Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 18, 2024, 11:28:05 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Spolszczenie gry  (Przeczytany 105829 razy)
czata
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1097


« Odpowiedz #90 : Marzec 26, 2012, 08:01:22 »

łatwość przekazania sedna słowa.
Słusznie.

Proszę zatem sobie wyobrazić, że jestem początkującym graczem i wytłumaczyć mi słowo Flak, bo mnie ono kojarzy się z częścią ciała.

Jakiego określenia będziemy używać pisząc ogólnie o artylerii, skoro słowo "artyleria" oznacza klasę nr 8?
Jakiego określenia będziemy używać pisząc ogólnie o transporcie, skoro pojęcie "transport" będzie oznaczać klasę nr 7?

Donośność jest jednoznaczna, Zasięg wieloznaczny.
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2012, 09:13:42 wysłane przez czata » Zapisane
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #91 : Marzec 26, 2012, 08:31:44 »

I dlatego ważny byłby mały słowniczek, taki "tutorial" do gry. Wink
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #92 : Marzec 26, 2012, 03:47:19 »

łatwość przekazania sedna słowa.
Słusznie.

Proszę zatem sobie wyobrazić, że jestem początkującym graczem i wytłumaczyć mi słowo Flak, bo mnie ono kojarzy się z częścią ciała.

Jakiego określenia będziemy używać pisząc ogólnie o artylerii, skoro słowo "artyleria" oznacza klasę nr 8?
Jakiego określenia będziemy używać pisząc ogólnie o transporcie, skoro pojęcie "transport" będzie oznaczać klasę nr 7?

Donośność jest jednoznaczna, Zasięg wieloznaczny.



FlaK ? oznacza w niemieckiej nomenklaturze wojskowej armatę przeciwlotniczą. Jest to skrót od słowa Flugabwehrkanone (również Fliegerabwehrkanone) czyli dosłownie działo obrony przeciwlotniczej.

FlaK to również nazwa przyjęta w polskiej literaturze militarystycznej i wojennej.  Wystarczy poczytać sobie np pamiętniki Melchiora Wańkowicza  czy jego ksiązke o bitwie pod Monte Cassino.

Nazwa FlaK - jak mozna zauważyć umiędzynarodowiła się czego dowodem jest oficjalne użycie jej do nazwania klasy jednostek w oryginalnej wersji międzynarodowej gry jaka jest Open General.  Każdy fan tego typu gier militarystycznych raczej wie co ta nazwa oznacza, a jeśli styka się z nia po raz pierwszy to szybko ja sobie przyswoi. Jeżeli w rozmowach z innymi będziesz używał innej nazwy dla tej klasy to obawiam się, ze będziesz musiał mocno tłumaczyć o co Ci chodzi gdyz inaczej możesz nie zostać dobrze zrozumiany.   

To, ze komuś FlaK kojarzy się z częścią ciała nie jest dobrym argumentem, bo równie dobrze można powiedzieć że komuś innemu czołg - kojarzy się z czołganiem, moździerz z urządzeniem kuchennym, a  np. pancernik z takim zwierzakiem polującym na termity. 
Obracamy się w dziedzinie militarystyczno-wojennej, więc nie rozumiem dlaczego mielibyśmy brać pod uwagę skojarzenia rodem z Animal Planet, anatomii czy też AGD.

Zresztą czy ktoś tu na forum używa w odniesieniu do tej klasy innych określeń niż FlaK?  Tak jest po prostu wygodniej, krócej i od razu wiadomo o co chodzi

Dla zainteresowanych polecam np wikipedię:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Flak

A przy okazji czy lepsze jest określenie "holowany" czy "ciągnięty"
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Holowane_działa_przeciwlotnicze

Jak widać określenie "holowany" nie odnosi się do wraków i zepsutego sprzętu. Wink

P.S.
Nasza dyskusja o FlaK-u przypomina mi trochę spory o wyższości określenia "zwis sufitowy" nad określeniem "żyrandol" itp. których było kiedyś sporo gdy zaczęto troszkę sztucznie propagować "poprawną polszczyznę"
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2012, 05:02:52 wysłane przez derwiszx » Zapisane

Gratia gratiam parti
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #93 : Marzec 26, 2012, 03:54:38 »

Za sprawa tej dyskusji zrobił sie mały offtop.  A obecnie na tapecie mamy ankietę.

Dla tych którzy jeszcze nie oddali głosu, przypominam ze mogą to zrobic do 30 marca.

Tu jest link do postu z ankietą:

http://www.forum.gildiageneralow.pl/instalacja-zasoby-narzedzia-zagadnienia-techniczne/1722/msg20565/#msg20565
Zapisane

Gratia gratiam parti
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #94 : Marzec 26, 2012, 05:14:09 »

Masz facet piwo za klarowne dowody i rzetelną dyskusje. Zgadzam się, w pełni popieram. Dla początkujących małe intro, reszta graczy i tak wie lepiej. Wink
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
czata
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1097


« Odpowiedz #95 : Marzec 26, 2012, 07:42:37 »

Czemu za sprawą dyskusji zrobił się offtop? To raczej ankieta jest tu offtopem Grin

Skoro tak świetnie tłumaczysz, to wytłumacz jeszcze początkującemu graczowi (czyli mnie), czym rózni się klasa Flak od klasy Obrona plot.?

Masz rację, że słowo Flak weszło do kanonu słów militarystycznych tej gry. Ale nie tylko ono. W związku z tym, zgłaszam kolejną, oficjalną propozycję:
II.* [classes] (units) ... can be redefined
Antytanki
FlaK
Artyleria
Obrona plot.

i dodatkowo
Recon, zamiast Rozpoznanie.


Zawsze mi się też wydawało, że np. artyleria dzieli się na ciągnioną i samobieżną. Widocznie za krótko byłem artylerzystą ...
Zapisane
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #96 : Marzec 26, 2012, 08:20:01 »

Moim zdaniem kierujesz dyskusje w stronę absurdu.

Klasa FlaK wzięła nazwę od słynnej niemieckiej armaty przeciwlotniczej FlaK, a nie na odwrót.
Dlaczego ta armata zyskała taką sławę? Ano okazało się, że pierwotnie przewidziana do obrony plot.  za sprawą swojej konstrukcji umożliwiającej również ostrzał celów naziemnych łącząc w sobie cechy pelotki (szybkostrzelność ponad 2 razy wiekszą od najszybszych dział przeciwpancernych i daleki zasięg stała się jedną z najskuteczniejszych broni przeciwpancernych). Moim zdaniem w OG FlaKi są lekko niedocenione.  W Afryce alianckie czołgi zanim zbliżyły się na odległość umożliwiającą strzał do tego działa,  były niszczone przez niemieckie FlaKi 88.  Angole posuwali się nawet do oskarżania Niemców o nierycerskie (barbarzyńskie) metody walki właśnie dlatego, że  ci używali do walki z czołgami dział przeciwlotniczych Cheesy Cheesy Cheesy.

 Gdyby zechciało ci sie zajrzeć do internetu np. do podanych w poprzednim poście linków to pewnie pogłębiłbyś swoje artyleryjskie wykształcenie i  sam sobie odpowiedział na zadane pytanie.

Klasa FlaK  umożliwia ostrzał celów naziemnych i powietrznych a możliwości przechwytywania samolotów ma mocno ograniczone( w grze tylko do sąsiadujących heksów) i jest relatywnie droższa od OPL, a klasa "Obrona plot"  może ostrzeliwać tylko cele powietrzne a przechwytywanie ma ograniczone jedynie zasięgiem swoich pocisków ew. zasięgiem jej radarów lub towarzyszących jej jupiterów (ostrzał nocny) .

P.S.
Przypominam i zachęcam do udziału w ankiecie

http://www.forum.gildiageneralow.pl/instalacja-zasoby-narzedzia-zagadnienia-techniczne/1722/msg20565/#msg20565

« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2012, 08:22:55 wysłane przez derwiszx » Zapisane

Gratia gratiam parti
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #97 : Marzec 26, 2012, 08:45:10 »

Wracajac jeszcze na chwilę kwestii holowanie czy ciągnięcie. Nie wiem w jakiej armii służyłeś ale np. przed chwila czytając o Flak
natknąłem się na następujący fragment:

Cytuj
Armata 8,8 cm Flak 18 została zamontowana na łożu o krzyżowym, co pozwalało na ostrzał okrężny - prowadzenie ognia we wszystkich kierunkach. Dwa ogony łoża były składane co pozwalało na szybkie podniesienie działa na podwozie kołowe. Z powodu dużego ciężaru armata 8,8 cm Flak 18 mogła być holowana tylko przez duże pojazdy - początkowo trzyosiowe samochody ciężarowe, a standardowym holownikiem tego działa został z czasem półgąsienicowy ciągnik artyleryjski Sd.Kfz.7. Działo posiadało lufę o długości 56 kalibrów, z jednoczęściową rurą rdzeniową i wyposażone było w zamek półautomatyczny, który wyrzucał z komory nabojowej puste łuski, a także samoczynnie zamykał się po załadowaniu, co pozwalało na szybkie i proste ładowanie armaty. Szybkostrzelność wynosiła pomiędzy 15 a 20 strzałów na minutę ? około o połowę więcej niż szybkostrzelność większości innych dział z tego okresu.
8,8 cm Flak 36, 8,8 cm Flak 37
 
 Armata stacjonarna 8,8 cm Flak 37/2 na łożu fortecznym

Po dojściu do władzy partii nazistowskiej w 1933 rozpoczęto już masową produkcję nowego działa i zostało ono użyte w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Szybko okazało się, że jest to najlepsze dostępne działo przeciwlotnicze, a także znakomita, dalekosiężna armata zdolna do niszczenia wszystkich typów pojazdów. Znaleziono jednak szereg problemów i wad, które zostały poprawione w następnym modelu 8,8 cm Flak 36. Zastosowano w nim lufę z dzieloną rurą rdzeniową, zmodyfikowane łoże, a także nowe (i cięższe) podwozie, które pozwalało na holowanie działa zarówno w przód, jak i w tył.

Jeśli dobrze zrozumiałem ostatnie zdanie to holowanie jest uniwersalniejszym określeniem bo pasuje i do pchania i ciągnięcia, a może jednak chodziło tu o  to że armata może być holowana zarówno zwrócona  lufą do przodu jak i do tyłu???
W każdym bądź razie w tekście wielokrotnie używa się słowa holowany czyli jest to jak najbardziej dopuszczalne określenie.

P.S.
Przypominam i zachęcam do udziału w ankiecie

http://www.forum.gildiageneralow.pl/instalacja-zasoby-narzedzia-zagadnienia-techniczne/1722/msg20565/#msg20565
« Ostatnia zmiana: Marzec 26, 2012, 08:50:43 wysłane przez derwiszx » Zapisane

Gratia gratiam parti
czata
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1097


« Odpowiedz #98 : Marzec 26, 2012, 10:05:12 »

Ależ emocje!

Napisałeś dokładnie to, na co liczyłem.
pierwotnie przewidziana do obrony plot.  za sprawą swojej konstrukcji umożliwiającej również ostrzał celów naziemnych łącząc w sobie cechy pelotki (szybkostrzelność ponad 2 razy wiekszą od najszybszych dział przeciwpancernych i daleki zasięg stała się jedną z najskuteczniejszych broni przeciwpancernych).
Klasa FlaK  umożliwia ostrzał celów naziemnych i powietrznych a możliwości przechwytywania samolotów ma mocno ograniczone
Czy ktoś, po słowach Derwiszx `a, ma jeszcze wątpliwości, że najlepszym tłumaczeniem niepolskiego słowa Flak jest określenie "Artyleria uniwersalna"?

Wyjaśnijmy sobie w tym miejscu jedna rzecz. Czy tłumaczymy wszystkie słowa, czy tylko część? Jeśli to drugie, to słowo Flak jest faktycznie najlepsze. Ale równie dobre są wtedy Antytanki i Recon.

Jak świetnie, że przytoczyłeś cytat o 8,8 cm Flak 18! Zerknij jeszcze raz na swoje źródło i napisz wszystkim, jakie słowo występuje w danych taktyczno - technicznych? Czy nie występuje tam aby słowo Donośność?!

Nie odpowiedziałeś na inne moje pytania. No to przykład.
* Dialog Tips
Transport
* [classes] (units) ... 47 can be redefined
Transport
To samo słowo, a ma różne znaczenie!
W pierwszym przypadku ma znaczenie ogólne (może obejmować nawet wszystkie klasy), a w drugim oznacza tylko jedną klasę. Czyli drugie znaczenie jest częścią tego pierwszego.

A hasła typu:
Gdyby zechciało ci sie zajrzeć do internetu np. do podanych w poprzednim poście linków to pewnie pogłębiłbyś swoje artyleryjskie wykształcenie i  sam sobie odpowiedział na zadane pytanie.
Nie wiem w jakiej armii służyłeś
sobie odpuść. Są prowokacyjne i świadczą o Twoim braku argumentów merytorycznych.

A propozycję pogłębienia mojego wykształcenia artyleryjskiego w Wikipedii uważam za żenującą.
Zapisane
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #99 : Marzec 27, 2012, 12:37:56 »

Ależ emocje!

A hasła typu:
Gdyby zechciało ci sie zajrzeć do internetu np. do podanych w poprzednim poście linków to pewnie pogłębiłbyś swoje artyleryjskie wykształcenie i  sam sobie odpowiedział na zadane pytanie.
Nie wiem w jakiej armii służyłeś
sobie odpuść. Są prowokacyjne i świadczą o Twoim braku argumentów merytorycznych.

A propozycję pogłębienia mojego wykształcenia artyleryjskiego w Wikipedii uważam za żenującą.


No rzeczywiscie poniosły Ciebie emocje. Wink
Moje wątpliwości były o tyle uzasadnione, że:
1) ciekawy jestem czy służyłeś w LWP czy w WP  domyślam się ze w obu tych armiach mogły obowiązywać rożne standardy Wink
2) to Ty prowokujesz do poddania w wątpliwość Twojego wykształcenia artyleryjskiego, zadając pytania sugerujące własną głęboką niewiedzę i... co tu dużo mówić po prostu lenistwo, bo co za problem zajrzeć do Google i zacytować znalezione informacje w formie argumentu?

Odnośnie spolszczenia, to oczywiście jak każdy masz prawo do własnego zdania, przedstawiłeś swoje argumenty, wszyscy się z nimi zaznajomili i ankieta pokaże czy większość podzieli Twoje racje.

Mam nadzieję, że tym postem nie zwiększyłem Twoich  emocji, jeśli jednak to nie to było moim celem.


P.S.
Przypominam i zachęcam do udziału w ankiecie

http://www.forum.gildiageneralow.pl/instalacja-zasoby-narzedzia-zagadnienia-techniczne/1722/msg20565/#msg20565
Zapisane

Gratia gratiam parti
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #100 : Marzec 28, 2012, 01:28:17 »

Ogólnie nie lubię się tu, zresztą nigdzie, szarogęsić, ale Panowie nieco powstrzymajcie emocje i prosiłbym bez dalszych wycieczek osobistych. Macie pomysły, chęć ich wdrożenia i chwała Wam za to. Ale bez jałowych sporów. Będzie zsumowanie ankiety, będzie wynik i tyle. Zawsze można zrobić 2 wersje tłumaczenia 1a i 1b, skoro macie rozbieżne oczekiwania.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
majerek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 838



« Odpowiedz #101 : Marzec 28, 2012, 07:26:11 »

Zawsze można zrobić 2 wersje tłumaczenia 1a i 1b, skoro macie rozbieżne oczekiwania.
Tylko nie to. Wtedy robi się taki bajzel że nie będzie wiadomo co jest co, szczególnie dla nowych graczy.
Jak ktoś chce mieć po swojemu to niech sobie zmieni plik i tyle.
Co do ankiety to ja głosu nie oddaję bo mi wszystko jedno (bez obrazy) i tak zostaję przy wersji angielskiej, nie dlatego ze mi się nie podoba czy coś ale ponieważ przyzwyczaiłem się przez tyle lat grania. 
Zapisane

Nie bo nie Smiley
vasco
Gość
« Odpowiedz #102 : Marzec 30, 2012, 02:49:11 »

Moj wybor:
1b
2b (ale 2c tez moze byc)
3b
4b
5a (ciagniony jakos tak mi nie brzmi nawet jesli jest bardziej poprawne)
6 - powinno byc 'zasieg ognia'
7a
8b
9, 10, 11 b
12 Ruiny
Zapisane
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #103 : Marzec 30, 2012, 04:21:38 »

Dzięki za głosy jeszcze trochę czasu pozostało do końca marca, na razie w dwóch punktach 4 i 8 mamy absolutny remis (głosy podzieliły się po połowie) w tej sytuacji zachęcam do głosowania,  każdy kolejny głos może okazać się głosem rozstrzygającym.
Zapisane

Gratia gratiam parti
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #104 : Marzec 30, 2012, 08:36:00 »

Moje głosy

1b

2a - byle nie: "artyleria naziemna". Ludzie - artyleria plot, to też jest "naziemna", bo stoi na ziemi! Inna niż naziemna, to jest ta zamontowana na okrętach lub samolotach! Odpowiednio - lotnicza i morska.

3 - powinno być tak jak inne klasy - jeśli "Czołg", to i "Fortyfikacja" a jeśli "Czołgi", to - "Fortyfikacje" - to chyba oczywiste

A poza tym:
4a
5a
6a
7b
8a
9b
10b
11b
12 - ruiny
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.075 sekund z 24 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.01s, 1q)