Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Marzec 29, 2024, 12:09:29 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1] 2 3 ... 33   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sprzęt Republic of Poland  (Przeczytany 106631 razy)
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« : Luty 10, 2019, 11:48:03 »

Nie jestem pewien czy to właściwe miejsce na ten temat. Jak by co to proszę przesunąć.
Jestem chory więc nie mam siły grać, ale po przejściu kilkunastu scenariuszy Wojen Śląskich nasunęło mi się kilka.uwag i pytań więc je przedstawię może się przydadzą.
Na początek PZL 24.
W grze dostępne są dwa jego warianty:
PZL 24e dostępny od listopada 1938 roku.
Samolot ten wyprodukowano w rzeczywistości dla Grecji. Według Morgały (Samoloty Wojskowe w Polsce 1924 ? 1939) pierwszy seryjny egzemplarz został wyprodukowany w zakładach PZL w lipcu 1937 roku.
PZL 24j dostępny od grudnia 1939 roku. Według w/w książki pierwszy i jedyny zresztą egzemplarz został oblatany we wrześniu 1939 roku ale z samej treści wynika że zakłady PZL uzyskały w połowie sierpnia tego roku zgodę na jego wywóz do Bułgarii.
Dodatkowo powstały w Polsce cztery inne serie.
PZL 24a (dla Turcji) ? pierwszy egzemplarz seryjny w wrześniu 1936 roku.
PZL 24b (dla Bułgarii) - pierwszy egzemplarz seryjny w październiku 1936 roku
PZL 24c (dla Turcji) - pierwszy egzemplarz seryjny w styczniu 1937 roku.
PZL 24f (dla Grecji) - pierwszy egzemplarz seryjny w październiku 1937 roku
PZL 24g (dla Grecji) - pierwszy egzemplarz seryjny w grudniu 1937 roku.
Podsumowując jeśli można przyjąć że wersje PZL 24 a,b,c powstały po pierwszej Wojnie Śląskiej i nie ma możliwości ich zakupów (co najwyżej prototyp) to warianty PZL 24 e,f,g i PZL 24h (jeden egzemplarz) powstały i zostały oblatane jeszcze przed wybuchem II Wojny Śląskiej.
Oczywiście nie postuluję stworzenie tylu wariantów PZL 24 ale myślę że najprościej i bardziej historycznie byłoby zmienić dostępność PZL 24e na początek scenariusza Czeski Film.
Jako że RoP jest nacją hipotetyczną to następne wpisy będą miały charakter bardziej hipotetycznych uwag.
Dodatkowo mam nadzieję że wyzdrowieję i wrócę do gry więc nie obiecuję że kolejny wpis będzie tak długi.
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #1 : Luty 10, 2019, 01:01:01 »

Jako że RoP jest nacją hipotetyczną to następne wpisy będą miały charakter bardziej hipotetycznych uwag.
Dla uściślenia, 'RoP' jest fakcją hipotetyczną, ale zawsze przyjmowałem, że tylko w okresie od października 1939.
Dla okresu wcześniejszego powinna być w miarę historyczna i przynajmniej w teorii pokrywać się z nacją 'Poland'.

Co do samej daty dostępności:
- jako datę dostępności przyjmujemy zwykle datę wprowadzenia do służby (nie datę oblotu), stad często daty wprowadzenia są dość przybliżone;
- ustawianie daty dostępności na początek konkretnego scenariusza to nie jest najlepszy pomysł; nacja wykorzystywana jest w wielu kampaniach, zmiana może prowadzić do nieprzewidzianych efektów;

Co do PZL P-24:
- 'PZL P-24g' dostępny od 07-1939, wygląda na przeniesiony bezpośrednio z nacji 'Poland'; więc dotyczy go oddzielna dyskusja (czy i kiedy P-24 powinien być dostępny dla Polski);

 - 'PZL P-24j' dostępny od 12-1939, to już wariant hipotetyczny; można rozważać przesunięcie jego dostępności (nawet do października); to by miało trochę sensu bo teraz pojawia się później niż oba Jastrzębie;

- 'PZL P-24e' dostępny od 11-1938; nie jestem pewien jaka jest historia tej jednostki i skąd wynika data dostępności; należało by pewnie spytać Gustilika; podejrzewam, że data dostępności mogła być przyjęta dość umownie;
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #2 : Luty 10, 2019, 01:23:19 »


Rozumiem i nie proponuję ustawienia dostępności samolotu pod konkretny scenariusz czy też kampanię, tylko termin kilka miesięcy po oblocie pierwszego egzemplarza seryjnego.
W przypadku PZL 24e od oblotu w lipcu 1937 roku do dostępności dla RoP w listopadzie 1938 roku upływa 16 miesięcy. Trochę długo.
Dodatkowo zmiana jego dostępności nic nie zmieni w nacji Poland bo samolot ten nie jest dla niej dostępny jeśli czegoś kolejny raz nie przeoczyłem w Suit (pierwszy raz korzystam).
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #3 : Luty 10, 2019, 01:44:38 »

Rozumiem i nie proponuję ustawienia dostępności samolotu pod konkretny scenariusz czy też kampanię, tylko termin kilka miesięcy po oblocie pierwszego egzemplarza seryjnego.
Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi.
Podałem tylko podstawowe informacje. Nie podjąłem żadnej decyzji.

Chciałbym najpierw poznać historie tej jednostki (nie samolotu, ale jednostki w efilu) zanim podejmę jakaś decyzję.
Być może istniała jakaś kampanijna "potrzeba" uzasadniająca jej wprowadzenie.
Ale tu musimy poczekać na Gustlika.
Alternatywa to manualnie sprawdzić gdzie i w jakim celu została użyta.
To stara jednostka (E:4965) więc raczej nie ma bezpośredniego związku ze świeżymi kampaniami (Wojny Śląskie).

W przypadku PZL 24e od oblotu w lipcu 1937 roku do dostępności dla RoP w listopadzie 1938 roku upływa 16 miesięcy. Trochę długo.
To miej więcej tyle ile zajęło Rumunom wprowadzenie do służby. Nawet w pierwszym odruchu sprawdziłem, czy to nie jest przypadkiem Rumunśka jednostka umieszczona w złej nacji (ale Rumuni mają swoje P-24 dostępne od 02-1940).

Dodatkowo zmiana jego dostępności nic nie zmieni w nacji Poland bo samolot ten nie jest dla niej dostępny jeśli czegoś kolejny raz nie przeoczyłem w Suit (pierwszy raz korzystam).
Nic takiego nie twierdziłem. W kwestii nacji 'Poland' odnosiłem się tylko do wspólnego 'PZL P-24g'.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #4 : Luty 10, 2019, 01:52:21 »

Nie ma problemu. Będzie zmiana to fajnie. Nie będzie świat i Wojny Śląskie się nie zawalą. Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź.
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #5 : Luty 10, 2019, 02:14:25 »

Nie ma problemu. Będzie zmiana to fajnie. Nie będzie świat i Wojny Śląskie się nie zawalą. Pozdrawiam i dziękuję za szybką odpowiedź.
Tylko nie zdziw się jeśli jednostka okaże się błędem i zniknie . Takie jest ryzyku znajdowania błędów  Wink.
Istnieje możliwość, że była potrzebna w konkretniej kampanii (na przykład jako prototyp), ale niekoniecznie musiała być dostępna do zakupu.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #6 : Luty 10, 2019, 02:23:22 »

 Shocked ale nadzieja umiera ostatnia  Wink

Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #7 : Luty 11, 2019, 08:54:40 »

P-24 jest pozostałością po Panzer General 2 gdzie jeszcze fabrycznie, w efilu SSI był dla Polski ustawiony tylko ten jeden myśliwiec (P-24). No i tak zostało. Nie jedyny - i pewnie nie ostatni to taki "ogon" po SSI w efilu.

Natomiast chciałbym (o czym Waldzios już pisał) rzeczywiście zachować regułę, że kraje "Poland" i "Republic Of Poland" - sa identyczne do października 1939, a dopiero potem "Republic Of Poland" zamienia sie w kraj "co by było gdyby".

Pozwoli to na pewną swobodę w zabawie niektórymi kampaniami, które można by modyfikować i rozgrywać na dwa sposoby.... 
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #8 : Luty 11, 2019, 09:13:43 »

P-24 jest pozostałością po Panzer General 2 gdzie jeszcze fabrycznie, w efilu SSI był dla Polski ustawiony tylko ten jeden myśliwiec (P-24). No i tak zostało. Nie jedyny - i pewnie nie ostatni to taki "ogon" po SSI w efilu.
Nie o tego P-24 chodzi.

Pozostałością z dawnych czasów są 'PZL P-24g' (odpowiednio E:0817 i E:2020); dostępne od 07-1939. Te dwa się pokrywają.

W wątku chodziło o 'PZL P-24e' (E:4965) w RoP, bez odpowiednika w 'Poland'. Dostępny od 11-1938. Nazwa sugeruje rumuńską wersje eksportową.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #9 : Luty 12, 2019, 11:01:38 »

Rozumiem dlaczego jest ogólne założenie utrzymania identyczności między Poland i Republic of Poland.
Jednak w dwóch kampaniach RoP (Wojny Śląskie i Prawdziwi Patrioci) wcześniej zaczyna działania wojenne i trudno sobie wyobrazić sytuację że nie wykorzystano by lepszego będącego do dyspozycji sprzętu czyli PZL 24e.
Rozumiem także że nie można przesuwać dostępności jednostki patrząc tylko na jedną kampanię.
PZL 24e dotyczy w praktyce właśnie tych dwóch wcześniej wspomnianych kampanii. Przesunięcie dostępności tej jednostki np. na wrzesień 1938 byłoby bardziej historyczne i pomogło graczowi w Wojnach Śląskich  w przypadku jednego scenariusza. W Prawdziwych Patriotach dotyczyłoby to dwóch scenariuszy Kryzys Tyski i Wielki Kac.
PZL 11 c pozostałby w grze jako podstawowy myśliwiec przez kilka scenariuszy.
Jeśli taka zmiana nie będzie możliwa do zaakceptowania to też nie będzie dramatu.
Natomiast jestem przeciwny całkowitemu usunięciu PZL24e. Jak już wcześniej pisałem trudno sobie wyobrazić sytuację że nie wykorzystano by w walkach lepszego dostępnego sprzętu.
Dodatkowo usunięcie tej jednostki używanej przynajmniej od 2011 roku znacząco  utrudni sytuację gracza w powietrzu w przypadku Legnickiej Bułki a tego z mojego doświadczenia w tym trudnym scenariuszu zupełnie nie potrzeba. O scenariuszach z Prawdziwych Patriotów się nie wypowiadam bo jeszcze nie grałem.
Pozdrawiam
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #10 : Luty 12, 2019, 02:26:35 »

Uwaga objaśniająca, bo nie podjąłem jeszcze żadnej decyzji.

Ewentualne "zniknięcie" jednostki o którym pisałem, w żadnym razie nie będzie równało się "całkowitemu usunięciu".
W najgorszym razie, jednostka straci możliwość zakupu przez gracza, lub zostanie przesunięta do fikcyjnego frontu lub frakcji.

Na pewno nie zniknie ze scenariuszy, nie zniknie też możliwość otrzymania jej jako prototypu.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #11 : Luty 12, 2019, 03:17:37 »

Myślę że możliwość zakupu przez gracza jest jednak kluczowa.
Z innej beczki.
Działo przeciwpancerne 75mm wz.39 dostępne od stycznia 1940 do kwietnia 1942 roku.
Trochę dziwna jednostka w świetle jej dostępności.
W realu pierwsze seryjni używane działo przeciwpancerne to 40 PAK którego pierwsze egzemplarze wyprodukowano pod koniec 1941 roku czyli prawie dwa lata później.
W ostateczności można przyjąć że w efile jest to odpowiednik rosyjskiej 76mm F-22 AT.
Natomiast SDP wz.40 Giez (dostępny od października 1940 roku) jest jednak przesadą. Pierwsze samobieżne pepance tj. niemieckie PzJgd i w realu i w efile pojawiają się na początku 1940 roku, jest on jednak uzbrojony w działo 47mm.
Pierwsze samobieżne działo uzbrojone w działo 75mm o długiej lufie to dopiero 1942 roku (w efile to Marder III dostępny od kwietnia 1942 roku) czyli półtora roku później.
Jak z zasady jestem zwolennikiem ułatwiania życia graczom to jednak termin dostępności tego SDP warto by rozważyć.
Pozdrawiam
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #12 : Luty 12, 2019, 04:49:00 »

Myślę że możliwość zakupu przez gracza jest jednak kluczowa.
Tu niestety występuje klasyczny dylemat: grywalność vs poprawność historyczna.

Cokolwiek by na ten temat nie pisać (dyskusji o P-24 w internecie nie brakuje), Polska nie zdecydowała się na wprowadzenie P-24 do służby.
Powodów było na pewno kilka. Nie wszystkie logiczne. Najbardziej przyziemne tłumaczenie mówi, że choć P-24 był wyraźnie lepszy od P-11, to decydenci uważali go za konstrukcje "przejściową" i liczyli na wprowadzenie bardziej awansowanych maszyn. Niestety większość planów trafił szlak (były zbyt ambitne lub przekombinowane), i polskie lotnictwo we wrześniu nadal korzystało z P-11.

Teoretycznie, widzę możliwość wprowadzenia "alternatywnego" frontu ('#Wojny śląskie'), ale taką potrzebę musiał by wyrazić Gustlik (jako autor kompanii). Puki co Gustlik jasno stwierdził, że preferuje poprawność historyczną (przynajmniej do października 1939).

Z innej beczki.
Działo przeciwpancerne 75mm wz.39 dostępne od stycznia 1940 do kwietnia 1942 roku.
Trochę dziwna jednostka w świetle jej dostępności.
W realu pierwsze seryjni używane działo przeciwpancerne to 40 PAK którego pierwsze egzemplarze wyprodukowano pod koniec 1941 roku czyli prawie dwa lata później.
W ostateczności można przyjąć że w efile jest to odpowiednik rosyjskiej 76mm F-22 AT.
Natomiast SDP wz.40 Giez (dostępny od października 1940 roku) jest jednak przesadą. Pierwsze samobieżne pepance tj. niemieckie PzJgd i w realu i w efile pojawiają się na początku 1940 roku, jest on jednak uzbrojony w działo 47mm.
Pierwsze samobieżne działo uzbrojone w działo 75mm o długiej lufie to dopiero 1942 roku (w efile to Marder III dostępny od kwietnia 1942 roku) czyli półtora roku później.
Jak z zasady jestem zwolennikiem ułatwiania życia graczom to jednak termin dostępności tego SDP warto by rozważyć.
Pozdrawiam
Sama koncepcja długolufowego działa 75mm dostępnego na początku 1940 nie jest niczym nadzwyczajnym, Przykładem jest choćby wspomniana przez ciebie radziecka armata '76mm F-22' (nawiasem mówiąc '75mm wz.39' używa tej samej ikony), czy japońska 75mm Type 90 .

Za dyskusyjną można uznać co najwyżej dostępność tego działa już w styczniu 1940 (nie kojarzę podobnego projektu).
Ale tu nic nie poradzimy, bo '75mm wz.39' jest zbyt długo w efilu (E:619) by zmieniać dostępność, rozbiegło by się zbyt wiele kampanii.

Co do 'SDP wz.40 Giez' to kompletnie nie widzę problemu. To w założeniu połączenie ciągnika półgąsienicowego PZInż 202 i działa  '75mm wz.39'  (dawniej jednostka występowała pod nazwą '202/wz39 kal75').
Jeśli miałbym do czegoś ją porównywać, to do niemieckich pojazdów przeciwpancernych 'SdKfz 8/Flak 18'.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Primus71
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 970



« Odpowiedz #13 : Luty 12, 2019, 05:38:35 »

Dziękuje za wyjaśnienia co do dział przeciwpancernych.
Natomiast idąc trochę tą drogą rozumowania to PZL 24e też ma sporą tradycję w efile niezłą tradycją przynajmniej od 2011 roku i patrząc na opisy kampanii dość intensywnie używany. Jego usunięcie z listy zakupów trochę namiesza w kampanii Wojny Śląskie. Natomiast wpływ takiej ewentualnej decyzji na kampanię Prawdziwi Patrioci patrząc na daty scenariuszy byłby o wiele większy. Dotknęłoby by to przynajmniej czterech scenariuszy.
Zapisane

Jon Snow i Daenerys Targaryen zamordowani przez DD w 8 sezonie Gry o Tron. Pamiętamy!
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Online Online

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #14 : Luty 14, 2019, 11:20:32 »

Znalazłem dane projektowanej armaty 75 mm wz. 38 St.

Cytuj
75mm wz. 38ST
Pierwszy projekt powstał w 1930 r. w Zakładach Starachowickich i obejmował dwa typy armat: o łożu jedno- i dwuogonowym. W 1933 r. wykonano dwa prototypy, które oznaczono jako wz. 31 ST. Po wykonaniu próbnych strzelań, które trwały do końca roku ustalono poprawki, jakie należało wnieść w konstrukcji: między innymi obniżenie sylwetki armaty poprzez przesunięcie tarczy do przodu i obcięcie jej górnej części oraz cofnięcie lufy do tyłu. W 1937r. dokonano prób z poprawionymi egzemplarzami, które oznaczono jako wz. 38 ST. W trakcie wszechstronnych prób poligonowych stwierdzono dobrą celność armat, mały rozrzut i dobrą stateczność w czasie marszu. Jednocześnie stwierdzono, że należy wzmocnić łoże górne, lemiesze i rygle ogonów łoża dolnego oraz poprawić konstrukcję zawieszenia celownika. Działo to miało znacznie lepsze parametry balistyczne od armaty wz 1897 (np. zasięg).

Ciężar 1484 kg,
Długość lufy 3000mm.
Długość w położeniu bojowym 5200mm.
Kąt podniesienia od -5° do +46°, poziome pole ostrzału do 60-°.
Szybkostrzelność przy podniesieniu 16 - 2- strzałów na minutę.
Prędkość początkowa pocisku 604 m/s.
Donośność 13000 m
Masa pocisku 6,3-6,6-7,9kg
Wysokość linii ognia 1060mm
Szerokość działa 3940mm
Szerokość kolein 1610mm
Wysokość działa 1518mm
Rodzaj zamka mimośrodowy
Trakcja motorowa
Obsługa 7 ludzi


Parametry nie są najgorsze, masa <1500 kg, lufa 40 kalibrów, prędkość początkowa 604 m/s.
Myślę że pasuje jako pierwowzór '75mm wz.39' (można rozważyć obniżenie HA).
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Strony: [1] 2 3 ... 33   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.108 sekund z 24 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.012s, 1q)