Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 24, 2024, 03:46:25 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Nowe Formaty - kierunki rozwoju i co dalej....  (Przeczytany 9411 razy)
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« : Wrzesień 08, 2012, 11:04:32 »

Ponieważ Mara zwrócił się do mnie z pytaniem w jaki sposób zamierzam rozwijać efila, zakładam, że odpowiedź może zainteresować również innych, którzy zechcieliby pomóc zatem upubliczniam odpowiedź jaką mu przesłałem.

Otóż wydaje mi się, że trzeba już przejść na efila NF. Rozwijanie dwóch jednocześnie nie ma sensu, bo do wykorzystania nowych formatów, potrzebne będą nowe jednostki - choćby pociągi transportowe. Nie da się ich zrobić w "starym" efilu - bo nie ma jak.
Jesli natomiast dodamy je do nowego efila to lista jednostek (ich numery) dodanych później, przestanie być kompatybilna ze starym.

Myślę, że stara wersja efila pozostanie już z numerem 3.0 jako ostatnim, ale oczywiście - OGNF to jest wciąż eksperyment, więc na wszelki wypadek nie zamierzam kasować ani usuwać starego efila. Nie będę go rozwijał, ale gdyby coś nie wypaliło, to zawsze będzie można do niego wrócić.

Zresztą zakładam, że nie każdy zechce od razu przesiąść się na nowy, więc dla takich graczy stary też musi pozostać dostępny. Poza tym jeszcze kilka kampanii jest w fazie prac - wciąż na starego efila i dla nich też musi zostać, zanim nie zostaną ukończone i ewentualnie doipiero wtedy przekonwertowane.

Oczywiście na nowym efilu też można grać stare kampanie, ale nie można budować pół kampanii na starym a drugie pół - na nowym.

Pomoc jak najbardziej będzie potrzebna, zwłaszcza w dziedzinie nowych atrybutów jednostek. Trzeba przejrzeć listę możliwości i zobaczyć które i jak zmienić, w których jednostkach i jakie jednostki należy dorobić żeby nowe atrybuty wykorzystać.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
czata
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1097


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 08, 2012, 12:48:44 »

Jest szansa na to, że uda się przejść przez proces poprawek efila bez konieczności podziału na "stary" i "nowy" efil.

"Nowy" efil mógłby być jedynie kontynuacją starego. Trzeba by było wprowadzić tylko poprawki konieczne i oczywiste.

Moje propozycje:
1.   Wprowadzić klasę Rail Transport.
Od zera.
2.   Wprowadzić klasę Helo Transport.
Poprzenosić śmigłowce z klasy Air Transport.
3.   Nadać cechę "Partisan (battlefield Intelligence)" jednostkom typu "Partyzanci".
Te jednostki zostały stworzone zasadniczo właśnie w takim celu, żeby czuć się pewnie w swoim terenie.
4.    Rozdzielić cechy Torpedo i Rocket.
Aczkolwiek, nie wiem jeszcze, czym one będą się różnić i, być może, takie rozdzielenie wcale nie będzie konieczne.

Można jeszcze wprowadzić:
5.   Kilka małych czołgów "No Buy" bez overruna w celu wykorzystywania ich jako transport dla sztabu.

Inne zmiany proponowałbym sobie darować lub wprowadzić w kosmetycznych ilościach.
Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 08, 2012, 01:41:44 »

Cytuj
Jest szansa na to, że uda się przejść przez proces poprawek efila bez konieczności podziału na "stary" i "nowy" efil.

Ten podział ma funkcjonować tylko tak długo, póki WSZYSCY nie zmienią sobie silnika gry na nowy.
A to wymaga osiągnięcia pewnego stadium stabilności przez nowy silnik. Na razie jest to jego pierwsze wcielenie
W związku z tym - jak sądzę - wiele osób będzie chciało na razie zostać przy starym. A prace nad nowym trzeba już
zacząć, bo inaczej zrobią się "tyły".

Cytuj
Moje propozycje:
1.   Wprowadzić klasę Rail Transport.

Klasa "Rail Transport" wymaga wprowadzenia nowych jednostek (pociągów), których stary efil nie zrozumie, więc mogą być wprowadzone tylko w nowym. A to zakłóci porządek na liście jednostek. Dopisanie choćby jednego pociągu, spowoduje, że następna jednostka będzie miała już inny numer - a tych pociągów trzeba wprowadzić kilkadziesiąt.

Cytuj
"Nowy" efil mógłby być jedynie kontynuacją starego

I tu znów wracamy do pytania - czy wszyscy mają nowy silnik gry zainstalowany? Bo stary nie przeczyta tego efila.
Dopóki to się nie stanie, stary efil MUSI być dostępny. Choć poprawki i nowe jednostki będą wprowadzane już tylko do nowego - z powodów - jak wyżej.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 20, 2012, 02:52:01 »

Obydwa efile mogą funkcjonować równocześnie, z zastrzeżeniem, że stary efile obsłuży jedynie "stare" kampanie niezależnie od tego czy będą grane na starym czy nowym silniku , a nowy poradzi sobie ze wszystkimi kampaniami ale pod warunkiem, że mamy zainstalowany silnik przystosowany do NF.
Zapisane

Gratia gratiam parti
czata
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1097


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 20, 2012, 08:18:02 »

Ja jestem przeciwny.
W różnych tematach piszesz, że NF mogą spowodować bałagan, a chcesz ten bałagan potęgować pozostawieniem różnych efili. Szczególnie w sytuacji, gdy nowa wersja efila będzie kontynuatorką starej oraz będzie obsługiwać wszystkie dotychczasowe kampanie.

Nie wiem, czy nie oczekujesz zbyt dużo od NF?
NF, to potężne narzędzie, ale głównie dla twórców. Gracze mogą nawet nie zauważyć większości zmian.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2012, 08:19:42 wysłane przez czata » Zapisane
majerek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 838



« Odpowiedz #5 : Wrzesień 20, 2012, 10:30:58 »

 Good Post 
Zapisane

Nie bo nie Smiley
puciek2
Kapitan (Captain)
*
Offline Offline

Wiadomości: 133


« Odpowiedz #6 : Wrzesień 20, 2012, 10:56:49 »


. Dopisanie choćby jednego pociągu, spowoduje, że następna jednostka będzie miała już inny numer - a tych pociągów trzeba wprowadzić kilkadziesiąt.


Problemu z numeracją można uniknąć. Rezerwując ileś numerów dla starego efile wprowadzając tam np.
sztuczne jednostki niemożliwe do kupienia i edytując je gdy przyjdzie potrzeba na nową jednostkę w starym efilu.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2012, 04:17:26 wysłane przez puciek2 » Zapisane
derwiszx
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 884


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 20, 2012, 04:14:54 »

Ja jestem przeciwny.
W różnych tematach piszesz, że NF mogą spowodować bałagan, a chcesz ten bałagan potęgować pozostawieniem różnych efili. Szczególnie w sytuacji, gdy nowa wersja efila będzie kontynuatorką starej oraz będzie obsługiwać wszystkie dotychczasowe kampanie.

Nie wiem, czy nie oczekujesz zbyt dużo od NF?
NF, to potężne narzędzie, ale głównie dla twórców. Gracze mogą nawet nie zauważyć większości zmian.

Czata, znowu jojczysz. Będą zmiany w AAR  i  jeżeli autorzy kampanii poważnie podejdą do swoich obowiązków i zaczną profesjonalnie opisywać swoje dzieła na forach i w załącznikach readme to na pewno  bałaganu nie będzie.
 
Na tej samej zasadzie powinieneś protestować przeciwko istnieniu wielu rożnych efili i  tych samych kampanii przystosowanych do każdego z tych efili.

Nie ma to jak wszystko negować, a już najlepiej negować istnienie możliwości świadomego wyboru, tak jak gdyby istniała tylko jedna słuszna ścieżka rozwoju.
Zapisane

Gratia gratiam parti
czata
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1097


« Odpowiedz #8 : Wrzesień 20, 2012, 04:44:34 »

Kiedy podejrzewałeś mnie, że neguję wprowadzenie NF napisałeś, że jojoczę. Gdy teraz jestem za pozostawieniem tylko rozwojowego efila, to też jojoczę. Zdecyduj się - wprowadzamy nowe opcje, czy pozostajemy przy starym?
Kiedyś porównałem efil do systemu operacyjnego, ale porównanie do silnika też jest dobre. Jeśli chcesz jeździć na starym silniku, Twoja sprawa. Tylko kiedyś skończą Ci się samochody.
A inne efile są dla mnie jak inne silniki. I chętnie z nich korzystam. Ba, zachęcam do ich używania.

Może byc i tak, ze kazdy scenariusz będzie miał inne opcje. Wtedy w opisie kampanii powinna byc zbiorcza informacja o wszystkich opcjach które są w tej kampanii.  Nie jest istotne czy w jakims scenariuszu nie ma na przykład misji lotniczych, a w innym nowych reguł bitew morskich.  W zbiorczej informacji powinno byc napisane, ze w kampanni te reguły maja zastosowanie.
jeżeli autorzy kampanii poważnie podejdą do swoich obowiązków i zaczną profesjonalnie opisywać swoje dzieła na forach i w załącznikach readme to na pewno  bałaganu nie będzie.
Dlaczego mają to robić Autorzy kampanii? Za którą opcją głosowałeś w Ankiecie? Czy aby nie deklarowałeś pomocy? To pomożesz przy następnej kampanii: ma być 100 scenariuszy, a w każdym inna opcja. Zajmiesz się profesjonalnym opisem na forum. 

Inna sprawa, że jeżeli w jednym scenariuszu tej samej kampanii byłyby misje lotnicze a w innym nie, a w jeszcze innym obowiązywałyby stare zasady odnośnie reguł wojny na morzu a kolejnym nowe to moim zdaniem taka kampania nie miałaby sensu. Widząc taka niekonsekwencję na pewno bym do takiej kampanii nie zajrzał. Ale, zeby ja omijać dalekim łukiem musiałbym taka informację mieć w opisie kampanii.
Akurat ja lubię różnorodność w kampaniach.
A Ty nawet nie wiesz, że grasz w kampanię, w której są różne opcje w scenariuszach  Cheesy.
Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #9 : Wrzesień 20, 2012, 09:53:25 »

Cytuj
Problemu z numeracją można uniknąć. Rezerwując ileś numerów dla starego efile wprowadzając tam np.
sztuczne jednostki niemożliwe do kupienia i edytując je gdy przyjdzie potrzeba na nową jednostkę w starym efilu.

No właśnie, a w nowym - pod tym numerem - będą transporty kolejowe i efile przestaną być kompatybilne.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
puciek2
Kapitan (Captain)
*
Offline Offline

Wiadomości: 133


« Odpowiedz #10 : Wrzesień 20, 2012, 10:48:19 »

Cytuj
Problemu z numeracją można uniknąć. Rezerwując ileś numerów dla starego efile wprowadzając tam np.
sztuczne jednostki niemożliwe do kupienia i edytując je gdy przyjdzie potrzeba na nową jednostkę w starym efilu.

No właśnie, a w nowym - pod tym numerem - będą transporty kolejowe i efile przestaną być kompatybilne.

Nie do końca zrozumiałeś. Zarówno w nowym jak i starym efile-u rezerwujesz pulę jednostek przeznaczonych
dla starego efile-a. Wtedy żadna jednostka nowoutworzona dla nowego efile-a nie ma prawa mieć takiego
samego numeru jak jakaś ze starego. Będzie ona miała o numer większy od ostatniego numeru zarezerwowanego dla
starego efile-a.
Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #11 : Wrzesień 21, 2012, 12:18:20 »

Ale mnie chodzi o relację w drugą stroną.

Powiedzmy - muszę zrobić jakieś 50 transportów kolejowych i ze 20 śmigłowcowych. To są jednostki, których stara wersja gry nie zrozumie. Czyli co, wypadałoby mi zrobić także 70 pustych miejsc w efilu pod stare formaty, żeby późniejsze numery się zgadzały...?

No to jest trochę wariata robota, zwłaszcza że nie wiadomo z góry - ile tych transportów dokładnie będzie. 
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
puciek2
Kapitan (Captain)
*
Offline Offline

Wiadomości: 133


« Odpowiedz #12 : Wrzesień 21, 2012, 12:44:46 »

Ale mnie chodzi o relację w drugą stroną.

Powiedzmy - muszę zrobić jakieś 50 transportów kolejowych i ze 20 śmigłowcowych. To są jednostki, których stara wersja gry nie zrozumie. Czyli co, wypadałoby mi zrobić także 70 pustych miejsc w efilu pod stare formaty, żeby późniejsze numery się zgadzały...?

No to jest trochę wariata robota, zwłaszcza że nie wiadomo z góry - ile tych transportów dokładnie będzie. 

Można to zrobić różnie. Ale wg. mnie najłatwiej może na przykładzie.
1. Start i oba efile identyczne.
2. Oceniasz ile potrzebujesz jednostek na stary efile. Masz ok 5000  jednostek. Załóżmy że
    w starym efile-u przewidujesz może jeszcze dojść z 200 jednostek (może być dowolna liczba).
    Rezerwujesz w nowym i dla pamięci w starym 200 jednostek widm z odpowiednim opisem.
3. Od tego momentu jedziesz w nowym efile-u ile chcesz możesz i  5000 śmigłowców lub innych
    jednostek. Gdy potrzeba dodać do starego  wykorzystujesz jednostki widma w obu efile-ach.
4. Nawet jak zarezerwujesz za mało slotów na jednostki starego typu to jest wyjście,
    choć trochę upierdliwe bo trzeba w starym  rezerwować sloty na zabronione do wykorzystania jednostki.
    Ale dopóki wystarczy zarezerwowanych slotów to w starym nie ma potrzeby wprowadzać nowych jednostek,
   które jak piszesz nie będą obsłużone.


Zauważ że piszę o możliwym nieskomplikowanym rozwiązaniu. To co zrobisz to już Twoja sprawa.
Innymi słowy problem ma dosyć proste obejście na długiii czas.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 12:57:02 wysłane przez puciek2 » Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #13 : Wrzesień 21, 2012, 02:34:41 »

Cytuj
2. Oceniasz ile potrzebujesz jednostek na stary efile.

No ale właśnie tu jest problem - niby jak długo ten stary miałby być jeszcze "ciągnięty"?
Jak długo, każdą jednostkę mam robić dwa razy z uwzględnieniem dwóch efili i ich uwarunkowań.

Załóżmy - dorabiam myśliwiec wielozadaniowy (bombardujący). W nowym efilu, to jest proste -
robię myśliwiec, który ma duży atak na cele naziemne, ale wyłączoną opcję przechwytywania.
W starym efilu - taki myśliwiec musi być w klasie bombowców, właśnie po to, żeby nie przechwytywał.
Inaczej dostajemy jakiś kombajn do walki.

W starym efilu saperzy robili wszystko - minowali, rozminowywali, budowali lotniska, stawiali mosty i Bóg
wie co jeszcze. W nowym, te funkcje można rozdzielić, ale oczywiście trzeba zmienić statystyki jednostki,
to nie może być proste skopiowanie.

W nowym efilu czołg rozpoznawczy może być w klasie recon, bo można mu dodać "overrun" i nadal będzie
się zachowywał jak czołg, w starym trzeba zostawić go w klasie czołg i dodać mu "recon" - więc jest
odwrotnie...

I tak dalej.... Naprawdę trochę to za duzo na jednego człowieka.

Mogę zaproponować to samo, co przy przejściu z efila PG2 na OG - czyli: zostawię komuś starego efila do
"opieki" z całkowitym przyzwoleniem na modyfikacje i będę mu wysyłał regularnie nowego, żeby widział stan
prac i wprowadzonych zmian - do porównania. Ale ja się dwoma efilami na raz zajmował nie będę - to już trochę
przesada.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
puciek2
Kapitan (Captain)
*
Offline Offline

Wiadomości: 133


« Odpowiedz #14 : Wrzesień 21, 2012, 07:31:51 »

Cytuj
2. Oceniasz ile potrzebujesz jednostek na stary efile.

No ale właśnie tu jest problem - niby jak długo ten stary miałby być jeszcze "ciągnięty"?
Jak długo, każdą jednostkę mam robić dwa razy z uwzględnieniem dwóch efili i ich uwarunkowań.

No tego to już nie wiem. Może wcale nie warto.

Załóżmy - dorabiam myśliwiec wielozadaniowy (bombardujący). W nowym efilu, to jest proste -
robię myśliwiec, który ma duży atak na cele naziemne, ale wyłączoną opcję przechwytywania.
W starym efilu - taki myśliwiec musi być w klasie bombowców, właśnie po to, żeby nie przechwytywał.
Inaczej dostajemy jakiś kombajn do walki.

W starym efilu ...

W nowym efilu ...

Można tak jak piszesz tutaj i roboty jest multum. Ale można też nie wprowadzać w starym efie-u zmian,
które są specyficzne dla nowego efile-a a w starym nieobsługiwane, ani nie wygładzać takich zmian w starym.
 Po prostu stary efile służy do  kampanii i scenariuszy w starych formatach (starej wersji gry) a nowy do nowych.
Oba mają możliwość rozwoju. Tylko nowy jest w pełni kompatibilny ze starym.


I tak dalej.... Naprawdę trochę to za duzo na jednego człowieka.

Mogę zaproponować to samo, co przy przejściu z efila PG2 na OG - czyli: zostawię komuś starego efila do
"opieki" z całkowitym przyzwoleniem na modyfikacje i będę mu wysyłał regularnie nowego, żeby widział stan
prac i wprowadzonych zmian - do porównania. Ale ja się dwoma efilami na raz zajmował nie będę - to już trochę
przesada.

I to moim zdaniem jest jeszcze lepsze  rozwiązanie
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2012, 08:12:03 wysłane przez puciek2 » Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.074 sekund z 23 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.008s, 1q)