Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 20, 2024, 11:57:14 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: 1 [2] 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Estek - W46 "Za Ojczyznę" v.4.6 (100%)  (Przeczytany 18068 razy)
Gustlik
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6900


"Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz..."


« Odpowiedz #15 : Październik 17, 2016, 10:59:55 »

Poniżej, w załączniku masz ten scenariusz już z normalnym terenem "Dry" - zamiana to jedno kliknięcie.

Zastąp nim ten, który masz teraz i możesz spróbować jakie to da efekty. Tylko dwie sprawy:

- żeby zadziałało musisz wejść jeszcze raz z końcówki poprzedniego scenariusza i zrobić wszystkie zakupy i upgrady jeszcze raz.

- w tej sytuacji nie możesz tej gry zaliczyć jak rankingowej - przynajmniej zanim kowdar oficjalnie nie zaakceptuje tej
zmiany i nie umieści na stronie nowej wersji dostepnej dla wszystkich.

...i uważaj - następny scenariusz (leningrad) tez ma ten warunek terenowy, ale tam przynajmniej widać zimową mapę.

[załącznik usunięty przez administratora]
Zapisane

"You'll take my life but I'll take yours too
You'll fire your musket but I'll run you through
So when you're waiting for the next attack
You'd better stand there's no turning back"

EFILE, KAMPANIE:
http://opengeneral.pl/
kowdar
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 2646



WWW
« Odpowiedz #16 : Październik 18, 2016, 12:37:30 »

W poprzednim wpisie, Gustlik zamieścił poprawiony scenariusz. Pobierz go i wgraj do katalogu EFILE_OGN_Wx\SCENARIO\ i dalej postępuj jak Gustik napisał.
Ja także podmienię ten scen w kolejnej wersji instalki (a będzie już niedługo bo jest nowy silnik gry).
Wg mnie z tymi zmianami to także będzie gra rankingowa bo nikt wcześniej nie grał tej kampanii rankingowo
(grałem ją przed publikacją, połowę bitew kończyłem na TV).

Gdybyś w kolejnych scenach też doszedł do wniosku, że KONIECZNIE TRZEBA zmienić warunki terenowe, to daj znać - zmieni się. Dobrze by było, abyś jednak spróbował zagrać przy zamarzniętym terenie kolejne sceny, a jak będzie totalne dno, to wtedy zmienimy.
Należy Ci się handicap za piękne opisy Smiley


Zapisane

Polecam moją stronę z kampaniami OpenGen na Gustlik efile:
https://opengeneral.pl
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #17 : Październik 18, 2016, 04:34:08 »

Jest już OK. Bardzo Wam dziękuję za pomoc. "Matka Ojczyzna" Wam tego nie zapomni !  Wink
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #18 : Październik 18, 2016, 10:25:30 »

Scenariusz 5: Stara Russa

Zakupy:
Po bitwie pod Wielkimi Łukami gdzie poniosłem dość srogie straty wszystkie punkty prestiżu idą na odrobienie strat. Czołgi mają stanu po 7/10, CKMy i artyleryjskie 76-ki mają po 9/10, pełne stany mają tylko moździerz 120 mm, słabiej doświadczona 76-ka AT, haubica 152 mm z liderem, armata 122 mm, 37-ka AD, 85-ka AD i samolot rozpoznawczy R-Z. Wszystkie pozostałe siły wzmacniam do poziomu 8/10. Wyjątkowy jest Specnaz, który pozostawiam ze stanem 6/10.

Dzięki uprzejmości "Gustlika" i "Kowdara", październikowe lody pod Starą Russą stopniały umożliwiając oparcie obrony na gęstej siatce wszechobecnych rzek. Zadanie polega tradycyjnie na obronie trzech VHexów (czerwone od 1 do 3). Najpierw  jednak trzeba stworzyć linie obronne. Pierwszy punkt oporu to najbardziej wysunięty na północ VHex nr. 1. Okalające go rzeki tworzą coś w rodzaju wyspy, na której umieszczam DszK, 76-kę AT ze stanem 10, artylerię 76,2, Scout Carriera, YaGa 10 i Strzelców Motorowych. Na południe od nich do miasta Stara Russa (sektor czwarty), którego bronią trzy auxowe oddziały, przydzielam swoje główne siły ze Sztabem, dwoma T-34, 85-ką AD, moździerzem, Specnazem i haubicą 152 mm z liderem. Docierają one na miejsce i zajmują pozycję w przeciągu dwóch tur. Na południu w okolicach VHexa nr 3 wystawiam pozostałe siły (Saperzy, 76-ka AT, 76-ka artyleryjska, haubica 152 mm, armata 122 mm, 37-ka AD, CKM, Inżynierzy i Strzelcy Syberyjscy) a na pobliskim lotnisku swoje skromne siły powietrzne. Nieopodal lotniska, w kierunku północy stacjonuje jeszcze okopany oddział auxowy wyposażony w dwie jednostki czołgów pływających.

Atak niemiecki poprzez trudny teren pozwala mi w ciągu trzech tur na zajęcie pozycji obronnych. Niepokojony jestem tylko na południu poprzez próbę desantu niemieckich spadochroniarzy, przechwycony nad VHexem przez moją pelotkę. Saperzy budują most na południu poprzez który przerzucam większość sił na charakterystyczne zakole rozciągające się od lotniska w kierunku południa (sektor piąty). Następnie przekraczam pobliski most gdzie stawiam pole minowe a most wysadzam w powietrze, tuż przed nosem pierwszej fali atakujących Niemców. Dobrze ustawiona artyleria i CKM ze wsparciem lotnictwa gładko eliminuje zagrożenie ze strony przeciwnika. Wkrótce otrzymuje na tym odcinku dodatkowe wsparcie z powietrza, dzięki czemu niebo nad południowym VHexem należy do moich samolotów.

Po ok. trzech turach przyjmuje na siebie również pierwsze ataki na pozycję czwartą w mieście Stara Russa. Rzeka przed pozycją pierwszego VHexa również robi się gęsta od Niemców. Ogień otwiera Dszk i artyleria. Priorytet to wykończenie rozpoznawczych samochodów z liderami a jest ich na prawdę nie mało. Ściągają oni wkrótce lotnictwo nad pozycję VH-exa nr. 1, które rozpoczyna sukcesywne bombardowania. YaG odpowiada ogniem kolekcjonując co chwilę kilka kolejnych punktów prestiżu. Odpoczynek przed Luftwaffe przynoszą tylko opady śniegu.

Kiedy sytuacja wydaje się być stabilna i pod kontrolą na moje tyły spadają całe chmary niemieckich spadochroniarzy. Jeden oddział zajmuje mój VHex nr 3. W pobliżu na szczęście pojawiają się auxowi partyzanci, którzy izolują ten oddział a przy sprzyjających okolicznościach ze wsparciem artylerii spod sektora piątego odbijają hex nr. 3. Reszta spadochroniarzy spada w rejonie VHexa nr. 2. W ostatniej dosłownie chwili pojawiają się tam moje posiłki w postaci skromnej brygady zmechanizowanej, które zabezpieczają lotnisko przed spadochroniarzami i odpierają ich ataki zza zachodniej rzeki. Walki w tym sektorze będą trwały ok. 5-6 tur zanim brygada pozbędzie się zagrożenia ze strony spadochroniarzy i otworzy sobie drogę na zachód ku Starrej Russy.

Kiedy trwa zażarta walka ze spadochroniarzami na tyłach pierwsze linie również nie próżnują. Na południu skutecznie rozbijane fale niemieckie skręcają na północ i dobierają się do okopanych czołgów pływających. Ogień mojej artylerii tam nie dociera dlatego postanawiam zwinąć ten posterunek i uratować z tych sił ile się da. Czołgi pływające dzięki swoim właściwościom ruchu uciekają na południe w stronę lotniska. Tankietka T-27 ze wsparciem GAZa 25mm rusza tymczasem na północ drogą na Starą Russę. Jednostki te nie dotrą do celu rozbite przez szwędających się na tej drodze spadochroniarzy i Paka 36/37. Na północy obrona wzajemnie kryjących się sektorów pierwszego i czwartego wydaje się być nie do przejścia. Wróg jednak znajduje słaby punkt i nad sektor 1-szy rzuca całe chmary samolotów, które przy wsparciu hiszpańskiego Me-109 z liderem Combat Support robią sporo zamieszania. YaG-10 strzela jak oszalały, amunicja jest praktyczne co tura na wyczerpaniu. Obrywa się dość dobrze mojej artylerii 76,2, którą jestem zmuszony wycofać na południe pod parasol 85-ki AD spod Starej Russy. Od zachodu Niemiecka artyleria eliminuje jeden z auxowych oddziałów broniących Starej Russy. Jest to jednak moment kulminacyjny całej bitwy. Kiedy robi się gorąco w rejonie jedynki zarówno na lądzie jak i w powietrzu ze wschodu przybywa auxowa brygada pancerna. Jej czołgi pomagają w odparciu napastników z zachodu, niszczą nawet niebezpiecznego siGa, który miał już w zasięgu mojego pepanca i zniszczył auxową piechotę w sektorze czwartym. Saperzy brygady budują tymczasem most łącząc sektor czwarty z pierwszym dzięki czemu jestem w stanie wycofać osłabioną artylerię 76 mm ze stanem 3/10 a w sektor pierwszy rzucić swojego T-34, który zanotował kilka skromnych overrunów na napastnikach, którzy wdarli się na "wyspę". Sytuacja uspokaja się też na niebie. Mój YaG zdobywa lidera i jest coraz skuteczniejszy w obronie. Kilka samolotów wpada też pod lufy moich 85-ek. Na trzy ostatnie tury rzucam na północ bezrobotne w tamtym czasie na południu myśliwce radzieckie. Notują one nawet kilka sukcesów, które przerywa załamanie się pogody w ostatnich dwóch turach. Udaje mi się przetrwać te 19 tur i zanotować brylantowe zwycięstwo. Duża w tym zasługa wspomnianego "Gustlika" i "Kowdara", którym raz jeszcze dziękuję. Chyba wypadałoby podzielić punkty z tego scenariusza na trzy  Tongue

Nagroda: brak



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 246  *  Average: 49

..
Current scenario: STARAJA RUSSA,  VH prestige is 280 ,  All map prestige is: 320
Army cost: 1613 , Current prestige is 12
Prestige available on map yet is 320 pp ( 280 pp in VH to capture) * Turn: 20
AI stance is Aggressive
if BV: +1000, LENINGRAD , cap 3000, 19 turns prestige: 0
if V : +900, LENINGRAD , cap 3000, 19 turns prestige: 0
if TV: +800, LENINGRAD , cap 3000, 19 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 199 exp , ZSRR , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:004
*  Strojbat 1938 , Wagon ,  , 1 bars , 103 exp , ZSRR , 8/10 , 1 kill , 0 pp - U:007  [+10 exp]
*  Motostrelkowy 1938 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 163 exp , ZSRR , 6/10 , 4 kill , 0 pp - U:008  [+4 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 1 bars , 166 exp , ZSRR , 6/10 , 3 kill , 0 pp - U:009
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Sib.Strelkovy , ZiS-5  ,  , 0 bars , 71 exp , ZSRR , 8/10 , 3 kill , 201 pp - U:021  [+6 exp]

Czołg
*  T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 2 bars , 236 exp , ZSRR , 7/10 , 21 kill , 0 pp - U:016  [+6 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 1 bars , 133 exp , ZSRR , 6/10 , 14 kill , 172 pp - U:020  [+23 exp]

Rozpoznanie
+  Scout Carrier ,  , 0 bars , 47 exp , ZSRR , 9/10 , 3 kill , 0 pp - U:022  [+37 exp]

Artyleria ppanc.
*  76mm F-22 AT , Wagon ,  , 2 bars , 268 exp , ZSRR , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:005  [+24 exp]
*  MG , ZiS-5  ,  , 3 bars , 374 exp , ZSRR , 9/10 , 14 kill , 0 pp - U:011  [+32 exp]
 76mm F-22 AT , Wagon ,  , 2 bars , 233 exp , ZSRR , 5/10 , 3 kill , 102 pp - U:018  [+139 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 351 exp , ZSRR , 3/10 , Overwhelming Attack  , 7 kill , 57 pp - U:024  [+149 exp]

Artyleria
 76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 2 bars , 288 exp , ZSRR , 3/10 , 4 kill , 64 pp - U:001  [+47 exp]
*  152mm M-10 , STZ ,  , 3 bars , 372 exp , ZSRR , 10/10 , Aggressive Attack  , 18 kill , 0 pp - U:003  [+79 exp]
*  152mm M-10 , STZ ,  , 3 bars , 376 exp , ZSRR , 8/10 , 8 kill , 0 pp - U:006  [+46 exp]
*  120mm M1938 , International M-5-6 ,  , 5 bars , 625 exp , ZSRR , 10/10 , Overwhelming Attack  , 7 kill , 0 pp - U:014  [+79 exp]
*  76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 396 exp , ZSRR , 9/10 , 9 kill , 0 pp - U:015  [+42 exp]
 122mm ob.31/37 , Woroszylowiec ,  , 1 bars , 123 exp , ZSRR , 10/10 , 4 kill , 456 pp - U:023  [+64 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 2 bars , 216 exp , ZSRR , 8/10 , Skilled Reconnaissance  , Air Defense, 2 kill , 259 pp - U:002  [+129 exp]
*  85mm KS-12 , STZ ,  , 3 bars , 353 exp , ZSRR , 10/10 , 7 kill , 0 pp - U:010  [+35 exp]
*  37mm K-61 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 316 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 7 kill , 0 pp - U:013  [+12 exp]

Myśliwiec
+  P-39D Airacobra ,  , 1 bars , 144 exp , ZSRR , 8/10 , Influence  , 4 kill , 0 pp - U:017  [+34 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 145 exp , ZSRR , 9/10 , Recon, 0 kill , 302 pp - U:019  [+138 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:111  TNK:15   RCN:54   AT:26   FLAK:3    ATY:11   AD:1    FTR:12   TB:14   DD:3    CRs:1      Total: 251
Lost  : INF:42   TNK:4    RCN:11   AT:9    FLAK:2    FORT:18   ATY:14   AD:8    FTR:3    SUB:2    DD:1    CRs:1      Total: 115

BV  5
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   6 Units *  0 Leaders      Total :   1187 exp,     13 kill,    201 pp    Average:    198 exp,      2 kill,     34 pp
Czołg          *   2 Units *  0 Leaders      Total :    369 exp,     35 kill,    172 pp    Average:    185 exp,     18 kill,     86 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :     47 exp,      3 kill,      0 pp    Average:     47 exp,      3 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1226 exp,     26 kill,    159 pp    Average:    307 exp,      7 kill,     40 pp
Artyleria      *   6 Units *  2 Leaders      Total :   2180 exp,     50 kill,    520 pp    Average:    363 exp,      8 kill,     87 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :    885 exp,     16 kill,    259 pp    Average:    295 exp,      5 kill,     86 pp
Myśliwiec      *   1 Units *  1 Leaders      Total :    144 exp,      4 kill,      0 pp    Average:    144 exp,      4 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :    145 exp,      0 kill,    302 pp    Average:    145 exp,      0 kill,    302 pp
* Summary:     *  24 Units *  6 Leaders      Total :   6183 exp,    147 kill,   1613 pp    Average:    258 exp,      6 kill,     67 pp


Player 1  ZSRR   has 48 units total (core+aux):
Piechota : 16
Czołg :  6
Rozpoznanie :  4
Artyleria ppanc. :  4
FlaK :  2
Artyleria :  7
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  3
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy, Nacjonaliści (Hisz.)   has 46 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  3
Artyleria ppanc. :  8
FlaK :  3
Artyleria :  9
Obrona plot. :  4
Myśliwiec :  3
Bomb. taktyczny :  3


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:41:57 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #19 : Październik 20, 2016, 09:20:13 »

Scenariusz 6: Leningrad

Zakupy:
Analizując mapę w pierwszym momencie rzuca się w oczy mnogość punktów rozstawienia. Nie dysponuje taką wielką liczbą prestiżu by nakupić tak wiele jednostek decyduje się więc na stworzenie dwóch węzłów oporu z mocnym sprzętem dlatego całość punktów idzie na maksymalną odbudowę stanów jednostek nawet kosztem dwóch dodatków odliczonych od pelotek.Do dyspozycji zostawiam sobie tylko tyle prestiżu by starczyło na zakup jeszcze jednego T-34/41 i przezbrojenie Universal Carriera na coś zdolnego do walki czyli T-60. Dysponuje więc czymś w rodzaju brygady pancernej  Wink

Rozstawienie:
Jak już wspomniałem mimo wielu punktów rozstawienia z uwagi na skromność sił decyduje się stworzyć dwa węzły oporu. Pierwszy to centrum Leningradu (czerwona jedynka). Południowych przedmieść broni świetnie okopana auxowa piechota i bunkry. Do dyspozycji mam jeszcze jednostkę pelot składającą się z 85-ki KS-12 i wzmocniony dywizjon haubic 152 mm M-10. Dokładam do tej grupy swój sztab, który umieszczam w sąsiedztwie auxowej haubicy oraz dywizjon armat 122 mm dalekiego zasięgu. Po drugiej stronie rzeki przy VHexie stawiam DszK, Specnaz, pelotkę 37 mm, Strzelców Syberyjskich oraz haubicę 152 mm ze stanem 8/10 i armatę 76 mm.
W centrum mapy, koło VHexu (czerwona dwójka) tworzę "jeża" z pozostałych sił. Szkielet tego zgrupowania tworzy artyleria składająca się z moździerza, haubicy 152 mm i armaty 76 mm, otoczona wzajemnie się kryjącymi 76-kami AT i CKMem. W mieście stacjonują Saperzy i Strzelcy Motorowi a w lesie na południowym skrzydle oddziały Iżynieryjne. Wolne obszary między lasami i terenami miejskimi zabezpieczają T-34 i T-60. Plecy i niebo nad zgrupowaniem chroni 85-ka i YaG-10.

Bitwa:
Na południe w okolice Leningradu wypuszczam moich lotników by określili skład armii szykującej się do szturmu na miasto. Wykrywają oni dwie jednostki 21 cm moździerzy, które stanowią największe zagrożenie. Zajmują się nimi moje 122-ki sukcesywnie oddając w ich kierunku salwę co turę. Reszta artylerii eliminuje samochody rozpoznawcze i czeka na szturm napastnika. W sektorze drugim w dwóch pierwszych turach moi saperzy stawiają dwa pola minowe na północny-zachód od miasta, muszą się jednak uwijać gdyż w ich kierunku nadciąga fińska piechota. Niemcy tymczasem przystępują do ataku od wschodu i południa. Jak zwykle nie brakuje im Brandenburczyków pośród których przewijają się liczne jednostki piechoty i cała dywizja pancerna. Pierwsze zadanie to wyeliminowanie ich artylerii, dzięki temu przeciwnik nie ma gdzie "ugryźć". Wycieczki lotnictwa osi są przeganiane przez moje pelotki.

Najniebezpieczniejsza sytuacja ma miejsce na północ od Leningradu. Silny atak fińskiej piechoty przy wsparciu artylerii rozbija moją linię obrony. Bronią się dzielnie jedynie doświadczeni marynarze i kilka bunkrów na północnym zachodzie. Przez powstałe luki pędzą na Leningrad fińscy piechurzy. W południowo-wschodnim zakątku mapy, w ręce Niemców wpada mój niebroniony VHex. Szczęśliwie dla mnie co turę moje siły zyskują kolejnych obrońców. Początkowo są to jedynie jednostki powietrzne, kiedy jednak pęka północna obrona, wokół Leningradu zaczynają pojawiać się też marynarze, czołgi i artyleria przybywające z zachodu. Przychodzą oni w ostatniej chwili by wraz z moimi oddziałami po północnej stronie Newy zatrzymać napierających Finów. Sytuacja w południowych dzielnicach jest cały czas stabilna. Najważniejsze to pilnować stanów amunicji w artylerii. Wszystkie Hiszpańsko-Niemieckie szturmy rozbijają się pod jej ogniem.

Najważniejszą rolę odgrywa jednak sektor drugi. Skupia on na sobie uwagę najsilniejszych jednostek niemieckich z południa i wschodu oraz fińskich z północy. Około tury 4-tej sektor ten zostaje niemal w całości otoczony. Niemcy nie mogąc przebić się przez silną obronę przed ich frontem, zaczynają objeżdżać mój VHex od północy za plecami Finów. Sukcesywnie jednak eliminuje co turę kilka jednostek przeciwnika. Artyleria, ckm i pepance wyszukują najsłabsze ofiary, które następnie rozjeżdżają T-34, stanowiące ruchome punkty obrony. Siły przeciwnika wyraźnie się przerzedzają.

Około 8-9 tury dochodzi do przełomu na wszystkich odcinkach. Finowie na północ od Leningradu zostają powstrzymani a na ich karkach na północ jadą radzieckie czołgi zajmując wkrótce ich lotnisko na północnym-zachodzie. Hiszpanie i Niemcy na południe od Leningradu bezradnie próbują się przebić przez okopaną auxową piechotę, ostrzeliwani raz za razem przez ogień mojej artylerii. Kiedy zostają do reszty wybici ruszam w kierunku ich VHexu na południowym zachodzie, który po krótkotrwałym ostrzale łatwo wpada w moje ręce. Nad sektorem drugim dochodzi do gwałtownych walk w powietrzu, przerywanych co chwila przez padający śnieg. Tymczasem na ziemi wróg wyraźnie słabnie i moje czołgi wychodzą coraz odważniej poza ścisły krąg obrony. Na brzegach jeziora Ładoga ląduje radziecki desant, który z marszu zdobywa północno-wschodni Fiński VHex. Niemcy i Finowie są w pułapce. Desantowane auxowe jednostki ruszają na zachód w kierunku ostatniego Fińskiego VHexa a moje czołgi z sektora drugiego w osłonie moździerza i YaGa-10 ruszają na południowy wschód przejąć ostatnie dwie pozycje zajmowane przez Niemców. Ostatecznie wszystkie VHexy wroga wpadają w moje ręce i notuje brylantowe zwycięstwo. Aby smakowało ono jak najlepiej uzupełniam "darmowe" jednostki przed końcem bitwy by zmieścić się w CAPie  Wink Po pięciu chudych w prestiż bitwach człowiek aż odwykł od tego, że na CAP trzeba zwracać uwagę. Tongue

Nagroda: brak (nie można mieć wszystkiego)



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
--
Campaign score: 297  *  Average: 49

..
Current scenario: LENINGRAD,  VH prestige is 440 ,  All map prestige is: 880
Army cost: 2095 , Current prestige is 400
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 20
AI stance is Aggressive
if BV: +1000, SCHLUESSELBURG , cap 3000, 19 turns prestige: 0
if V : +1000, SCHLUESSELBURG , cap 3000, 19 turns prestige: 0
if TV: +1000, SCHLUESSELBURG , cap 3000, 19 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 2 bars , 205 exp , ZSRR , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:004  [+6 exp]
*  Strojbat 1938 , Wagon ,  , 1 bars , 110 exp , ZSRR , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:007  [+7 exp]
*  Motostrelkowy 1938 , ZiS-5  ,  , 2 bars , 220 exp , ZSRR , 10/10 , Shock Tactics  , 4 kill , 0 pp - U:008  [+57 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 1 bars , 176 exp , ZSRR , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:009  [+10 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Sib.Strelkovy , ZiS-5  ,  , 1 bars , 111 exp , ZSRR , 6/10 , 6 kill , 151 pp - U:021  [+40 exp]

Czołg
*  T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 3 bars , 332 exp , ZSRR , 10/10 , 27 kill , 0 pp - U:016  [+96 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 3 bars , 312 exp , ZSRR , 9/10 , 24 kill , 259 pp - U:020  [+179 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 1 bars , 182 exp , ZSRR , 9/10 , Street Fighter  , 13 kill , 259 pp - U:162  [+182 exp]

Rozpoznanie
+  T-60 ,  , 1 bars , 101 exp , ZSRR , 10/10 , 4 kill , 0 pp - U:022  [+54 exp]

Artyleria ppanc.
*  76mm F-22 AT , Wagon ,  , 3 bars , 308 exp , ZSRR , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:005  [+40 exp]
*  MG , ZiS-5  ,  , 4 bars , 438 exp , ZSRR , 4/10 , 14 kill , 0 pp - U:011  [+64 exp]
 76mm F-22 AT , Wagon ,  , 2 bars , 280 exp , ZSRR , 7/10 , 4 kill , 142 pp - U:018  [+47 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 478 exp , ZSRR , 10/10 , Overwhelming Attack  , 10 kill , 192 pp - U:024  [+127 exp]

Artyleria
 76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 369 exp , ZSRR , 8/10 , 6 kill , 172 pp - U:001  [+81 exp]
*  152mm M-10 , STZ ,  , 4 bars , 422 exp , ZSRR , 10/10 , Aggressive Attack  , 20 kill , 0 pp - U:003  [+50 exp]
*  152mm M-10 , STZ ,  , 3 bars , 397 exp , ZSRR , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:006  [+21 exp]
*  120mm M1938 , International M-5-6 ,  , 5 bars , 703 exp , ZSRR , 10/10 , Overwhelming Attack  , 8 kill , 0 pp - U:014  [+78 exp]
*  76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 477 exp , ZSRR , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:015  [+81 exp]
 122mm ob.31/37 , Woroszylowiec ,  , 1 bars , 176 exp , ZSRR , 10/10 , 9 kill , 456 pp - U:023  [+53 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 2 bars , 294 exp , ZSRR , 5/10 , Skilled Reconnaissance  , 2 kill , 162 pp - U:002  [+78 exp]
*  85mm KS-12 , STZ ,  , 4 bars , 409 exp , ZSRR , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:010  [+56 exp]
*  37mm K-61 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 351 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , 9 kill , 0 pp - U:013  [+35 exp]

Myśliwiec
+  P-39D Airacobra ,  , 2 bars , 202 exp , ZSRR , 5/10 , Influence  , 6 kill , 0 pp - U:017  [+58 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 171 exp , ZSRR , 9/10 , Recon, 0 kill , 302 pp - U:019  [+26 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:146  TNK:21   RCN:59   AT:36   FLAK:3    FORT:1    ATY:20   AD:7    FTR:18   TB:17   DD:3    CRs:1      Total: 332
Lost  : INF:43   TNK:4    RCN:11   AT:10   FLAK:2    FORT:21   ATY:14   AD:8    FTR:4    SUB:2    DD:1    CRs:1      Total: 121

BV  6
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   6 Units *  1 Leaders      Total :   1307 exp,     18 kill,    151 pp    Average:    218 exp,      3 kill,     25 pp
Czołg          *   3 Units *  1 Leaders      Total :    826 exp,     64 kill,    518 pp    Average:    275 exp,     21 kill,    173 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    101 exp,      4 kill,      0 pp    Average:    101 exp,      4 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1504 exp,     31 kill,    334 pp    Average:    376 exp,      8 kill,     84 pp
Artyleria      *   6 Units *  2 Leaders      Total :   2544 exp,     61 kill,    628 pp    Average:    424 exp,     10 kill,    105 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1054 exp,     19 kill,    162 pp    Average:    351 exp,      6 kill,     54 pp
Myśliwiec      *   1 Units *  1 Leaders      Total :    202 exp,      6 kill,      0 pp    Average:    202 exp,      6 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :    171 exp,      0 kill,    302 pp    Average:    171 exp,      0 kill,    302 pp
* Summary:     *  25 Units *  8 Leaders      Total :   7709 exp,    203 kill,   2095 pp    Average:    308 exp,      8 kill,     84 pp


Player 1  ZSRR   has 62 units total (core+aux):
Piechota : 15
Czołg : 11
Rozpoznanie :  3
Artyleria ppanc. :  5
FlaK :  1
Fortyfikacje :  7
Artyleria :  9
Obrona plot. :  4
Myśliwiec :  4
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy, Finlandia, Nacjonaliści (Hisz.)   has 13 units total (core+aux):
Piechota :  1
Czołg :  4
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  1
FlaK :  1
Artyleria :  1
Obrona plot. :  1
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:45:37 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #20 : Październik 24, 2016, 10:57:02 »

Scenariusz 7: Schluesselburg

Zakupy:
1. Przezbrojenie haubicy bez lidera 152 mm M-10 na haubice ML 20 z zasięgiem 6 hexów
2. Modyfikacja strzelców motocyklowych do standardu z 1941 r i wyposażenie ich w transport motocyklowy
3. Wzmocnienie jednostek darmowych do pełnych stanów a jednostek wpływających na koszt armii do stanu 8/10.
4. W toku bitwy dokupuję oddział Gwardii 1941 z Universal Carrierem w roli transportu.

Po udanym odparciu Niemców pod Leningradem w rejonie Tichwinu mój korpus wysłano na południe od jeziora Ładoga by przebił on lądowy korytarz do oblężonego miasta. Będzie to pierwsza bitwa typowo ofensywna w tej kampanii. Z uwagi na skromną ilość jednostek, postanawiam skupić wszystkie swoje siły w jednym miejscu, w rejonie swojego VHexa i silnym uderzeniem przebić niemiecką obronę na północnym skrzydle. Dopiero gdy znajdę się na tyłach nieprzyjaciela, rozdzielę swoje siły odpowiednio do położenia poszczególnych VHexów przeciwnika.

Mój atak zaczynam klasycznie od silnej kanonady artyleryjskiej. Następnie ostrzał przeprowadzają CKMy i jednostka rozpoznawcza a do głównego ataku przystępują czołgi i piechota. Już w pierwszej turze wybijam klin w pozycjach obronnych przeciwnika, który szybko rozrasta się do olbrzymiej wyrwy. Wykryte pozycje niemieckiej artylerii nakrywam silnym ogniem artylerii dalekiego zasięgu (moja armata 122 mm zyskuję lidera Devastating Fire  Grin) a ich lotnicza kontra, rozbija się pod gęstym parasolem moich pelotek. Otrzymuje spore posiłki w powietrzu a także na ziemi, które ruszają przez wyrwę w linii frontu w kierunku zachodnim. Szybko znajduje się na tyłach pierwszej linii przeciwnika i z łatwością pokonuję drugą. To dobry moment by rozdzielić swoje siły na trzy główne kierunki ataku. Trzy swoje T-34 z uwagi na dużą mobilność, ruszają na południowy zachód ku najdalszemu niemieckiemu VH-exowi zajmując po drodze małe płatne flagi (czerwona trójka). W centrum atakuje Specnaz, Moździerz 120 mm, Saperzy, Strzelcy Syberyjscy, Haubica 152 mm z liderem, T-60 i YaG10 w kierunku miasta Dubrovka w charakterystycznym zakolu rzeki Newy (czerwona dwójka). Reszta sił podąża północną drogą w kierunku lotniska na północy (czerwona jedynka). Mały oddział składający się z jednostek artylerii dalekiego zasięgu + auxowy Kw-2, Universal Carrier, Matylda II (czerwona czwórka) wspiera atak grupy północnej na pozycjach między grupą pierwszą i drugą.

Wszystko układa się wyjątkowo pomyślnie, ale gdzieś musi być haczyk  Wink Gdy wysunięte jednostki mojej północnej grupy docierają do Newy Niemcy na tym kierunku przystępują do kontrataku. Sprawnie budują most po którym przerzucają zmotoryzowane jednostki piechoty ze wsparciem mobilnej artylerii, pelotek, samochodu pancernych i dział szturmowych. Na szczęście ten kierunek ataku jest bogaty w artylerię, którą ustawiam w sąsiedztwie sztabu wraz z dwoma CKMami i zatrzymuje napastników. Z powietrza do ataku przystępują auxowe bombowce. Wróg nie ma szans się przebić. W tym czasie w sektorze drugim moje siły rozpoczynają oblężenie miasta Dubrovka. Na drugą stronę rzeki przechodzi Specnaz i Saperzy. W sektorze trzecim po ponawianych raz za razem szturmach zdobywam Niemieckie lotnisko. Na południowym-wschodzie frontu przybywają posiłki w postaci auxowej dywizji kawalerii, którą kieruję na północ ku wyrwie w linii frontu. Wtedy nadciąga dla Niemców odsiecz z południa. Nad Dubrovką Niemcy strącają mój samolot rozpoznawczy i eskortującego go auxowego Jaka. Na sektor drugi spada silny atak z powietrza, który stara się parować mój dzielny YaG10. W sektorze trzecim w wyniku gwałtownych kontrataków niemieckiej dywizji pancernej mój T-34 z siłą 2/10 ustępuje z bronionej pozycji. Brygada pancerna z braku wsparcia przed samolotami wroga musi się chwilowo wycofać na północny-wschód. Na wschodzie na pierwszej linii frontu Niemcy przechodzą do kontrataku biorąc sobie za cel przysłaną dopiero dywizję kawalerii. Sytuacja jest groźna ale cały czas stabilna muszę tylko szybko zbliżyć się do północnego VHexa i go zająć. Z pomocą przychodzą tutaj jednostki z grupy czwartej, które będąc poza głównymi kierunkami zainteresowania przeciwnika gładko wychodzą na pozycję tego północnego lotniska. Zza Newy ogień prowadzą działa dalekiego zasięgu a do ataku ruszają auxowe czołgi. W sektorze pierwszym Niemcy zostają rozbici, ucieka mi jednak osłabiony oddział niemieckich pionierów, który po wyminięciu moich stanowisk pędzi w kierunku mojego VHexa na wschodzie. Wtedy decyduje się na zakup oddziału Gwardii by zabezpieczyli niebronioną pozycję. A za napastnikami rzucam swoją haubicę ML 20. Pionierzy zostają rozbici. Opuszczenie sektora trzeciego przez moje czołgi sprawia, że przeciwnik pozostawia skromne zabezpieczenie na tej pozycji a całością sił rusza na północ w kierunku Dubrovki by zaatakować moje siły z grupy drugiej. To decydujący moment na zakończenie tej rywalizacji. Siłami grupy czwartej zajmuje lotnisko na północy. (Dobrze, że mam tu do dyspozycji Kw-2  Tongue) Saperzy i Specnaz zdobywają Dubrovkę. T-60 i Strzelcy Syberyjscy ze wsparciem artylerii zatrzymują nacierających niemieckich pancerniaków a w tym czasie na ich tyłach moja brygada pancerna z łatwością odzyskuje lotnisko. Brylantowe zwycięstwo notuje na dwie tury przed końcem, uzupełniając przedtem "darmowe" jednostki gdzie się da by znów zmieścić się w CAPie. Nota bene jest on ustawiony na tym samym poziomie już od pierwszego scenariusza...

Nagroda: Jak-9



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52
--
Campaign score: 349  *  Average: 49

..
Current scenario: SCHLUESSELBURG,  VH prestige is 320 ,  All map prestige is: 920
Army cost: 2129 , Current prestige is 54
Prestige available on map yet is 120 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Aggressive
if BV: +2000, FOREST BATTLE , cap 3000, 14 turns prestige: 0
if V : +1500, FOREST BATTLE , cap 3000, 18 turns prestige: 0
if TV: +1000, FOREST BATTLE , cap 3000, 22 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 2 bars , 243 exp , ZSRR , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:004  [+38 exp]
*  Strojbat 1938 , Wagon ,  , 1 bars , 149 exp , ZSRR , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:007  [+39 exp]
*  Motostrelkowy 1941 , M-72 ,  , 2 bars , 272 exp , ZSRR , 10/10 , Shock Tactics  , 4 kill , 0 pp - U:008  [+52 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 2 bars , 230 exp , ZSRR , 6/10 , 6 kill , 0 pp - U:009  [+54 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1941 , UC [W] ,  , 0 bars , 17 exp , ZSRR , 9/10 , 0 kill , 313 pp - U:019  [+17 exp]
 Sib.Strelkovy , ZiS-5  ,  , 1 bars , 161 exp , ZSRR , 8/10 , 7 kill , 201 pp - U:021  [+50 exp]

Czołg
*  T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 4 bars , 446 exp , ZSRR , 2/10 , 28 kill , 0 pp - U:016  [+114 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 3 bars , 347 exp , ZSRR , 7/10 , 28 kill , 201 pp - U:020  [+35 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 2 bars , 256 exp , ZSRR , 8/10 , Street Fighter  , 15 kill , 230 pp - U:025  [+74 exp]

Rozpoznanie
+  T-60 ,  , 1 bars , 128 exp , ZSRR , 10/10 , 4 kill , 0 pp - U:022  [+27 exp]

Artyleria ppanc.
*  76mm F-22 AT , Wagon ,  , 3 bars , 361 exp , ZSRR , 6/10 , 3 kill , 0 pp - U:005  [+53 exp]
*  MG , ZiS-5  ,  , 4 bars , 472 exp , ZSRR , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:011  [+34 exp]
 76mm F-22 AT , Wagon ,  , 3 bars , 325 exp , ZSRR , 4/10 , 6 kill , 81 pp - U:018  [+45 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 601 exp , ZSRR , 9/10 , Overwhelming Attack  , 11 kill , 172 pp - U:024  [+123 exp]

Artyleria
 76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 371 exp , ZSRR , 10/10 , 7 kill , 216 pp - U:001  [+2 exp]
*  152mm M-10 , STZ ,  , 4 bars , 449 exp , ZSRR , 8/10 , Aggressive Attack  , 21 kill , 0 pp - U:003  [+27 exp]
*  152mm ML20 , STZ ,  , 4 bars , 445 exp , ZSRR , 10/10 , 13 kill , 0 pp - U:006  [+48 exp]
*  120mm M1938 , International M-5-6 ,  , 5 bars , 836 exp , ZSRR , 11/10 , Overwhelming Attack  , 8 kill , 0 pp - U:014  [+133 exp]
*  76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 557 exp , ZSRR , 11/10 , Shock Tactics  , 9 kill , 0 pp - U:015  [+80 exp]
 122mm ob.31/37 , Woroszylowiec ,  , 2 bars , 277 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , 9 kill , 456 pp - U:023  [+101 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 3 bars , 377 exp , ZSRR , 8/10 , Skilled Reconnaissance  , 3 kill , 259 pp - U:002  [+83 exp]
*  85mm KS-12 , STZ ,  , 4 bars , 409 exp , ZSRR , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:010
*  37mm K-61 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 354 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , 10 kill , 0 pp - U:013  [+3 exp]

Myśliwiec
+  P-39D Airacobra ,  , 2 bars , 296 exp , ZSRR , 10/10 , Influence  , 7 kill , 0 pp - U:017  [+94 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:156  TNK:22   RCN:62   AT:39   FLAK:5    FORT:9    ATY:23   AD:10   FTR:21   TB:17   DD:3    CRs:1      Total: 368
Lost  : INF:43   TNK:4    RCN:12   AT:10   FLAK:2    FORT:21   ATY:15   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:1      Total: 128

BV  7
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  1 Leaders      Total :   1557 exp,     25 kill,    514 pp    Average:    222 exp,      4 kill,     73 pp
Czołg          *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1049 exp,     71 kill,    431 pp    Average:    350 exp,     24 kill,    144 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    128 exp,      4 kill,      0 pp    Average:    128 exp,      4 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1759 exp,     35 kill,    253 pp    Average:    440 exp,      9 kill,     63 pp
Artyleria      *   6 Units *  4 Leaders      Total :   2935 exp,     67 kill,    672 pp    Average:    489 exp,     11 kill,    112 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1140 exp,     21 kill,    259 pp    Average:    380 exp,      7 kill,     86 pp
Myśliwiec      *   1 Units *  1 Leaders      Total :    296 exp,      7 kill,      0 pp    Average:    296 exp,      7 kill,      0 pp
* Summary:     *  25 Units * 10 Leaders      Total :   8864 exp,    230 kill,   2129 pp    Average:    355 exp,      9 kill,     85 pp


Player 1  ZSRR   has 50 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  5
Rozpoznanie :  8
Artyleria ppanc. :  6
FlaK :  2
Artyleria :  8
Obrona plot. :  4
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  2

Player 2  Niemcy, Węgry   has 57 units total (core+aux):
Piechota :  7
Czołg :  3
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  6
FlaK :  1
Fortyfikacje : 25
Artyleria :  6
Myśliwiec :  6
Bomb. taktyczny :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:46:34 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #21 : Październik 26, 2016, 06:57:05 »

Scenariusz 8: Leśna Bitwa

Zakupy:
1. Odkupienie utraconego samolotu rozpoznawczego R-Z z dodatkiem zwiadowczym
2. Przezbrojenie haubicy 152 mm z liderem na wersję ML 20 z ciągnikiem "Woroszyłowiec"
3. Przesiadka Saperów z taborów konnych na ciężarówki ZiS-5 (wreszcie)

Generalnie wyszedłem z założenia że priorytet to modyfikacje + zakup samolotu a straty z poprzedniego scenariusza uzupełnię sobie w trakcie bitwy kiedy zdobędę trochę punktów prestiżu. Najbardziej doświadczony z moich T-34 startował więc w tym scenariuszu ze stanem 3/10. Szybko przekonałem się, że to nie był dobry pomysł bo o ile w piechocie i artylerii uzupełnień mogłem dokonać to w jednostkach wyposażonych w czołgi już nie bardzo. Nieświadomie więc wyeliminowałem z walki jeden z moich batalionów pancernych  Wink

Zadaniem jest opanowanie czterech niemieckich VHexów w trudnym leśnym terenie. Mamy to zrobić w ciągu 23 tur. Wydaje się, że to szmat czasu, ale to tylko pozory. Do dyspozycji mam dwa ugrupowania auxów. Jeden na północy (żółta jedynka) to dywizja piechoty gwardii. Druga na południu (żółta czwórka) to zwykła dywizja piechoty. Między nimi umieszczam swoje siły tworząc dwie kolumny o zbliżonym składzie (czerwona dwójka i trójka). Każda ma po pepancu, CKMie, jednym batalionie T-34, jednym dywizjonie 76-ek, jednym dywizjonie haubic ML 20. Odróżnia je tylko tyle, że w południowej grupie (trójka) umieszczam sztab, armatę 122 mm, oddział inżynieryjny i dwie pelotki (85-ka i 37-ka) a w północnej (dwójka) stawiam YaGa 10 i więcej piechoty (saperzy, gwardia 1941, strzelcy syberyjscy). Moździerz 120 mm przydzielam do auxowego oddziału na północy (jedynka). 

Mój początkowy optymizm spowodowany długością czasu na zdobycie pól przeciwnika szybko podupada. Ta bitwa to istny koszmar. Całkowitą rację ma narrator, który poprzedza ten scenariusz lakonicznym zdaniem: "Czekają nas ciężkie walki w tutejszych lasach". Przeciwnik jest bardzo dobrze przygotowany do obrony, ma silną artylerię w tym sporo dalekiego zasięgu i pełno samochodów rozpoznawczych z liderami, które wyszukują dla tej artylerii potencjalnych celów. Początkowe tury to dodatkowa walka z terenem w postaci przeprawy przez głęboką rzekę. Najszybciej z Niemcami spotyka się auxowa grupa pierwsza na północy, atakująca w linii prostej na zachód. Niemcy są tam jednak świetnie okopani i mogą liczyć na wsparcie mobilnej artylerii. Dodatkowo ściągają w ten sektor całe swoje lotnictwo, które momentalnie wyłącza z walki mojego Jaka-9. Ze stanem 3/10 muszę nim czym prędzej uciekać. Nie dysponuje w tym sektorze sensowną obroną przeciwlotniczą poza skromnym auxowym działkiem 25mm. Moja artyleria też nie wiele może zdziałać wobec silnie okopanego przeciwnika tak samo jak niedoświadczona piechota gwardii, dlatego postanawiam zwinąć natarcie na tym kierunku i ruszyć na południowy-zachód przez rzekę. Za zniszczenie oddziału Brandenburczyków i rozpoznawczego SdKfz'ta 250/1 z liderem płacę utratą oddziału gwardii, motorozwiadki i nieszczęsnego działka 25 mm.

W sektorze drugim po mozolnym przekroczeniu rzeki zdobywam z marszu najbliższe miasteczko i odpieram w jego rejonie kilka drobnych kontrataków przeciwnika. Artyleryjska 76-ka zyskuje lidera  Smiley Mój i tak niewalczący w tym sektorze T-34 ze stanem 3/10 w bombardowaniu lotniczym traci jeszcze 2 punkty. Jedynym pozytywnym aspektem jest ściągnięcie pod lufy pelotek silnej w początkowej fazie gry Luftwaffe. Największe postępy notuję w sektorze trzecim i czwartym. Dzięki rozpoznaniu lotniczemu i posiadaniu w tym miejscu armaty 122 mm z liderem "Devastating Fire" sprawnie robię porządek z artylerią dalekiego zasięgu przeciwnika a moja piechota uchwyca przyczółek po drugiej stronie rzeki oraz lotnisko. Na przyczółku moje siły rozdzielają się w ten sposób, że auxowa grupa czwarta z pomocą mojej haubicy ML20 atakuje południowy VHex i lotnisko a pozostałe siły tworzące grupę trzecią ruszają drogą na południowy zachód znosząc po drodze bunkry i wałęsające się bataliony piechoty przeciwnika. 

Kiedy czołówka mojej kolumny opuszcza miasteczko w sektorze drugim trafia pod ogień armat 17K18. Szczęśliwie dla mnie biorą sobie one za cel mój sprawny batalion T-34, który nie ponosi strat. Zmusza mnie to jednak do większej ostrożności w tym sektorze i do skręcenia swoich jednostek bardziej na południe, trzymając się poza zasięgiem ognia tych armat. Nie będę jednak działał biernie w tym rejonie w związku z czym z sektora trzeciego posyłam na północ do walki z tymi działami swoje armaty 122 mm. Z pomocą zawsze niezawodnego rozpoznania lotniczego, udaje mi się je w końcu wyeliminować, co pozwala na swobodniejsze ruchy jednostek w tym rejonie.

Przeciwnik nie czeka biernie na moje postępy i rusza z kontratakiem na całej linii frontu. W sektorze czwartym Niemcy odbijają zdobyty VHex i ponownie wybuchają gwałtowne walki w tym rejonie. Równie ciekawie robi się między jedynką a dwójką gdzie po wyeliminowaniu grup niemieckich spadochroniarzy auxowa gwardia z pomocą mojego moździerza i pozostawionej przeze mnie piechoty i DszK w miasteczku w sektorze drugim, powstrzymywała gwałtowne ataki niemieckiej piechoty i czołgów, które chciały zagrozić mojemu VHexowi na wschodzie. Walki w tym rejonie przeciągną się do samego końca gry. Mobilna część jednostek z sektora drugiego (T-34, Specnaz, Strzelcy Motorowi, 76-ka aty, 152 mm ML 20), do którego dołączyła 122-ka i T-34 z "trójki" walczą w lasach centralnym punkcie mapy z kolejną silną grupą przeciwnika wyposażoną w artylerię i czołgi. W ogniu pelotek mój R-Z traci 90% stanu jak i mój Speznaz, któremu po walce z czołgami pozostaje 1 punkt siły. Grupa nie traci jednak zdolności do dalszego posuwania się ku północnemu zachodowi w kierunku niemieckich VHexów. Główny trzon grupy trzeciej, hamowany przez pojawiające się bataliony niemieckiej piechoty wychodzi na pozycję do zajęcia południowo-zachodniego lotniska.

Kiedy ubywały tak tura za turą a moje wojska niemal buksowały w miejscu wydawało mi się, że nie mam najmniejszych szans na osiągnięcie "brylanta" w tej bitwie. Kiedy przetrwałem jednak punkt krytyczny w postaci niemieckiego kontrataku na całej linii najgorsze miałem już za sobą. W tym scenariuszu, szczęśliwie im dalej w las tym spokojniej i zająłem wszystkie pozycje niemieckie na dwie tury przed końcem czasu na brylantowe zwycięstwo. Nie udało mi się zająć wszystkich małych flag. Ale cieszę się, że wszystkie jednostki przeżyły a i na konto puli prestiżu wpadło też nie mało punkcików. Dobrze, że CAP jest już podniesiony do 6000  Grin

Nagroda: brak



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
--
Campaign score: 402  *  Average: 50

..
Current scenario: FOREST BATTLE,  VH prestige is 360 ,  All map prestige is: 1400
Army cost: 1907 , Current prestige is 967
Prestige available on map yet is 360 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 22
AI stance is Defensive
if BV: +2000, LENINGRAD SOUTH , cap 6000, 23 turns prestige: 0
if V : +1500, LENINGRAD SOUTH , cap 6000, 27 turns prestige: 0
if TV: +1000, LENINGRAD SOUTH , cap 6000, 31 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 337 exp , ZSRR , 6/10 , 10 kill , 0 pp - U:004  [+94 exp]
*  Strojbat 1938 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 185 exp , ZSRR , 9/10 , 4 kill , 0 pp - U:007  [+36 exp]
*  Motostrelkowy 1941 , M-72 ,  , 2 bars , 296 exp , ZSRR , 5/10 , Shock Tactics  , 6 kill , 0 pp - U:008  [+24 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 2 bars , 284 exp , ZSRR , 1/10 , 7 kill , 0 pp - U:009  [+54 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1941 , UC [W] ,  , 0 bars , 40 exp , ZSRR , 8/10 , 0 kill , 278 pp - U:019  [+23 exp]
 Sib.Strelkovy , ZiS-5  ,  , 1 bars , 175 exp , ZSRR , 6/10 , 8 kill , 151 pp - U:021  [+14 exp]

Czołg
*  T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 4 bars , 451 exp , ZSRR , 1/10 , 29 kill , 0 pp - U:016  [+5 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 3 bars , 399 exp , ZSRR , 6/10 , 36 kill , 172 pp - U:020  [+52 exp]
 T-34/76 1941 (Planes:0/1),  , 3 bars , 350 exp , ZSRR , 5/10 , Street Fighter  , 27 kill , 144 pp - U:025  [+94 exp]

Rozpoznanie
+  T-60 ,  , 1 bars , 180 exp , ZSRR , 5/10 , 6 kill , 0 pp - U:022  [+52 exp]

Artyleria ppanc.
*  76mm F-22 AT , Wagon ,  , 3 bars , 361 exp , ZSRR , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:005
*  MG , ZiS-5  ,  , 5 bars , 512 exp , ZSRR , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:011  [+40 exp]
 76mm F-22 AT , Wagon ,  , 3 bars , 325 exp , ZSRR , 5/10 , 6 kill , 102 pp - U:018
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 681 exp , ZSRR , 5/10 , Overwhelming Attack  , 13 kill , 96 pp - U:024  [+80 exp]

Artyleria
 76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 456 exp , ZSRR , 10/10 , Aggressive Attack  , 7 kill , 216 pp - U:001  [+85 exp]
*  152mm ML20 , Woroszylowiec ,  , 5 bars , 538 exp , ZSRR , 10/10 , Aggressive Attack  , 22 kill , 0 pp - U:003  [+89 exp]
*  152mm ML20 , STZ ,  , 5 bars , 541 exp , ZSRR , 10/10 , 14 kill , 0 pp - U:006  [+96 exp]
*  120mm M1938 , International M-5-6 ,  , 5 bars , 992 exp , ZSRR , 8/10 , Overwhelming Attack  , 13 kill , 0 pp - U:014  [+156 exp]
*  76mm F-22 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 663 exp , ZSRR , 11/10 , Shock Tactics  , 10 kill , 0 pp - U:015  [+106 exp]
 122mm ob.31/37 , Woroszylowiec ,  , 4 bars , 416 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , 13 kill , 456 pp - U:023  [+139 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 3 bars , 397 exp , ZSRR , 8/10 , Skilled Reconnaissance  , 4 kill , 259 pp - U:002  [+20 exp]
*  85mm KS-12 , STZ ,  , 4 bars , 410 exp , ZSRR , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:010  [+1 exp]
*  37mm K-61 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 373 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , 11 kill , 0 pp - U:013  [+19 exp]

Myśliwiec
+  P-39D Airacobra ,  , 3 bars , 354 exp , ZSRR , 10/10 , Influence  , 9 kill , 0 pp - U:017  [+58 exp]
+  Jak-9 ,  , 0 bars , 14 exp , ZSRR , 3/10 , 0 kill , 0 pp - U:026  [+14 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 0 bars , 45 exp , ZSRR , 1/10 , Recon, 0 kill , 33 pp - U:152  [+45 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:187  TNK:26   RCN:68   AT:48   FLAK:6    FORT:12   ATY:28   AD:12   FTR:24   TB:19   DD:3    CRs:1      Total: 434
Lost  : INF:45   TNK:4    RCN:14   AT:10   FLAK:3    FORT:21   ATY:15   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:1      Total: 133

BV  8
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  1 Leaders      Total :   1802 exp,     35 kill,    429 pp    Average:    257 exp,      5 kill,     61 pp
Czołg          *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1200 exp,     92 kill,    316 pp    Average:    400 exp,     31 kill,    105 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    180 exp,      6 kill,      0 pp    Average:    180 exp,      6 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1879 exp,     37 kill,    198 pp    Average:    470 exp,      9 kill,     50 pp
Artyleria      *   6 Units *  5 Leaders      Total :   3606 exp,     79 kill,    672 pp    Average:    601 exp,     13 kill,    112 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1180 exp,     23 kill,    259 pp    Average:    393 exp,      8 kill,     86 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    368 exp,      9 kill,      0 pp    Average:    184 exp,      5 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :     45 exp,      0 kill,     33 pp    Average:     45 exp,      0 kill,     33 pp
* Summary:     *  27 Units * 11 Leaders      Total :  10260 exp,    281 kill,   1907 pp    Average:    380 exp,     10 kill,     71 pp


Player 1  ZSRR   has 53 units total (core+aux):
Piechota : 20
Czołg :  3
Rozpoznanie :  2
Artyleria ppanc. :  7
Artyleria :  9
Obrona plot. :  5
Myśliwiec :  4
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy   has 28 units total (core+aux):
Piechota :  5
Artyleria ppanc. :  7
FlaK :  1
Fortyfikacje :  6
Artyleria :  5
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:47:15 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #22 : Październik 29, 2016, 11:47:06 »

Scenariusz 9: Leningrad Południowy

Po blisko 900-dniach trwania w oblężeniu przyszedł czas na zerwanie blokady. W akcji tej nie mogło zabraknąć mojego korpusu.

Zakupy:
Z prawie trzema tysiącami punktów prestiżu można sobie wreszcie pofolgować w zakupach  Wink
1. Przezbrojenie wszystkich batalionów pancernych do standardu T-34/76 wz.43
2. Przezbrojenie rozpoznawczego T-60 na T-70 za darmo
3. Małe roszady w uzbrojeniu pepanc. Darmową armatę F-22 i DszK z liderem przezbarajam na działa samobieżne SU-85. Z drugiej armaty F-22 tworzę jednostkę wsparcia uzbrojoną w DszK.
4. W artylerii główne zmiany zachodzą w 76-kach F-22, które przezbrajam na efektywniejsze ZiSy-3 z amerykańskimi ciężarówkami w roli transportu. Taki sam transport zyskują moździerze 120 mm, które modyfikuje do standardu M.1943.
5. W obronie pelot za darmo przezbrajam 85-ki na działa 90 milimetrowe w transporcie jak wyżej.
6. Przezbrojenie P-39D na Jaki 9M również za darmo.
7. Reszta prestiżu na uzupełnienie strat. Nie uzupełnione do końca zostają: Specnaz 3/10, Jak-9 5/10, R-Z 5/10, Saperzy 9/10.

Generalnie scenariusz ten można podzielić na trzy etapy. Pierszy to przełamanie pierwszej lini obrony niemieckiej, drugi to odparcie kontrataków przeciwnika a trzeci to zajęcie jego VHexów. Do dyspozycji otrzymuje trzy auxowe dywizje piechoty. Począwszy od północy będzie to jednostka marynarzy floty bałtyckiej (żółta jedynka), gwardyjska dywizja piechoty (żółta dwójka) oraz na południu dywizja strzelców (żółta trójka). Na morzu pod komendą mam jeszcze flotę bałtycką z pancernikiem, trzema ciężkimi krążownikami i jednym niszczycielem.

Pierwszy etap następuje bez przeszkód. Z rejonu lotniska, gdzie znajduje się radziecki VHex, wychodzi potężne uderzenie mojego korpusu, które w pierwszej kolejności udziela wsparcia południowej dywizji strzeleckiej. Niemiecka obrona wali się jak domek z kart. Moja artyleria stopniowo przesuwa ogień coraz bardziej na północ udzielając wsparcia atakującej dywizji gwardii i marynarzom. Po ok. 5 turach z pierwszej linii obrony nie ma śladu. Skromny kontratak hiszpańskiego lotnictwa zostaje skutecznie posłany na ziemię. Sytuacja trochę bardziej komplikuje się na morzu. Mój na pozór potężny zespół okrętów ma jeden podstawowy problem. Brak mu wsparcia niszczycieli. Już w pierszej turze niemieckiej na mój zespół rusza krążownik przeciwnika i jego okręty podwodne, które uszkadzają mój jedyny niszczyciel. Krążownik Niemców nie stanowi problemubo po salwie "Sovetskiego Sojuza" szybko idzie na dno, gorzej jest z powstrzymaniem nadciągających U-Bootów. Jedynym rozwiązaniem jest ucieczka naprzód w kierunku zachodnim. Tracę jeden krążownik, uszkadzają mi drugiego i pancernik ale zespół nie traci zdolności bojowych i w odpowiednim czasie da jeszcze o sobie znać.

Na lądzie po zdewastowaniu pierwszej linii obrony niemieckiej moje siły na południu zbliżyły się do VHexa przeciwnika. W centrum zająłem lotnisko i znajdujące się opodal niego miasteczko. Rozwijałem swój atak dalej wzdłuż drogi na południowy zachód napotykając coraz to liczniejsze grupy przeciwnika. Marynarze zajęli kilka wiosek posuwając się wzdłuż wybrzeża. W takim położeniu dochodzimy do drugiego etapu walk, w którym spadają na mnie falowo niemieckie kontrataki na całej linii frontu. Pierwszy wychodzi od południa na podchodzącą pod niemiecki VHex auxową dywizję strzelecką. Atakuje tam dywizja "Hiwisów", która rozbija wysunięty zanadto oddział kawalerii. Na tym jednak kończą się ich sukcesy. Pozostawiony na tym odcinku moździerz 120 mm, CKM, batalion T-34 i szybko ściągnięta armata 122 mm, robią z napastnikami porządek i sprawnie zajmują VHex. Drugi kontratak wychodzi w kierunku mojego lotniska i miasteczka. Tutaj atakuje jednostka Luftwaffe z pomocą hiszpańskiej piechoty. Mają jednak pecha bo ich atak wchodzi w mój najsilniejszy punkt. W rejonie miasteczka i lotniska stoi moja cała artyleria, dwie jednostki dział pancernych i dwa bataliony T-34. Niemiecki kontratak zostaje rozbity a ja otwieram sobie drogę na zachód. Wtedy wychodzi trzeci niemiecki kontratak, tym razem na poruszających się w otwartym terenie marynarzy. Atakuje tam niemiecka dywizja pancerna ze wsparciem niemieckiego lotnictwa, która rozbija oddział inżynieryjny, wyłącza z walki auxowy oddział T-34 i zmusza marynarzy do pochowania się w lasach i okolicznych miasteczkach. Sytuacja robi się nieciekawa przeciwko atakującym czołgom auxowa dywizja ma na tym odcinku tylko 57 mm ZiSa 2. Jeśli ich nie zatrzymam to dojdą spokojnie do samego Leningradu. Rezygnuje z posuwania się na zachód w centrum mapy i montuje szybko linię obrony na północy. Na pomoc marynarzom wysyłam SU-85 z liderem i dwa bataliony T-34. Zaplecze Niemców ostrzeliwują moje okręty. Dywizja pancerna zostaje skutecznie zatrzymana. Bohaterem tego sektora zostaje dzielny SU-85, który przyjmuje na siebie najsilniejsze uderzenia. Pantery i Tygrysy są mu jednak nie straszne i nasz dzielny wojownik wychodzi z tego starcia zwycięsko notując 301 punktów exp. ! Grin

Po okrążeniu i rozbiciu niemieckiej dywizji pancnernej na północy, jedynym zagrożeniem na froncie były samoloty przeciwnika, które starałem się łapać w pułapki. Na lądzie bez przeszkód posuwałem się naprzód, rozpoczynając trzeci etap bitwy. Z pomocą artylerii okrętowej zajałem północno-zachodni VHex a południowo-zachodni, obsadzony przez hiszpańskich piechurów oczyściła moja artyleria i piechota. Brylant na 10 tur przed końcem czasu.

Nagroda: ZSU-37



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67
--
Campaign score: 469  *  Average: 52

..
Current scenario: LENINGRAD SOUTH,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 760
Army cost: 2594 , Current prestige is 776
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 18
AI stance is Aggressive
if BV: +1500, GDOV , cap 6500, 27 turns prestige: 0
if V : +1000, GDOV , cap 6500, 29 turns prestige: 0
if TV: +750, GDOV , cap 6500, 32 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 368 exp , ZSRR , 8/10 , 10 kill , 0 pp - U:004  [+31 exp]
*  Strojbat 1938 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 185 exp , ZSRR , 9/10 , 4 kill , 0 pp - U:007
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 3 bars , 331 exp , ZSRR , 10/10 , Shock Tactics  , 7 kill , 0 pp - U:008  [+35 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 2 bars , 284 exp , ZSRR , 3/10 , 7 kill , 0 pp - U:009
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1941 , UC [W] ,  , 0 bars , 58 exp , ZSRR , 8/10 , 0 kill , 278 pp - U:019  [+18 exp]
 Sib.Strelkovy , US-6 ,  , 2 bars , 203 exp , ZSRR , 7/10 , Battlefield Intelligence  , 8 kill , 201 pp - U:021  [+28 exp]

Czołg
*  T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 5 bars , 556 exp , ZSRR , 7/10 , 40 kill , 0 pp - U:016  [+105 exp]
 T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 5 bars , 536 exp , ZSRR , 7/10 , Street Fighter  , 51 kill , 218 pp - U:020  [+137 exp]
 T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 5 bars , 515 exp , ZSRR , 9/10 , Street Fighter  , 44 kill , 280 pp - U:025  [+165 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 2 bars , 241 exp , ZSRR , 9/10 , 8 kill , 0 pp - U:022  [+61 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 4 bars , 449 exp , ZSRR , 8/10 , 4 kill , 0 pp - U:005  [+88 exp]
*  MG , ZiS-5  ,  , 5 bars , 553 exp , ZSRR , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:011  [+41 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 410 exp , ZSRR , 10/10 , 6 kill , 192 pp - U:018  [+85 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 982 exp , ZSRR , 6/10 , Overwhelming Attack  , 16 kill , 201 pp - U:024  [+301 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 527 exp , ZSRR , 10/10 , Aggressive Attack  , 7 kill , 276 pp - U:001  [+71 exp]
*  152mm ML20 , Woroszylowiec ,  , 5 bars , 606 exp , ZSRR , 10/10 , Aggressive Attack  , 23 kill , 0 pp - U:003  [+68 exp]
*  152mm ML20 , STZ ,  , 5 bars , 600 exp , ZSRR , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:006  [+59 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1093 exp , ZSRR , 10/10 , Overwhelming Attack  , 13 kill , 0 pp - U:014  [+101 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 750 exp , ZSRR , 11/10 , Shock Tactics  , 13 kill , 0 pp - U:015  [+87 exp]
 122mm ob.31/37 , Woroszylowiec ,  , 5 bars , 534 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , 17 kill , 456 pp - U:023  [+118 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 4 bars , 479 exp , ZSRR , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 4 kill , 324 pp - U:002  [+82 exp]
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 416 exp , ZSRR , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:010  [+6 exp]
*  37mm K-61 , ZiS-5  ,  , 3 bars , 394 exp , ZSRR , 10/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 11 kill , 0 pp - U:013  [+21 exp]

Myśliwiec
+  Jak-9M ,  , 4 bars , 457 exp , ZSRR , 6/10 , Influence  , 10 kill , 0 pp - U:017  [+103 exp]
+  Jak-9 ,  , 0 bars , 30 exp , ZSRR , 3/10 , 2 kill , 0 pp - U:026  [+16 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 0 bars , 60 exp , ZSRR , 5/10 , Recon, 1 kill , 168 pp - U:027  [+15 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:226  TNK:31   RCN:70   AT:58   FLAK:13   FORT:24   ATY:38   AD:16   FTR:27   TB:21   LB:1    DD:3    CRs:2      Total: 530
Lost  : INF:47   TNK:4    RCN:15   AT:10   FLAK:3    FORT:21   ATY:15   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:2      Total: 137

BV  9
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   1914 exp,     36 kill,    479 pp    Average:    273 exp,      5 kill,     68 pp
Czołg          *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1607 exp,    135 kill,    498 pp    Average:    536 exp,     45 kill,    166 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    241 exp,      8 kill,      0 pp    Average:    241 exp,      8 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   2394 exp,     41 kill,    393 pp    Average:    599 exp,     10 kill,     98 pp
Artyleria      *   6 Units *  5 Leaders      Total :   4110 exp,     88 kill,    732 pp    Average:    685 exp,     15 kill,    122 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1289 exp,     23 kill,    324 pp    Average:    430 exp,      8 kill,    108 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    487 exp,     12 kill,      0 pp    Average:    244 exp,      6 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :     60 exp,      1 kill,    168 pp    Average:     60 exp,      1 kill,    168 pp
* Summary:     *  27 Units * 13 Leaders      Total :  12102 exp,    344 kill,   2594 pp    Average:    448 exp,     13 kill,     96 pp


Player 1  ZSRR   has 58 units total (core+aux):
Piechota : 18
Czołg :  4
Rozpoznanie :  4
Artyleria ppanc. :  7
FlaK :  1
Artyleria :  8
Obrona plot. :  5
Myśliwiec :  4
Bomb. taktyczny :  3
Niszczyciel :  1
Pancernik :  1
Krążownik :  2

Player 2  Niemcy, Nacjonaliści (Hisz.)   has 4 units total (core+aux):
Fortyfikacje :  1
Bomb. taktyczny :  1
Okręt podwodny :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:48:10 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #23 : Październik 30, 2016, 02:49:05 »

Scenariusz 10: Gdow

Zakupy:
1. Sporo zmian w jednostkach pancernych. Jednostki, które uzyskały liderów przezbroiłem na T-34/85 m.43. Dokupiłem jeszcze jednego T-34/76 1943, aby powstały dwa zespoły wyposażone zarówno w czołgi z armatami 85mm jak i 76mm.
2. Przegląd transportów w jednostkach artyleryjskich i przesiadka z powolnych traktorów i ciągników na szybkie amerykańskie ciężarówki. Dzięki tej zmianie można w przyszłości myśleć o dokupieniu do haubic ML20 dodatków amunicyjnych.
3. Wyposażyłem YaGa10 w dodatek "Air Defense", który do niczego się nie przydał  Tongue
4. Zakupiłem w trakcie bitwy rozpoznawczego Ba-64 DszK z dodatkowymi lornetkami
5. Reszta prestiżu tradycyjnie na uzupełnianie strat bitewnych

Zadanie w tym scenariuszu to pogonienie Niemców na zachód i dotarcie do jeziora Pejpus w okolicach miasta Gdow. Do pomocy dostajemy niemal samowystarczalną jednostkę zmotoryzowaną składającą się z czterech batalionów piechoty zmotoryzowanej, batalionu saperskiego, moździerza 120 mm, T-34, SU-85 i SU-57 atakujących z północno-wschodniego narożnika. Poniżej nich rozciągam swój korpus w dwóch ugrupowaniach. Górne to dwa DszK, piechota gwardyjska, batalion inżynieryjny, Specnaz ze stanem 3/10, saperzy, którzy przystępują do budowy lotniska polowego, dwa ZiSy-3, ZSU-37, 90-ka AD, SU-85 (bez lidera). Później dołączy również do nich jeden z T-34/85. Dolne zgrupowanie to mój trzon pancerny, w towarzystwie najcięższej artylerii i moździerza 120 mm oraz rozpoznawczy T-70, obie mobilne pelotki, Sztab, strzelcy syberyjscy i SU-85 z liderem.

Początek podobny jak w poprzednim scenariuszu polega na przełamaniu pierwszej linii okopanej obrony niemieckiej wzdłuż rzeki Ługi. Jak zwykle w takich przypadkach, prym w tym zadaniu wiodą artylerzyści i pancerniacy. Już w drugiej turze wybijam klin w południowej części obrony, przez który przełamuje się moja grupa pancerna. Jeden z T-34/85 wraz z SU-85 wychodzi na tyły Niemców okopanych na północy, reszta zaś zakręca na południe by otoczyć i rozbić grupę "Hiwisów" blokujących drogę do południowego VHexa. Na północnym odcinku trwa systematyczna eliminacja okopanych w lasach niemieckich grenadierów i strzelców górskich. W ciągu kilku następnych tur po pierwszej linii obrony nie pozostaje ślad i mogę rozwijać atak na zachód i południowy zachód. Na południu moja szybka grupa pancerna eliminuje dzięki pomocy rozpoznania lotniczego rozwinięte w marszu jednostki Luftwaffe i kolejnego legionu "Osttruppen". Zajmują oni południowy VHex (czerwona jedynka) i podchodzą pod miasto Gdow na wybrzeżu jeziora Pejpus (czerwona dwójka). Centralny niemiecki SHex zajmuje wspierająca działania pancerniaków grupa artyleryjska ze sztabem i saperami. Niemiła niespodzianka przytrafia się jednemu z moich dywizjonów haubic ML20, która zostaje zaatakowana przez rozpoznawczy oddział niemiecki wyposażony w "Pumy". Ze stanu 11/10 zostaje jej tylko 5 pkt. Puma w następnej turze zostaje rozstrzelana przez artylerię i czołgi ale znów łatwo racę cenne punkty prestiżu.

W tym czasie na północy auxowa grupa zmotoryzowana i moja piechota dociera do kolejnej linii obrony na drugiej rzece, która zamyka drogę do dwóch zachodnich niemieckich VHexów (czerwona trójka i czwórka). Szczególnie daje się na tym odcinku we znaki ostrzał okopanego za rzeką "Wespe", który dosięga mój batalion gwardzistów zabierając mu 60% stanu. Ostatecznie po przekroczeniu rzeki i rozbiciu umocnień "Wespe" pada łupem moich czołgistów, co otwiera drogę do przekroczenia rzeki i rozwinięcia ataku na zachodnie VHexy przeciwnika. W tym czasie na jeziorze Peipus pojawiają się obiecane przez sztab posiłki, głównie piechota morska ze wsparciem artyleryjskim. Kieruje ich na północ by po wylądowaniu wsparli atak północnej grupy na VHex nr 4. Niestety na ich drodze stoi uwaga ! Niemiecki krążownik i okręt podwodny ! Ja rozumiem, że celem było wykrwawienie desantu ale można tego było dokonać w trochę subtelniejszy sposób Tongue np. poprzez wzajemnie się osłaniające okopane MG42 albo zamianę tych "oceaninczych potworów" na jakieś kutry torpedowe. Jezioro Pejpus ma średnio 8 metrów głebokości i od listopada do maja przeważnie jest zamarznięte. Trochę ciężko byłoby w takich warunkach wprowadzić tam okręt podwodny o krążowniku nie wspominając.

Desant morski zakończył się więc jedną wielką katastrofą. Połowa barek poszła na dno zanim zdążyła dobić do brzegu. Ci, którym się to udało musieli szybko uciekać w stronę lasów ostrzeliwani ogniem działek przeciwlotniczych. Na szczęście dla mnie od tego desantu nie zależał sukces tego scenariusza. Moi pancerniacy na południu po zajęciu z marszu Gdowa wraz z artylerią 152 mm ruszyli na północny zachód dobić przeciwnika w jego ostatnich dwóch VHexach. VHex nr 3 na północnym-zachodzie wpadł szybko w moje ręce. O "czwórkę" rozgorzała zacięta bitwa. Na pomoc Niemcom okopanym w mieście ruszyły z zachodu posiłki. Na niewiele to się jednak zdało, kiedy z południa przybyły moje czołgi i reszta artylerii. Po skumulowaniu ognia wszystkich dywizjonów do ataku ruszyły czołgi, które wyrąbały sobie drogę do miasta i zajęcia ostatniego VHexa na 10 tur przed czasem.

Nagroda: brak



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
--
Campaign score: 537  *  Average: 53

..
Current scenario: GDOV,  VH prestige is 320 ,  All map prestige is: 680
Army cost: 3025 , Current prestige is 422
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 19
AI stance is Defensive
if BV: +1000, OPATCHKA , cap 7500, 28 turns prestige: 0
if V : +800, OPATCHKA , cap 7500, 33 turns prestige: 0
if TV: +600, OPATCHKA , cap 7500, 36 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 481 exp , ZSRR , 7/10 , 14 kill , 0 pp - U:004  [+113 exp]
*  Strojbat 1938 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 185 exp , ZSRR , 10/10 , 4 kill , 0 pp - U:007
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 4 bars , 434 exp , ZSRR , 6/10 , Shock Tactics  , 11 kill , 0 pp - U:008  [+103 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 2 bars , 284 exp , ZSRR , 3/10 , 7 kill , 0 pp - U:009
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1941 , UC [W] ,  , 0 bars , 85 exp , ZSRR , 4/10 , 1 kill , 139 pp - U:019  [+27 exp]
 Sib.Strelkovy , US-6 ,  , 2 bars , 268 exp , ZSRR , 5/10 , Battlefield Intelligence  , 8 kill , 144 pp - U:021  [+65 exp]

Czołg
*  T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 5 bars , 708 exp , ZSRR , 9/10 , 51 kill , 0 pp - U:016  [+152 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 716 exp , ZSRR , 6/10 , Street Fighter  , 71 kill , 223 pp - U:020  [+180 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 661 exp , ZSRR , 8/10 , Street Fighter  , 60 kill , 297 pp - U:025  [+146 exp]
 T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 0 bars , 83 exp , ZSRR , 6/10 , 3 kill , 187 pp - U:148  [+83 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 3 bars , 304 exp , ZSRR , 5/10 , 8 kill , 0 pp - U:022  [+63 exp]
 BA-64DSzK ,  , 0 bars , 0 exp , ZSRR , 10/10 , Recon, 0 kill , 156 pp - U:058

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 542 exp , ZSRR , 8/10 , 7 kill , 0 pp - U:005  [+93 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 621 exp , ZSRR , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:011  [+68 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 410 exp , ZSRR , 10/10 , 6 kill , 192 pp - U:018
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1225 exp , ZSRR , 9/10 , Overwhelming Attack  , 18 kill , 302 pp - U:024  [+243 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 609 exp , ZSRR , 11/10 , Aggressive Attack  , 7 kill , 303 pp - U:001  [+82 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 686 exp , ZSRR , 11/10 , Aggressive Attack  , 25 kill , 0 pp - U:003  [+80 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 665 exp , ZSRR , 5/10 , 15 kill , 0 pp - U:006  [+65 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1136 exp , ZSRR , 11/10 , Overwhelming Attack  , 14 kill , 0 pp - U:014  [+43 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 818 exp , ZSRR , 11/10 , Shock Tactics  , 13 kill , 0 pp - U:015  [+68 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 677 exp , ZSRR , 11/10 , Devastating Fire  , 20 kill , 422 pp - U:023  [+143 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 4 bars , 479 exp , ZSRR , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , Air Defense, 4 kill , 324 pp - U:002
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 416 exp , ZSRR , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:010
*  ZIS-43 ,  , 3 bars , 394 exp , ZSRR , 12/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 11 kill , 0 pp - U:013
+  ZSU-37 ,  , 0 bars , 0 exp , ZSRR , 10/10 , Air Defense, 0 kill , 0 pp - U:028

Myśliwiec
+  Jak-9M ,  , 4 bars , 499 exp , ZSRR , 10/10 , Influence  , 11 kill , 0 pp - U:017  [+42 exp]
+  Jak-9 ,  , 0 bars , 30 exp , ZSRR , 4/10 , 2 kill , 0 pp - U:026

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 104 exp , ZSRR , 10/10 , Recon, 1 kill , 336 pp - U:027  [+44 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:265  TNK:32   RCN:74   AT:67   FLAK:22   FORT:29   ATY:47   AD:18   FTR:27   TB:21   LB:1    DD:3    CRs:2      Total: 608
Lost  : INF:49   TNK:4    RCN:15   AT:11   FLAK:3    FORT:21   ATY:18   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:2      Total: 143

BV 10
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   2222 exp,     45 kill,    283 pp    Average:    317 exp,      6 kill,     40 pp
Czołg          *   4 Units *  2 Leaders      Total :   2168 exp,    185 kill,    707 pp    Average:    542 exp,     46 kill,    177 pp
Rozpoznanie    *   2 Units *  0 Leaders      Total :    304 exp,      8 kill,    156 pp    Average:    152 exp,      4 kill,     78 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   2798 exp,     46 kill,    494 pp    Average:    700 exp,     12 kill,    124 pp
Artyleria      *   6 Units *  5 Leaders      Total :   4591 exp,     94 kill,    725 pp    Average:    765 exp,     16 kill,    121 pp
Obrona plot.   *   4 Units *  2 Leaders      Total :   1289 exp,     23 kill,    324 pp    Average:    322 exp,      6 kill,     81 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    529 exp,     13 kill,      0 pp    Average:    265 exp,      7 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :    104 exp,      1 kill,    336 pp    Average:    104 exp,      1 kill,    336 pp
* Summary:     *  30 Units * 13 Leaders      Total :  14005 exp,    415 kill,   3025 pp    Average:    467 exp,     14 kill,    101 pp


Player 1  ZSRR   has 42 units total (core+aux):
Piechota : 16
Czołg :  5
Rozpoznanie :  2
Artyleria ppanc. :  6
Artyleria :  6
Obrona plot. :  4
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  1

Player 2  Niemcy   has 22 units total (core+aux):
Piechota :  2
FlaK :  2
Fortyfikacje : 13
Artyleria :  2
Obrona plot. :  1
Okręt podwodny :  1
Krążownik :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:48:51 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #24 : Październik 31, 2016, 12:05:12 »

Scenariusz 11: Opatchka

Zakupy:
1. Przezbrojenie gwardii wz.1941 oraz strzelców syberyjskich na piechotę gwardyjską wz.1943
2. Zakup drugiego moździerza 120 mm wz.1943
Odblokowuje dodatki przeciwlotnicze i sprzedaje ZSU-37 by zyskać więcej punktów prestiżu, za które uzupełniam poniesione straty. Przywracam przede wszystkim ograniczoną zdolność do walki myśliwcowi Jak-9 (do stanu 6/10) i Specnazowi (do stanu 5/10). Reszta do min. 10/10.

Zadanie w tym scenariuszu to związanie Niemców walką i utworzenie przyczółka po drugiej stronie rzeki "Wielkiej" gdzieś w obwodzie pskowskim. Scenariusz był długi, ale muszę przyznać, że niezwykle emocjonujący. Do dyspozycji na szerokim froncie otrzymuje dwie auxowe grupy bojowe na skrzydłach. Na zachodzie jest to dywizja strzelecka z silnym wsparciem przeciwpancernym i dwoma moździerzami 120 mm (żółta jedynka). Na wschodzie natomiast, brygada kawalerii w towarzystiwe pelotki, działa ISU 152 i lekkiego działa 76,2 mm ob.27/39 (żółta dwójka). W centrum w linii okopów umieszczam swoje jednostki. Początkowo tworzą one trzy ugrupowania, które z czasem zamienią się w dwa. Najbardziej na zachód umieszczam cały posiadany trzon pancerny w towarzystie T-70, SU-85 bez lidera i strzelców motorowych (czerwona czwórka). Centrum to przedewszystkim potężna artyleria: oba ML20, moździerz 120 mm, armata 122 mm oraz Sztab, SU-85 z liderem, Ba-64, pelotki w postaci YaGa10 i 90-ki oraz trzon piechoty w postaci Specnazu i dwóch oddziałów piechoty gwardyjskiej (czerwona piątka). Najbardziej na wschód wysunąłem pozostałe siły: dwa bataliony DszK, dywizjony ZiSów-3, świeży moździerz 120, saperzy, oddział inżynieryjny i ZIS-43 jako pelotka (czerwona szóstka).

Przed nami na całym froncie doskonale okopany przeciwnik w transzei przecinającej mapę na połowę. Swój pierwszy atak wymierzam w centrum gdzie znajduje się niemieckie lotnisko. Po solidnym ostrzale artyleryjskim pozycje wroga zostają rozjechane przez moje czołgi. Powstaje pierwsza wyrwa w ciągłej linii frontu, która stopniowo rozrasta się na wschód jak i na zachód, kiedy łupem czołgów padają kolejne jednostki zajmujące pozycje w transzei. Na pozostałych odcinkach dochodzi póki co jedynie do osłabiania przeciwnika. Optymistyczna sytuacja ma miejsce w sektorze szóstym gdzie z tury na turę wybijam pojedyncze bataliony wroga i wciskam się jego okopy. Z pomocą rozpoznania z powietrza wykrywam stanowiska niemieckiej artylerii, które następnie eliminuje moja niezastąpiona armata 122 mm. Na pozycjach zajmowanych przez auxów w rachubę wchodzi tylko ogień nękający. Ale do czasu. Przeciwnik nie pozostaje bierny na moje ciosy i wyprowadza swój pierwszy kontratak, który wychodzi na pozycje auxów w sektorze pierwszym. Zbyt daleko wysunięty do przodu ISU122 pada łupem niemieckich Paków 40. Ku moim pozycjom ruszają grenadierzy wspierani przez czołgi i działa szturmowe. Na niebie pojawia się nawet eskadra szturmowców. Zamiast atakować muszę na tym kierunku przejść do obrony. Akcja rozwija się dynamicznie, jeden z auxowych SU-76 wpada pod lufę Ferdynandów i traci 70% stanu, oddział niemieckich motocyklistów przechodzi przez moje linie. Na szczęście pierwszy sektor nie walczy w osamotnieniu. Z pomocą "jedynce" ruszają moi pancerniacy z sektora czwartego i haubice ML20. Moje skromne lotnictwo szczęśliwie rozgania niemieckie szturmowce i atakuje napastników na ziemi. Kontratak zostaje odparty.

W tym czasie transzeję w sektorze "piątym" oczyszczają moi gwardziści wspierani przez Specnaz i ogień armat 122 mm. Mój rozpoznawczy R-Z wykrywa na czas nadciągający na te pozycje drugi kontratak niemiecki. Nadchodzą piechurzy z Luftwaffe z silnym wsparciem przeciwpancernym oraz grupa grenadierów pancernych, snajperów i brandenburczyków w towarzystwie Mardera II. Szybko trzeba montować sensowną obronę przeciwko tak licznemu przeciwnikowi. Znów trzeba ściągać haubice z zachodu oraz czołgi. Specnaz i gwardziści wycofują się do radzieckich transzei. Do czasu przybycia posiłków muszę przynajmniej utrzymać lotnisko. Nie czekam jednak biernie na nadejście przeciwnika i gdzie się da prowadzę aktywną obronę. Na rozwiniętą w szyku piechotę Luftwaffe i Paki40 w transporcie uderzają moje T-34. Przeciwnik zostaje doszczętnie rozbity. Reszta sił próbuje przełamać pozycje na radzieckich okopach i w okolicach lotniska. Przybyłe na czas SU-85 wspierają w obronie gwardzistów. Kiedy do akcji włączają się haubice ML20 i czołgi po Niemcach i ich kontrataku nie ma śladu. Z pomocą oddziałów z sektora "szóstego" można dokończyć "oczyszczanie" transzei w centrum.

Kiedy cała niemiecka linia okopów zostaje opróżniona z wroga, można wreszcie przystąpić do ataku w kierunku jego VHexów. Na zachodzie łączny atak na południe prowadzą siły z auxowego sektora pierwszego i mojego czwartego ze wsparciem haubic ML20, moździerza 120mm, Sztabu, YaGa, obu SU-85 i rozpoznawczego Ba-64. W centrum w kierunku południowego-wschodu atakuje grupa piąta i szósta przy której zostaje do pomocy jeden T-34/85 z liderem. Na wschodzie po przełamaniu początkowego impasu i zajęcia transzei za rzeką, w kierunku południowych lasów rusza auxowa grupa druga, asekurowana przez moich saperów i DszK na zachodnim brzegu.

Atak na południe rozwija się bez przeszkód, do czasu gdy moje siły na zachodzie zbliżają się do niemieckiego VHexa (czerwona jedynka). Znów dzięki pomocy lotników udaje mi się wykryć niemiecką dywizję pancerną szykującą się do kontrataku. Ustawiam linię obronną i czekam na przeciwnika. Wrótce się pojawia na ziemi jak i w powietrzu. Wybucha bardzo gwałtowna bitwa pancerna. Auxowe działa szturmowe i piechota ponoszą ciężkie straty. Grupa pierwsza traci jeden z moździerzy 120 mm. Na miejscu są jednak moje haubice ML20, moździerze i dzielne SU-85, które skutecznie powstrzymują atak. Dywizja pancerna zostaje rozbita co umożliwia łatwe zajęcie VHexu nr. 1 i znajdującego się niopodal VHexu nr. 2. Nieco gorzej wyglądała sytuacja w powietrzu. Udało mi się wprawdzie zestrzelić niemieckiego napastnika swoim doświadczonym myśliwcem, niestety znów oberwał mój niedoświadczony Jak-9, który ze stanem 3/10 poraz kolejny musiał się kryć po kątach mapy.

Kiedy toczy się bitwa pancerna na zachodzie, moje auxowe siły w sektorze drugim wpadają w pułapkę. W lesie aż roi się od Niemców i muszę czym prędzej uciekać z powrotem na linię okopów na północ. ISU-152 traci 50% stanu, 80% traci jeden z oddziałów kawalerii. Aby utrzymać linię, ściągam do pomocy na zachodnim brzegu jednego z ZiSów 3 i armatę 122 mm. Z ich wsparciem Niemcy na tym kierunku nie przebiją się do końca scenariusza. Zasługa w tym przede wszystkim oddziałów grupy szóstej i piątej, które po sprawnym marszu na południowy zachód i rozbiciu drobnych grup maruderów, zdobywają z marszu VHex nr. 3 i okoliczne małe flagi. Bitwa kończy się pełnym sukcesem na 11 tur przed czasem.

Nagroda: brak



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
11   OPATCHKA , #11 , Brilliant Victory , score:73
--
Campaign score: 610  *  Average: 55

..
Current scenario: OPATCHKA,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 840
Army cost: 3568 , Current prestige is 751
Prestige available on map yet is 40 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 19
AI stance is Aggressive
if BV: +1500, NARWA II , cap 8000, 29 turns prestige: 0
if V : +1000, NARWA II , cap 8000, 31 turns prestige: 0
if TV: +750, NARWA II , cap 8000, 33 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1938 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 566 exp , ZSRR , 8/10 , 19 kill , 0 pp - U:004  [+85 exp]
*  Strojbat 1938 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 197 exp , ZSRR , 4/10 , 5 kill , 0 pp - U:007  [+12 exp]
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 4 bars , 476 exp , ZSRR , 9/10 , Shock Tactics  , 11 kill , 0 pp - U:008  [+42 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 2 bars , 295 exp , ZSRR , 5/10 , 8 kill , 0 pp - U:009  [+11 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1943 , UC [W] ,  , 1 bars , 165 exp , ZSRR , 9/10 , 3 kill , 324 pp - U:019  [+80 exp]
 Gvardiejskaja 1943 , US-6 ,  , 3 bars , 380 exp , ZSRR , 8/10 , Battlefield Intelligence  , 8 kill , 259 pp - U:021  [+112 exp]

Czołg
*  T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 5 bars , 814 exp , ZSRR , 6/10 , 59 kill , 0 pp - U:016  [+106 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 847 exp , ZSRR , 10/10 , Street Fighter  , 85 kill , 372 pp - U:020  [+131 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 795 exp , ZSRR , 6/10 , Street Fighter  , 74 kill , 223 pp - U:025  [+134 exp]
 T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 1 bars , 119 exp , ZSRR , 10/10 , 7 kill , 312 pp - U:030  [+36 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 3 bars , 378 exp , ZSRR , 8/10 , 10 kill , 0 pp - U:022  [+74 exp]
 BA-64DSzK ,  , 0 bars , 85 exp , ZSRR , 9/10 , Recon, 0 kill , 140 pp - U:029  [+85 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 663 exp , ZSRR , 8/10 , 9 kill , 0 pp - U:005  [+121 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 717 exp , ZSRR , 7/10 , 17 kill , 0 pp - U:011  [+96 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 4 bars , 477 exp , ZSRR , 10/10 , 6 kill , 192 pp - U:018  [+67 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1468 exp , ZSRR , 6/10 , Overwhelming Attack  , 21 kill , 201 pp - U:024  [+243 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 709 exp , ZSRR , 11/10 , Aggressive Attack  , 9 kill , 303 pp - U:001  [+100 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 799 exp , ZSRR , 9/10 , Aggressive Attack  , 29 kill , 0 pp - U:003  [+113 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 743 exp , ZSRR , 10/10 , 17 kill , 0 pp - U:006  [+78 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1327 exp , ZSRR , 12/10 , Overwhelming Attack  , 15 kill , 0 pp - U:014  [+191 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 867 exp , ZSRR , 11/10 , Shock Tactics  , 13 kill , 0 pp - U:015  [+49 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 819 exp , ZSRR , 11/10 , Devastating Fire  , 23 kill , 422 pp - U:023  [+142 exp]
 120mm M1943 , US-6 ,  , 0 bars , 72 exp , ZSRR , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:028  [+72 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 5 bars , 549 exp , ZSRR , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 5 kill , 324 pp - U:002  [+70 exp]
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 416 exp , ZSRR , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:010
*  ZIS-43 ,  , 4 bars , 403 exp , ZSRR , 12/10 , Devastating Fire  , 11 kill , 0 pp - U:013  [+9 exp]

Myśliwiec
+  Jak-9M ,  , 5 bars , 608 exp , ZSRR , 8/10 , Influence  , 18 kill , 0 pp - U:017  [+109 exp]
+  Jak-9 ,  , 0 bars , 56 exp , ZSRR , 2/10 , 2 kill , 0 pp - U:026  [+26 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 123 exp , ZSRR , 8/10 , Recon, 1 kill , 268 pp - U:027  [+19 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:311  TNK:37   RCN:82   AT:79   FLAK:27   FORT:29   ATY:54   AD:24   FTR:28   TB:22   LB:1    DD:3    CRs:2      Total: 699
Lost  : INF:49   TNK:4    RCN:15   AT:12   FLAK:3    FORT:21   ATY:19   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:2      Total: 145

BV 11
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   2564 exp,     54 kill,    583 pp    Average:    366 exp,      8 kill,     83 pp
Czołg          *   4 Units *  2 Leaders      Total :   2575 exp,    225 kill,    907 pp    Average:    644 exp,     56 kill,    227 pp
Rozpoznanie    *   2 Units *  0 Leaders      Total :    463 exp,     10 kill,    140 pp    Average:    232 exp,      5 kill,     70 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  1 Leaders      Total :   3325 exp,     53 kill,    393 pp    Average:    831 exp,     13 kill,     98 pp
Artyleria      *   7 Units *  5 Leaders      Total :   5336 exp,    106 kill,    953 pp    Average:    762 exp,     15 kill,    136 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1368 exp,     24 kill,    324 pp    Average:    456 exp,      8 kill,    108 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    664 exp,     20 kill,      0 pp    Average:    332 exp,     10 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :    123 exp,      1 kill,    268 pp    Average:    123 exp,      1 kill,    268 pp
* Summary:     *  30 Units * 13 Leaders      Total :  16418 exp,    493 kill,   3568 pp    Average:    547 exp,     16 kill,    119 pp


Player 1  ZSRR   has 43 units total (core+aux):
Piechota : 10
Czołg :  4
Rozpoznanie :  5
Artyleria ppanc. :  8
Artyleria :  9
Obrona plot. :  4
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  1

Player 2  Niemcy   has 7 units total (core+aux):
Piechota :  2
Artyleria ppanc. :  2
Artyleria :  2
Bomb. taktyczny :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:49:42 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #25 : Listopad 02, 2016, 07:45:15 »

Scenariusz 12: Narwa II

Zakupy:
1. Przezbrojenie batalionu pancernego towarzyszącego mi od pierwszej bitwy na T-34/85 m.1944
2. Przezbrojenie inżynierów do standardu 1943
3. Przezbrojenie saperów do standardu 1944
4. Dokupienie dodatków "Support" do haubic ML20. Mają teraz zapas 10 sztuk amunicji.
5. Przywrócenie dodatku przeciwlotniczego w ZISie 43
6. Przezbrojenie mojego nieszczęsnego myśliwca Jak-9 na Jaka-9U + dodatek "special munition"
7. Uzupełnianie strat.

Powrót na front nad Narwią, gdzie broniłem się w 1941. Tym razem moje zadanie polega na wykonaniu "wycieczki" poprzedzającej właściwą ofensywę na tym froncie, w której zaangażuje w walkę jak najwięcej dywizji wroga. Z sił aux otrzymuje całkiem sporą jednostkę - dywizję marynarzy z silnym wsparciem przeciwpancernym, która znajduje się w prawym górnym rogu mapy nieopodal mojego SHexu. Swoje siły dziele na dwie grupy o podobnej charakterystyce. Min. 2 czołgi, 1 działo szturmowe, 1 DszK, 1 Moździerz 120 mm, 1 działo ZIS-3, 1 haubica ML20, 1 mobilna pelotka. Na południe trafiają gwardziści, saperzy, specnaz, Ba-64 i armata 122 mm. Na północ Sztab, inżynierzy, strzelcy motorowi i przeciwlotnicza 90-ka. Czas na wykonanie zadania to aż 31 tur.

Na północy zaczynam agresywnie od silnego przygotowania artyleryjskiego. Wróg nie sprawia większych problemów i szybko udaje mi się zdobyć przyczółek po drugiej stronie rzeki, który stale rozrasta się o jednostki mojej grupy oraz auxowej dywizji marynarzy. Na południu w trudnym terenie pozbawiony rozpoznania lotniczego poruszam się nieco po omacku. Zaczynam od zniszczenia jednostek blokujących drogę przez most na zachodzie oraz drogę na północ by umożliwić moim jednostkom rozwijanie natarcia w tym kierunku. Czołgi i działa szturmowe penetrują drogę na wschód gdzie znajduje się niewielkie miasteczko obsadzone przez Niemców.

Wszytko początkowo idzie jak po maśle ale wkrótce zaczynam popełniać błędy, które będą mnie naprawde drogo kosztować. Pierwszy popełniam właśnie na południu w mojej kolumnie pancernej. Z pomocą artylerii 122 mm niszczę jednostkę obsadzającą miasteczko na wchodzie a po drodze do niego rozpoczynam walkę z bunkrem wroga. Na czele posuwa się Su-85, którego aby zrobić miejsce mojemu T-34 przesuwam na leśną drogę bliżej miasteczka. Na leśnej drodze atakuje go oddział niewykrytych Brandenburczyków, którzy znajdują się poza zasięgiem mojej artylerii. Skutek to 90% strat w oddziale dział szturmowych i trwałe wyłączenie go z daleszej bitwy. Jak się okazuje także i w tym scenariuszu nie ma możliwości uzupełniania strat w sprzęcie pancernym. T-34 niszczy bunkier wroga ale zaraz musi szybko wracać na zachód. Walczący w lasach gwardziści wpadli pod ogień artylerii nadciągającej dywizji pancernej wroga. Pojawiają się jego rozpoznawcze czołówki. Szybko muszę stworzyć linie obronne w oparciu o swoją artylerie i odeprzeć przeciwnika. Niestety, głupim manewrem swojego SU, pozbawiłem się wsparcia artylerii pepanc w sytuacji zmasowanego ataku niemieckich czołgów na moje pozycje na południu frontu. 

W tym czasie na północy panuje względny spokój. Inicjatywa jest całkowicie w moich rękach. Dysponuje dobrym rozpoznaniem i siłą ognia i łatwo opanowuje niemal cały obszar do rzeki i miasta Narwy. Nie przekraczam jednak rzeki dopóki nie opanuje VHexa na wybrzeżu (czerwona jedynka). Na morzu w tym czasie dostaje bardzo fajne posiłki w postaci trzech krążowników, niszczyciela i okrętu podwodnego. Poruszam się nimi jednak bardzo ostrożnie mając na uwadze niespodzianki z poprzednich scenariuszy. Mimo mojej ostrożności grupa morska zostaje wykryta przez baterię nadbrzeżną z 4 hexami widzenia. Pojawia się flota niemiecka, która rozpoczyna bitwę. Na szczęście ich siły nawodne nie są specjalnie mocne i bitwa kończy się po jednej turze moim całkowitym zwycięstwem. Uszkodzony zostaje tylko niszczyciel. Mój optymizm psuje jednak pojawienie się floty podwodnej przeciwnika z którą jak zwykle nie mam czym walczyć. Wycofuje więc swoje okręty na zachód z dala od wybrzeża, a w ich polu widzenia zostawiam tylko okręt podwodny. Plan ten zdaje egzamin bo niemieckie U-Booty zaczną od tej pory asekurować mojego podwodniaka, dając sobie spokój z poszukiwaniem moich krążowników. Na jeziorze Peipus na południu dostaje jeszcze jeden krążownik do pomocy. Wygrywa on nawet pojedynek z przeciwlotniczym krążownikiem niemieckim ale na tym kończy się jego żywot. Jego los przypieczętowują torpedy przebywającego tam również U-Boota. Ogólnie trzeba się pogodzić z faktem, że Niemcy mają pod kontrolą wszystkie akweny wodne i desanty poprzez nie, należy włożyć gdzieś między bajki.

W sektorze północnym przychodzi kres moich swobodnych obserwacji powietrznych. Na niebie pojawia się niemiecki myśliwiec, który mimo ostrzału z ziemi i ognia eskorty mojego Jaka-9M z liderem, atakuje rozpoznawczego R-Zta i zbija go do stanu 3/10. Od teraz moje misje rozpoznawcze muszę prowadzić mega ostrożnie, tak by samolot nie został wypatrzony przez przeciwnika.

Kiedy na północy trwają pojedynki powietrzne i morskie, na południu, moja grupa odpiera gwałtowne ataki wroga. Początkowo napastnikiem jest dywizja pancerna, wsparta ogniem Hummela, którego ciężko jest mi zlokalizować. Wkrótce do ataku przyłączają się takżę jednostki piechoty i działa szturmowe z przebiegających nieopodal linii obronnych. Jest bardzo ciężko. Praktycznie każda moja jednostka ponosi straty, które muszę uzupełniać by obrona nie pękła. Cały czas trzeba też pilnować stanu amunicji oraz przenosić jednostki z miejsca na miejsce, bo wróg co rusz szuka sposobu na obejście moich pozycji. Bardzo daje się we znaki brak mojego SU-85. Jedyna pociecha to trudny leśny teren w którym moi gwardziści i artyleria w sąsiedztwie Specnazu, zadają niemieckim pojazdom poważne straty. Bohaterem jest również DszK, który otrzymuje lidera "Infiltration Tactics". Jest on podporą całego mojego lewego skrzydła. Młotem z kolei jest T-34/85, który jedyny ma szansę równej walki z Panzerami przeciwnika. Przełom po długiej i krwawej obronie następuje po wykryciu artylerii niemieckiej. Ogień 122-ki nie daje jej żadnych szans na przeżycie. Wykrwawiony przeciwnik zostaje wreszcie zatrzymany a ja mogę myśleć o przejściu do bezwzględnego kontrataku.

W tym czasie na północy pada VHex na wybrzeżu (czerwona jedynka) a moje jednostki dostają się do Narwy i rozbijają kontratak niemieckich grenadierów. Symboliczny opór stawia ich krążownik na jeziorze Narewskim. Niestety nie mam się do niego jak dobrać. Trzymam się więc od niego z daleka i ruszam na zachód. Na południe ku VHexowi nr 2, wysyłam skromny oddział w składzie: DszK, T-70, auxowy SU-85 i batalion marynarzy. Po długiej drodze przez mosty i rozlewiska podchodzą one do wschodniego VHexa i rozpoczynają oblężenie. To już początek końca. Przeciwnik jest w całkowitej defensywie. Na południu po wykrwawieniu jego wszystkich kontrataków moje jednostki spokojnie i bezproblemowo posuwają się naprzód zajmując po kolei wszystkie pozycje strategiczne aż po VHex nr. 4. Wcześniej na zapleczu, pada oblegany VHex nr. 2. Pozostaje mi już tylko zdobycie ostatniego VHexa na zachodzie. Zaczynam znów popełniać błędy. Mój SU-85 z liderem wpada w pułapkę i w ogniu niemieckiej piechoty bezsensownie traci 50% stanu. Po zestrzeleniu myśliwców wroga mój Jak-9M, który poczuł się pewnie na niebie, strąca pozbawiony eskorty bombowiec przeciwnika, a w następnej turze sam staje się celem dla Flaka z zasięgiem 3 hexów. Skutek: stan 2/10  Undecided Dalej w ogniu artylerii dalekiego zasięgu, strzelcy motorowi tracą 40% stanu. Byłoby więcej gdyby nie to, że przebywali w estońskich fortyfikacjach.

Ostatni VHex nie broni się długo. Ściągam trzymane w bezpiecznym miejscu krążowniki, które wraz z moją artylerią na ziemi rozpoczynają bombardowanie. Później do akcji wchodzą czołgi i działa szturmowe. Ostatni VHex pada na 10 tur przed końcem czasu. Zadanie wykonane pomyślnie jednak okupione sporymi stratami, za które przyjdzie mi teraz słono zapłacić.

Nagroda: Ił-10 - Wreszcie można będzie conieco ugryźć z powietrza  Grin



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
11   OPATCHKA , #11 , Brilliant Victory , score:73
12   NARWA II , #12 , Brilliant Victory , score:67
--
Campaign score: 677  *  Average: 56

..
Current scenario: NARWA II,  VH prestige is 440 ,  All map prestige is: 1760
Army cost: 2883 , Current prestige is 1161
Prestige available on map yet is 120 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 22
AI stance is Defensive
if BV: +1500, POLOZSK , cap 8500, 31 turns prestige: 0
if V : +1000, POLOZSK , cap 8500, 35 turns prestige: 0
if TV: +750, POLOZSK , cap 8500, 39 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 585 exp , ZSRR , 8/10 , 19 kill , 0 pp - U:004  [+19 exp]
*  Strojbat 1944 , US-6 ,  , 2 bars , 220 exp , ZSRR , 5/10 , 6 kill , 0 pp - U:007  [+23 exp]
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 5 bars , 547 exp , ZSRR , 6/10 , Shock Tactics  , 13 kill , 0 pp - U:008  [+71 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 3 bars , 311 exp , ZSRR , 5/10 , 9 kill , 0 pp - U:009  [+16 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1943 , UC [W] ,  , 1 bars , 196 exp , ZSRR , 5/10 , 4 kill , 180 pp - U:019  [+31 exp]
 Gvardiejskaja 1943 , US-6 ,  , 4 bars , 496 exp , ZSRR , 8/10 , Battlefield Intelligence  , 9 kill , 259 pp - U:021  [+116 exp]

Czołg
*  T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 961 exp , ZSRR , 9/10 , 74 kill , 0 pp - U:016  [+147 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 983 exp , ZSRR , 7/10 , Street Fighter  , 103 kill , 260 pp - U:020  [+136 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 970 exp , ZSRR , 7/10 , Street Fighter  , 92 kill , 260 pp - U:025  [+175 exp]
 T-34/76 1943 (Planes:0/1),  , 2 bars , 228 exp , ZSRR , 4/10 , 11 kill , 124 pp - U:030  [+109 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 4 bars , 436 exp , ZSRR , 5/10 , 10 kill , 0 pp - U:022  [+58 exp]
 BA-64DSzK ,  , 1 bars , 102 exp , ZSRR , 9/10 , Recon, 1 kill , 140 pp - U:029  [+17 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 760 exp , ZSRR , 1/10 , 9 kill , 0 pp - U:005  [+97 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 754 exp , ZSRR , 9/10 , 17 kill , 0 pp - U:011  [+37 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 549 exp , ZSRR , 9/10 , Infiltration Tactics  , 9 kill , 172 pp - U:018  [+72 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1655 exp , ZSRR , 4/10 , Overwhelming Attack  , 21 kill , 134 pp - U:024  [+187 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 775 exp , ZSRR , 11/10 , Aggressive Attack  , 10 kill , 303 pp - U:001  [+66 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 896 exp , ZSRR , 11/10 , Aggressive Attack  , Support, 29 kill , 0 pp - U:003  [+97 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 843 exp , ZSRR , 11/10 , Support, 18 kill , 0 pp - U:006  [+100 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1466 exp , ZSRR , 12/10 , Overwhelming Attack  , 16 kill , 0 pp - U:014  [+139 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1028 exp , ZSRR , 11/10 , Shock Tactics  , 13 kill , 0 pp - U:015  [+161 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 1065 exp , ZSRR , 11/10 , Devastating Fire  , 27 kill , 422 pp - U:023  [+246 exp]
 120mm M1943 , US-6 ,  , 1 bars , 162 exp , ZSRR , 9/10 , 0 kill , 205 pp - U:028  [+90 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 5 bars , 549 exp , ZSRR , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 5 kill , 324 pp - U:002
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 425 exp , ZSRR , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:010  [+9 exp]
*  ZIS-43 ,  , 5 bars , 570 exp , ZSRR , 12/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 12 kill , 0 pp - U:013  [+167 exp]

Myśliwiec
+  Jak-9M ,  , 5 bars , 662 exp , ZSRR , 2/10 , Influence  , 22 kill , 0 pp - U:017  [+54 exp]
+  Jak-9U ,  , 0 bars , 56 exp , ZSRR , 7/10 , Special Munition, 2 kill , 0 pp - U:026

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 133 exp , ZSRR , 3/10 , Recon, 1 kill , 100 pp - U:027  [+10 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:342  TNK:41   RCN:89   AT:89   FLAK:31   FORT:42   ATY:61   AD:29   FTR:30   TB:24   LB:2    DD:4    CRs:4      Total: 788
Lost  : INF:49   TNK:4    RCN:15   AT:12   FLAK:3    FORT:21   ATY:19   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:3      Total: 146

BV 12
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   2840 exp,     60 kill,    439 pp    Average:    406 exp,      9 kill,     63 pp
Czołg          *   4 Units *  2 Leaders      Total :   3142 exp,    280 kill,    644 pp    Average:    786 exp,     70 kill,    161 pp
Rozpoznanie    *   2 Units *  0 Leaders      Total :    538 exp,     11 kill,    140 pp    Average:    269 exp,      6 kill,     70 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  2 Leaders      Total :   3718 exp,     56 kill,    306 pp    Average:    930 exp,     14 kill,     77 pp
Artyleria      *   7 Units *  5 Leaders      Total :   6235 exp,    113 kill,    930 pp    Average:    891 exp,     16 kill,    133 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1544 exp,     26 kill,    324 pp    Average:    515 exp,      9 kill,    108 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    718 exp,     24 kill,      0 pp    Average:    359 exp,     12 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   1 Units *  0 Leaders      Total :    133 exp,      1 kill,    100 pp    Average:    133 exp,      1 kill,    100 pp
* Summary:     *  30 Units * 14 Leaders      Total :  18868 exp,    571 kill,   2883 pp    Average:    629 exp,     19 kill,     96 pp


Player 1  ZSRR   has 45 units total (core+aux):
Piechota : 14
Czołg :  4
Rozpoznanie :  2
Artyleria ppanc. :  6
Artyleria :  8
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  1
Okręt podwodny :  1
Niszczyciel :  1
Krążownik :  3

Player 2  Niemcy   has 10 units total (core+aux):
Fortyfikacje :  4
Artyleria :  1
Obrona plot. :  1
Okręt podwodny :  3
Krążownik :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:50:49 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #26 : Listopad 05, 2016, 02:36:58 »

Scenariusz 13: Połock

Zakupy:
1. Przezbrojenie ostatniego T-34/76 na model 44 z działem 85 mm
2. Wzmocnienie całej artylerii do stanu 12/10, wyjątek to moździerz 120 mm z jedną belką doświadczenia.
3. Przezbrojenie Jaka-9M na Ła-7
4. Dokupienie jeszcze jednego rozpoznawczego R-Zta z dodatkiem "Recon"
5. Przezbrojenie Iła-10 sprezentowanego przez Sztab na Tu-2
6. Odbudowa poniesionych strat
7. W trakcie bitwy dokupiłem jeszcze jednego Ba-64 DszK z dodatkiem "Recon" - grunt na tak dużej mapie to solidne rozpoznanie

22 czerwca 1944 r. po równych trzech latach od wybuchu wojny na froncie wschodnim, mój korpus w ramach operacji "Bagration" przystępuje do ofensywy w północnej Białorusi w rejonie Połocka. Zadanie to odciąć Grupę Armii "Północ". Teren jest wręcz stworzony to efektownych rajdów pancernych  Wink

W północno-wschodnim narożniku do dyspozycji mam siły aux, których etat można określić na dwie niepełne dywizje piechoty. Jedna strzelecka a druga strzelców zmotoryzowanych ze wsparciem pułku przeciwpancernego. Ze swoich sił tworzę dwa zgrupowania, które w trakcie bitwy będą się wzajemnie mieszać. Wyjściowo stanowią one przy północnym VHexie: dwa bataliony T-34, T-70, DszK, Su-85 bez lidera, specnaz, dwa pułki gwardyjskie, moździerz 120 z liderem, ML20, ZiS-3, armata 122 ob 31/37, YaG-10. Grupę tę wzmocni jeszcze świeżo zakupiony Ba-64 DszK. Przy południowych VHexach stanie grupa o podobnym składzie: dwa bataliony T-34, Ba-64, Su-85 z liderem, DszK z liderem, Sztab, Saperzy, Inżynierzy, Strzelcy Zmotoryzowani, moździerz 120, ML20 z liderem, ZiS-3, ZiS-43 i pelotka 90 mm. Każda z grup zyska swoją indywidualną powietrzną grupę rozpoznawczą w eskorcie myśliwca.

Pierwsza faza bitwy to przełamanie okopanych oddziałów wroga. Auxowa grupa dywizji piechoty i moja północna grupa mają za przeciwników dywizję piechoty Wehrmachtu i dywizję grenadierów ludowych, które korzystają z naturalnych walorów obronnych, stworzonych im w tym sektorze przez wzgórza i rzeki. Niemcy mają dobrze ustawione działa przeciwpancerne i wsparcie artylerii. Pierwszy ciężar walk w tym rejonie musi wziąć na siebie moja artyleria i czołgi. Ich naturalnym kierunkiem natarcia jest obejście rzek i wzgórz od południa i wyjście na plecy okopanego przeciwnika. Auxowe oddziały piechoty mają tu początkowo zadania czysto wspierające. Sprawnie i solidnie punktuje przeciwnika i gładko rozbijam obie jego jednostki dzięki czemu mogę rozwijać atak po obu stronach przecinającej ten rejon mapy rzeki Dźwiny (?). Zapuszczony w ten sektor niemiecki myśliwiec po spotkaniu z moim YaGiem i dobiciu przez Łaga-7 znajduje dla siebie miejsce na ziemi.

Na południu swoje siły rozwijam w wachlarz z artylerią umieszczoną w centrum. Do zadawania precyzyjnych ciosów wysyłam zgrupowanie pancerne. Przeciwnikiem są tu okopane oddziały grenadierów pancernych z solidnym wsparciem przeciwczołgowym. Bez niepotrzebnego pośpiechu konsekwentnie tura za turą eliminuje bez większych strat skupiska wroga i wychodzę nad południową odnogę Dźwiny. Po jej drugiej stronie tworzę skromny przyczółek, resztę sił trzymam na razie po północnej stronie rzeki starając się tworzyć dość spójny front z grupą północną.

Dzięki inwestycji w rozpoznanie powietrzne udaje mi się na czas wykryć zbliżający się na moją południową grupę atak niemieckiej dywizji pancernej. Przeprowadzam atak bombowy moim Tu-2, uzupełniam amunicję w artylerii, wzmacniam przyczółek na południowej stronie rzeki i czekam na ruch przeciwnika. Jego ruchy są początkowo chaotyczne, widać że szuka prostej drogi obejścia moich pozycji. Wykorzystuje ten czas by unieszkodliwić jego artylerię. Wróg znajduje jednak słaby punkt w mojej obronie i ostrzeliwuje czołgami mój VHex w mieście nad rzeką. Okopani w nim saperzy muszą stamtąd czym prędzej pryskać ze stanem 1/10. Obrywa się także mojemu moździerzowi 120 mm, który traci ponad 60% stanu. Na znajdującego się po drugiej stronie rzeki T-34 uderza tym czasem szturmowy Focke-Wulf uzbrojony w rakiety. Sytuacja robi się groźna i trzeba szybko reagować. Focke-Wulfa ostrzeliwuje mój ZiS-43 z liderem a następnie przegania go niezastąpiony Ła-7. Do południowego VHexa kieruje posiłki w towarzystwie sztabu a Niemców po drugiej stronie rzeki zasypuje gradem pocisków artylerii. Cały czas pracuje też bombowy Tu-2, a egzekucji czołgów przeciwnika dokonuje Su-85 z liderem. Po kilku turach kryzys zostaje opanowany a przeciwnik pobity.

Kiedy na południu trwa bitwa pancerna grupa północna dociera w rejon niemieckiego VHexa nr 1 oraz mostu na Dźwinie. Posuwam się bardzo ostrożnie i zatrzymuje swoje jednostki. Poprzestaje tylko na działaniach rozpoznawczych. Ponieważ grupa południowa walczy w tym czasie przede wszystkim frontem na południe, w centrum frontu powstaje luka dozorowana jedynie przez kilka moich jednostek. Postanawiam rozwinąć swoje jednostki bardziej w kierunku centrum by ustrzec się potencjalnego kontrataku z tego kierunku. Moja intuicja mnie nie zawiodła, gdyż szybko w centrum mapy moje czołgi i działa pancerne napotykają na silny opór przeciwnika. Rozpoznanie lotnicze wykrywa przemieszczającą się dywizję Luftwaffe, któremu z pomocą przychodzi wsparcie z powietrza. Formuje linie obronne na tym kierunku i ściągam posiłki z północy w oczekiwaniu na nadejście południowej grupy. Ta po pokonaniu dywizji pancernej wkrótce nadchodzi i mogę w dwa ognie przystąpić do eliminacji niemieckich spadochroniarzy. Kiedy sytuacja staje się oczywista, kto z tego pojedynku wyjdzie górą, przerzucam stopniowo siły (głównie artylerię) na swoje skrzydła na północ i południe by ostrzelać niemieckie VHexy i umożliwić ich zajęcie przez piechotę.

Pierwszy atak spada na VHex nr. 1. Ogień otwiera moja 122-ka dalekiego zasięgu a jego obrońcy zostają wyparci przez auxowych strzelców. Z kontratakiem ruszają w tym kierunku Brandenburczycy w osłonie Marderów, jednak ich atak powstrzymują haubice ML20 i moje samoloty. Dzieło kończy T-34 z liderem. Niestety ponoszę na tym odcinku dość kosztowne straty. Kiedy z Messerschmittem bawię się w kotka i myszkę, mój Ła-7 opuszcza sektor osłony mojej artylerii, na który spada następnie atak niewykrytego przeze mnie Heinkla 111. YaG-10 w tym czasie osłaniał  w centralnym punkcie mapy. Pod bombami Heinkla moja armata 122 mm zostaje ze stanem 5/10. Napastnik w stosownej chwili zapłaci mi jeszcze za ten nalot.

Na południu, wsparci ogniem przybyłej z centrum artylerii inżynierzy, zdobywają VHex nr 2. Następnie artyleria wraz ze sztabem i saperami rusza na zachód,wspomóc prowadzących ogień pod VHexem nr 3 pancerniaków grupy południowej. Saperzy budują most, po którym na drugą stronę rzeki rusza batalion DszK z liderem i T-70. Niemcy nie mają żadnych szans i VHex nr 3 wpada w moje ręce.

W centrum po likwidacji zgrupowania Luftwaffe, mogę zaangażować resztę sił do ataku na ostatni północno-zachodni VHex nr. 4. Auxowe siły z pomocą mojego lotnictwa i batalionu T-34 flankują Niemców od północy, likwidując przy okazji zagrożenie ze strony ich artylerii. Główny atak wychodzi od południowego wschodu po przekroczeniu rzeki. Ogień moździerzy i dział szturmowych paraliżuje obrońców, których w ostatecznym szturmie dobijają pancerniacy i strzelcy motorowi. Bitwa kończy się na 9 tur przed końcem czasu.

Nagroda: brak



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
11   OPATCHKA , #11 , Brilliant Victory , score:73
12   NARWA II , #12 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: Il-10
13   POLOZSK , #13 , Brilliant Victory , score:68
--
Campaign score: 745  *  Average: 57

..
Current scenario: POLOZSK,  VH prestige is 360 ,  All map prestige is: 1240
Army cost: 3614 , Current prestige is 822
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 26
AI stance is Defensive
if BV: +1500, DUNABURG , cap 9000, 33 turns prestige: 0
if V : +1000, DUNABURG , cap 9000, 37 turns prestige: 0
if TV: +750, DUNABURG , cap 9000, 39 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 603 exp , ZSRR , 8/10 , 19 kill , 0 pp - U:004  [+18 exp]
*  Strojbat 1944 , US-6 ,  , 2 bars , 228 exp , ZSRR , 4/10 , 6 kill , 0 pp - U:007  [+8 exp]
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 5 bars , 575 exp , ZSRR , 7/10 , Shock Tactics  , 14 kill , 0 pp - U:008  [+28 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 3 bars , 311 exp , ZSRR , 5/10 , 9 kill , 0 pp - U:009
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1943 , UC [W] ,  , 2 bars , 220 exp , ZSRR , 6/10 , 5 kill , 216 pp - U:019  [+24 exp]
 Gvardiejskaja 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 504 exp , ZSRR , 8/10 , Battlefield Intelligence  , 10 kill , 259 pp - U:021  [+8 exp]

Czołg
*  T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1072 exp , ZSRR , 5/10 , 81 kill , 0 pp - U:016  [+111 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1147 exp , ZSRR , 10/10 , Street Fighter  , 121 kill , 372 pp - U:020  [+164 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1088 exp , ZSRR , 5/10 , Street Fighter  , 112 kill , 186 pp - U:025  [+118 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 3 bars , 318 exp , ZSRR , 9/10 , Determined Defense  , 17 kill , 345 pp - U:030  [+90 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 4 bars , 468 exp , ZSRR , 9/10 , 10 kill , 0 pp - U:022  [+32 exp]
 BA-64DSzK ,  , 2 bars , 226 exp , ZSRR , 5/10 , Recon, 2 kill , 78 pp - U:029  [+124 exp]
 BA-64DSzK ,  , 0 bars , 10 exp , ZSRR , 10/10 , Recon, 0 kill , 156 pp - U:048  [+10 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 842 exp , ZSRR , 4/10 , 12 kill , 0 pp - U:005  [+82 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 922 exp , ZSRR , 10/10 , 20 kill , 0 pp - U:011  [+168 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 592 exp , ZSRR , 10/10 , Infiltration Tactics  , 10 kill , 192 pp - U:018  [+43 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1961 exp , ZSRR , 10/10 , Overwhelming Attack  , 24 kill , 336 pp - U:024  [+306 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 859 exp , ZSRR , 12/10 , Aggressive Attack  , 13 kill , 331 pp - U:001  [+84 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 992 exp , ZSRR , 12/10 , Aggressive Attack  , Support, 30 kill , 0 pp - U:003  [+96 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 926 exp , ZSRR , 12/10 , Support, 20 kill , 0 pp - U:006  [+83 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1587 exp , ZSRR , 12/10 , Overwhelming Attack  , 18 kill , 0 pp - U:014  [+121 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1093 exp , ZSRR , 12/10 , Shock Tactics  , 13 kill , 0 pp - U:015  [+65 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 1301 exp , ZSRR , 5/10 , Devastating Fire  , 32 kill , 192 pp - U:023  [+236 exp]
 120mm M1943 , US-6 ,  , 2 bars , 212 exp , ZSRR , 4/10 , 0 kill , 91 pp - U:028  [+50 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 5 bars , 662 exp , ZSRR , 11/10 , Skilled Reconnaissance  , 5 kill , 356 pp - U:002  [+113 exp]
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 425 exp , ZSRR , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:010
*  ZIS-43 ,  , 5 bars , 575 exp , ZSRR , 12/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 12 kill , 0 pp - U:013  [+5 exp]

Myśliwiec
+  La-7 ,  , 5 bars , 773 exp , ZSRR , 4/10 , Influence  , 26 kill , 0 pp - U:017  [+111 exp]
+  Jak-9U ,  , 0 bars , 91 exp , ZSRR , 6/10 , Special Munition, 5 kill , 0 pp - U:026  [+35 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 133 exp , ZSRR , 5/10 , Recon, 1 kill , 168 pp - U:027
+  TU-2 ,  , 2 bars , 216 exp , ZSRR , 9/10 , Support, 1 kill , 0 pp - U:031  [+216 exp]
 R-Z ,  , 0 bars , 22 exp , ZSRR , 10/10 , Recon, 0 kill , 336 pp - U:141  [+22 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:386  TNK:46   RCN:97   AT:103  FLAK:35   FORT:45   ATY:68   AD:33   FTR:32   TB:27   LB:2    DD:4    CRs:4      Total: 882
Lost  : INF:50   TNK:4    RCN:15   AT:12   FLAK:3    FORT:21   ATY:19   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:3      Total: 147

BV 13
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   2926 exp,     63 kill,    475 pp    Average:    418 exp,      9 kill,     68 pp
Czołg          *   4 Units *  3 Leaders      Total :   3625 exp,    331 kill,    903 pp    Average:    906 exp,     83 kill,    226 pp
Rozpoznanie    *   3 Units *  0 Leaders      Total :    704 exp,     12 kill,    234 pp    Average:    235 exp,      4 kill,     78 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  2 Leaders      Total :   4317 exp,     66 kill,    528 pp    Average:   1079 exp,     17 kill,    132 pp
Artyleria      *   7 Units *  5 Leaders      Total :   6970 exp,    126 kill,    614 pp    Average:    996 exp,     18 kill,     88 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1662 exp,     26 kill,    356 pp    Average:    554 exp,      9 kill,    119 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    864 exp,     31 kill,      0 pp    Average:    432 exp,     16 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   3 Units *  0 Leaders      Total :    371 exp,      2 kill,    504 pp    Average:    124 exp,      1 kill,    168 pp
* Summary:     *  33 Units * 15 Leaders      Total :  21439 exp,    657 kill,   3614 pp    Average:    650 exp,     20 kill,    110 pp


Player 1  ZSRR   has 41 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  4
Rozpoznanie :  3
Artyleria ppanc. :  5
FlaK :  1
Artyleria :  7
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy   has 6 units total (core+aux):
FlaK :  1
Fortyfikacje :  2
Artyleria :  1
Obrona plot. :  1
Myśliwiec :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:51:28 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #27 : Listopad 06, 2016, 05:33:35 »

Scenariusz 14: Dyneburg

Zakupy:
1. Przezbrojenie batalionu T-34/85 z liderem Street Fighter, który poniósł ostatnio większe straty na model 1944
2. Dokupienie jednostki armat 122 ob 31/37, aby w przypadku podziału moich sił na dwie grupy, każda z nich miała na stanie artylerię o zasięgu przynajmniej 8 hexów.
3. Wzmocnienie stanów

Bitwa o podobnym charakterze do poprzedniej. Cel to zdobycie miasta Dyneburg nad Dźwiną i dalsze zadanie jak największych strat Grupie Armii "Północ". Mój atak wychodzi z południowo-wschodniego narożnika mapy. Do dyspozycji otrzymuję podobne wsparcie jak poprzednio czyli pozbawione artylerii dwie dywizje piechoty ze wsparciem pułku przeciwpancernego. Ustawiam swoją całą artylerię w otoczeniu Sztabu i Specnazu i rozpoczynam bombardowanie otaczających mnie pierwszych linii przeciwnika. Są to jak zwykle świetnie okopane dywizja piechoty Wehrmachtu i grenadierzy ludowi wsparci licznym uzbrojeniem przeciwpancernym. Po kilku pierwszych turach pod oginiem artylerii i lotnictwa oraz gąsiennic czołgowych, pierwsza linia przeciwnika znika z powierzchni ziemi. Po jej eliminacji postanawiam rozdzielić swoje siły na dwie grupy. Na północ w kierunku Dyneburga atakować będzie mój Sztab w otoczeniu ZiSa-3, 122-ki z liderem, ML20, 120 mm moździerza z liderem, ZiSa-43, 90-ki AD, DszK, batalionu inżynieryjnego oraz rozpoznawczego Ba-64 i jednego batalionu T-34 "Street Fighter".  Pomocy udzieli im kilka jednostek auxowej piechoty ze wsparciem pułku dział szturmowych. Reszta moich sił: analogiczny skład artylerii, praktycznie cała piechota i gros sił pancernych ruszą w kierunku zachodnim. Środek pomiędzy moimi grupami niczym wachlarz wypełnią liczne oddziały auxowej piechoty.

Moje siły na wszystkich kierunkach poruszają się dosyć sprawnie. Niemcy posyłają nad moje siły jednostkę szturmowych Focke-Wulfów, którą udaje mi się szybko zdjąć z nieba bez większych strat. Reszta jego sił oczekuje w defensywie na moje nadejście. Na zachodzie napotykam drugą linię obrony składającą się z dywizji grenadierów pancernych okopanych w trudnym terenie pełnym zarośli. Trzy bataliony pancerne ze wsparciem artylerii i piechoty także i z nimi robi porządek. Otwieram sobie dzięki temu drogę na zachód jak i na północny-zachód. Ponieważ w obu tych kierunkach znajdują się VHexy przeciwnika dokonuje podziału swojej zachodniej grupy na dwie podgrupy. W kierunku zachodnim rusza pułk dział Su-85 z liderem, jeden batalion pancerny, moździerz 120 mm i auxowy oddział strzelców motorowych. Reszta sił rusza drogą na północny-zachód. Na zachodzie moja kolumna gładko zdobywa niemieckie lotnisko (VHex nr jeden) i skręca na północ w kierunku mostów na rozlewiskach rzecznych. Wykrywam tam liczne zgrupowanie niemieckiej kawalerii w towarzystwie pułku dział szturmowych co sprawia, że zatrzymuje kolumne na rzece i czekam na postępy grupy atakującej na północny zachód (nazwijmy ją grupą centralną). Grupa centralna w marszu napotyka kolejną barierę sił przeciwnika. W pierwszym momencie są to Sturmpionierzy i MG42 w transporcie za którymi stoją kolejne okopane jednostki Wehrmachtu. Rozbijam tą barierę ogniem artylerii i ruszam czołgami naprzód. Jednostek wroga jednak nie ubywa i z zachodu nadciągają dodatkowo liczne oddziały Luftwaffe. Jakby tego było mało moje wysunięte czołgi wpadają pod ogień artylerii przeciwnika z północy. Postanawiam wstrzymać natarcie czołgów by podciągnąć swoją artylerię, piechotę oraz uzupełnić w jednostkach amunicję.

W tym czasie na wchodzie moje kolumny gładko docierają do Dyneburga (VHex nr 2) gdzie rozpoczynają oblężenie miasta. W obstawie sztabu artyleria eliminuje kolejne bataliony piechoty niemieckiej. Niemcy jednak nie odpuszczają i rzucają na ten kierunek swoje wszystkie posiadane eksadry lotnicze. Bomby padają na moje skromne na tym kierunku siły pancerne zadając auxowemu Su-100 60% straty. Ostro przeciwdziała tym nalotom mój dzielny ZiS-43. Wkrótce do walki włącza się również mój Ła-7. Niemcy po utracie wszystkich myśliwców odpuszczają i ich pocharatane bombowce wycofują się na zachód. Walka z okopaną piechotą w mieście może trwać dalej.

Na kierunku centralnym skumulowanie sił i uzupełnienie amunicji było dobrym pomysłem. Po krótkiej przerwie w walce od północy spada na mnie kontratak niemieckiej dywizji pancernej. Moje siły są jednak dobrze przygotowane do walki i Niemcy w swojej turze łamią swoje najostrzejsze zęby. Piękne łupy zdobywa w tych walkach mój Su-85 bez lidera. Korzystając z chwili słabości przeciwnika, wychodzę od razu z kontratakiem, rozjeżdżając kręcące się oddziały Luftwaffe i niebezpieczną artylerię wroga. Następnie kieruje czołgi na północny wschód by dobić pozostałości dywizji pancernej, które po zmianie kierunku natarcia na wschodni, zatrzymał mój "wachlarz" auxowych oddziałów piechoty i moich inżynierów.

Kiedy trwają w najlepsze walki o Dyneburg i o centrum mapy na zachodzie spada na mnie atak kawalerii zza rzeki. Moje działa szturmowe i batalion pancerny, wspierane przez moździerz, niszczą pułk za pułkiem ale przeciwnik jest bardzo liczny i mobilny. Ponadto w ten sektor przybywa wycofany znad Dyneburga Ju-88C-6 i rozpoczyna bombardowania. Ściągam swojego Jaka-9, który może tylko ochroniać pozycje sił lądowych, gdyż do ataku na Junkersa się póki co nie nadaje. Wkrótce jednemu z oddziałów kawalerii niemieckiej udaje się wyjść na moje tyły i zaatakować pozycje artylerzystów. Utrzymują oni pozycję ponosząc blisko 50% straty. Napastnik z równie licznymi stratami wycofuje się na południe przejmując w posiadanie zdobyte lotnisko. Postanawiam wesprzeć obrońców tego sektora i ściągam do niego rozpoznawczego Ba-64 od południa i oddział Gwardzistów z północy. W końcu siła ognia moich pancerniaków robi swoje i robie porządek z niemieckimi kawalerzystami. Odbijam lotnisko i ruszam na północ.

Przełom następuje także na pozostałych odcinkach frontu. Dyneburg zostaje zdobyty i grupa wschodnia skręca na zachód. Centralna grupa po wyeliminowaniu spadochroniarzy i dywizji pancernej wraz z siłami grupy zachodniej, uwolnionej od problemu niemieckich kawalerzystów zajmuje z marszu zachodni VHex nr. 3. Pozostaje do zdobycia tylko pozycja w północno-zachodnim narożniku mapy (VHex nr. 4). Pierwsze docierają w tej rejon siły grupy wschodniej, które zdobyły Dyneburg. Rozpoznanie lotnicze daje mi jednak do zrozumienia, że samodzielnie jednostki te z obrońcami VHexa nr 4 sobie nie poradzą. Poprzestaje więc na prowadzeniu ognia nękającego w oczekiwaniu na nadejście posiłków z południa. Dopiero po połączeniu sił wszystkich grup przystępuje do zmasowanego ostrzału artyleryjskiego, po którym następuje gwałtowny atak pancerny zakończony zdobyciem ostatniej pozycji przeciwnika. Koniec przychodzi 5 tur przed czasem.

Nagroda: T-44/85



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
11   OPATCHKA , #11 , Brilliant Victory , score:73
12   NARWA II , #12 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: Il-10
13   POLOZSK , #13 , Brilliant Victory , score:68
14   DUNABURG , #14 , Brilliant Victory , score:62
--
Campaign score: 807  *  Average: 57

..
Current scenario: DUNABURG,  VH prestige is 360 ,  All map prestige is: 1000
Army cost: 4274 , Current prestige is 673
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 29
AI stance is Defensive
if BV: +1500, JACOBSTADT , cap 9500, 33 turns prestige: 0
if V : +1250, JACOBSTADT , cap 9500, 37 turns prestige: 0
if TV: +1000, JACOBSTADT , cap 9500, 39 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 620 exp , ZSRR , 9/10 , 19 kill , 0 pp - U:004  [+17 exp]
*  Strojbat 1944 , US-6 ,  , 2 bars , 228 exp , ZSRR , 6/10 , 6 kill , 0 pp - U:007
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 5 bars , 628 exp , ZSRR , 6/10 , Shock Tactics  , 15 kill , 0 pp - U:008  [+53 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 3 bars , 311 exp , ZSRR , 6/10 , 9 kill , 0 pp - U:009
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1943 , UC [W] ,  , 2 bars , 242 exp , ZSRR , 9/10 , 6 kill , 324 pp - U:019  [+22 exp]
 Gvardiejskaja 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 532 exp , ZSRR , 9/10 , Battlefield Intelligence  , 11 kill , 291 pp - U:021  [+28 exp]

Czołg
*  T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1234 exp , ZSRR , 9/10 , 93 kill , 0 pp - U:016  [+162 exp]
 T-34/85 m.43 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1339 exp , ZSRR , 7/10 , Street Fighter  , 141 kill , 260 pp - U:020  [+192 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1199 exp , ZSRR , 7/10 , Street Fighter  , 128 kill , 268 pp - U:025  [+111 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 4 bars , 466 exp , ZSRR , 6/10 , Determined Defense  , 31 kill , 230 pp - U:030  [+148 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 5 bars , 528 exp , ZSRR , 10/10 , 11 kill , 0 pp - U:022  [+60 exp]
 BA-64DSzK ,  , 2 bars , 243 exp , ZSRR , 9/10 , Recon, 2 kill , 140 pp - U:029  [+17 exp]
 BA-64DSzK ,  , 0 bars , 78 exp , ZSRR , 6/10 , Recon, 0 kill , 93 pp - U:032  [+68 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1049 exp , ZSRR , 8/10 , 14 kill , 0 pp - U:005  [+207 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 970 exp , ZSRR , 9/10 , 20 kill , 0 pp - U:011  [+48 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 624 exp , ZSRR , 9/10 , Infiltration Tactics  , 10 kill , 172 pp - U:018  [+32 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 2249 exp , ZSRR , 6/10 , Overwhelming Attack  , 27 kill , 201 pp - U:024  [+288 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 972 exp , ZSRR , 12/10 , Aggressive Attack  , 13 kill , 331 pp - U:001  [+113 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 1116 exp , ZSRR , 12/10 , Aggressive Attack  , Support, 31 kill , 0 pp - U:003  [+124 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 1009 exp , ZSRR , 12/10 , Support, 22 kill , 0 pp - U:006  [+83 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1757 exp , ZSRR , 12/10 , Overwhelming Attack  , 20 kill , 0 pp - U:014  [+170 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1240 exp , ZSRR , 12/10 , Shock Tactics  , 16 kill , 0 pp - U:015  [+147 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 1460 exp , ZSRR , 12/10 , Devastating Fire  , 37 kill , 460 pp - U:023  [+159 exp]
 120mm M1943 , US-6 ,  , 2 bars , 283 exp , ZSRR , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:028  [+71 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 1 bars , 158 exp , ZSRR , 10/10 , 1 kill , 384 pp - U:145  [+158 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 5 bars , 687 exp , ZSRR , 11/10 , Skilled Reconnaissance  , 6 kill , 356 pp - U:002  [+25 exp]
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 450 exp , ZSRR , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:010  [+25 exp]
*  ZIS-43 ,  , 5 bars , 662 exp , ZSRR , 13/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 15 kill , 0 pp - U:013  [+87 exp]

Myśliwiec
+  La-7 ,  , 5 bars , 873 exp , ZSRR , 6/10 , Influence  , 27 kill , 0 pp - U:017  [+100 exp]
+  Jak-9U ,  , 1 bars , 186 exp , ZSRR , 4/10 , Special Munition, 6 kill , 0 pp - U:026  [+95 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 1 bars , 170 exp , ZSRR , 8/10 , Recon, 1 kill , 268 pp - U:027  [+37 exp]
+  TU-2 ,  , 4 bars , 420 exp , ZSRR , 8/10 , Support, 5 kill , 0 pp - U:031  [+204 exp]
 R-Z ,  , 0 bars , 38 exp , ZSRR , 8/10 , Recon, 0 kill , 268 pp - U:033  [+16 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:430  TNK:51   RCN:105  AT:117  FLAK:40   FORT:47   ATY:76   AD:38   FTR:35   TB:30   LB:2    DD:4    CRs:4      Total: 979
Lost  : INF:50   TNK:4    RCN:15   AT:12   FLAK:3    FORT:23   ATY:19   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:3      Total: 149

BV 14
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   3046 exp,     66 kill,    615 pp    Average:    435 exp,      9 kill,     88 pp
Czołg          *   4 Units *  3 Leaders      Total :   4238 exp,    393 kill,    758 pp    Average:   1060 exp,     98 kill,    190 pp
Rozpoznanie    *   3 Units *  0 Leaders      Total :    849 exp,     13 kill,    233 pp    Average:    283 exp,      4 kill,     78 pp
Artyleria ppanc. *   4 Units *  2 Leaders      Total :   4892 exp,     71 kill,    373 pp    Average:   1223 exp,     18 kill,     93 pp
Artyleria      *   8 Units *  5 Leaders      Total :   7995 exp,    140 kill,   1403 pp    Average:    999 exp,     18 kill,    175 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1799 exp,     30 kill,    356 pp    Average:    600 exp,     10 kill,    119 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :   1059 exp,     33 kill,      0 pp    Average:    530 exp,     17 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   3 Units *  0 Leaders      Total :    628 exp,      6 kill,    536 pp    Average:    209 exp,      2 kill,    179 pp
* Summary:     *  34 Units * 15 Leaders      Total :  24506 exp,    752 kill,   4274 pp    Average:    721 exp,     22 kill,    126 pp


Player 1  ZSRR   has 43 units total (core+aux):
Piechota : 14
Czołg :  4
Rozpoznanie :  3
Artyleria ppanc. :  5
FlaK :  1
Artyleria :  8
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy   has 3 units total (core+aux):
Fortyfikacje :  3


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:52:06 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #28 : Listopad 08, 2016, 09:11:03 »

Scenariusz 15: Jakubowo

Zakupy:
1. Przezbrojenie ostatniego batalionu pancernego na T-34/85 m.1944
2. Przezbrojenie DszK z liderem "Infiltration Tactics" na SU-100 (po co się ma chłop marnować jak ma taki talent  Wink)
3. Dokupienie DszK "świeżaka" do wyszkolenia
4. Dokupienie dodatku przeciwlotniczego dla YaGa-10
5. Uzupełnienie stanów

W porównaniu do poprzednich scenariuszy ten rozgrywa się zabójczo szybko. Ścieżka do brylanta prowadzi przez max 21 tur a nie 31-33 jak do tej pory  Wink Sens pozostaje ten sam. Domknąć pod Jakubowem okrążenie GA "Północ". Do dyspozycji dostajemy tradycyjnie zespół aux składający się z dwóch niepełnych dywizji piechoty z pułkiem pepanc i jednostką pelot po prawej stronie rzeki Dźwiny. (grupa żółta). Na lewym brzegu wypakowuje mój korpus, który rozdzielam na trzy podgrupy, których atak odpowiednio będzie się rozwijać na lewym skrzydle, w centrum i na prawym. Grupa lewa to batalion T-34 (Street Fighter), Su-85 (OA), T-70, Specnaz, Ba-64, DszK (świeżak), Gwardia (bez lidera), ML20 (AA), ZiS-3 (ST), 122-ka (bez lidera), ZiS-43 (DF). Grupa centralna to 2 bataliony T-34 (w tym jeden SF), Su-100 (IT), DszK, Gwardia (BI), Saperzy, Moździerz 120mm (OA), 122-ka (DF), YaG-10. Grupa prawa to batalion T-44, batalion T-34 (DD), Su-85, Ba-64, Sztab, Strzelcy Motorowi, Batalion Inżynieryjny, ML20, ZiS-3 (AA), Moździerz 120, 90-ka M1.

Pierwszą przeszkodę na lewej stronie mapy stanowi rzeka do pokonania. Grupa prawa ma w rękach most jednak po jego drugiej stronie siedzą okopani Niemcy, których trzeba na wstępie wykurzyć. Na odcinku grupy centralnej buduje most saperami po którym na drugi brzeg przechodzą moje czołgi. Z pomocą artylerii niszczą one okopanych obrońców na drugim brzegu tworząc zgrabny przyczółek. Lewa grupa przed rozwinięciem ataku w kierunku mostu na rzece musi się pozbyć zalegającej na tym samym brzegu grupy Niemców. Priorytet to wykończyć ich wsparcie artyleryjskie i rozpoznanie, później moźna dać wolną rękę czołgistom. Sytuacja nieco się komplikuje w siłach auxowych po wschodniej stronie rzeki. Póki nie zdobędę jakiegoś lotniska, poruszam się tam nieco po omacku, gdyż auxy nie mają jednostek rozpoznawczych. Szybko okazuje się, że drogę na północ blokuje bardzo doświadczona i świetnie wyekwipowana jednostka niemieckia. Ich skład to praktycznie sami wzajemnie się wspierający doświadczeniem Brandenburczycy i Kustenjegrzy w otoczeniu batalionu pancernego i jednostki przeciwpancernej. Szybko wychodzą oni z inicjatywą dając srogie lanie moim jednostkom piechoty. Bez wsparcia artylerii jestem na tym odcinku bezsilny.

Moja grupa centralna powiększa przyczółek i sprawnie zajmuje lotnisko na prawym skrzydle, dzięki czemu mogę wprowadzić do akcji swoje samoloty. Reszta sił grupy centralnej uderza na zachód wzdłuż rzeki, czyszcząc brzeg z obrońców i ułatwiając przekroczenie rzeki przez siły lewego sąsiada, które uporały się z Niemcami na południowym brzegu rzeki. Moja prawa grupa niestety chwilowo utknęła po przekroczeniu mostu, walcząc z zaciekłą obroną okopanych po lasach Brandenburczyków i Grenadierów Pancernych. Nawet pelotka M1 ma co robić kiedy moje Teciaki atakuje szturmowy Focke-Wulf. Na pomoc auxom wysyłam póki co lotnictwo, które skutecznie bombarduje niemiecką artylerię na zapleczu frontu a następnie sukcesywnie osłabia napierających Brandenburczyków i Jegrów.

Na grupę centralną i lewą, której siły częściowo znalazły się po północnej stronie rzeki spada pierwszy z serii niemieckich kontrataków. Atakuje dywizja kawalerii w osłonie dział szturmowych. Niemcy pod ogniem mojej artylerii i czołgów zostają rozerwani w strzępy. W lasach na prawym skrzydle wreszcie udaje mi się przełamać opór wroga. Na wschodni brzeg przechodzę gładko i wychodzę na tyły napierających na auxową piechotę przeciwników. Auxów przytulam do rzeki aby z drugiego brzegu ich obronę wsparła moje haubice ML20. Ciągle nad napastnikami krążą moje samoloty. W końcu atak napastnika słabnie a ja mogę go otoczyć i zlikwidować. Moje siły wychodzą z tych walk bez większego szwanku w przeciwieństwie do auxów, którzy stracili bezpowrotnie jednostkę strzelców motorowych a w pozostałych oddziałach dwie jednostki ze stanem 1/10 oraz jedna 3/10 zostały wyłączone z dalszej walki. Auxowy Su-100 stracił 60% stanu. Ocalałe trzy jednostki piechoty ze stanami 7-8/10 wraz z pelotką i przetrąconym pułkiem pepanc mogły kontynuować walkę wspierając moje prawe skrzydło w ataku na wschodni niemiecki VHex nr 4.

Na zachodnim brzegu rzeki po odparciu kontrataku kawalerii moje oddziały gładko zdajmują VHex nr. 1 i ruszają w kierunku pierwszej niemieckiej tanszei. Niemcy zamiast siedzieć w okopach ruszają odbić swoją utraconą pozycję. Tym lepiej dla mnie  Wink Ponadto w powietrzu pojawia się Luftwaffe. Bierze ona na celownik mojego "uczącego się wojaczki" Jaka-9 zbijając jego stan do 2 pkt z 10. Na ziemii mam jednak ZiSa-43 z liderem, który korzystając z doświadczenia Specnazu strąca napastników aż miło popatrzeć. Kontratakująca niemiecka piechota też nie krzyżuje moich planów. Dopuszczam ich wprawdzie do pustego VHexa nr. 1, by następnie zdziesiątkować ich rozciągnięte kolumny ogniem artylerii i dział T-34. Następny cel to druga transzeja i VHex nr. 3 w centrum mapy.

Na wschodnim brzegu po uporządkowaniu oddziałów prawej grupy i auxów wychodzę na pozycję do zajęcia VHexa nr. 4. Jest tam okopana cała dywizja strzelców spadochronowych w osłonie artylerii i pelotek. Atak trzeba więc przeprowadzić rozmyślnie po odpowiednim zmiękczeniu obrońców ogniem artylerii. Przystępuje więc do oblężenia.

W tym czasie sytuacja o wiele dynamiczniej rozgrywa się na zachodzie. Na lewe skrzydło po przekroczeniu transzei spada kolejny kontratak wroga w postaci piechoty, pepanców w transporcie i dział szturmowych. Sytuacja analogiczna do poprzedniej. Ogień CKMów, artylerii i gąsiennice czołgów robią swoje. Na karkach wycofujących się Niemców docieram do drugiej transzei. Następnie mój Ba-64 w eskorcie T-34 rusza pod VHex nr. 2. 122-ka DF robi grunt pod skuteczny atak na pozycję wroga, która kończy się sukcesem. Siły lewego skrzydła mogę przenosić na wschód by wspomagać centralnego sąsiada. A jest powód by mu pomóc w robocie. Moje centralne oddziały po zgrabnym marszu docierają do lasów przed VHexem nr 3. Przygotowując się do kolejnego skoku, spada na nie atak niemieckiej dywizji pancernej, oraz jednostek grenadierów i strzelców spadochronowych. Trwa zażarta obrona, która ostro kaleczy napastników. Do pomocy rusza lotnictwo i bezrobotne siły lewego skrzydła. atak niemiecki zostaje rozbity a moje siły z marszu przystępują do ataku na VHex nr. 3 Szybki i bezpardonowy rajd moich czołgów jest niezwykle skuteczny. Pozostaje już tylko VHex nr. 4 na wschodnim brzegu. Tam też sytuacja rozwija się po mojej myśli. Artyleria oparta o Sztab sieje spustoszenie, T-44 i Su-85 strzelają jak oszalałe a następnie do akcji wkraczają inżynierzy i strzelcy motorowi. Obrona pęka 6 tur przed końcem. Niemieccy spadochroniarze oddają pozycję nr.4

Nagroda: Jak-9UT



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
11   OPATCHKA , #11 , Brilliant Victory , score:73
12   NARWA II , #12 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: Il-10
13   POLOZSK , #13 , Brilliant Victory , score:68
14   DUNABURG , #14 , Brilliant Victory , score:62  +++  Proto: T-44/85
15   JACOBSTADT , #15 , Brilliant Victory , score:65
--
Campaign score: 872  *  Average: 58

..
Current scenario: JACOBSTADT,  VH prestige is 480 ,  All map prestige is: 1440
Army cost: 4367 , Current prestige is 522
Prestige available on map yet is 120 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 16
AI stance is Defensive
if BV: +1500, RIGA II , cap 10000, 21 turns prestige: 0
if V : +1000, RIGA II , cap 10000, 23 turns prestige: 0
if TV: +750, RIGA II , cap 10000, 25 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 659 exp , ZSRR , 7/10 , 22 kill , 0 pp - U:004  [+39 exp]
*  Strojbat 1944 , US-6 ,  , 2 bars , 228 exp , ZSRR , 6/10 , 6 kill , 0 pp - U:007
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 5 bars , 714 exp , ZSRR , 5/10 , Shock Tactics  , 18 kill , 0 pp - U:008  [+86 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 3 bars , 327 exp , ZSRR , 5/10 , 9 kill , 0 pp - U:009  [+16 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1943 , UC [W] ,  , 2 bars , 276 exp , ZSRR , 8/10 , 6 kill , 288 pp - U:019  [+34 exp]
 Gvardiejskaja 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 594 exp , ZSRR , 5/10 , Battlefield Intelligence  , 11 kill , 162 pp - U:021  [+62 exp]

Czołg
*  T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1330 exp , ZSRR , 8/10 , 104 kill , 0 pp - U:016  [+96 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1434 exp , ZSRR , 10/10 , Street Fighter  , 157 kill , 384 pp - U:020  [+95 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1294 exp , ZSRR , 8/10 , Street Fighter  , 143 kill , 307 pp - U:025  [+95 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 556 exp , ZSRR , 5/10 , Determined Defense  , 32 kill , 192 pp - U:030  [+90 exp]
+  T-44/85 (Planes:0/1),  , 1 bars , 138 exp , ZSRR , 8/10 , 8 kill , 0 pp - U:035  [+138 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 5 bars , 577 exp , ZSRR , 9/10 , 12 kill , 0 pp - U:022  [+49 exp]
 BA-64DSzK ,  , 2 bars , 290 exp , ZSRR , 8/10 , Recon, 3 kill , 124 pp - U:029  [+47 exp]
 BA-64DSzK ,  , 1 bars , 114 exp , ZSRR , 8/10 , Recon, 0 kill , 124 pp - U:032  [+36 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1129 exp , ZSRR , 9/10 , 18 kill , 0 pp - U:005  [+80 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 1006 exp , ZSRR , 9/10 , 22 kill , 0 pp - U:011  [+36 exp]
 SU-100 (Planes:0/1),  , 5 bars , 696 exp , ZSRR , 6/10 , Infiltration Tactics  , 11 kill , 216 pp - U:018  [+72 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 2374 exp , ZSRR , 9/10 , Overwhelming Attack  , 30 kill , 302 pp - U:024  [+125 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 0 bars , 19 exp , ZSRR , 10/10 , 0 kill , 192 pp - U:145  [+19 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1047 exp , ZSRR , 12/10 , Aggressive Attack  , 14 kill , 331 pp - U:001  [+75 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 1176 exp , ZSRR , 12/10 , Aggressive Attack  , Support, 31 kill , 0 pp - U:003  [+60 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 1104 exp , ZSRR , 12/10 , Support, 24 kill , 0 pp - U:006  [+95 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1857 exp , ZSRR , 12/10 , Overwhelming Attack  , 22 kill , 0 pp - U:014  [+100 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1313 exp , ZSRR , 12/10 , Shock Tactics  , 16 kill , 0 pp - U:015  [+73 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 1592 exp , ZSRR , 12/10 , Devastating Fire  , 38 kill , 460 pp - U:023  [+132 exp]
 120mm M1943 , US-6 ,  , 3 bars , 321 exp , ZSRR , 9/10 , 0 kill , 205 pp - U:028  [+38 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 2 bars , 243 exp , ZSRR , 11/10 , 1 kill , 422 pp - U:034  [+85 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 5 bars , 699 exp , ZSRR , 11/10 , Skilled Reconnaissance  , Air Defense, 7 kill , 356 pp - U:002  [+12 exp]
*  90mm M1 , US-6 ,  , 4 bars , 477 exp , ZSRR , 10/10 , 10 kill , 0 pp - U:010  [+27 exp]
*  ZIS-43 ,  , 5 bars , 741 exp , ZSRR , 13/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 17 kill , 0 pp - U:013  [+79 exp]

Myśliwiec
+  La-7 ,  , 5 bars , 911 exp , ZSRR , 7/10 , Influence  , 27 kill , 0 pp - U:017  [+38 exp]
+  Jak-9U ,  , 2 bars , 257 exp , ZSRR , 5/10 , Special Munition, 8 kill , 0 pp - U:026  [+71 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 2 bars , 206 exp , ZSRR , 2/10 , Recon, 1 kill , 67 pp - U:027  [+36 exp]
+  TU-2 ,  , 5 bars , 506 exp , ZSRR , 8/10 , Support, 6 kill , 0 pp - U:031  [+86 exp]
 R-Z ,  , 0 bars , 49 exp , ZSRR , 7/10 , Recon, 0 kill , 235 pp - U:033  [+11 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:467  TNK:56   RCN:113  AT:128  FLAK:44   FORT:50   ATY:82   AD:43   FTR:38   TB:32   LB:2    DD:4    CRs:4      Total: 1063
Lost  : INF:51   TNK:4    RCN:15   AT:12   FLAK:3    FORT:23   ATY:19   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:3      Total: 150

BV 15
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   3283 exp,     72 kill,    450 pp    Average:    469 exp,     10 kill,     64 pp
Czołg          *   5 Units *  3 Leaders      Total :   4752 exp,    444 kill,    883 pp    Average:    950 exp,     89 kill,    177 pp
Rozpoznanie    *   3 Units *  0 Leaders      Total :    981 exp,     15 kill,    248 pp    Average:    327 exp,      5 kill,     83 pp
Artyleria ppanc. *   5 Units *  2 Leaders      Total :   5224 exp,     81 kill,    710 pp    Average:   1045 exp,     16 kill,    142 pp
Artyleria      *   8 Units *  5 Leaders      Total :   8653 exp,    146 kill,   1418 pp    Average:   1082 exp,     18 kill,    177 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1917 exp,     34 kill,    356 pp    Average:    639 exp,     11 kill,    119 pp
Myśliwiec      *   2 Units *  1 Leaders      Total :   1168 exp,     35 kill,      0 pp    Average:    584 exp,     18 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   3 Units *  0 Leaders      Total :    761 exp,      7 kill,    302 pp    Average:    254 exp,      2 kill,    101 pp
* Summary:     *  36 Units * 15 Leaders      Total :  26739 exp,    834 kill,   4367 pp    Average:    743 exp,     23 kill,    121 pp


Player 1  ZSRR   has 44 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  5
Rozpoznanie :  3
Artyleria ppanc. :  6
FlaK :  1
Artyleria :  8
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy   has 16 units total (core+aux):
Piechota :  7
Artyleria ppanc. :  3
FlaK :  1
Fortyfikacje :  2
Artyleria :  2
Bomb. taktyczny :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:52:44 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #29 : Listopad 12, 2016, 03:34:51 »

Scenariusz 16: Ryga II

Zakupy:
1. Przezbrojenie prototypowego Jaka-9UT na Ła-7 + odblokowanie dodatku special munition w Jaku-9U i przypisanie go do nowego Ła-7
2. Wzmocnienie artylerii do stanu 13/10 + uzupełenie stanów

Wracamy w stare rejony. W 1941 moje oddziały broniły Rygi, teraz przyszedł czas by ją odzyskać z rąk faszystów. Swoje siły dziele na cztery grupy. Jedna  naciskać będzie od północy (Stawiam tam Su-100, T-44/85, Ba-64, oba DszK, Moździerz 120 mm, armatę 122, Sztab, Saperów i 90-kę AD). Na południu, gdzie chce dokonać właściwego ataku wystawiam trzy grupy. Lewa (najbliżej Zatoki Fińskiej) w składzie T-34/85 DD, Ba-64, Moździerz 120 OA, ML20, Specnaz, Gwardziści bez lidera, ZiS-43 DF. Centralna: T-34/85, Su-85, T-70, ZiS-3 AA, 122-ka DF, Inżynierzy i Gwardia z liderem oraz grupa prawa: dwa bataliony T-34/85 SF, SU-85 OA, ML20 AA, ZiS-3 ST, Strzelcy Motorowi i YaG-10. Sił auxowych póki co sztab nie przydzielił.

Na północy rozpoznaje pozycje wzdłuż rzeki i dochodzę do wniosku, że trzeba skumulować swoje siły w jednym miejscu (nieopodal swojego VHexu) i rozpocząć tam bombardowanie Niemców po drugiej stronie rzeki. W sprzyjających okolicznościach zbuduje most saperami i utworzę przyczółek na drugim brzegu. Zasadnicze uderzenie wychodzi od południa i południowego zachodu. Moje trzy grupy rozpoznają pierwsze okopane pozycje wroga, na które ogień kieruje moja artyleria i broń pancerna. Lewa grupa atakująca wzdłuż wybrzeża, szybko przejmuje niemieckie lotnisko w SHexie, dzięki czemu do akcji mogę wprowadzić swoje lotnictwo. Pierwsze tury są bardzo pasywne. Na północy trwa systematyczny ostrzał pozycji niemieckich na drugim brzegu. Z kontrą wychodzi Luftwaffe, która dzięki szczelnemu parasolowi stworzonemu przez moją 90-kę nie ma gdzie mnie zaatakować, sama zaś ponosi dotkliwe straty. Na południu trwa akcja oczyszczania pierwszej linii niemieckiej. Wszystkie trzy grupy wzajemnie się wspomagając, eliminują okopanych grenadierów, spadochroniarzy i ich artylerie.

Kiedy pierwsza linia zostaje oczyszczona, moje oddziały na południu swobodnie ruszają w głąb mapy zajmując z marszu VHex nr. 1 w centrum. Lewe skrzydło dochodzi do wertepów na południe od Rygi gdzie wstrzymuje natarcie. Nad zatokę wysyłam swoje samoloty rozpoznawcze, które wykrywają całkiem niezłe zgrupowanie okrętów niemieckich. Natarcie na Rygę z udziałem piechoty i artylerii przez otwarte pola od południowego zachodu uważam za zbyt ryzykowne, dlatego postanawiam przenieść ciężar walk bardziej na wschód, zająć pozycje niemiecką nr 2 i otoczyć pozycje niemieckie na wybrzeżu. Na lewym skrzydle pozostawiam saperów, Su-85, ML20 i T-34 a resztę sił dokooptowuje do grupy centralnej, która zajmuje niemieckie lotnisko w centrum nad Dźwiną. Prawa grupa po sprawnym marszu w kierunku północno-wschodnim, zgrabnie zajmuje VHex nr. 2. Cała południowa część mapy do Dźwiny, poza obszarem w pobliżu Rygi znajduje się w moich rękach. W tym czasie moja północna grupa wyrąbała ogniem dział i czołgów pozycję na drugim brzegu rzeki, dzięki czemu z pomocą saperów utworzyłem skromny przyczółek dla moździerza 120 mm, Ba-64, Su-85 i T-44. Powiększenie przyczółka nie wchodzi jednak w rachubę bowiem szybko na jego pozycje spada kontratak dywizji kawalerii, wspieranej przez działa szturmowe i oddziały grenadierów pancernych.

Na Zatoce Fińskiej przybywają auxowe posłki, załadowanej na barki piechoty morskiej. Zdaje sobie jednak sprawę, że ich desantowanie w pobliżu niemieckich VHexów zakończyłoby się totalnym pogromem, dlatego postanawiam ich wykorzystać w dogodnym czasie do odciągnięcia z wód wokół Rygi niebezpiecznych niemieckich okrętów, wobec których jestem bezsilny. W tym samym czasie na północ od Rygi desantują się posiłki niemieckich strzelców morskich, którym nie przeszkadzam. Przyjdzie i na nich czas. Po zdobyciu niemieckiego VHexa nr. 2 moje siły południowego-prawego skrzydła przekraczają Dźwinę i ruszają na pomoc broniącej się grupie północnej. Grupa w centrum ogniem artylerii ostrzeliwuje oddziały okopane w Rydze. Część sił z tego sektora, przekracza Dźwinę w celu połączenia się z grupą północną. Posuwające się w kolumnach bataliony T-34 sprawnie docierają do grupy północnej, tworząc jednolity front i zamykając obrońców wybrzeża w "worku". Teraz trzeba tylko zacisnąć ten worek.

Na morzu jako "przynęte" dla okrętów wroga wysyłam barki za auxami na południowy-zachód. Niemcy łapią "przynęte" i ich okręty ścigają bezbronny łup, topiąc kilka barek desantowych. Ich straty i tak wydają się mniejsze, gdybym zdecydował się ich posłać w kierunku brzegu. Tam do polowania dołączyły by jeszcze okręty podwodne i baterie nadbrzeżne. W tym samym czasie na lądzie rusza skoncentrowany atak wszystkich moich sił z południa, południowego-wschodu i wschodu na stłoczonych na wybrzeżu Niemców. Pierwsza z marszu pada Ryga, VHex nr. 3, która najdłużej pozostawała pod moim ostrzałem. Następnie zdobywam VHex nr. 4 ogniem artylerii i czołgów nacierającymi od południa. Ostatnim bastionem jest VHex nr. 5 zdobyty po gwałtownym ataku czołgów i dział pancernych nacierających od wschodu. Pełne zwycięstwo na 12 tur przed końcem czasu na brylanta.

P.S. W scenariuszu jest mały błąd. Na hexie (13,28) znajduje się miasteczko niemieckie, którego nie da się zająć. Jest to także jedyna mała flaga na mapie, za którą nie przewidziano 40 punktów prestiżu, ale to jeszcze można przeżyć  Wink.

Nagroda: brak



OpenGen 0.90.54.0 * (28 Jun 2016)  *  AI: Ver 2.00 (2014)
Efile folder: E:\Moje Gry\Panzer General - Open General\Open General 2015\efile_ogn_wx\  * Efile version: GusOpen ver. 6.9.7
Campaign: W46 ZA OJCZYZNĘ v.4.6,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   BORDER , #0 , Brilliant Victory , score:46  +++  Proto: P-39D Airacobra
 2   RIGA , #1 , Brilliant Victory , score:50
 3   NARWA , #2 , Brilliant Victory , score:45  +++  Proto: Scout Carrier
 4   WELIKIJE LUKI , #3 , Brilliant Victory , score:50
 5   STARAJA RUSSA , #4 , Brilliant Victory , score:55
 6   LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:51
 7   SCHLUESSELBURG , #6 , Brilliant Victory , score:52  +++  Proto: Jak-9
 8   FOREST BATTLE , #7 , Brilliant Victory , score:53
 9   LENINGRAD SOUTH , #8 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: ZSU-37
10   GDOV , #9 , Brilliant Victory , score:68
11   OPATCHKA , #11 , Brilliant Victory , score:73
12   NARWA II , #12 , Brilliant Victory , score:67  +++  Proto: Il-10
13   POLOZSK , #13 , Brilliant Victory , score:68
14   DUNABURG , #14 , Brilliant Victory , score:62  +++  Proto: T-44/85
15   JACOBSTADT , #15 , Brilliant Victory , score:65  +++  Proto: Jak-9UT
16   RIGA II , #16 , Brilliant Victory , score:74
--
Campaign score: 946  *  Average: 59

..
Current scenario: RIGA II,  VH prestige is 400 ,  All map prestige is: 1080
Army cost: 4607 , Current prestige is 532
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 22
AI stance is Defensive
if BV: +1500, OSEL ISLANDS , cap 10000, 33 turns prestige: 0
if V : +1000, OSEL ISLANDS , cap 10000, 37 turns prestige: 0
if TV: +750, OSEL ISLANDS , cap 10000, 39 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Inzyniernyje 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 659 exp , ZSRR , 8/10 , 22 kill , 0 pp - U:004
*  Strojbat 1944 , US-6 ,  , 2 bars , 232 exp , ZSRR , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:007  [+4 exp]
*  Motostrelkowy 1943 , M-72 ,  , 5 bars , 750 exp , ZSRR , 9/10 , Shock Tactics  , 18 kill , 0 pp - U:008  [+36 exp]
*  Specnaz , T-20 [W] ,  , 3 bars , 336 exp , ZSRR , 6/10 , 10 kill , 0 pp - U:009  [+9 exp]
*  Sztab , UC [W] ,  , 4 bars , 485 exp , ZSRR , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:012
 Gvardiejskaja 1943 , UC [W] ,  , 3 bars , 301 exp , ZSRR , 10/10 , 6 kill , 360 pp - U:019  [+25 exp]
 Gvardiejskaja 1943 , US-6 ,  , 5 bars , 606 exp , ZSRR , 9/10 , Battlefield Intelligence  , 11 kill , 291 pp - U:021  [+12 exp]

Czołg
*  T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1417 exp , ZSRR , 7/10 , 115 kill , 0 pp - U:016  [+87 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1542 exp , ZSRR , 10/10 , Street Fighter  , 169 kill , 384 pp - U:020  [+108 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1441 exp , ZSRR , 5/10 , Street Fighter  , 154 kill , 192 pp - U:025  [+147 exp]
 T-34/85 m.44 (Planes:0/1),  , 5 bars , 636 exp , ZSRR , 5/10 , Determined Defense  , 38 kill , 192 pp - U:030  [+80 exp]
+  T-44/85 (Planes:0/1),  , 2 bars , 243 exp , ZSRR , 7/10 , 18 kill , 0 pp - U:035  [+105 exp]

Rozpoznanie
+  T-70 ,  , 5 bars , 643 exp , ZSRR , 10/10 , 12 kill , 0 pp - U:022  [+66 exp]
 BA-64DSzK ,  , 3 bars , 318 exp , ZSRR , 10/10 , Recon, 6 kill , 156 pp - U:029  [+28 exp]
 BA-64DSzK ,  , 1 bars , 169 exp , ZSRR , 4/10 , Recon, 0 kill , 62 pp - U:032  [+55 exp]

Artyleria ppanc.
*  SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 1192 exp , ZSRR , 8/10 , 20 kill , 0 pp - U:005  [+63 exp]
*  DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 5 bars , 1075 exp , ZSRR , 9/10 , 22 kill , 0 pp - U:011  [+69 exp]
 SU-100 (Planes:0/1),  , 5 bars , 828 exp , ZSRR , 6/10 , Infiltration Tactics  , 12 kill , 216 pp - U:018  [+132 exp]
 SU-85 (Planes:0/1),  , 5 bars , 2557 exp , ZSRR , 5/10 , Overwhelming Attack  , 33 kill , 168 pp - U:024  [+183 exp]
 DSzK 12,7 , ZiS-5  ,  , 1 bars , 105 exp , ZSRR , 10/10 , 0 kill , 192 pp - U:036  [+86 exp]

Artyleria
 76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1192 exp , ZSRR , 13/10 , Aggressive Attack  , 18 kill , 358 pp - U:001  [+145 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 1300 exp , ZSRR , 13/10 , Aggressive Attack  , Support, 34 kill , 0 pp - U:003  [+124 exp]
*  152mm ML20 , US-6 ,  , 5 bars , 1200 exp , ZSRR , 13/10 , Support, 24 kill , 0 pp - U:006  [+96 exp]
*  120mm M1943 , US-6 ,  , 5 bars , 1924 exp , ZSRR , 13/10 , Overwhelming Attack  , 23 kill , 0 pp - U:014  [+67 exp]
*  76,2mm ZIS-3 , US-6 ,  , 5 bars , 1463 exp , ZSRR , 13/10 , Shock Tactics  , 17 kill , 0 pp - U:015  [+150 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 5 bars , 1882 exp , ZSRR , 13/10 , Devastating Fire  , 40 kill , 499 pp - U:023  [+290 exp]
 120mm M1943 , US-6 ,  , 4 bars , 424 exp , ZSRR , 11/10 , 2 kill , 250 pp - U:028  [+103 exp]
 122mm ob.31/37 , US-6 ,  , 3 bars , 336 exp , ZSRR , 12/10 , 4 kill , 460 pp - U:034  [+93 exp]

Obrona plot.
 YaG10/76mm ,  , 5 bars , 711 exp , ZSRR , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , Air Defense, 7 kill , 324 pp - U:002  [+12 exp]
*  90mm M1 , US-6 ,  , 5 bars , 500 exp , ZSRR , 10/10 , 11 kill , 0 pp - U:010  [+23 exp]
*  ZIS-43 ,  , 5 bars , 769 exp , ZSRR , 13/10 , Devastating Fire  , Air Defense, 18 kill , 0 pp - U:013  [+28 exp]

Myśliwiec
+  La-7 ,  , 5 bars , 951 exp , ZSRR , 7/10 , Influence  , 28 kill , 0 pp - U:017  [+40 exp]
+  Jak-9U ,  , 2 bars , 277 exp , ZSRR , 7/10 , 9 kill , 0 pp - U:026  [+20 exp]
+  La-7 ,  , 0 bars , 37 exp , ZSRR , 10/10 , Special Munition, 2 kill , 0 pp - U:037  [+37 exp]

Bomb. taktyczny
 R-Z ,  , 2 bars , 217 exp , ZSRR , 7/10 , Recon, 1 kill , 235 pp - U:027  [+11 exp]
+  TU-2 ,  , 5 bars , 620 exp , ZSRR , 6/10 , Support, 6 kill , 0 pp - U:031  [+114 exp]
 R-Z ,  , 0 bars , 64 exp , ZSRR , 8/10 , Recon, 1 kill , 268 pp - U:033  [+15 exp]

Player 1 : ZSRR
Killed: INF:501  TNK:60   RCN:120  AT:139  FLAK:47   FORT:59   ATY:86   AD:48   FTR:41   TB:34   LB:3    DD:4    CRs:4      Total: 1146
Lost  : INF:53   TNK:4    RCN:15   AT:13   FLAK:4    FORT:23   ATY:19   AD:8    FTR:7    TB:2    SUB:2    DD:1    CRs:3      Total: 154

BV 16
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   7 Units *  2 Leaders      Total :   3369 exp,     73 kill,    651 pp    Average:    481 exp,     10 kill,     93 pp
Czołg          *   5 Units *  3 Leaders      Total :   5279 exp,    494 kill,    768 pp    Average:   1056 exp,     99 kill,    154 pp
Rozpoznanie    *   3 Units *  0 Leaders      Total :   1130 exp,     18 kill,    218 pp    Average:    377 exp,      6 kill,     73 pp
Artyleria ppanc. *   5 Units *  2 Leaders      Total :   5757 exp,     87 kill,    576 pp    Average:   1151 exp,     17 kill,    115 pp
Artyleria      *   8 Units *  5 Leaders      Total :   9721 exp,    162 kill,   1567 pp    Average:   1215 exp,     20 kill,    196 pp
Obrona plot.   *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1980 exp,     36 kill,    324 pp    Average:    660 exp,     12 kill,    108 pp
Myśliwiec      *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1265 exp,     39 kill,      0 pp    Average:    422 exp,     13 kill,      0 pp
Bomb. taktyczny *   3 Units *  0 Leaders      Total :    901 exp,      8 kill,    503 pp    Average:    300 exp,      3 kill,    168 pp
* Summary:     *  37 Units * 15 Leaders      Total :  29402 exp,    917 kill,   4607 pp    Average:    795 exp,     25 kill,    125 pp


Player 1  ZSRR   has 42 units total (core+aux):
Piechota : 12
Czołg :  5
Rozpoznanie :  3
Artyleria ppanc. :  5
Artyleria :  8
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  3
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Niemcy   has 16 units total (core+aux):
Piechota :  3
Fortyfikacje :  4
Artyleria :  1
Okręt podwodny :  3
Niszczyciel :  2
Pancernik :  1
Krążownik :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 25, 2020, 04:53:38 wysłane przez Estek » Zapisane
Strony: 1 [2] 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.209 sekund z 23 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.015s, 1q)