Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Marzec 28, 2024, 03:11:27 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: KAMPANIA - "Naprawdę wielka Polska" by Gustlik.  (Przeczytany 62676 razy)
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #90 : Maj 04, 2021, 11:59:56 »

Znalazłem oczywiste rozwiązanie. Wstyd, że dopiero teraz  Wink.

Jeśli Sverige wybada za słabo w stosunku Pomorze BC, to wystarczy wzmocnić Sverige.
Na dodatek okazuje się, że to nie będzie trudne.

Poczytałem trochę o uzbrojeniu Sverige, i okazuje się że efilowe statystyki dział Bofors 283 mm M/12 odpowiadają parametrom oryginalnej amunicji AP z 1912 roku (zasięg 19,600 m przy elewacji 18 stopni).
Rzecz w tym, że w 1930 wprowadzono nową bardziej aerodynamiczną amunicje ("Arrow Nose Shell") o zwiększonym zasięgu (zasięg 24,000 m przy elewacji 20 stopni).
Czyli oryginalny Sverige z 1917 roku, ma prawidłowe 7 heksów zasięgu, ale wersja dostępna po 1930 roku powinna mieć zasięg zwiększony do 8 heksów.

To powinno załatwić sprawę. Sverige z zasięgiem 8 heksów, przestanie być gorszą alternatywą dla Pomorze BC (zasięg 7 heksów). Gracz będzie miał dobry powód by zatrzymać.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Mario
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1353


« Odpowiedz #91 : Maj 05, 2021, 12:05:04 »

Super-często najprostsze rozwiązania są najlepsze Grin
No ale trzeba mieć rozeznanie w szczegółach technicznych Clap
Zapisane

Najjaśniejszy Panie, do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze.
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #92 : Maj 05, 2021, 12:38:52 »

Zastanawiałem się nad prototypem w Bałtyjsku (scenariusz "Kurzawa na mierzei").
idea tego okrętu prototypu w bałtijsku miała polegać na tym, że polskie jednostki zdobywają jakiś niemiecki okręty wcielając go do służby. trzeba było jakoś rozwijać tę marynarkę tylko coś sie pokopało.

W ramach wczesnych poprawek dodałem 'Catapult vessel' (tender wodnosamolotów) w miejsce tego bliżej niesprecyzowanego okrętu.
Cytuj
Auxiliary Ship
*  Catapult vessel (Planes:0/2),  , 0 bars , 0 exp , Rzeczpospolita Polska , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:055

Jednostka miała więcej sensu przed dodaniem okrętu 'Pomorze BC'. Samoloty pokładowe operujące z pancerników kieszonkowych w dużym stopniu ograniczyły użyteczność 'Catapult vessel'.

Zastanawiałem się nad tą kwestią, i wpadłem na ciekawy pomysł.

Co powiecie na taki tender wodnosamolotów:

Cytuj
Auxiliary Ship
*  Schleswig-Holstein (Planes:2/2),  , 0 bars , 2 exp , Rzeczpospolita Polska , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:055

Jednostka byłaby oczywiście unikalna. Dostępna tylko jako prezent w konkretnym scenariuszu.
Można przyjąć założenie, że zdobyty w Bałtyjsku okręt był w kiepskim stanie, i nadawał się do wykorzystania tylko jako jednostka pomocnicza.

Nie sądzę by okręt był przegięty, skoro dostępny do zakupu 'Pomorze BC' jest pod każdym względem lepszy.
BTW. W kwestii realizmu, za precedens można uznać amerykański pancernik USS Mississippi (BB-23), wykorzystywany w 1914 jak tender wodnosamolotów (łodzie latające Curtiss AB).

Co o tym sądzicie?
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
connor71
Generał dywizji (General Major)
*
Offline Offline

Wiadomości: 326


« Odpowiedz #93 : Maj 05, 2021, 02:04:15 »

Jak na jednostkę w kiepskim stanie, która miałaby być pomocniczą, to ma bardzo fajne parametry. Kolejna sprawa, port w Pilawie, jest małym portem. Myślę, że szybciej to by zdobyli tam torpedowca lub coś mniejszego niż pancernik. No chyba, że stał na redzie portu ;-)
Zapisane
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #94 : Maj 05, 2021, 02:39:25 »

Jak na jednostkę w kiepskim stanie, która miałaby być pomocniczą, to ma bardzo fajne parametry.
Takie było założenie. Chciałem stworzyć "fajny" tender wodnosamolotów. Niestety wybór niemieckich okrętów które nadają się na tender (wystarczająco przestarzałe), ale nadal pozostają w miarę użyteczne, nie jest duży.

Kolejna sprawa, port w Pilawie, jest małym portem. Myślę, że szybciej to by zdobyli tam torpedowca lub coś mniejszego niż pancernik. No chyba, że stał na redzie portu ;-)
Z tego co kojarzę w Piławie była stocznia remontowa (Schichau-Werke, od 1989).
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2021, 02:44:00 wysłane przez Waldzios » Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
connor71
Generał dywizji (General Major)
*
Offline Offline

Wiadomości: 326


« Odpowiedz #95 : Maj 05, 2021, 04:23:34 »

W czasie II wojny w Pillau była baza treningowa załóg U-bootów. Natomiast znalazłem zdjęcie Adm. Scheeer w Pillau z listopada 1944, więc jednak większe okręty zmieszczą się tam. https://pl.pinterest.com/pin/366973069619533064/
To niechaj Polacy zdobywają "Schleswig-Holstein" i przerabiają go na tender :-)
Zapisane
Alberich
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1008



« Odpowiedz #96 : Maj 05, 2021, 05:04:46 »

W czasie II wojny w Pillau była baza treningowa załóg U-bootów. Natomiast znalazłem zdjęcie Adm. Scheeer w Pillau z listopada 1944, więc jednak większe okręty zmieszczą się tam. https://pl.pinterest.com/pin/366973069619533064/
To niechaj Polacy zdobywają "Schleswig-Holstein" i przerabiają go na tender :-)

Ale nie szukałeś dokładniej... a ja tak: Im Frühjahr 1944 wurden zwei Kreuzerliegestellen im Hafenbecken 3 fertig. oraz Im Frühjahr werden zwei Kreuzerliegestellen im Hafenbecken 3 fertig, im Sommer wird Hafenbecken 4 ausgebaggert u. auf dem Ostufer eine Spundwand gezogen.

Cytat: Waldzios
Z tego co kojarzę w Piławie była stocznia remontowa (Schichau-Werke, od 1889).

Ale chyba zbyt mała by naprawiać tak wielkie okręty. Wystarczy spojrzeć na porównanie: https://fotopolska.eu/foto/644/644582.jpg, a może też jakieś zdjęcia znajdą się w tej oto pozycji: https://pbc.gda.pl/dlibra/docmetadata?id=4818&showContent=true.
Poza tym SMS Schleswig-Holstein po walkach w kampanii wrześniowej udał się po naprawy aż do Kilonii.
Zapisane

Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #97 : Maj 05, 2021, 06:39:05 »

Cytat: Waldzios
Z tego co kojarzę w Piławie była stocznia remontowa (Schichau-Werke, od 1889).
Ale chyba zbyt mała by naprawiać tak wielkie okręty.
To zależy od napraw.
Uwzględniają, że walki morskie w poprzednim scenariuszu ("Biało-czerwony przypływ") toczyły się okolicach Helu, to Piława była chyba najbliższym portem do którego mógł się udać uszkodzony okręt, w celu doraźnych napraw.
To nie musiał być remont wymagający suchego doku.

Poza tym SMS Schleswig-Holstein po walkach w kampanii wrześniowej udał się po naprawy aż do Kilonii.
Dla ścisłości, nie piszemy koniecznie o SMS Schleswig-Holstein, ale ogólnie o pancernikach typu Deutschland.
W efilu są przyjęte pewne uproszczenia w kwestii nazewnictwa niemieckich pancerników.
Rzecz w tym, że krążowniki ciężkie typu Deutschland, znajdują się w tej samej klasie co pancerniki typu Deutschland.
Ktoś zdecydował, prawdopodobnie dla uniknięcia zamieszania z nazwami, że pancerniki typu Deutschland będą się nazywać Schleswig-Holstein, i tak zostało.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
connor71
Generał dywizji (General Major)
*
Offline Offline

Wiadomości: 326


« Odpowiedz #98 : Maj 05, 2021, 09:49:29 »

Ale nie szukałeś dokładniej... a ja tak: Im Frühjahr 1944 wurden zwei Kreuzerliegestellen im Hafenbecken 3 fertig. oraz Im Frühjahr werden zwei Kreuzerliegestellen im Hafenbecken 3 fertig, im Sommer wird Hafenbecken 4 ausgebaggert u. auf dem Ostufer eine Spundwand gezogen.
Ale to dopiero w 1944. A my chyba jesteśmy w 1939, kiedy port i stocznia chyba była mniejsze.
Zapisane
Alberich
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1008



« Odpowiedz #99 : Maj 06, 2021, 04:04:48 »

Cytat: connor
Ale to dopiero w 1944. A my chyba jesteśmy w 1939, kiedy port i stocznia chyba była mniejsze.

Odebrałem Twój post tak, że na podstawie zdjęcia z roku 1944 stwierdziłeś, że była taka możliwość kilka lat wcześniej, w roku 1939.

Cytat: Waldzios
To zależy od napraw.
Uwzględniają, że walki morskie w poprzednim scenariuszu ("Biało-czerwony przypływ") toczyły się okolicach Helu, to Piława była chyba najbliższym portem do którego mógł się udać uszkodzony okręt, w celu doraźnych napraw.
To nie musiał być remont wymagający suchego doku.

Nadal jestem sceptyczny, czy Piława nadawała się na remont na taki okręt. Czy basen portowy był odpowiednio głęboki, czy infrastruktura portowa była odpowiednia i czy było miejsce. Poza tym bliskość do otwartego morza i niebezpieczeństwo z tym związane. Bardziej miejsce na doraźny remont widzę już w porcie w Królewcu.


Cytat: Waldzios
Dla ścisłości, nie piszemy koniecznie o SMS Schleswig-Holstein, ale ogólnie o pancernikach typu Deutschland.
W efilu są przyjęte pewne uproszczenia w kwestii nazewnictwa niemieckich pancerników.
Rzecz w tym, że krążowniki ciężkie typu Deutschland, znajdują się w tej samej klasie co pancerniki typu Deutschland.
Ktoś zdecydował, prawdopodobnie dla uniknięcia zamieszania z nazwami, że pancerniki typu Deutschland będą się nazywać Schleswig-Holstein, i tak zostało.

Akurat w tym przypadku miałem na mysli konkretną jednostkę-okręt, a nie całą klasę tych predrednotów. Ale odnośnie całej klasy, ale też okrętów klasy Sverige to statystyki w grze reprezentują który okres w historii okrętów z tej klasy?

Cytat: Waldzios
Poczytałem trochę o uzbrojeniu Sverige, i okazuje się że efilowe statystyki dział Bofors 283 mm M/12 odpowiadają parametrom oryginalnej amunicji AP z 1912 roku (zasięg 19,600 m przy elewacji 18 stopni).
Rzecz w tym, że w 1930 wprowadzono nową bardziej aerodynamiczną amunicje ("Arrow Nose Shell") o zwiększonym zasięgu (zasięg 24,000 m przy elewacji 20 stopni).
Czyli oryginalny Sverige z 1917 roku, ma prawidłowe 7 heksów zasięgu, ale wersja dostępna po 1930 roku powinna mieć zasięg zwiększony do 8 heksów.

24.000 metrów to nadal mniej niż nowa amunicja do dział 28 cm SK L/40 zainstalowynch na predretnotach klasy Deutschland. Pociski HE L/4,4 (mit Haube) przy elewacji 30 stopni miały zasięg około 25,640 metrów.

http://navweaps.com/Weapons/WNGER_11-40_skc04.php
http://navweaps.com/Weapons/WNSweden_11-45_m1912.php
Zapisane

connor71
Generał dywizji (General Major)
*
Offline Offline

Wiadomości: 326


« Odpowiedz #100 : Maj 06, 2021, 05:33:35 »

Cytat: connor
Ale to dopiero w 1944. A my chyba jesteśmy w 1939, kiedy port i stocznia chyba była mniejsze.

Odebrałem Twój post tak, że na podstawie zdjęcia z roku 1944 stwierdziłeś, że była taka możliwość kilka lat wcześniej, w roku 1939.
Broń Boże :-) To nie było takie założenie. To tylko był dowód, że w ogóle to było możliwe.
Cytat: Waldzios
To zależy od napraw.
Uwzględniają, że walki morskie w poprzednim scenariuszu ("Biało-czerwony przypływ") toczyły się okolicach Helu, to Piława była chyba najbliższym portem do którego mógł się udać uszkodzony okręt, w celu doraźnych napraw.
To nie musiał być remont wymagający suchego doku.

Nadal jestem sceptyczny, czy Piława nadawała się na remont na taki okręt. Czy basen portowy był odpowiednio głęboki, czy infrastruktura portowa była odpowiednia i czy było miejsce. Poza tym bliskość do otwartego morza i niebezpieczeństwo z tym związane. Bardziej miejsce na doraźny remont widzę już w porcie w Królewcu.
Zgadzam się. Jeżeli to byłyby lekkie uszkodzenia, to faktycznie na redzie Piławy mógłby się tam pojawić. Ale w razie ataku sił polskich, raczej zdążyłby uciec na pełne morze. Natomiast przy ciężkich uszkodzeniach, to raczej holowali by go do Królewca. Po drodze mógłby osiąść na mieliźnie w kanale (płytko tam było) i faktycznie można było by go zdobyć.

Ale z drugiej strony, to przecież tylko gra. Możemy wstawić tam nawet kadłub Graf Zeppelin'a. ;-) więc zostawmy tego Schlezwig'a.

Albo może byśmy zdobyli kadłub Lützow'a. Gdy holowali go do Leningradu zatrzymali się w PIławie. Fakt, że historycznie, sprzedali go dopiero wiosną 1940 https://pl.wikipedia.org/wiki/Tallin_(1939).
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2021, 05:41:54 wysłane przez connor71 » Zapisane
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #101 : Maj 06, 2021, 05:48:39 »

Nadal jestem sceptyczny, czy Piława nadawała się na remont na taki okręt. Czy basen portowy był odpowiednio głęboki, czy infrastruktura portowa była odpowiednia i czy było miejsce. Poza tym bliskość do otwartego morza i niebezpieczeństwo z tym związane. Bardziej miejsce na doraźny remont widzę już w porcie w Królewcu.
Podejrzewam, że można by wymyślić jakąś przekonującą historie zdarzeń  Wink.
Na przykład awarię napędu, która sprawiła, że prędkość maksymalna okrętu spadła do 5 węzłów.
Uszkodzony okręt powolutku doczłapał się do Piławy. W Piławie napęd padł całkowicie. Do naprawy maszyn parowych niezbędne były części, które miesiąc później dotarły z Kilonii. Zanim ukończono naprawy, Polacy zajęli Piławę, i zdobyli okręt.

Ale myślę, że nie ma co przesadnie przekombinować. To fikcyjna kampania.

Gustlik zamierzał w Piławie sprezentować graczowi okręt, nie wiemy jaki. Wybór nie jest wielki.

Niszczyciele i OP odpadają, bo polskie odpowiedniki są tak samo dobre, ale lepsze.
Pełnoprawne pancerniki to byłaby przesada.
Przed-drednoty są zbyt kiepskie, by gracz je zachował ('Pomorze BC' jest lepsze).
Pozostają tylko krążowniki i okręty pomocnicze.
W scenariuszu 'Wielki łomot' otrzymujemy w prezencie 'Hilfskreuzer', więc krążownik można skreślić z listy.
Pozostaje jakiś rodzaj okrętu pomocniczego.
Oryginalnie pomyślałem o tendrze wodnosamolotów (RoP ma samoloty 'Cant Z-506B'), i w mojej wersji dodałem 'Catapult vessel'.

Pomysł z przerobieniem Schleswig-Holstein na tender, miał uatrakcyjnić prezent. Nie rozważałem tej kwestii w kategoriach historycznych.

Cytat: Waldzios
Ale odnośnie całej klasy, ale też okrętów klasy Sverige to statystyki w grze reprezentują który okres w historii okrętów z tej klasy?
Gustlik ustalił datę dostępności na 1921, wiec można założyć, że obecny okręt reprezentuje oryginalną konstrukcje.

Okręt w kampanii to teoretycznie fikcyjny, czwarty okręt, zbudowany specjalnie dla Polski. Przyjęty do służby w 1940 roku.
Więc mamy trochę swobody co do parametrów.
Teoretycznie można go nawet trochę ulepszyć (przyśpieszyć do 25 węzłów, i/lub zwiększyć obronę plot)

"Robimy swoje, a póki co finalizujemy zakup od Szwedów ich czwartego pancernika klasy "Sverige". To taki mały dowód wdzięczności. Za trzy miesiące nasza załoga zakończy próby morskie.  "

Cytat: Waldzios
24.000 metrów to nadal mniej niż nowa amunicja do dział 28 cm SK L/40 zainstalowynch na predretnotach klasy Deutschland. Pociski HE L/4,4 (mit Haube) przy elewacji 30 stopni miały zasięg około 25,640 metrów.
Zasięg dział okrętowych w efilu umownie obliczamy dla elewacji 20%.
Jeśli 28 cm SK L/40 przy elewacji 30 stopni miał zasięg 25,640 m, to przy elewacji 20 stopni miał w przybliżeniu 19-20 km zasięgu (na pewno poniżej 22km, czy bariery dla 8 heksów zasięgu). 
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Alberich
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 1008



« Odpowiedz #102 : Maj 06, 2021, 10:11:40 »

Cytat: Waldzios
Podejrzewam, że można by wymyślić jakąś przekonującą historie zdarzeń  Wink.
Na przykład awarię napędu, która sprawiła, że prędkość maksymalna okrętu spadła do 5 węzłów.
Uszkodzony okręt powolutku doczłapał się do Piławy. W Piławie napęd padł całkowicie. Do naprawy maszyn parowych niezbędne były części, które miesiąc później dotarły z Kilonii. Zanim ukończono naprawy, Polacy zajęli Piławę, i zdobyli okręt.

Z tą awarią to jest dobry pomysł i w sumie można by wprowadzić w Turn Messages w scenariuszu "Kurzawa na mierzei" takie krótkie raporty wywiady w stylu: "Oddział II SGWP przekazuje informację, że w Pillau znajduje się okręt...", a potem, może po kilku turach: "Oddział II SGWP ustalił, że okręt utracił swój napęd."

A co do budowy scenariusza to bym dodał tam jakaś pelotkę dla osłony.

Cytat: Waldzios
Gustlik ustalił datę dostępności na 1921, wiec można założyć, że obecny okręt reprezentuje oryginalną konstrukcje.

Okręt w kampanii to teoretycznie fikcyjny, czwarty okręt, zbudowany specjalnie dla Polski. Przyjęty do służby w 1940 roku.
Więc mamy trochę swobody co do parametrów.
Teoretycznie można go nawet trochę ulepszyć (przyśpieszyć do 25 węzłów, i/lub zwiększyć obronę plot)

"Robimy swoje, a póki co finalizujemy zakup od Szwedów ich czwartego pancernika klasy "Sverige". To taki mały dowód wdzięczności. Za trzy miesiące nasza załoga zakończy próby morskie.  "

Przesunał bym datę dostępnyści do roku 1917 do roku 1939/40. Od tego okresu wprowadził bym w efilu nową jednostkę 'Sverige' która by reprezentowała wszystkie modyfikacje przeprowadzone w latach trzydziestych, takie jak wzmocnienie obrony przeciwlotniczej, lepsza kontrola ognia w zamian za usunięcie torped, zdemontowanie części artylerii, wymiana kotłów węglowych na olejowe więc tak można wytłumaczyć zwiększenie prędkości. Oczywiście też uwzględnienie nowej amunicji.

Zamówiony okręt w ramach umowy może już zawierać w sobie wszystkie poprzednienie ulepszenia.
« Ostatnia zmiana: Maj 06, 2021, 10:34:29 wysłane przez Alberich » Zapisane

Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #103 : Maj 07, 2021, 11:29:39 »

Od tego okresu wprowadził bym w efilu nową jednostkę 'Sverige'
Myślę, że nie ma potrzeby mnożyć bytów.
Szwedzki okręt zmodernizuje, i przesunę datę dostępności do lat 30 tych (wcześniej nie jest potrzebny).
RoP dostanie własną unikalną jednostkę (dostępną tylko w kampanii). Bedzie można ją modyfikować, bez ingerowania w jednostki historyczne.
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Waldzios
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 4742


"Let me see your war face."


« Odpowiedz #104 : Maj 08, 2021, 07:03:27 »

BTW. Właśnie zauważyłem, że kampania ma od 1948 włączone transporty helikopterowe.  Ktoś używał?
Zapisane

GusOpen - aktualizacje/updates: EFile , EquipIcons
Strony: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 16   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.116 sekund z 24 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.012s, 1q)