Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 24, 2024, 12:09:20 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1] 2 3 ... 8   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Sprzęt bojowy w scenariuszach  (Przeczytany 56371 razy)
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« : Wrzesień 21, 2009, 02:28:40 »

To ja może założę nowy wątek, żeby było ładnie czysto i przyjemnie.

Ponieważ nie mam możliwości przeniesienia tu części postów z tematu: "Turniej PG2 Polskie Drogi", zainteresowani mogą tam zajrzec, http://www.forum.gildiageneralow.pl/panzer-general-2/turniej-pg2-polskie-drogi/msg9834/#new a ja przypomne tylko, że chodziło o samolot P-11c, który wydaje się byc zbyt potężny.

Peiper:
Cytuj
Mam pytanie o wysokość Air Defence polskich myśliwców. Mają one go na poziomie 13 i 14. Dzięki temu polskie górnopłaty robią co chcą z niemieckimi 109'tkami. A one zadaja im strasznie małe straty. (...)

giees:
Cytuj
Dokladnie, sytuacja dość komiczna.

Gustlik:
Cytuj
Te parametry jednostek określa efil na którym gracie.

Zsamot:
Cytuj
A jak z doświadczeniem obu stron?

Janus:
Cytuj
giess nie jest to sytuacja komiczna
dwa czynniki decyduja o tym ze polacy sa lepsi.
zasygnalizowany problem przez  przedmówcę doświadczenie.
oraz parametr obrony i manewru polskich mysiliwców.
który sprawia to co sprawia .
odsyłam do lektóry historycznych książek.
a tym co nie lubią czytać zadam pytanie od kiedy bombardowano Warszawę i kiedy naloty stały się skuteczne?
oraz jakie straty poniosły obie strony w czasie kampani wrześniowej w walkach powietrznych?

odpowiem teraz
od momentu wycofania Polskich samolotów na przedmoście Rumuniskie
straty niemców zdaje się ze były większe jesil chodzi o mysiliwce i mówię tu tylko o walkach powietrznych między nimi.
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #1 : Wrzesień 21, 2009, 02:32:35 »

Taka wywiązała się dyskusja, a ponieważ było odniesienie do źródeł, więc postanowiłem zacytowac dane:

Stan polskich samolotów mysliwskich na 1.09

- 129 mysliwcow P11c (+ 43 w rezerwie)
- 30 mysliwcow P7 (+ 85 w rezerwie)

To daje nam 159 myśliwców pierwszej linii, które zestrzeliły aż.... 10 Me 109 i 7 Me 110
Czyli prawie 10 samolotów w powietrzu, na jedno zestrzelenie!

Co ciekawe, załogi polskich bombowców zestrzeliły 13 Bf 109, w tym: Łosie - 5, Karasie - 8
Jak z tego wynika bombowce, których było trochę mniej niż myśliwców, zestrzeliły więcej
Me-109 niż nasze, podobno "rewelacyjne" - P11-c.


Teraz dla porównania Niemcy:

216 mysliwców (Me-109 i Me-110), które zestrzeliły 32 (35) P-11 i P-7 - to daje 7 niemieckich
samolotów w powietrzu, na jedno zestrzelenie.

Odnoszenie się do skuteczności bombardowań nie ma tu nic do rzeczy, bo mówimy o relacji
P-11c do Me-109, a nie do niemieckich bombowców.

Jesli natomiast chodzi o Warszawę, to wyniki Brygady Pościgowej, w ciągu 6 dni obrony Stolicy,
przedstawiały sie następująco (znów - prosze patrzec tylko na mysliwce):

1.09
Łączne straty Brygady w tym dniu to 9 samolotów zniszczonych w walce, 3 ciężko uszkodzone
i 4 lekko postrzelone.
W czasie walk powietrznych zniszczono 2 He 111 i 2 Bf 109 oraz uszkodzono 3 He 111 i 1 Bf 109.

2.09
Nie doszło do walk

3.09
Łączne straty Brygady w tym dniu to 2 samoloty zniszczone w walce, 2 ciężko uszkodzone, i 1
rozbity w trakcie startu z lotniska.
W czasie walk powietrznych zniszczono 2 Bf 110, a 1 jeden samolot tego typu poważnie uszkodzono.

4.09
Łączne straty Brygady w tym dniu to 2 samoloty zniszczone w walce, 1 ciężko uszkodzony i 1 rozbity
w trakcie lądowania na lotnisku.
W czasie walk powietrznych zniszczono 1 Bf 110 oraz 1 Ju 87.

5.09
Łączne straty Brygady w tym dniu to 2 samoloty zniszczone w walce, i 2 ciężko uszkodzone.
W czasie walk powietrznych nie zestrzelono żadnego samolotu nieprzyjaciela.

6.09
Łączne straty Brygady w tym dniu to 3 samoloty zniszczone w walce, 4 ciężko uszkodzone i
2 lekko postrzelone, które lądują przymusowo.
W czasie walk powietrznych zniszczono 3 He 111, 1 Ju 87 i 1 Bf 110 oraz uszkodzono poważnie 1 Ju 87.
Prawdopodobnie zestrzelono także 1 Do 1


Jak widac, poza pierwszym dniem walk, nikt nie zestrzelił Me-109, a ten pierwszy dzień wojny
okupiono największymi stratami własnymi - 9 samolotów.
Później, jedyny typ mysliwca, który udawało się zestrzelic to Me-110 a i tu - w najlepszym razie - stosunek
strat był 1:1.

Naprawdę, żadne rezultaty bombardowania Warszawy nie mają tu nic do rzeczy, bo mówimy o walkach: P-11c vs. Me-109.
Nikt nie twierdzi, że bombowców nie dało się nimi (jedenastkami) zestrzelic.

Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Sir Daban
Gość
« Odpowiedz #2 : Wrzesień 21, 2009, 02:52:42 »

Czy masz dane na temat tego ile czego latało nad Warszawa?
Bo zauważyłem że nie zestrzelono też B-52 i słusznie bo go tam nie było. Same straty to nie wszystko - istotniejszym jest ile takich pojedynków było. Być moze Me-109 były przeniesione w inne miejsce i nie walczyły and Warszawa, lub pojawiały się sporadycznie.  Inna rzecz, że o skuteczności mysliwców decyduje też przewaga w powietrzu - trudno zestrzelić cokolwiek jeśli natychmiast pojawia sie 3 chętnych do bitki - wówczas nawet najlepszy pilot generalnie musi mysleć jak przeżyć. Z tego co gdzieś mi p ogłowie kołacze to któryś z lotników Dywizjonu 303 wspominał sój peirwszy dzień i zestrzelenie - poleciał, całkowicie zlekceważony przez eskadrę tylko jeden me odłaczył sieby go "dobić". Po chwili Me walił z dymem w kierunku ziemii no i nagle siadło mu 3 niemców na ogonie - kluczył, ale w końcu go dopadli. Gdyby miał szanse to być moze powalczyłby dłuzej. Nie na darmo największe sukcesy nasi lotnicy odnieśli w Bitwie o Anglie - dostali niezły sprzęt i mieli przewagę "własnej ziemii". Były przypadki że pilot po awaryjnym lądowaniu był podwożony na lotnisko, dostawał inną maszynę i znowu leciał do boju. Zestrzelony Niemiec albo ginął albo trafiał do niewoli.
Zapisane
Janus
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 732


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 21, 2009, 03:35:04 »

z tego co pamiętam a czytałem o tym dawno
gro  strat to nie były P11c tylko P7 i  który był już zbyt wolnym samolotem .
po za tym nie pisze kolega o tym iż generalnie w tym czasie kiedy Brygada Pościgowa osłaniała stolicę  spadło na nią niewiele niemieckich bomb i ma to sporo do rzeczy, bo nasze mysiliwce za cel główny miały niedopuścić do bombardowaniai cel ten osiągnęły
niemcy mieli nie dopuścić do rozpraszania wypraw bombowych i im się to jakoś dziwnie nieudawało.
oraz o tym że P24 walczące w Grecji też Włochom krwi napsuły a przecierz modernizacja tej maszyny była niewielka.

zgadzam się z kolegą Dabanem że czynnikiem decydującym była przewaga ilościowa
gdzieś czytałem wspomnienia polskiego lotnika który uniknoł zestrzelenia przez 5 me109 lub 110 stosując uniki
co swiadczy o tym ze manewrowość samolotu oraz umiejętności pilota były czynnikami decydującym o obronie.
nie jestem pilotem ale może ktoś kto ma pojęcie o lataniu napisze tutaj?
i nie bawmy się w statystyki bo pewne zestrzelenie 147 samolotów przez cały wrzesień dodajac do tego chaos organizacyjny po 7 września kiedy polskie lotnictwo praktycznie przestało prawidłowo funkcjonować oraz to że niemcy nie musieli walczyć z mysliwcami atakując Polskie bombowce
nie wspominając o przewadze ilościowej
 zaświedcza o tym że polski pilot był lepiej wyszkolony i potrafił na P 11 zestrzeliwać me109 który jak nie mogł go zaskoczyć szybkim atakiem- dzięki manewrowości P11 nic mu  zrobić nie mógł a wdając się w walkę manewrową
były zestrzeliwywany.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2009, 03:59:01 wysłane przez Janus » Zapisane
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #4 : Wrzesień 21, 2009, 03:50:04 »

Polecam pracę gen. Gotowały "Splątane wiraże" odnośnie taktyki, a co do efektywności lotnictwa- pamiętać też trzeba o sile ognia. No i opancerzeniu, efekt trafienia przez P11c a salwa Bf-109 ( Me-109 to nazwa późniejsza i to nieoficjalna) nie ma porównania.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
Janus
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 732


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 21, 2009, 04:19:27 »

a i polecam opis walk 132 eskadry z 5 me109 nad lotniskiem własnym w dniu 11-09 o godzi 17 dodam iż Polacy startowali z lotniska
przewaga po polskiej stronie 7 do 5 stray 1samolot 1 uszkodzony niemcy 2 me 109
problem polskich lotników był taki że nie mogli wyjść z walki bo mieli za wolne samoloty.
Zapisane
giees
Generał broni (General Lieutenant)
*
Offline Offline

Wiadomości: 478


WWW
« Odpowiedz #6 : Wrzesień 21, 2009, 04:46:48 »

Generalnie to nie znam się na tym co piszecie i wiedzy o sprzęcie w 2 wojnie światowej w roku 39 mam zbyt malo zeby sie móc wypowiedzieć... ale wydaje mi się dziwne że w tym samym czasie mogę zakupić polski myliwiec który jest niezniszczalny dla najlepszych niemieckich (i nie mówie tu nawet o wymianie ognia 1:1 ale 1:2).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2009, 04:54:01 wysłane przez giees » Zapisane

Wyszukiwarka ogloszeniowa Broomer.pl. Znajdz samochod.
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #7 : Wrzesień 21, 2009, 05:00:10 »

Generalnie to nie znam się na tym co piszecie i wiedzy o sprzęcie w 2 wojnie światowej w roku 39 mam zbyt malo zeby sie móc wypowiedzieć... ale wydaje mi się dziwne że w tym samym czasie mogę zakupić polski myliwiec który jest niezniszczalny dla najlepszych niemieckich (i nie mówie tu nawet o wymianie ognia 1:1 ale 1:2).
Podaj ich doświadczenie plus mam pytanie: robiłeś testy z zapisanego save'u? PG2 "kocha" dziwne korelacje wynikowe... mój hit, to miało być 8:0, było 2:3 Shocked
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
giees
Generał broni (General Lieutenant)
*
Offline Offline

Wiadomości: 478


WWW
« Odpowiedz #8 : Wrzesień 21, 2009, 05:16:38 »

Proponuje sprawdzić najpierw to o czym piszemy bo ciężko jest rozmawiać o czymś czego się nie widzi, zwlaszcza ze 2 z 4 osob poruszją temat tego czy w grze wzystko jest ok nie wchodząc nawet do scena i nie konfrontując jednostek.

Oczywiscie ze doswiadczenie jest takie samo. Inaczej podjęcie tematu byloby conajmniej dziwne.
Oczywiście ze nie mowimy o happy hitach tylko faktycznych pojedynkach ktore bynajmniej wykonalem w celach testowych.

1:1
1:2
1:3

Efekt "komiczny", ale bynajmniej nie w znaczeniu (Dziwie sie ze jest taki wynik, bo sie nie dziwie - parametry jednostek za to odpowiadaja). Efekt komiczny ze w tym samym roku jest tak wielka przewaga jednej z maszyn.

To tak jakbyś puścil 3 pantery G na MOUSE'a który mialby sile ataku 16. Atakowanie muru.
(oczywiście przyklad z przymrużeniem oka... nieprzewidywalność wyniku wśród myśliwców jest dużo większa)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2009, 05:22:14 wysłane przez giees » Zapisane

Wyszukiwarka ogloszeniowa Broomer.pl. Znajdz samochod.
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #9 : Wrzesień 21, 2009, 05:23:00 »

Przypominam tylko, że to, o czym dyskutujemy odnosi się do efila a tam

Me109 ma: 14 AA, 5 INIT i 10 AD

P-11c ma: 6 AA, 7 INIT i 14 AD

Zatem pytanie nie brzmi 'Czy P-11 mógł się obronic", tylko czy ma miec AŻ O TYLE wyższe statystyki. Jeśli weźmiemy pod uwagę aż 4 punkty więcej w obronie i 2 pkt więcej w inicjatywie, to rzeczywiście będzie niezniszczalny.

Jeśli teraz dodamy fakt, że Hurricane (w efilu) ma też 10 w obronie, a do tego tylko 4 INIT, to pojawia się pytanie dlaczego to my chcieliśmy kupic Hurricany, a nie Anglicy nasze P-11?

Cytuj
problem polskich lotników był taki że nie mogli wyjść z walki bo mieli za wolne samoloty.

No właśnie, czyli skąd ta przewaga w obronie?

Cytuj
gro  strat to nie były P11c tylko P7 i  który był już zbyt wolnym samolotem

Niemieckie samoloty myśliwskie, według danych polskich, uzyskały następujące efekty (tylko w eskadrach bojowych):
- w starciach z samolotami myśliwskimi zestrzeliły 32, w tym 6 P-7a,

w/g innego źródła:  

Niemieccy piloci zestrzelili -  35 PZL P.11 i 4 PZL P.7

Cytuj
Być moze Me-109 były przeniesione w inne miejsce i nie walczyły and Warszawa, lub pojawiały się sporadycznie

By może - ale nie dziwi Cię to, że jedynego dnia kiedy zanotowano zestrzelenia tego samolotu, straty polskie były dwu-trzykrotnie wyższe niż w inne dni? A pojedynki z Me 110 wychodziły tak na remis? Więc też żadne cuda.

Ale ja jeszcze raz przypomnę, że dyskusja zaczęła się od pytania, czy w efilu aby nie za dużo tej przewagi P-11c?

PS No właśnie giees - pisałeś w tym samym momencie

Cytuj
zwlaszcza ze 2 z 4 osob poruszją temat tego czy w grze wzystko jest ok nie wchodząc nawet do scena i nie konfrontując jednostek.

Uwierz mi - nie muszę wchodzic do scena, bo obejrzałem sobie parametry tych jednostek w efilu i widzę co się będzie działo.
Na tyle, to już mam doświadczenia.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2009, 05:26:43 wysłane przez Gustlik » Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Ervin von Rommel
Generał dywizji (General Major)
*
Offline Offline

Wiadomości: 323


Achtung Panzer!


« Odpowiedz #10 : Wrzesień 21, 2009, 09:20:43 »

hej

Chciałem przenieść tamte wątki i scalić ale tylko je wyodrębniłem a ze scaleniem gorzej. A co do maszyn to osiągi samolotów to jedno a wyszkolenie załóg i ich determinacją oraz odwaga to drugie. A te ostatnie cechy w PG2 tylko doświadczeniem można zbilansować (i może inicjatywą). Poza tym dochodzą jeszcze czynniki trudno "skalowalne" jak zwrotność czy choćby to, że z kabiny samolotu mało co widać albo widoczność jest doskonała. Trudno to ująć w jakiejś statystyce.

POZDRAWIAM!!!

Ervin von Rommel
Zapisane
Janus
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 732


« Odpowiedz #11 : Wrzesień 22, 2009, 01:12:47 »

kolega pisze
Co ciekawe, załogi polskich bombowców zestrzeliły 13 Bf 109, w tym: Łosie - 5, Karasie - 8
Jak z tego wynika bombowce, których było trochę mniej niż myśliwców, zestrzeliły więcej
Me-109 niż nasze, podobno "rewelacyjne" - P11-c.

 dla mnie walka powietrzna to zespół czynników,a nie tylko parametry szybkość i siła ognia.
do tego dochodzi manewrowość oraz wyszkolenie jak i taktyka to tyle.
JAK PISAŁEM CELEM POLSKICH MYSILIWCÓW BYŁO UNIKAJĄC WALKI  Z ICH ODPOWIEDNIKAMI I ZESTRZELENIE POMIMO OSŁONY JAK NAJWIĘKSZEJ ILOŚCI BOMBOWCÓW
cel ten był realizowany z determinacją i sukcesami  .
czemu unikano walki? by nie zurzywać amunicji na cele nie istotne z punktu widzenia obrony przeciwlotniczej.
tyle na temat taktyki,pozostaje kwestia manewrowości samolotu w walce.
samolot wolniejszy jest zawsze zwrotniejszy od szybszego bo promień jego skrętu jest mniejszy .
ktoś powie przecież może zwolnić .
tak może, ale samolot me109 miał pomimo tego mniejszy promień skrętu niż p11c.tym samym p 11c jesili nażucił przeciwnikowi walkę (jesili przeciwnik chciał walczyć oczywiście) to ją wygrywał lub remisował .
co do statystyk zestrzeleń to kolega nie napisał ile samolotów bombowych ten sukces Polaków kosztował,
oraz jest to kolejny dowód na to że i niemcy woleli atakować bombowce, bo tylko one mogły zaszkodzić wojskom lądowym Grin
a straty zadane przez polskie mysiliwce niemieckim bombowcom ,które przecierz latały w osłonie własnych mysiliwców też o czymś świadczą.
 cd nastąpi
Zapisane
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #12 : Wrzesień 22, 2009, 01:51:29 »

Cytuj
co do statystyk zestrzeleń to kolega nie napisał ile samolotów bombowych ten sukces Polaków kosztował,

Proszę bardzo:

Niemieckie samoloty myslwskie, według danych polskich, uzyskały następujące efekty (tylko w eskadrach bojowych):
- w starciach z samolotami mśliwskimi zestrzeliły 32, w tym 6 P-7a, na ziemi zniszczyły 4 P.7a;
- zestrzeliły 11 samolotów bombowych PZL.37 Łoś, a dwa zniszczyły na ziemi;
- zestrzeliły 10 samolotów rozpoznawczo-bombowych PZL.23 Karaś z eskadr bombowych i 7 z eskadr rozpoznawczych


Według innych wyliczeń:

1. Niemieccy piloci zestrzelili:
- 17 PZL-23 Karaś
- 10 PZL-37 Łoś


Zatem w walkach powietrznych stracono 27-28 bombowców. Co i tak daje mniejsze straty niż w przypadku P-11c

Cytuj
samolot wolniejszy jest zawsze zwrotniejszy od szybszego bo promień jego skrętu jest mniejszy .

Mhm, tylko najpierw musi przeciwnika DOGONIC.

Można atakowac z przewagą wysokości, ale gdy ma się podobną prędkośc wznoszenia (ok 15 m/s, ze wskazaniem na Me 109), a do tego mniejszą prędkośc - to trudno ją osiągnąc. Jedynym sposobem na zaatakowanie Messerschmitta jedenastką - był atak od czoła. A to rzadko się udawało.

Uparcie powtarzam pytanie - czy to, o czym tu piszemy, jest usprawiedliwieniem tego, że w efilu stosunek obrony Me-109 do P-11c jest jak 10:14, a inicjatywy jak 5:7?

Powiem tylko tyle, że z podobne do P-11c wartości inicjatywy i obrony osiąga dopiero Fw-190! Nie jest to przesada czasem?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2009, 01:54:55 wysłane przez Gustlik » Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
Janus
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 732


« Odpowiedz #13 : Wrzesień 22, 2009, 02:02:23 »

problem polskich lotników był taki że nie mogli wyjść z walki bo mieli za wolne samoloty.
No właśnie, czyli skąd ta przewaga w obronie?


w manewrze , co już tłumaczyłem .oraz bliskości własnych lotnisk co przy podobnym zasięgu daje do myslenia .
czyli reasumując nie mógł wyjść z walki , ale też być zestrzelonym jesili mu umiejętności starczyło (a starczało pozwolisz że przykładów nie przytoczę bo nie wiem który wybrać)
czyli jak przypuszczam i o czym próbujemy przekonać kolegę nie tylko parametr siły ognia oraz prędkości powinien decydować ,ale i manewrowość która decyduje o tym czy ktoś będzie w stanie w ciebie wycelować (to chyba nie wymaga dalszego tłumaczenia?) .
porównaj parametry techniczne hurricane miał większa siłę ognia od mesra i nic więcej ,a w bitwie o Anglię dobrze się spisywał jak ktoś umiał wykożystać jego zalety.
a jak wtłumaczysz fak zestrzelenia przez P 7 mesra 109 przecierz ustępował on wersji P11 nie wspominając o P11c
a jesili twórca efila uznał ,że w ten sposób chce oddać realia wojny to widocznie miał ku temu powody.
Zapisane
Janus
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 732


« Odpowiedz #14 : Wrzesień 22, 2009, 02:19:49 »

Uparcie powtarzam pytanie - czy to, o czym tu piszemy, jest usprawiedliwieniem tego, że w efilu stosunek obrony Me-109 do P-11c jest jak 10:14, a inicjatywy jak 5:7?
tak to ja mam pytanie co to jest ta inicjatywa w efilu
czy to nie jest przypadkiem wyszkolenie lub wyuczony sposób działania? przecierz samolot to nie robot steruje nim człowiek.
o obronie już pisałem , ale to co napisałem powyżej też ma znaczenie więc sobie daruję.

my nie piszemy o tym że me109 był gorszym samolocikiem tylko o tym że miał gorszą obsługę w dodatku mniej zdeterminowaną ,
to tyle .

Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 8   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.081 sekund z 23 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.012s, 1q)