222      111
  FTR      . 7     . 2       . 9132     1305    . +24     46       7       . +1039   2428     347
   TB      . 4     . 2       . 3660     915     . +8      17       4       . +380    1002     251
   LB      . 1     . 0       . 1680     1680    . +1      5        5       . +64     179      179
* Summary  . 31    . 6       . 27936    901     . +63     122      4       . +2139   6378     206

..
Core Units for USA, RFN, Wielka Brytania:
  *   -> original core (don't count against cap)
  +   -> BV prototype
  pp  -> prestige points


Piechota
*  Infantry 1973 , M113A2 ,  , 1 bars , 104 exp , USA , 10/10 ,5 kill,104 exp ,0 pp ,U:003 ,Scen: [+3 kill] [+30 exp] 
*  Infantry 1973 , M113A2 ,  , 0 bars , 94 exp , USA , 10/10 ,2 kill,94 exp ,0 pp ,U:004 ,Scen: [+1 kill] [+29 exp] 
*  Engineers 1973 , M113A2 ,  , 0 bars , 70 exp , USA , 10/10 ,1 kill,70 exp ,0 pp ,U:005 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 
*  Rangers 1974 , M151 MUTT [WM] ,  , 2 bars , 202 exp , USA , 10/10 ,4 kill,202 exp ,0 pp ,U:006 ,Scen: [+2 kill] [+11 exp] 
*  FARP (Planes:0/1), M809 ,  , 0 bars , 60 exp , USA , 10/10 ,0 kill,60 exp ,0 pp ,U:159 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 
*  SF (Green Berets) 1973 , M151 MUTT [WM] ,  , 0 bars , 90 exp , USA , 10/10 , Shock Tactics , Support ,0 kill,90 exp ,0 pp ,U:205 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 

Czołg
*  M60A3 ,  , 2 bars , 241 exp , USA , 9/10 ,14 kill,241 exp ,0 pp ,U:001 ,Scen: [+3 kill] [+63 exp] 
*  M728 CEV ,  , 1 bars , 123 exp , USA , 7/10 ,4 kill,123 exp ,0 pp ,U:015 ,Scen: [+3 kill] [+41 exp] 
+  M1 Abrams ,  , 1 bars , 154 exp , USA , 7/10 ,8 kill,154 exp ,0 pp ,U:022 ,Scen: [+8 kill] [+94 exp] 
 M60A3 ,  , 0 bars , 83 exp , USA , 10/10 ,4 kill,83 exp ,684 pp ,U:267 ,Scen: [+4 kill] [+23 exp] 

Rozpoznanie
*  M113 ACAV ,  , 1 bars , 107 exp , USA , 6/10 ,1 kill,107 exp ,0 pp ,U:011 ,Scen: [+0 kill] [+8 exp] 

Artyleria ppanc.
*  M901 TOW ,  , 2 bars , 273 exp , USA , 10/10 ,1 kill,273 exp ,0 pp ,U:084 ,Scen: [+1 kill] [+15 exp] 

Artyleria uniwersalna
*  M163 VADS ,  , 1 bars , 191 exp , USA , 1/10 , Shock Tactics ,0 kill,191 exp ,0 pp ,U:008 ,Scen: [+0 kill] [+48 exp] 

Artyleria
*  M107 ,  , 2 bars , 247 exp , USA , 11/10 ,2 kill,247 exp ,0 pp ,U:002 ,Scen: [+1 kill] [+57 exp] 
*  155mm M198 , M54 ,  , 2 bars , 232 exp , USA , 10/10 ,4 kill,232 exp ,0 pp ,U:009 ,Scen: [+1 kill] [+70 exp] 
*  M109A2 ,  , 1 bars , 153 exp , USA , 10/10 ,1 kill,153 exp ,0 pp ,U:010 ,Scen: [+0 kill] [+72 exp] 
 MGM-52 Lance ,  , 1 bars , 123 exp , USA , 10/10 ,3 kill,123 exp ,1584 pp ,U:266 ,Scen: [+3 kill] [+63 exp] 

Obrona plot.
*  MIM-72C Chaparral ,  , 1 bars , 130 exp , USA , 10/10 ,0 kill,130 exp ,0 pp ,U:014 ,Scen: [+0 kill] [+0 exp] 
 MIM-23B I-Hawk , M809 ,  , 0 bars , 92 exp , USA , 10/10 ,0 kill,92 exp ,816 pp ,U:265 ,Scen: [+0 kill] [+32 exp] 

Myśliwiec
*  F-4E Phantom II ,  , 4 bars , 407 exp , USA , 6/10 , Determined Defense ,17 kill,407 exp ,0 pp ,U:013 ,Scen: [+6 kill] [+170 exp] 
+  F-15C ,  , 1 bars , 185 exp , USA , 10/10 ,5 kill,185 exp ,0 pp ,U:016 ,Scen: [+4 kill] [+78 exp] 
*  F-4G Wild Weasel V ,  , 5 bars , 822 exp , USA , 9/10 , Resilience ,4 kill,822 exp ,0 pp ,U:017 ,Scen: [+2 kill] [+327 exp] 
 RF-4E ,  , 2 bars , 257 exp , USA , 10/10 ,7 kill,257 exp ,1152 pp ,U:018 ,Scen: [+3 kill] [+103 exp] 
 F-4E Phantom II ,  , 3 bars , 321 exp , USA , 9/10 ,8 kill,321 exp ,1140 pp ,U:019 ,Scen: [+4 kill] [+105 exp] 
*  F-16A ,  , 2 bars , 285 exp , USA , 9/10 , Support, Special Munition ,3 kill,285 exp ,0 pp ,U:202 ,Scen: [+3 kill] [+195 exp] 
*  RF-4C ,  , 1 bars , 151 exp , USA , 10/10 , Recon, Fast Speed ,2 kill,151 exp ,0 pp ,U:203 ,Scen: [+2 kill] [+61 exp] 

Bomb. taktyczny
 OV-10 Bronco ,  , 2 bars , 236 exp , USA , 10/10 ,6 kill,236 exp ,504 pp ,U:007 ,Scen: [+1 kill] [+48 exp] 
*  AH-1Q Cobra ,  , 2 bars , 256 exp , USA , 9/10 , Aggressive Attack ,4 kill,256 exp ,0 pp ,U:012 ,Scen: [+2 kill] [+67 exp] 
 A-10A Warthog ,  , 3 bars , 316 exp , USA , 10/10 , Devastating Fire ,6 kill,316 exp ,1140 pp ,U:020 ,Scen: [+4 kill] [+161 exp] 
*  AH-1E Cobra ,  , 1 bars , 194 exp , USA , 9/10 , Recon, Support ,1 kill,194 exp ,0 pp ,U:204 ,Scen: [+1 kill] [+104 exp] 

Bomb. strategiczny
 B-52G Stratofortress ,  , 1 bars , 179 exp , USA , 5/10 ,5 kill,179 exp ,1680 pp ,U:021 ,Scen: [+1 kill] [+64 exp] 

..
Player 1  USA, RFN, Wielka Brytania   has 82 units total (core+aux):
 20  INF
  8  TNK
  4  RCN
  4   AT
  2  FlK
 12  ATY
  8   AD
 13  FTR
  9   TB
  2   LB

..
Player 2  ZSRR, NRD   has 26 units total (core+aux):
 15  INF
  6   AT
  2  FRT
  2  ATY
  1   AD