Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Marzec 28, 2024, 08:58:03 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1] 2   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Estek - H03 "Zielone Diabły" v.4.1e (100%)  (Przeczytany 12825 razy)
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« : Sierpień 10, 2020, 02:07:57 »

Zgodnie z zapowiedzią spróbuję swoich sił w kampanii H03. Nie wiem czy jej podołam, ale chociaż podejmę próbę  Wink

Scenariusz 1: "Poligon"

Scenariusz nawet nie taki najgorszy. Pierwsze zadanie to opanowanie lotniska, którego broni silna bateria obrony przeciwlotniczej. Nalot to praktycznie czyste samobójstwo, dlatego wybrałem wariant bezpieczniejszy. Zrzut spadochroniarzy poza zasięgiem obserwacji i atak z dwóch skrzydeł przy wsparciu dział bezodrzutowych LG40. Z bunkra położonego na północy wyciągnąłem oddział sztabowy, dla dodania moim ludziom nieco animuszu  Wink Po opanowaniu lądowiska przyjąłem na nie oddziały 22 DP, które po opuszczeniu maszyn transportowych, ruszyły w kierunku południowego miasta (VHex nr 2). Spadochroniarze ponownie załadowali się do Junkersów, które zrzuciły ich w lasach na pd-zachód od celu. Niemal od razu rzuciły się na nich czołgi oraz kawaleria nieprzyjaciela. Teren sprzyjał obronie i angażował mobilne jednostki przeciwnika. Pozwoliło to 22 DP zbliżyć się do miasta i przeprowadzić szturm na jego obrońców. Dwie tury przed czasem główny cel scenariusza został osiągnięty.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
--
Campaign score: 54  *  Average: 54

..
Current scenario: TRAINING AREA,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 160
Army cost: 0 , Current prestige is 250
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 9
AI stance is Defensive
if BV: +0, OPERATION "WESERÜBUNG" , cap 0, 10 turns prestige: 100
if V : +0, OPERATION "WESERÜBUNG" , cap 0, 12 turns prestige: 120
if TV: +0, OPERATION "WESERÜBUNG" , cap 0, 14 turns prestige: 140
if Ls: +0, OPERATION "WESERÜBUNG" , cap 0, 14 turns prestige: 140

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1FallschirmJagerReg , 0 bars , 32 exp , Niemcy , 8/10 , 1 kill , 0 pp - U:001  [+32 exp]
*  Fallschirm 38 , 2FallschirmJagerReg , 0 bars , 79 exp , Niemcy , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:006  [+79 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , FallschirmArtAbt , 1 bars , 134 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 1 kill , 0 pp - U:002  [+34 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:1    RCN:2    ATY:1    AD:1      Total: 5
Lost  : ATY:1      Total: 1

BV  1
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   2 Units *  0 Leaders      Total :    111 exp,      2 kill,      0 pp    Average:     56 exp,      1 kill,      0 pp
Artyleria      *   1 Units *  1 Leaders      Total :    134 exp,      1 kill,      0 pp    Average:    134 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *   3 Units *  1 Leaders      Total :    245 exp,      3 kill,      0 pp    Average:     82 exp,      1 kill,      0 pp


Player 1  Niemcy   has 12 units total (core+aux):
Piechota :  6
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  1
Fortyfikacje :  1
Artyleria :  1
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  1

Player 2  Waffen SS   has 7 units total (core+aux):
Piechota :  2
Czołg :  1
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  2
Artyleria :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #1 : Sierpień 10, 2020, 04:12:47 »

Scenariusz 2: Operacja "Weserübung"

Zakupy:
1. FJ 7.5 GebG36

Pierwsza pełnoprawna misja bojowa. Zadanie polega na uchwyceniu lotnisk w Oslo i Drammen oraz zdobyciu norweskiej stolicy z pomocą floty i 163 DP. Swoje oddziały dzielę na dwie symetryczne sekcje. Oddział spadochroniarzy plus artyleria. Pierwsza z sekcji przystępuje do akcji pod Drammen (VHex nr 1). Z pomocą lotnictwa i dział krążownika "Emden" łatwo przejmuje lotnisko wraz z okolicznym miasteczkiem i przeprawą na rzece. Teren zabezpiecza 324 pp i 243 batalion przeciwpancerny ze 163 DP. Spadochroniarze pierwszej z sekcji po udanej misji ponownie pakują się do maszyn transportowych. Druga sekcja desantuje się na południe od lotniska Oslo (VHex nr 2). Akcja przebiega szybko i nie przysparza Niemcom większych trudności. W tym samym czasie główne siły inwazyjne złożone z jednostek 163 DP w asyście lekkiego krążownika "Luetzow" oraz niszczyciela "Diether von Roeder" pokonują drogę przez Oslofjorden walcząc z norweskimi bateriami obrony wybrzeża. Po uciszeniu artylerii wroga i dotarciu wgłąb fiordu wysadzają na brzegu pod Sandvika jednostki 163 DP, które z marszu uderzają na zachodnią część Oslo. Na wschód od Oslo zrzucam na spadochronach pierwszą sekcję, która zajęła wcześniej lotnisko w Drammen. Łączy ona siły wraz z drugą sekcją z lotniska Oslo i wspólnymi siłami przystępuje do ataku na wschodnią część portu w Oslo. Cztery tury przed czasem Norwegowie kapitulują.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
--
Campaign score: 115  *  Average: 57

..
Current scenario: OPERATION "WESERÜBUNG",  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 0
Army cost: 144 , Current prestige is 106
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 9
AI stance is Defensive
if BV: +0, EBEN EMAEL , cap 0, 12 turns prestige: 0
if V : +0, EBEN EMAEL , cap 0, 14 turns prestige: 0
if TV: +0, EBEN EMAEL , cap 0, 18 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1FallschirmJagerReg , 0 bars , 53 exp , Niemcy , 10/10 , 4 kill , 0 pp - U:001  [+21 exp]
*  Fallschirm 38 , 2FallschirmJagerReg , 1 bars , 120 exp , Niemcy , 8/10 , Bridging  , 4 kill , 0 pp - U:003  [+41 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 2 bars , 240 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 1 kill , 0 pp - U:002  [+106 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 0 bars , 5 exp , Niemcy , 8/10 , 1 kill , 144 pp - U:037  [+5 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:4    RCN:3    AT:3    FORT:5    ATY:2    AD:2    FTR:1    SUB:1      Total: 21
Lost  : ATY:1      Total: 1

BV  2
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   2 Units *  1 Leaders      Total :    173 exp,      8 kill,      0 pp    Average:     87 exp,      4 kill,      0 pp
Artyleria      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    245 exp,      2 kill,    144 pp    Average:    123 exp,      1 kill,     72 pp
* Summary:     *   4 Units *  2 Leaders      Total :    418 exp,     10 kill,    144 pp    Average:    105 exp,      3 kill,     36 pp


Player 1  Niemcy   has 19 units total (core+aux):
Piechota :  8
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  1
Artyleria :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  1
Niszczyciel :  1
Krążownik :  2

Player 2  Norwegia   has 2 units total (core+aux):
Piechota :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
sympatyk
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 2187


« Odpowiedz #2 : Sierpień 10, 2020, 08:15:12 »

Ta kampania przypomina mi .. moje pierwsze kroki na tym forum ... moje pierwsze smacky
Dawno temu powstała ta kampania i pewnie znajdą się rzeczy do poprawienia ..

Powodzenia w grze!
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #3 : Sierpień 11, 2020, 05:11:04 »

Ta kampania przypomina mi .. moje pierwsze kroki na tym forum ... moje pierwsze smacky
Dawno temu powstała ta kampania i pewnie znajdą się rzeczy do poprawienia ..

Powodzenia w grze!

Dzięki  Wink Smacky są bardzo fajne, dodają rozgrywce klimatu  Grin
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #4 : Sierpień 11, 2020, 05:58:59 »

Scenariusz 3: "Eben Emael"

Zakupy:
1. FJ 3.7cm PaK36

Eben Emael, błyskotliwa akcja niemieckich spadochroniarzy. Nie ukrywam, że przygotowałem się przed tym scenariuszem posiłkując się doświadczeniami innych graczy. Szczególnie pomocna okazała się tu relacja derwiszx'a sprzed 8 lat. Zwrócił on moją uwagę na znajdujące się na zapleczu frontu miasto Burgloon, za którego zdobycie można otrzymać dodatkowe 80 pp. Postanowiłem spróbować. Nad Burgloon posłałem po jednej jednostce auxowych spadochroniarzy spod VHexów 1 i 2 oraz kompletną sekcję, która miała zaatakować VHex nr 4. Uznałem, że dwa bataliony sturmpionierów + komplet moich oddziałów pod Eben Emael musi wystarczyć do zabezpieczenia fortyfikacji na Kanale Alberta. Maastricht (VHex nr 6) miał przypaść odsieczy z 4.DPanc.

Atak na fortyfikacje nad Kanałem Alberta faktycznie nie sprawił większych trudności. Grupy szturmowe "Stahl" i "Beton" sprawnie zajęły pozycje 1 i 2 i okopały się na pozycjach. Moje oddziały core skupiły się najpierw na forcie Eben Emael (VHex nr 3), w szczególności na likwidacji jego artylerii a następnie na zdobyciu VHexa nr 4. Z pomocą Luftwaffe opór Belgów został łatwo zdławiony. Martwiłem się czy wytrzymam, kiedy przeciwnik kontratakuje, ale jak się okazało nie było powodów. Wśród Belgów nie zaobserwowałem większego zaangażowania w walkę. Grupa czterech jednostek posłana nad Burgloon, zaczęła nieciekawie. Atak alianckich samolotów pozbawił mnie na starcie batalionu Sturmpionierów. Gdyby Ju-52 eskortowały Messerschmitty, pewnie obyło by się bez strat. Na szczęście pozostałe przy życiu trzy jednostki spadochroniarzy spisały się na medal. Dwustronny atak skutkował wyrzuceniem Francuzów z miasta i zdobyciem 80 pp. Ostatni akord bitwy rozegrał się pod Maastricht (VHex nr 6). Na pierwszy ogień poszło lotnisko, które wpadło w ręce 4.DPanc. Samo miasto jako tako było przygotowane do obrony, ale tylko od strony Mozy. Czołgi i wozy pancerne sforsowały Mozę i z pomocą artylerii i lotnictwa zmusiły Holendrów do kapitulacji. Cztery tury przed czasem, scenariusz skończył się całkowitym zwycięstwem.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
--
Campaign score: 179  *  Average: 59

..
Current scenario: EBEN EMAEL,  VH prestige is 80 ,  All map prestige is: 160
Army cost: 216 , Current prestige is 194
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 5
AI stance is Defensive
if BV: +0, OPERATION "HANNIBAL" , cap 0, 8 turns prestige: 0
if V : +0, OPERATION "HANNIBAL" , cap 0, 10 turns prestige: 0
if TV: +0, OPERATION "HANNIBAL" , cap 0, 12 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 1 bars , 105 exp , Niemcy , 6/10 , 4 kill , 0 pp - U:001  [+52 exp]
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 1 bars , 187 exp , Niemcy , 8/10 , Bridging  , 7 kill , 0 pp - U:003  [+67 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 3.7cm PaK36 , 7.FallschirmPzabwehr-Bat. , 0 bars , 27 exp , Niemcy , 8/10 , 1 kill , 72 pp - U:117  [+27 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 3 bars , 300 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 1 kill , 0 pp - U:002  [+60 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 0 bars , 69 exp , Niemcy , 10/10 , 1 kill , 144 pp - U:004  [+64 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:10   RCN:3    AT:6    FORT:11   ATY:4    AD:3    FTR:1    SUB:1      Total: 39
Lost  : INF:1    ATY:1      Total: 2

BV  3
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   2 Units *  1 Leaders      Total :    292 exp,     11 kill,      0 pp    Average:    146 exp,      6 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   1 Units *  0 Leaders      Total :     27 exp,      1 kill,     72 pp    Average:     27 exp,      1 kill,     72 pp
Artyleria      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    369 exp,      2 kill,    144 pp    Average:    185 exp,      1 kill,     72 pp
* Summary:     *   5 Units *  2 Leaders      Total :    688 exp,     14 kill,    216 pp    Average:    138 exp,      3 kill,     43 pp


Player 1  Niemcy   has 33 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  4
Rozpoznanie :  5
Artyleria ppanc. :  3
Artyleria :  4
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  3

Player 2  Belgia, Francja, Wielka Brytania, Holandia   has 47 units total (core+aux):
Piechota : 19
Czołg :  1
Rozpoznanie : 13
Artyleria ppanc. :  5
Artyleria :  7
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #5 : Sierpień 15, 2020, 12:16:49 »

Scenariusz 4: Operacja "Hannibal"

Zakupy:
1. FJ MG 34

Kolejnym śmiałym zadaniem jest zdobycie pozycji alianckich nad Kanałem Korynckim. Strategiczne pozycje zaatakują oddziały spadochronowe, do których przebiją się oddziały 5.DPanc z północy oraz brygada LSSAH ze wschodu. Mogę także liczyć na posiłki 22.DP "Luftlande", którą dostarczą mi Junkersy 52, po opanowaniu lotniska w Loutraki (VHex nr 2).

Desant przebiega jak na ćwiczeniach. Piechota spadochronowa z marszu zdobywa Korynt (VHex nr 1) a oddziały wsparcia bezpiecznie koncentrują się pod Loutraki. Z pomocą Luftwaffe Niemcy wyrzucają Anglików z lotniska oraz przejmują z rąk Greków port w Isthmie (VHex nr 3). Dalej trzeba bronić się przed kontratakami i czekać na przybycie posiłków. Najsprawniej drogę do Przesmyku Korynckiego pokonuje 5.DPanc z północy. 31.ppanc z czołgami Pz IVE, niczym taran rozbija kolejne stojące mu na drodze oddziały alianckie, otwierając drogę do Loutraki już w czwartej turze. Nieco gorzej idzie brygadzie LSSAH, którą mocno hamują dwa brytyjskie niszczyciele HMS "Somali" i HMS "Sikh". Warto skryć artylerię SS-manów w lasach już od pierwszej tury, a atak na Brytyjczyków prowadzić stokami na północ od nadmorskiej drogi. Na pożarcie okrętom można zostawić oddział zwiadowczy i StuGa, żeby miały czym się zająć. Tym sposobem LSSAH, miał tylko turę opóźnienia względem 5.DPanc w dotarciu do Loutraki.

Dalszy ciąg scenariusza przebiega już bez większego napięcia. 5.DPanc przy wsparciu artylerii spadochroniarzy zdobywa Leheo (VHex nr 4) i tworzy przyczółek na drugim brzegu kanału. Na Loutraki lądują posiłki 22.DP, które wraz z piechotą spadochronową i oddziałami LSSAH umacniają przyczółek na odcinku Korynt - Isthmia. Luftwaffe wraz z okrętami Reggia Marina, bierze odwet na dwóch upierdliwych angielskich niszczycielach. Najbardziej doświadczony odział spadochroniarzy wraz ze wsparciem powietrznym posyłam nad SHex w Inahos po jakże cenne w tej kampanii 80 pp. Dalej trwa jeszcze poszukiwanie niedobitków, które kończy się rozbiciem ostatniego oddziału greckiego niestety w ostatniej 12 turze.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 234  *  Average: 58

..
Current scenario: OPERATION "HANNIBAL",  VH prestige is 120 ,  All map prestige is: 120
Army cost: 348 , Current prestige is 262
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 12
AI stance is Aggressive
if BV: +0, OPERATION "MERCURY" , cap 0, 12 turns prestige: 0
if V : +0, OPERATION "MERCURY" , cap 0, 12 turns prestige: 0
if TV: +0, OPERATION "MERCURY" , cap 0, 12 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 1 bars , 150 exp , Niemcy , 5/10 , 4 kill , 0 pp - U:001  [+45 exp]
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 2 bars , 220 exp , Niemcy , 5/10 , Bridging  , 9 kill , 0 pp - U:003  [+33 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 3.7cm PaK36 , 7.FallschirmPzabwehr-Bat. , 0 bars , 49 exp , Niemcy , 7/10 , 2 kill , 72 pp - U:005  [+22 exp]
 FJ MG 34 , Fallschirm-MG-Bataillon , 0 bars , 82 exp , Niemcy , 9/10 , 4 kill , 132 pp - U:076  [+82 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 3 bars , 378 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 2 kill , 0 pp - U:002  [+78 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 0 bars , 87 exp , Niemcy , 10/10 , 4 kill , 144 pp - U:004  [+18 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:24   TNK:2    RCN:9    AT:12   FLAK:1    FORT:11   ATY:15   AD:5    FTR:1    SUB:1    DD:2      Total: 83
Lost  : INF:1    RCN:1    ATY:1      Total: 3

BV  4
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   2 Units *  1 Leaders      Total :    370 exp,     13 kill,      0 pp    Average:    185 exp,      7 kill,      0 pp
Artyleria ppanc. *   2 Units *  0 Leaders      Total :    131 exp,      6 kill,    204 pp    Average:     66 exp,      3 kill,    102 pp
Artyleria      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    465 exp,      6 kill,    144 pp    Average:    233 exp,      3 kill,     72 pp
* Summary:     *   6 Units *  2 Leaders      Total :    966 exp,     25 kill,    348 pp    Average:    161 exp,      4 kill,     58 pp


Player 1  Niemcy   has 32 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  2
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  4
Artyleria :  4
Obrona plot. :  1
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  3
Krążownik :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #6 : Sierpień 17, 2020, 08:05:35 »

Scenariusz 5: Operacja "Merkury"

Zakupy:
1. Trzeci pułk spadochronowy. Realnie to bardziej batalion  Wink

Czas na Kretę. Miejsce akcji to pn-zachodni fragment wyspy z lotniskami Maleme (VHex nr 1) i Kanea koło Chani oraz portami w Chani (VHex nr 2) i Suda (VHex nr 3). Oddziały aux odpowiadają za rejon Maleme. Oddziały core atakują Chanię i Sudę. Scenariusz jest raczej prosty, pod warunkiem, że mamy jakąś wiedzę na temat nieprzyjaciela i znamy nieco układ jego rozstawienia. Pierwsze dwie tury są decydujące. Rejon Chani jeszcze jakoś wybaczy nasze błędy. Gorzej sytuacja przedstawia się koło Maleme, którego broni groźna brytyjska pelotka. Tam przyznaje się otwarcie, przetestowałem chyba trzy różne warianty desantu by wybrać ten najodpowiedniejszy.

Dalej poszło już gładko. Pelotką zajął się batalion spadochronowy i delikatnie pokiereszowany batalion rozpoznania. VHex w Maleme zajął batalion strzelców górskich. Do czasu przybycia posiłków z morza, lotnisko cały czas było pod kontrolą Niemców. Koło Chani, dzięki sporej ilości jednostek (w prezencie na początku scenariusza otrzymujemy sztab z czołgiem Pz IC w transporcie) można było sobie podziałać odważniej. Kluczowe jest rozbicie artylerii przeciwnika i jego mobilnych kompanii pancernych oraz sztabu. Dalsze kierunki ataku, zależą tylko od naszej wyobraźni. Ja zacząłem od lotniska w Kanea, dla uzupełnienia amunicji w Sztukasach a później skupiłem się na rozmontowaniu obrony w Chani. Przeciwnik wykorzystał ten czas na zmontowanie kontrataku z Sudy i odzyskanie swojego lotniska. Na niebie pojawiły się angielskie samoloty, które próbowały ostudzić zapały moich Jegrów. Na szczęście sytuację opanowała Luftwaffe. Przejęcie przez Brytyjczyków lotniska Kanea na niewiele się już zdało. Wraz ze zdobyciem Chani, spadochroniarze zmienili front i na otwartych przestrzeniach wokół lądowiska rozbili alianckie jednostki z Sudy. Tym samym VHex nr 3 stał się miastem otwartym, bo nie miał do już kto bronić. Bitwa zakończyła się z zapasem 8 tur do końca.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
--
Campaign score: 304  *  Average: 60

..
Current scenario: OPERATION "MERCURY",  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 200
Army cost: 528 , Current prestige is 282
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 9
AI stance is Aggressive
if BV: +0, FIGHT FOR THE LENINGRAD , cap 0, 16 turns prestige: 0
if V : +0, FIGHT FOR THE LENINGRAD , cap 0, 18 turns prestige: 0
if TV: +0, FIGHT FOR THE LENINGRAD , cap 0, 20 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 2 bars , 202 exp , Niemcy , 8/10 , 7 kill , 0 pp - U:001  [+52 exp]
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 2 bars , 288 exp , Niemcy , 8/10 , Bridging  , 10 kill , 0 pp - U:003  [+68 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 2 bars , 291 exp , Niemcy , 12/8 , 4 kill , 0 pp - U:026  [+61 exp]
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJagerReg , 0 bars , 72 exp , Niemcy , 7/10 , 3 kill , 180 pp - U:055  [+72 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 3.7cm PaK36 , 7.FallschirmPzabwehr-Bat. , 1 bars , 100 exp , Niemcy , 9/10 , 2 kill , 72 pp - U:005  [+51 exp]
 FJ MG 34 , Fallschirm-MG-Bataillon , 1 bars , 175 exp , Niemcy , 9/10 , Reconnaissance Movement  , 5 kill , 132 pp - U:006  [+93 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 4 bars , 430 exp , Niemcy , 9/10 , Overwhelming Attack  , 4 kill , 0 pp - U:002  [+52 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 1 bars , 108 exp , Niemcy , 7/10 , 4 kill , 144 pp - U:004  [+21 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:39   TNK:4    RCN:10   AT:15   FLAK:1    FORT:11   ATY:18   AD:6    FTR:2    TB:1    SUB:1    DD:2      Total: 110
Lost  : INF:1    RCN:1    ATY:1      Total: 3

BV  5
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   4 Units *  1 Leaders      Total :    853 exp,     24 kill,    180 pp    Average:    213 exp,      6 kill,     45 pp
Artyleria ppanc. *   2 Units *  1 Leaders      Total :    275 exp,      7 kill,    204 pp    Average:    138 exp,      4 kill,    102 pp
Artyleria      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    538 exp,      8 kill,    144 pp    Average:    269 exp,      4 kill,     72 pp
* Summary:     *   8 Units *  3 Leaders      Total :   1666 exp,     39 kill,    528 pp    Average:    208 exp,      5 kill,     66 pp


Player 1  Niemcy   has 19 units total (core+aux):
Piechota :  7
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  3
Artyleria :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  2
Okręt podwodny :  1

Player 2  Nowa Zelandia, Grecja, Australia, Wielka Brytania   has 1 units total (core+aux):
Piechota :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #7 : Sierpień 24, 2020, 02:53:13 »

Scenariusz 6: "Walki o Leningrad"

Zakupy:
1. Przezbrojenie batalionu ppanc w działka FJ 4.2cm Pak 41
2. Zakup jednostki transporterów rozpoznania SdKfz 250/10

Opuszczamy gorącą Kretę i ruszamy pod mroźny Leningrad zatrzymać radzieckie przeciwuderzenie. Nasza jednostka spadochroniarzy działać będzie w rozproszeniu. Kluczowe oddziały z liderami umieszczam na lotnisku Pułkowo (VHex nr 3). MG-34, działa LG40 i spadochroniarzy 2 pułku. We wsi Pułkowo (VHex nr 2) wstawiam ppanca i lekkie działa GebG36. Na pd-wschód od lotniska, koło StuGa umieszczam spadochroniarzy 1 Pułku a w odległej wsi Iwanowskaja 3 Pułk skoczków. Jednostki szybkie czyli sztab i 250/10 ruszają z zachodniego SHexa w Peterhof w kierunku wsi Urizk (VHex nr 1) zabierając po drodzę auxową 88-kę. Messerschmitty ruszają na poszukiwania celów dla artylerii dalekiego zasięgu.

Od pierwszej tury przeciwnika, zapowiada się tutaj ciężka przeprawa. Masa piechoty i czołgów przy wsparciu artylerii i lotnictwa rusza na niemieckie pozycje od Urizku po lotnisko w Pawłowie i dalej wzdłuż linii Newy. Już w pierwszej turze moje lekkie działo GebG36 traci 30% stanu po nalocie powietrznym a jeden z radzieckich myśliwców zyskuje lidera "Devastating Fire". Pogoda jest przez długi czas przepiękna, dlatego mój jedyny Bf-109 musi porzucić akcje rozpoznawcze i wrócić chronić artylerię przed lotnictwem wroga. Na ziemi sytuacja jest napięta a front drży w posadach. Wszystko jako tako trzyma się kupy głównie dzięki artylerzystom. Pod Urizk staram się bić głównie w prawe skrzydło wroga i robić wypady nękające moim batalionem rozpoznawczym. Ogień dział 150 mm i 88 mm a później szybki atak i odskok. Niestety wróg mimo wszystko wdziera się do wsi wyrzucając stamtąd batalion ppanców z 1.DP. Szybko tworze na jego drodze pozycję ryglującą z batalionu kawalerii oraz Flaka. Sytuacja tylko pozornie wygląda niekorzystnie. Wraz ze zdobyciem Urizk, wróg przesuwa ciężar walk na Pułkowo, otwierając szosę leningradzką dla 43 pp aux i mojego 250/10. Duet niszczy wrogą artylerię i podchodzi pod sam SHex w Leningradzie (SHex nr 4).

O wiele poważniej jest jednak pod wsią Pułkowo (VHex nr 2). Rosjanie przypuszczają wściekły atak trzech pułków pancernych wsparty artylerią i Jakiem z liderem "DF". Z mojego ppanca zostaje 40% stanu i zmuszony jestem go wycofać a wieś obsadzić auxowym pułkiem piechoty. Najgroźniejszy pułk uzbrojony w czołgi T-34 przenika na moje tyły. Obkładam go ile wlezie ogniem artylerii a następnie dobijam przybyłym spod Urizku Sztabem. Sytuacja jest chwilowo opanowana, ale muszę mieć ciągle oczy wokół głowy gdyż nadciągają kolumny radzieckie spod Urizku.

Przy lotnisku Pułkowo (VHex nr 3) sytuacja układa się początkowo najstabilniej. Pewnie spora w tym zasługa pelotki, silnej artylerii i wszelkiej maści zasieków oraz pól minowych. Wróg ma tu najsilniejsze wsparcie artylerii, ale początkowo nie mamy się czego obawiać. Głównym jego celem będą przeszkody na przedpolu lotniska. Jednostki, które będą się kanalizowały na podejściach łatwo można wyeliminować. O wiele niebezpieczniej wygląda sytuacja nad Newą na pd-wschód od lotniska. Pod Iwanowskaja trochę hura-optymistycznie chciałem nawet podziałać ofensywnie. Mój 3-ci pułk spadochroniarzy wraz z kawalerią zaatakował batalion saperski nad rzeką. Szybko jednak zostali usadzeni przez radziecką artylerię i musieli sprawnie uciekać, bo Rosjanie przerwali front. Sytuacja zrobiła się naprawdę groźna kiedy radzieckie czołgi rozbiły dwa pułki auxowej piechoty z 11.DP i zaczęły obchodzić tyły pozycji wokół lotniska. Frontu bronił tu tylko 1 pułk spadochronowy i StuG IIIE z liderem. Kawaleria, która do nich zmierzała po niefortunnym ataku na przeprawy, została rozbita. 3 pułk spadochroniarzy był daleko w tyle. Jak na złość, kiedy pojawiło się wsparcie Sztukasów, popsuła się pogoda. Jedyną dobrą stroną takiego układu jest możliwość zaangażowania samolotów w wykrycie radzieckiej artylerii na północ od lotniska Pułkowo.

Na szczęście od następnej tury nadciągają niemieckie odwody koło wsi Puszkin. Radzieckie wyłamanie na południe od lotniska Pułkowo zostaje zażegnane. Drugi niebezpieczny pułk T-34 zostaje rozbity a sytuacja na mapie wygląda coraz bardziej optymistycznie. Pomiędzy Urizku a wsią Pułkowo, odzyskuje inicjatywę taktyczną. Rosyjskie oddziały na zachodzie są już mocno wykrwawione a ja mogę przejść na kontrnatarcia. Odzyskuje Urizku co pozwala mi przesuwać jednostki coraz mocniej na wschód. Kolejnym rejonem nad którym zapada spokój jest wieś Pułkowo a także Leningrad, gdzie zdobywam SHex nr 4. Artyleria spod Urizku i Pułkowa trafia w pobliże lotniska, gdzie rosyjska piechota pozwala sobie coraz śmielej. W 9 i 10 turze podrywam z lotniska 2-gi pułk spadochroniarzy i MG-34 w celu ich desantowania nad radzieckim lotniskiem (Pozycja nr 5). Miejsce dotychczasowych obrońców zajmują StuGi. Lotnisko wroga zostaje zbombardowane z powietrza i opanowane przez spadochroniarzy. Stanowiąca dotąd zagrożenie artyleria wroga zostaje rozbita. Pozbawiona wsparcia radziecka piechota wokół lotniska jest niczym jeden wielki zbity cel. Ostrzelana przez artylerię, zmiękczona przez pułki piechoty i StuGi stanowi wymarzony obiekt overrunnów dla mojego sztabu. W 12-turze masakra dobiega końca. Wszystkie VHexy w rękach Niemców oznaczają ich bezwzględne zwycięstwo w tej bitwie.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
--
Campaign score: 357  *  Average: 59

..
Current scenario: FIGHT FOR THE LENINGRAD,  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 120
Army cost: 768 , Current prestige is 426
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Aggressive
if BV: +0, TRAINING AREA II , cap 0, 12 turns prestige: 300
if V : +0, TRAINING AREA II , cap 0, 12 turns prestige: 300
if TV: +0, TRAINING AREA II , cap 0, 12 turns prestige: 300
Ls: Loss , turn prestige: 300

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 2 bars , 257 exp , Niemcy , 7/10 , 12 kill , 0 pp - U:001  [+55 exp]
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 3 bars , 341 exp , Niemcy , 7/10 , Bridging  , 13 kill , 0 pp - U:003  [+53 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 4 bars , 419 exp , Niemcy , 11/8 , 17 kill , 0 pp - U:007  [+128 exp]
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJagerReg , 1 bars , 124 exp , Niemcy , 6/10 , 4 kill , 180 pp - U:008  [+52 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 7.Fallschirm-Aufkl-Komp. , 0 bars , 60 exp , Niemcy , 8/10 , 6 kill , 168 pp - U:121  [+60 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , 7.Fallschirm-Pzabwehr-Bat. , 1 bars , 139 exp , Niemcy , 4/10 , 3 kill , 144 pp - U:005  [+39 exp]
 FJ MG 34 , Fallschirm-MG-Bataillon , 2 bars , 229 exp , Niemcy , 6/10 , Reconnaissance Movement  , 7 kill , 132 pp - U:006  [+54 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 5 bars , 567 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 6 kill , 0 pp - U:002  [+137 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 1 bars , 188 exp , Niemcy , 7/10 , 4 kill , 144 pp - U:004  [+80 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:76   TNK:14   RCN:15   AT:16   FLAK:1    FORT:12   ATY:22   AD:8    FTR:4    TB:2    SUB:1    DD:2      Total: 173
Lost  : INF:3    RCN:2    AT:1    FORT:7    ATY:1      Total: 14

BV  6
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1141 exp,     46 kill,    180 pp    Average:    285 exp,     12 kill,     45 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :     60 exp,      6 kill,    168 pp    Average:     60 exp,      6 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   2 Units *  1 Leaders      Total :    368 exp,     10 kill,    276 pp    Average:    184 exp,      5 kill,    138 pp
Artyleria      *   2 Units *  1 Leaders      Total :    755 exp,     10 kill,    144 pp    Average:    378 exp,      5 kill,     72 pp
* Summary:     *   9 Units *  3 Leaders      Total :   2324 exp,     72 kill,    768 pp    Average:    258 exp,      8 kill,     85 pp


Player 1  Niemcy   has 38 units total (core+aux):
Piechota :  9
Rozpoznanie :  2
Artyleria ppanc. :  6
Artyleria uniwersalna :  1
Fortyfikacje :  8
Artyleria :  9
Obrona plot. :  1
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  1

Player 2  ZSRR   has 10 units total (core+aux):
Piechota :  3
Artyleria ppanc. :  1
Fortyfikacje :  5
Artyleria :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #8 : Sierpień 25, 2020, 10:15:36 »

Scenariusz 7: "Poligon II"

Zakupy:
1. FJ 10.5cm LG42
2. Przezbrojenie MG34 na MG42 + zakup transportu Sdkfz 2
3. Wzmocnienie stanu FJ 7.5cm LG 40 na maksa

Wracamy na poligon do Niemiec. Potencjał mojej grupy spadochronowej mają sprawdzić czołgiści i grenadierzy SS. Pod VHexem nr 1 otrzymuje skromną grupę osłonową składającą się ze StuGa, piechoty lotniczej i dywizjonu artylerii LG42. Koło VHexa nr 2 i na północ od VHexa nr 3, w oparciu o lasy i okoliczne mokradła okopuje swoich spadochroniarzy. Początek nie przebiega po mojej myśli. Myślałem, że złapie wroga w pułapkę pod VHexem nr 1, a później oderwę się od niego i wycofam się bezpiecznie pod osłonę spadochroniarzy. Niestety SS-manni szybko zablokowali ruchy grupy osłonowej i doszczętnie ją rozbili. Przez lasy i mokradła do VHexu nr 2 udało się dotrzeć tylko wycieńczonym artylerzystom z LG42, którzy po drodze nadziali się jeszcze na miny i dotarli ostatecznie z 10% stanu.

Okopani spadochroniarze czekali cierpliwie na nadejście SS-mannów. Pierwsze uderzenie przeprowadziły kompanie rozpoznawcze, które bardzo szybko zostały rozbite. Później przyszedł czas na grenadierów, wspieranych przez Mardery oraz  niestrudzonego Tygrysa. Piechota przeciwnika wraz z Marderami, próbowała swoich sił od północy, przez rozlewiska, Tygrys atakował uparcie przez wschodni most. Wszystkie ataki rozbijały się pod ogniem artylerii. Z niedobitkami rozprawiał się najmniej doświadczony 3 pułk spadochroniarzy oraz MG42 i Sztab z czołgami Pz IC. Po intensywnym biciu głową w mur SS-manni próbowali ominąć moje pozycje od pn-zachodu, ale tam czekał na nich mój ppanc oraz 1 pułk skoczków, wsparty działami GebG36 i SdKfz'tami 250/10. Rozbity został StuG i Pz IVG. Kiedy wybiła ostatnia tura, wymagane 3 VHexy pozostawały cały czas pod kontrolą spadochroniarzy i bitwa zakończyła się brylantowym zwycięstwem.

P.S. Grałem bardzo ostrożnie by nie narażać się na niepotrzebne straty, gdyż obawiałem się że moje siły nie odbudują się przed kolejnym scenariuszem. Tymczasem okazało się, że wszystko jest normalnie i stany zostały przywrócone. Także na przyszłość, można tu zagrać zdecydowanie bardziej agresywnie.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
--
Campaign score: 410  *  Average: 58

..
Current scenario: TRAINING AREA II,  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 0
Army cost: 1104 , Current prestige is 3
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 15
AI stance is Aggressive
if BV: +0, ALAM HALFA , cap 0, 14 turns prestige: 0
if V : +0, ALAM HALFA , cap 0, 14 turns prestige: 0
if TV: +0, ALAM HALFA , cap 0, 14 turns prestige: 0
if Ls: +0, ALAM HALFA , cap 0, 14 turns prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 2 bars , 257 exp , Niemcy , 10/10 , 12 kill , 0 pp - U:001
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 3 bars , 356 exp , Niemcy , 10/10 , Bridging  , 13 kill , 0 pp - U:003  [+15 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 4 bars , 432 exp , Niemcy , 11/8 , 19 kill , 0 pp - U:007  [+13 exp]
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJagerReg , 1 bars , 184 exp , Niemcy , 9/10 , 9 kill , 180 pp - U:008  [+60 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 7.Fallschirm-Aufkl-Komp. , 0 bars , 63 exp , Niemcy , 10/10 , 7 kill , 168 pp - U:009  [+3 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , 7.Fallschirm-Pzabwehr-Bat. , 1 bars , 157 exp , Niemcy , 8/10 , 3 kill , 144 pp - U:005  [+18 exp]
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , Fallschirm-MG-Bataillon , 2 bars , 246 exp , Niemcy , 9/10 , Reconnaissance Movement  , 7 kill , 240 pp - U:006  [+17 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 5 bars , 746 exp , Niemcy , 15/10 , Overwhelming Attack  , 7 kill , 0 pp - U:002  [+179 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 2 bars , 262 exp , Niemcy , 10/10 , 6 kill , 144 pp - U:004  [+74 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , III/FallschirmArtAbt , 0 bars , 35 exp , Niemcy , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:034  [+35 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:81   TNK:16   RCN:17   AT:18   FLAK:1    FORT:12   ATY:22   AD:8    FTR:4    TB:2    SUB:1    DD:2      Total: 184
Lost  : INF:4    RCN:2    AT:2    FORT:7    ATY:1      Total: 16

BV  7
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1229 exp,     53 kill,    180 pp    Average:    307 exp,     13 kill,     45 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :     63 exp,      7 kill,    168 pp    Average:     63 exp,      7 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   2 Units *  1 Leaders      Total :    403 exp,     10 kill,    384 pp    Average:    202 exp,      5 kill,    192 pp
Artyleria      *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1043 exp,     13 kill,    372 pp    Average:    348 exp,      4 kill,    124 pp
* Summary:     *  10 Units *  3 Leaders      Total :   2738 exp,     83 kill,   1104 pp    Average:    274 exp,      8 kill,    110 pp


Player 1  Niemcy   has 12 units total (core+aux):
Piechota :  4
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  2
Artyleria :  5

Player 2  Waffen SS   has 9 units total (core+aux):
Piechota :  4
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  1
Artyleria :  3


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #9 : Sierpień 26, 2020, 12:33:47 »

Scenariusz 8: "Alam Halfa"

Zakupy: brak środków

Grupa spadochronowa zmierza do Afryki cementować linię obrony Rommla w II bitwie pod El Alamein. Po doświadczeniach innych graczy (kowdar, Seta, derwiszx, Majerek) byłem przygotowany na najgorsze. Przy okazji pozyskałem sporo cennych wskazówek. Na pierwszy rzut oka, kiedy lustruje się mapę bitwy, to sytuacja nie wygląda najgorzej. Trzy punkty strategiczne w Tell el Eisa (VH nr 1), Tell el Aqqaqir (VHex nr 2) oraz (VHex nr 3) nieopodal grzbietu Raweisat okalają dobrze okopane jednostki, odgrodzone od wroga gęstą linią zasieków i min. Sektorem spadochroniarzy były okolice VHexu nr 3. Na wzgórzach Raweisat umieściłem dwa działa bezodrzutowe LG40 i LG42. Za nimi Sztab, który dodatkowo wspierał dwa bataliony dział 88 mm i moje lekkie armaty 75 mm. Do VHexa nr 3 wsadziłem Paka 41, a na jego skrzydłach umieściłem MG42 i najbardziej doświadczony 2 pułk spadochronowy. 1-szy i 3-ci pułk pozostawiłem w odwodzie pod Tell el Aqqaqir. Naszym zadaniem jest obronić wszystkie trzy pozycje na mapie przez długie 16 tur.

Koledzy generałowie uprzedzali, że sama obrona nie wystarczy, dlatego od początku przystąpiłem do koncentracji grupy ofensywnej, która miała operować poza liniami zasieków na południe od grzbietu Raweisat. W jej skład weszli: motocykliści, 250/8, Pz IVF2 i SdKfz 135/1 ze składu 15.DPanc, M14/41 z DPanc "Littorio" oraz M14/41, M13/40, Semovente da 75/18 z DPanc "Ariete" i lekka tankietka L6/40 z DP "Pavia". Moi spadochroniarze oddelegowali do tego zgrupowania jeszcze swojego 250/10. Razem grupa liczyła 5 jednostek pancernych, 3 rozpoznawcze i 2 artyleryjskie. Kolejnym zadaniem, do którego przystąpiłem od pierwszej tury było intensywne minowanie, by jak najmocniej wydłużyć czas podejścia przeciwnika. Na mapie jest 5 batalionów saperskich, które wzięły się ostro do roboty i kładły miny do samego końca scenariusza.

Kiedy do akcji ruszył przeciwnik, rozpętało się prawdziwe piekło. Nawała artyleryjska a po niej atak piechoty i czołgów rozbijających linie zasieków i pola minowe. Nad front nadleciały chmary samolotów RAF-u, które próbowały włączyć się w dzieło zniszczenia. Na szczęście nie odnotowały większych sukcesów, dzięki gęstej obronie pelot, jaką dysponują obrońcy. Zdecydowanie gorzej wiodło mi się na morzu. Miny zawiodły na całej linii. Udało mi się dosłownie zeskrobać trochę farby z lekkiego krążownika HMS "Glasgow", pozbawiając go 1 pkt. stanu. Okręty najpierw zabrały się za ostrzał moich pozycji wokół lotniska, dlatego musiałem ewakuować znajdującą się tam artylerię. Niestety trochę za bardzo zawierzyłem w stan okopania niektórych jednostek i przez to straciłem ciężką włoską pelotkę i jedno działo 75 mm. Później ogień okrętów przeniósł się na pierwszą linię obrony, która była zdecydowanie bardziej odporna na taki ostrzał. Doświadczeni i dobrze okopani grenadierzy 164 dywizji afrykańskiej, trzymali się wyjątkowo dzielnie i oddali pole dopiero w ostatniej turze.

Mój najlepszy szaniec znajdował się nieco bardziej na południe wokół Tell el Makh Khad. Podciągnąłem tam jeszcze jedną ciężką pelotkę spod VHexu nr 2, dwa czołgi M13/40 i postawiłem sporo min. Kręgosłupem obrony była tu armata Pak40 i 6 jednostek artyleryjskich. Przeciwnik, nie przebił się tutaj do samego końca gry. Na grzbiecie Raweisat moja artyleria początkowo spisywała się znakomicie. Działa bezodrzutowe zadawały Aliantom olbrzymie straty. Niestety znajdująca się na południe od nich włoska dywizja "Pavia" zaczęła się chwiać, a koło bunkra obserwacyjnego, nieprzyjaciel wydrążył swój pierwszy trwały korytarz do moich pozycji. Moja artyleria i Sztab musiały się cofnąć, bliżej VHexa nr 3, żeby nie zostać zniszczone przez ogień alianckich dział.

W tym samym czasie dobiegała koncentracja oddziałów na południe od linii zasieków. Niestety podobnie jak w przypadku kowdara, zgubił mnie nieco brak cierpliwości. Zamiast odczekać jeszcze z 1-2 tury, uzupełnić sobie spokojnie paliwo i amunicję, dołączyć do grupy jeszcze jedną ciężką i jedną lekką pelotkę to ruszyłem do akcji z marszu. Na moje wykryte jednostki posypał się ogień artylerii z zaplecza, a do kontrakcji ruszyły dwa pułki Shermanów i wciąż obecne nad polem bitwy samoloty nieprzyjaciela. Za cenę uszczuplenia stanów dwóch ciężkich dział, zapłaciłem trwałą stratą cennego Pz IVF2, M13/40 i tankietki L6/40. Reszta jednostek wycofała się na południe na wzgórza z podkulonym ogonem. Największym plusem, było zyskanie lidera "Devastating Fire" na włoskiej samobieżnej artylerii Semovente i chwilowe odwrócenie uwagi artylerii od linii frontu pod VHexem nr 3.

A tam sytuacja robiła się coraz bardziej niebezpieczna. Wysunięty na dalekim południu włoski posterunek pod Bab el Quatarra został rozbity po rajdzie brytyjskiego oddziału LRDG. Ocalałe niedobitki ruszyły drogą pod osłonę niemieckich dział 88 mm, które były całe pochłonięte odpieraniem brytyjskich Shermanów i Bishopów z 1.DPanc. Tymczasem LRDG po zatoczeniu szerokiego łuku przypuścił atak na moje tyły pod VHexem nr 3. Oberwało moje działo bezodrzutowe LG42, tracąc 50% stanu oraz Sztab, któremu urwało kolejny punkt stanu po strategicznym bombardowaniu przez Halifaxy. Bombowce zostały zestrzelone a spadochroniarze przypuścili kontratak, w którym rozbili oddział SAS oraz wspierającą go sekcję pojazdów Daimler. Wyglądało na to, że znów odzyskuje inicjatywę.

W kolejnej turze na południe od grzbietu Raweisat rzuciłem długo wyczekujące odpowiedniego momentu bombowce Sztukas. Atak nurkowców przyczynił się do kompletnego rozbicia grupy LRDG oraz pułku Shermanów, nagryzionego wcześniej przez 88-ki. RAF próbował mi przeszkadzać, ale został mu już jeden aktywny myśliwiec, który wkrótce potem został zestrzelony. Drugi Hurricane IIB z liderem "DF" wisiał sobie bez amunicji nad brytyjskimi wojskami nad drogą do El Alamein do końca bitwy. Zażegnanie kryzysu na moim skrajnym prawym skrzydle, sprawił że ponownie zacząłem myśleć o zniszczeniu brytyjskiej artylerii we wschodniej części grzbietu Raweisat. Do akcji w tym czasie mogłem posłać tylko 1x M14/41, 250/8, 250/10, dwie samobieżne artylerie i ciężkiego Flaka 36. O dziwo w takim składzie atak okazał się zdecydowanie bardziej skuteczny. Rozbiłem pułk dział 5.5 inch 4-tej hinduskiej DP oraz dwa pułki artylerii Brygady Wolnych Francuzów i ciężką pelotkę 3.7 inch. Przeprowadziłem także rajd na tyły wroga w celu przejęcia 40pp za jego lotnisko.

Dalszy przebieg bitwy przebiegał pod względną kontrolą. W ostatnich turach Brytyjczycy mocno podciągnęli swoją artylerię bliżej frontu, dzięki czemu sporą ich część udało mi się ustrzelić ze swoich dział. Do końca broniły się tylko twarde Bishopy. Na północy dywizja "Szczurów Pustyni" wydrążyła korytarz, dzięki któremu udało im się zbliżyć do końca scenariusza najdalej do lotniska. Drogę zablokowały im jednak miny postawione przez moich saperów. W centrum front ani drgnął pod solidnym szańcem Tell el Makh Khad. Najgroźniej sytuacja wyglądała pod VHexem nr 3. Piechota hinduska i afrykańska nie stanowiła problemu, bo była cały czas okładana ogniem dział i CKM-ów. Największą bolączką była artyleria przeciwnika, która mogła ostrzeliwać centrum VHexa nr 3. Południowoafrykańska 5.5-inch, która zyskała pod koniec jeszcze lidera "Determined Defense"  Roll Eyes oraz M7 Priest z dywizji nowozelandzkiej. Moja strategia w ostatnich turach polegała po prostu na zamienianiu jednostek w strategicznym punkcie co turę. Paka 41, zastąpił auxowy 104 pp a po jego 90% uszczupleniu mój 1 pułk spadochroniarzy, który ostatecznie wytrwał na stanowisku do końca ponosząc 80% straty. To pozwoliło uzyskać brylantowe zwycięstwo.
 
P.S. Bitwę rozgrywałem ok. 4h  Grin



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\efile_gus\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
 8   ALAM HALFA , #7 , Brilliant Victory , score:48
--
Campaign score: 458  *  Average: 57

..
Current scenario: ALAM HALFA,  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 40
Army cost: 1104 , Current prestige is 43
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 17
AI stance is Aggressive
if BV: +0, TUNIS , cap 0, 16 turns prestige: 0
if V : +0, TUNIS , cap 0, 16 turns prestige: 0
if TV: +0, TUNIS , cap 0, 16 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 2 bars , 273 exp , Niemcy , 2/10 , 12 kill , 0 pp - U:001  [+16 exp]
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 3 bars , 376 exp , Niemcy , 9/10 , Bridging  , 13 kill , 0 pp - U:003  [+20 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 4 bars , 469 exp , Niemcy , 10/8 , 23 kill , 0 pp - U:007  [+37 exp]
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJagerReg , 1 bars , 184 exp , Niemcy , 10/10 , 9 kill , 180 pp - U:008

Rozpoznanie
 250/10 , 7.Fallschirm-Aufkl-Komp. , 0 bars , 78 exp , Niemcy , 4/10 , 8 kill , 168 pp - U:009  [+15 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , 7.Fallschirm-Pzabwehr-Bat. , 1 bars , 165 exp , Niemcy , 6/10 , 3 kill , 144 pp - U:005  [+8 exp]
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , Fallschirm-MG-Bataillon , 3 bars , 306 exp , Niemcy , 6/10 , Reconnaissance Movement  , 9 kill , 240 pp - U:006  [+60 exp]

Artyleria uniwersalna
*  2cm Flak auf Pz I , FallschirmFlaKAbt , 2 bars , 210 exp , Niemcy , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:122  [+20 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 5 bars , 954 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 10 kill , 0 pp - U:002  [+208 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 3 bars , 343 exp , Niemcy , 9/10 , 6 kill , 144 pp - U:004  [+81 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , III/FallschirmArtAbt , 0 bars , 64 exp , Niemcy , 5/10 , 1 kill , 228 pp - U:010  [+29 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:89   TNK:23   RCN:23   AT:21   FLAK:1    FORT:12   ATY:29   AD:9    FTR:9    TB:6    LB:2    SUB:1    DD:2      Total: 227
Lost  : INF:18   TNK:4    RCN:3    AT:3    FLAK:1    FORT:50   ATY:3    AD:1    SUB:3      Total: 86

BV  8
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1302 exp,     57 kill,    180 pp    Average:    326 exp,     14 kill,     45 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :     78 exp,      8 kill,    168 pp    Average:     78 exp,      8 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   2 Units *  1 Leaders      Total :    471 exp,     12 kill,    384 pp    Average:    236 exp,      6 kill,    192 pp
Artyleria uniwersalna *   1 Units *  0 Leaders      Total :    210 exp,      0 kill,      0 pp    Average:    210 exp,      0 kill,      0 pp
Artyleria      *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1361 exp,     17 kill,    372 pp    Average:    454 exp,      6 kill,    124 pp
* Summary:     *  11 Units *  3 Leaders      Total :   3422 exp,     94 kill,   1104 pp    Average:    311 exp,      9 kill,    100 pp


Player 1  Niemcy   has 59 units total (core+aux):
Piechota : 15
Czołg :  5
Rozpoznanie :  5
Artyleria ppanc. :  6
Artyleria uniwersalna :  4
Fortyfikacje :  4
Artyleria : 13
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  2

Player 2  Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia   has 46 units total (core+aux):
Piechota : 17
Czołg :  4
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  4
Artyleria uniwersalna :  3
Artyleria :  8
Obrona plot. :  2
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  1
Bomb. strategiczny :  2
Niszczyciel :  2
Krążownik :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Sierpień 26, 2020, 12:41:02 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #10 : Sierpień 27, 2020, 04:11:05 »

Scenariusz 9: "Tunis"

Zakupy: brak

Kolejna ciężka bitwa defensywna w afrykańskich klimatach. Musimy utrzymać front, który chroni drogi dojazdowe do tunezyjskich portów w Bizercie (VHex nr 1) i Tunisie (VHex nr 2). Kolejny raz przydały się doświadczenia innych graczy a w szczególności "derwisza" sprzed 8 lat, który umieścił w opisie bitwy wiele ciekawych uwag. Część z nich na szczęście jest już nieaktualna np. problemy dotyczące wyboru i zaopatrywania oddziałów umieszczonych w bunkrach. Ja korzystałem z kwatery głównej a następnie z opcji znajdź jednostkę. Po jej odszukaniu po wciśnięciu klawisza "V" ukazywała się karta charakterystyki jednostki, która pozwala uzupełnić amunicję itp.

Przejdźmy jednak do zasadniczej obrony. Od początku scenariusza kontrolujemy 8 punktów strategicznych. Aby osiągnąć BV musimy utrzymać się w 7, na V w 5 a na TV w 3. Postanowiłem spróbować powalczyć o najwyższy laur. Skoro udało się pod Alam Halfa to tu też jest to możliwe. Zewnętrzna linia obrony opiera się de facto na 4 punktach.

1-szy znajduje się pod Djefna (VHex nr 5), nieopodal miasta Mateur (VHex nr 3). To odcinek za który odpowiedzialni są moi spadochroniarze oraz zamknięci w bunkrze żołnierze włoscy z 17.DP "Pavia". W pierwszym rzucie umieszczam tu swojego ppanca oraz dwa działa bezodrzutowe. Niedoświadczone LG42 zostawię na miejscu a elitarne LG40 poślę do pomocy na południe. Z Mateur drogą lądową posyłam pod Diefnę sztab, MG42, 250/10 i Flaka a drogą powietrzną z lotniska w Bizercie 3-ci pułk spadochronowy i 75-kę GebG36. Dodatkowo z sił aux podciągam Flaka 36 spod Bizerty a z bunkra koło Materur wyciągam batalion włoskich saperów, którzy zbudują mi lotnisko polowe pod Diefną. Dwa pozostające w moich rękach pułki spadochronowe, planuje wykorzystać do desantu na tyłach przeciwnika.

2-gi punkt obrony to Sidi Nsir (VHex nr 6). Pozycja przypomina przypomina bastion i jest osadzona na solidnej górze. Znajdujące się tu jednostki są doskonale okopane (Poziom 9-12) i mają na wyposażeniu dwa bardzo potężne pułki artylerii oraz dysponują niezłą obroną pelot i ppanc. Aby wróg ani śnił o przedarciu, kieruję tu na samym początku wspomnianego LG40. Dzięki niedużej odległości od Diefny, mogę liczyć na to, że kiedy sytuacja się tam wyjaśni moje oddziały będą mogły szybko wesprzeć ten odcinek.

3-ci punkt obrony znajduje się pod Medjez el Bab (VHex nr 7) nad rzeką Medjerda. Pozycji bronią oddziały 15.DPanc DAK. Są dobrze okopani, mają bardzo dobrą obronę ppanc i niezłą obronę pelot, ale dość słabą artylerię. Posyłam im z pobliskiego fortu St. Cyprien (VHex nr 4) batalion Tygrysów, batalion Marderów IIIH i poczwórnego flaka a z Tunisu sztab DAK i Flaka 36.

4-ty to fort w St.Marie du Zit (VHex nr "8") obsadzony przez niedobitki z włoskich dywizji Ariete i Trento. To ewidentnie najsłabszy rejon obrony, co do którego nie ma wątpliwości, że się w ogóle utrzyma. Planuję tu grać na zwłokę wykorzystując wzgórza i lasy oddzielające ten obszar od Tunisu. Do działań opóźniających mam dwie grupy strzelców Alpini a z portu w Tunisie, kieruję na St.Marie du Zit przeciwpancerną 88-kę. Na zupełnym uboczu znajduje się tu jeszcze pułk czołgów M14/41. Kiedy front przesunie się na północ, uruchomię ten oddział do próby zdobycia SHexa nr 11.

Początek bitwy, przypomina sytuację z poprzedniego scenariusza. Po solidnym przygotowaniu artyleryjskim i sparowanych próbach nalotów z powietrza przeciwnik rzuca do walki czołgi i masy piechoty. Na wybrzeżu od Sedjenine (SHex nr 9) porusza się kolumna z amerykańskiej 9.DP, którą zatrzymują pola minowe i bunkier z Bersaglierami z dywizji "Triest". Amerykanie mają pecha, gdyż jeszcze przed wymarszem bombarduje ich artylerię w SHexie nr 9. Akcja była ryzykowna, ale się udała. Nie było żadnych kontrakcji ze strony myśliwców przeciwnika. Reszta 9.DP dywizji wraz 34.DP próbuje obejść moje pozycje pod Djefną. Możliwości są dwie, albo przez las gdzie umościł się 3-ci pułk spadochronowy, albo ścieżką między minami, gdzie czeka mój MG42 oraz ppanc. Obie drogi są dla Amerykanów bardzo kosztowne. Priorytet to szybkie wykańczanie dość licznych oddziałów zwiadowczych, które mogą ściągnąć na nas nieprzyjemności.

Od początku rzuca się w oczy, że główne uderzenia przeciwnika wychodzą na Sidi Nsir oraz Medjez el Bab. VHex nr 6 wściekle atakuje 1-sza amer. DPanc oraz elementy 34.DP i francuskiej dywizji d'Oran. Wróg ma tu dużo artylerii oraz czołgów ale pozycje obrońców nie dają się tak łatwo skruszyć. Kiedy Amerykanie pod Djefną zaczynają słabnąć posyłam na ten kierunek swój sztab oraz MG42. Pod Medjez el Bab atak przebiega dwukierunkowo. 7-ma bryt. DPanc i 4.DP (hind.) uderzają od południa. Francuzi z dywizji d'Oran od zachodu. Szczęśliwie dla mnie wróg nie ma tu aż tak wiele artylerii, a tą którą wykorzystuje, przez pustynny teren nie jest w stanie w pełni zaopatrzyć w amunicję. Mimo wszystko panuje tu najwięcej nerwowości. 33-ci batalion saperów posyłam w góry, by zaminował mi dojścia do VHexu nr 7 od północy. Do miasta wprowadzam Sztab DAK, który wspiera artylerię i obrońców bunkra. Na południowym brzegu Medjerdy toczą się ciężkie walki z licznymi pułkami pancernymi wroga i jego wredną artylerią. Nieliczne mobile jednostki muszą ciągle lawirować i gasić lokalne pożary.

Przy pozycji w St. Marie du Zit, gdzie bronią się Włosi generalnie nie ma czego opisywać. Brytyjskie czołgi z 51-go pułku Huzarów przez pół scenariusza szturmują fort, a następnie borykają się z jego załogą. Moim jedynym zadaniem było doglądanie stanu amunicji w artylerii. Kiedy fort całkowicie wpadł w ręce wroga stworzyłem w lasach na północ od niego pozycję ryglującą z 88-ki i dwóch oddziałów Alpini. Brytyjczycy próbowali ominąć moją zaporę, ale już nie zdążyli. Kiedy wróg oddalił się na bezpieczną odległość, pułk M14/41 wraz z przysłanym reconem zajęły SHex nr 11.

Wypada też wspomnieć o sytuacji na morzu, które całkowicie znalazło się pod kontrolą przeciwnika. Specjalnie nie ingerowałem w ten stan, bo nie miałem za bardzo czym. Okręty skupiły się na ostrzale bunkrów na wybrzeżu nie wyrządzając jakiś drastycznych strat. Monitorowałem jedynie sytuację pod Tunisem, gdzie okręty przeciwnika były najsilniejsze i istniało realne ryzyko ich wejścia do portu. Na szczęście jeden z okrętów wszedł na minę, a niedługo potem mogłem liczyć na wsparcie U-Boota. Okręt podwodny zatopił pancernik klasy Iowa i ciężko uszkodził pozostałe dwa okręty. Niestety przekonałem się też na własnej skórze jak groźny jest ogień z morza. Kiedy dogasały już walki pod Djefną, nad tym obszarem wybuchły walki z amerykańskim lotnictwem. Na niebie pozostał postrzelany Liberator, którego nie było czym dobić. Wykrył on moje lekkie działo 75 mm, które nakrył ogniem ciężki krążownik "Baltimore". W następnej turze podobny los spotkał 3-ci pułk spadochroniarzy, wykryty przez niedobitki z 9.DP. Musiałem wycofać moje jednostki w głąb brzegu by nie kusić więcej losu. Ogień okrętu pokrzyżował moje plany desantowania 3-go pułku za liniami wroga. Po to min. zbudowałem pod Djedną lotnisko polowe.

Około 9 tury można mówić o przełomie. Amerykanom udało się wedrzeć do Sidi Nsir (VHex nr 6), ale wzgórza ciągle były pod moją kontrolą. Wyczerpane jednostki z 1.DPanc i 34.DP ruszyły na Djefnę, gdzie rozbił je doszczętnie ogień artylerii. Pod Beją (SHex nr 10) szykowali się do skoku moi spadochroniarze z 1-go i 2-giego pułku. Wsparci ogniem dział spod Sidi Nsir, rozprawili się definitywnie z zagrożeniem artyleryjskim przeciwnika na tym odcinku. Następnie ich uderzenie wyrzuciło Amerykanów z Beii (VHex nr 10), ale niestety zabrakło już sił na zdobycie lotniska. Pozbawiona wsparcia artylerii amerykańska obsada Sidi Nsir, została szybko wyrzucona z pozycji a VHex już do końca pozostał w niemieckich rękach. Podobnie sytuacja układała się pod Medjez el Bab (VHex nr 7). Piechota francuska i hinduska wykorzystując moje zaangażowanie na południowym brzegu rzeki w skoncentrowanym ataku rozbiła mój bunkier w mieście wraz całą jego obsadą. Zdobycz również okazała się być nietrwała. W kolejnej rundzie nad Medjez el Bab nadleciały włoskie i niemieckie samoloty a do kontrataku przystąpiła 15.DPanc DAK. Wróg został wyrzucony z miasta i całkowicie pobity na południowym brzegu Medjerdy. Front ustabilizował się a pozbawiony artylerii przeciwnik nie miał na tym odcinku już nic więcej do powiedzenia.

Ostatni akord bitwy rozegrał się jeszcze na niebie. W końcówce wróg otrzymał spore posiłki lotnicze, które rozpierzchły się po mapie i porobiły trochę hałasu. Gdyby sytuacja na ziemi nie była na tym etapie opanowana, mogłyby one odwrócić losy tego scenariusza. Moim ostatnim małym sukcesem było jeszcze opanowanie portu w Sedjenine (SHex nr 9). Z bunkra na wybrzeżu wysłałem oddział Bersaglierów, który dzięki wsparciu z powietrza był w stanie wedrzeć się do portu i zainkasować kolejne 80 pp. Nie zdobyte zostało lotnisko oraz dwa brytyjskie SHexy w pd-zachodniej części mapy. 7 VHexów pozostawało w rękach wojsk Osi dlatego bitwa zakończyła się brylantowym zwycięstwem.

P.S. Cennego lidera "Aggressive Attack" zyskał dywizjon FJ 10.5cm LG42



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
 8   ALAM HALFA , #7 , Brilliant Victory , score:48
 9   TUNIS , #8 , Brilliant Victory , score:49
--
Campaign score: 507  *  Average: 56

..
Current scenario: TUNIS,  VH prestige is 0 ,  All map prestige is: 440
Army cost: 1104 , Current prestige is 533
Prestige available on map yet is 200 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 15
AI stance is Aggressive
if BV: +0, SICILY , cap 0, 14 turns prestige: 350
if V : +0, SICILY , cap 0, 14 turns prestige: 350
if TV: +0, SICILY , cap 0, 14 turns prestige: 350
Ls: Loss , turn prestige: 350

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJagerReg , 2 bars , 298 exp , Niemcy , 10/10 , 13 kill , 0 pp - U:001  [+25 exp]
*  Fallschirm 38 , 2.FallschirmJagerReg , 4 bars , 409 exp , Niemcy , 7/10 , Bridging  , 13 kill , 0 pp - U:003  [+33 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 4 bars , 471 exp , Niemcy , 9/8 , 23 kill , 0 pp - U:007  [+2 exp]
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJagerReg , 2 bars , 223 exp , Niemcy , 3/10 , 11 kill , 180 pp - U:008  [+39 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 7.Fallschirm-Aufkl-Komp. , 1 bars , 157 exp , Niemcy , 6/10 , 14 kill , 168 pp - U:009  [+79 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , 7.Fallschirm-Pzabwehr-Bat. , 2 bars , 212 exp , Niemcy , 9/10 , 5 kill , 144 pp - U:005  [+47 exp]
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , Fallschirm-MG-Bataillon , 3 bars , 355 exp , Niemcy , 3/10 , Reconnaissance Movement  , 10 kill , 240 pp - U:006  [+49 exp]
*  6 Pdr , Opel Blitz 4x4 , SpPzJagerFallschirmAbt , 2 bars , 207 exp , Niemcy , 6/10 , 0 kill , 0 pp - U:098  [+8 exp]

Artyleria uniwersalna
*  2cm Flak auf Pz I , FallschirmFlaKAbt , 2 bars , 240 exp , Niemcy , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:011  [+30 exp]

Artyleria
*  FJ 7.5cm LG 40 , I/FallschirmArtAbt , 5 bars , 1204 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 12 kill , 0 pp - U:002  [+250 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/FallschirmArtAbt , 4 bars , 413 exp , Niemcy , 2/10 , 7 kill , 144 pp - U:004  [+70 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , III/FallschirmArtAbt , 1 bars , 141 exp , Niemcy , 10/10 , Aggressive Attack  , 2 kill , 228 pp - U:010  [+77 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:111  TNK:30   RCN:31   AT:26   FLAK:1    FORT:12   ATY:39   AD:9    FTR:12   TB:8    LB:3    SUB:1    DD:2    BS:1      Total: 286
Lost  : INF:25   TNK:4    RCN:4    AT:5    FLAK:1    FORT:75   ATY:4    AD:2    FTR:2    SUB:9      Total: 131

BV  9
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1401 exp,     60 kill,    180 pp    Average:    350 exp,     15 kill,     45 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    157 exp,     14 kill,    168 pp    Average:    157 exp,     14 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   3 Units *  1 Leaders      Total :    774 exp,     15 kill,    384 pp    Average:    258 exp,      5 kill,    128 pp
Artyleria uniwersalna *   1 Units *  0 Leaders      Total :    240 exp,      1 kill,      0 pp    Average:    240 exp,      1 kill,      0 pp
Artyleria      *   3 Units *  2 Leaders      Total :   1758 exp,     21 kill,    372 pp    Average:    586 exp,      7 kill,    124 pp
* Summary:     *  12 Units *  4 Leaders      Total :   4330 exp,    111 kill,   1104 pp    Average:    361 exp,      9 kill,     92 pp


Player 1  Niemcy   has 62 units total (core+aux):
Piechota : 13
Czołg :  2
Rozpoznanie :  3
Artyleria ppanc. :  8
Artyleria uniwersalna :  4
Fortyfikacje : 14
Artyleria :  7
Obrona plot. :  4
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  3
Okręt podwodny :  3

Player 2  USA, Wielka Brytania   has 35 units total (core+aux):
Piechota :  4
Czołg :  5
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  1
Artyleria uniwersalna :  2
Artyleria :  3
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  4
Bomb. taktyczny :  3
Bomb. strategiczny :  4
Niszczyciel :  3
Krążownik :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2020, 09:06:16 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #11 : Sierpień 28, 2020, 08:58:09 »

Scenariusz 10: "Sycylia"

Zakupy:
1. Przezbrojenie najbardziej doświadczonego 2 pułku spadochroniarzy na batalion sturmpionierów wz.43.
2. Zakup świeżego pułku spadochroniarzy w odmianie '43.
3. Przezbrojenie dywizjonu LG40 z liderem w moździerze 12cm GrW 42.
4. Wzmocnienie Sztabu o jeden punkt. Po Tunisie zleciał mi już do stanu 9/8.
5. Przemianowanie 7-mej dywizji lotniczej w 1-szą dywizję strzelców spadochronowych.

Po ewakuacji z Afryki Północnej trafiamy na Sycylię, gdzie mamy powstrzymać ruchy wojsk Montgomery'ego w kierunku Catani. Spadochroniarze nieprzyjaciela już uchwycili dwa kluczowe mosty na swojej drodze. Pierwszy Primasole na rzece Simeto (VHex nr 1) i drugi na rzece Margi (VHex nr 2) nieopodal miasteczka Villesmundo. Wokół obu pozycji rozstawiam swoich Fallschirmjager. Na VHex nr 1 uderzą żołnierze 1-go i 3-go pułku wsparci ogniem moździerzy, dział bezodrzutowych i jednostki rozpoznawczej. Mogą oni dodatkowo liczyć na solidne wsparcie z powietrza oraz 504-ty batalion Tygrysów. Pod Margi sytuacja wygląda o wiele skromniej. Mogę tam wystawić tylko trzy jednostki. Wybór pada na batalion sturmpionierów, 4-ty pułk spadochronowy i dywizjon górskich dział GebG36. Plan zakłada jak najszybsze przejęcie obu pozycji i przygotowanie się na atak Brytyjczyków z południa. Do tego drugiego zadania, gotowa jest jedynie włoska 54.DP pod Lentini i niemiecka 15.DGP pod Palazzelli (VHex nr 3). Drogą powietrzną posyłam na linię Lentini-Palazzelli Paka 41 a drogą lądową zdobyczną 6-Funtówkę, Sztab, lekką pelotkę i MG42.

Początek układa się bardzo pomyślnie. Atak na most Primasole to klasyczny blitz. Pod ogniem artylerii i przy wsparciu Sztukasów, pozycja wpada w moje ręce w ciągu dwóch pierwszych tur. Gorzej jest nad Margi. Moja lekka artyleria może co najwyżej posmyrać komandosów obsadzających most. Prognozy szturmu sturmpionierów, też nie powalają, dlatego decyduje się skryć jednostki w lesie w oczekiwaniu na przybycie posiłków z północy. Między Lentini a Palazzelli do ataku ruszają trzy dywizje piechoty brytyjskiej. Na odsiecz obrońcom przybywają pododdziały dywizji pancernej "Hermann Goring". Na niebie dochodzi do gwałtownych walk powietrznych. Górą są Niemcy i Włosi, ale zanim osiągną panowanie, Brytyjczykom udaje się przeprowadzić kilka udanych nalotów bombowych.

Tymczasem pod Villesmundo pojawiają się angielskie posiłki. W pierwszym momencie jestem przerażony i chcę uciekać. Tylko za bardzo nie ma gdzie. Most jest wciąż w rękach brytyjskich, a moje jednostki są pozbawione środków transportu. Najszybciej drogą powietrzną, ale w pierwszym rzucie jestem w stanie posłać tylko 4-ty pułk piechoty. Reszta będzie skazana na brytyjskie ataki i marna szansa, że uda im się w całości dotrzeć do pasa startowego. Nie ma innego wyjścia. Trzeba walczyć. Sprzyja mi ustawienie. Naprzeciw moich spadochroniarzy stoją sobie idealnie dwie brytyjskie jednostki artylerii, a obecność pozostałych jednostek wroga uniemożliwia im wycofanie się w razie skutecznego ataku. Mogę także skorzystać z pomocy lotnictwa. Plan zdaje egzamin. Niszczę działa i okopuje się w lesie. Brytyjska piechota zajmuje lotnisko a następnie próbuje mnie wykurzyć z trudnego terenu. Bezskutecznie. Wszystkie ataki zalegają pod ogniem 75-ki. Niedługo potem przybywa odsiecz. 1-szy, 3-ci pułk spadochronowy i sztab przebijają się przez most w Margi i docierają do reszty piechoty dywizji. Anglicy zostają rozbici a lotnisko ponownie przechodzi w ręce niemieckie.

Villesmundo to jednak kierunek poboczny. Zasadnicze walki toczą się o linię Lentini-Palezzelli. Lekko nie jest. Brytyjczycy mają potężne wsparcie artylerii i masę piechoty, która przenika co rusz, przez moją luźną linię obrony. Tu też trzeba działać sposobem. Przede wszystkim liczy się cierpliwość i elastyczność w defensywie. Warto nieco ugiąć linię frontu by zmusić artylerię przeciwnika do podejścia bliżej. Na początek eliminuje dwie 25-funtówki za pomocą lotnictwa. Daje mi to nieco przestrzeni do kontrataków pod Palazzeli. Z nalotami trzeba jednak uważać, bo wróg również ma obronę pelot. Kluczowym momentem obrony jest sytuacja, kiedy Brytyjczycy ładują na ciężarówki swoje najgroźniejsze armaty 155 mm. Takiego prezentu nie można zmarnować. Zbiega się to akurat w czasie, gdy mam już niewielki przyczółek za rzeką Trigona na południe od Lentini. Tam znajdują się kolejne 25-funtówki, które są już w zasięgu dział bezodrzutowych oraz oddziałów naziemnych. Po krótkim przygotowaniu artyleryjskim na obu brzegach Trigony, wyprowadzam zręczny kontratak. Najgroźniejsza broń Brytyjczyków zostaje wyeliminowana. Dalszy ciąg bitwy to już bułka z masłem. Drogą powietrzną przerzucam spod Villesmudno swoich spadochroniarzy, których zrzucam następnie wokół miasta Scordia (SHex nr 4). Razem z pancerniakami dywizji "Hermann Goring" wymiatają oni z mapy ostatnie oddziały przeciwnika. Dwie tury przed czasem bitwa kończy się pełnym sukcesem.

P.S. Sztab zyskał lidera "Reconnaissance Movement". Na marginesie można jeszcze wspomnieć o brytyjskim krążowniku, który symbolicznie zaznaczył swoją obecność w tym scenariuszu. Na szczęście nikomu nie zrobił krzywdy. Wykryłem go daleko na pn-wschód od Catani a następnie zatopiłem z pomocą włoskich bombowców torpedowych.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
 8   ALAM HALFA , #7 , Brilliant Victory , score:48
 9   TUNIS , #8 , Brilliant Victory , score:49
10   SICILY , #9 , Brilliant Victory , score:59
--
Campaign score: 566  *  Average: 56

..
Current scenario: SICILY,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 240
Army cost: 1308 , Current prestige is 248
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 12
AI stance is Aggressive
if BV: +0, SALERNO , cap 0, 14 turns prestige: 0
if V : +0, SALERNO , cap 0, 14 turns prestige: 0
if TV: +0, SALERNO , cap 0, 14 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJager-Reg , 3 bars , 328 exp , Niemcy , 7/10 , 16 kill , 0 pp - U:001  [+30 exp]
*  FJ Sturmpioniere 43 , 1.Fallschirm-Pionier-Bat , 4 bars , 452 exp , Niemcy , 5/10 , Bridging  , 19 kill , 0 pp - U:003  [+43 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 5 bars , 517 exp , Niemcy , 10/8 , Reconnaissance Movement  , 26 kill , 0 pp - U:007  [+46 exp]
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJager-Reg , 2 bars , 248 exp , Niemcy , 7/10 , 13 kill , 180 pp - U:008  [+25 exp]
 Fallschirm 43 , 4.FallschirmJager-Reg , 1 bars , 115 exp , Niemcy , 4/10 , 2 kill , 204 pp - U:110  [+115 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 1.Fallschirm-Aufkl-Abt , 2 bars , 205 exp , Niemcy , 6/10 , 15 kill , 168 pp - U:009  [+48 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , I/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 226 exp , Niemcy , 3/10 , 5 kill , 144 pp - U:005  [+14 exp]
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , 1.Fallschirm-MG-Bataillon , 4 bars , 417 exp , Niemcy , 4/10 , Reconnaissance Movement  , 13 kill , 240 pp - U:006  [+62 exp]
*  6 Pdr , Opel Blitz 4x4 , II/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 236 exp , Niemcy , 5/10 , 2 kill , 0 pp - U:012  [+29 exp]

Artyleria uniwersalna
*  2cm Flak auf Pz I , II/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 2 bars , 252 exp , Niemcy , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:011  [+12 exp]

Artyleria
*  FJ 12cm GrW 42 , I/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 1315 exp , Niemcy , 10/10 , Overwhelming Attack  , 13 kill , 0 pp - U:002  [+111 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 517 exp , Niemcy , 5/10 , 7 kill , 144 pp - U:004  [+104 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , III/1.Fallschirm-Art-Reg  , 1 bars , 179 exp , Niemcy , 10/10 , Aggressive Attack  , 2 kill , 228 pp - U:010  [+38 exp]

Obrona plot.
*  SdKfz 7/2 , I/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 2 bars , 221 exp , Niemcy , 10/10 , Combat Support  , 0 kill , 0 pp - U:038  [+22 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:144  TNK:31   RCN:32   AT:26   FLAK:1    FORT:12   ATY:48   AD:11   FTR:14   TB:11   LB:3    SUB:1    DD:2    BS:1    CRs:1      Total: 338
Lost  : INF:30   TNK:4    RCN:4    AT:6    FLAK:1    FORT:77   ATY:5    AD:2    FTR:2    SUB:9      Total: 140

BV 10
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   5 Units *  2 Leaders      Total :   1660 exp,     76 kill,    384 pp    Average:    332 exp,     15 kill,     77 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    205 exp,     15 kill,    168 pp    Average:    205 exp,     15 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   3 Units *  1 Leaders      Total :    879 exp,     20 kill,    384 pp    Average:    293 exp,      7 kill,    128 pp
Artyleria uniwersalna *   1 Units *  0 Leaders      Total :    252 exp,      2 kill,      0 pp    Average:    252 exp,      2 kill,      0 pp
Artyleria      *   3 Units *  2 Leaders      Total :   2011 exp,     22 kill,    372 pp    Average:    670 exp,      7 kill,    124 pp
Obrona plot.   *   1 Units *  1 Leaders      Total :    221 exp,      0 kill,      0 pp    Average:    221 exp,      0 kill,      0 pp
* Summary:     *  14 Units *  6 Leaders      Total :   5228 exp,    135 kill,   1308 pp    Average:    373 exp,     10 kill,     93 pp


Player 1  Niemcy   has 49 units total (core+aux):
Piechota : 16
Czołg :  2
Rozpoznanie :  2
Artyleria ppanc. :  3
Artyleria uniwersalna :  2
Fortyfikacje : 11
Artyleria :  5
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  3
Bomb. taktyczny :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2020, 09:04:21 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #12 : Sierpień 30, 2020, 01:13:08 »

Scenariusz 11: "Salerno"

Zakupy:
1. FJ 10.5cm LG42

Stara dobrze znana mapa Salerno i walka z aliantami o przyczółek. Spadochroniarze zostają rozdzieleni pomiędzy dwie grupy bojowe. Na południe na front przeciw-amerykański rzucam 250/10, Sdkfz'ta 7/2, moździerz, LG42 z liderem, 3-ci i 4-ty pułk oraz batalion sturmpionierów. Reszta będzie walczyć na froncie przeciw-brytyjskim. Wszystkie jednostki z środkami transportu pędzą na Nocerę (VHex nr 4) drogą lądową, Jednostki bez pojazdów, zostaną dostarczone przez transportowe junkersy. Mój plan zakłada ofensywę na południu już od pierwszych tur w ogólnym kierunku na Battipaglia (VHex nr 1) oraz silną obronę na północy pomiędzy Nocerą a San Severino (VHex nr 5). Na tym drugim kierunku stawiam pola minowe pod Nocerą i ściągam wszystkie dostępne odwody do stworzenia szczelnej linii defensywy.

Generalnie scenariusz był dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Spodziewałem się ciężkiej przeprawy, głównie z uwagi na obecność floty przeciwnika a tu niespodzianka. Potęga morska wroga od samego początku scenariusza obrała sobie dziwny kurs. Najpierw rzucili się na miny w zatoce pod Salerno, które praktycznie bez strat zniszczyli, a następnie rozpoczęli długą okrężną drogę na północ w kierunku Pompei. Po drodze zostali ostrzelani, przez włoską artylerię nadbrzeżną, której udało się zatopić Aliantom wszystkie niszczyciele i ciężko uszkodzić pancernik. U-Boot, który został przysłany jako wsparcie, cały scenariusz spożytkował na pościg. Ostatecznie udało mu się przeprowadzić dwa ataki torpedowe po których zatopił amerykański krążownik. Flota aliantów za cenę dwóch niszczycieli, lekkiego krążownika i ciężko uszkodzonego pancernika zniszczyła jedno pole minowe oraz stację radarową artylerii nadbrzeżnej.

Tym sposobem, moje oddziały naziemne mogły bez przeszkód robić swoje. Na froncie przeciw-amerykańskim, po krótkiej koncentracji od drugiej tury ruszyła ofensywa 29.DGP oraz elementów 1.DSS. Niemcy zgrabnie opanowali linię pozycji Altavilla-Persano-Eboli, przyjmując na siebie amerykańskie kontrataki z ziemi i powietrza. Niebo z pomocą dwóch solidnych pelotek zostało szybko oczyszczone, a na froncie dodatkowo pojawiły się odwody z 16.DPanc. Amerykańskie linie zostały pewnie przełamane przez mające zdecydowaną przewagę oddziały niemieckie. Padło lotnisko, miasta Battipaglia (VHex nr 1) i Paestum (VHex nr 2). Lądująca w drugim rzucie 34.DP (amer.) została zepchnięta do morza. Na miejscu zostawiłem grenadierów i artylerię do walki z niedobitkami na plażach oraz spadochroniarzami z 82.DPD, którzy postanowili mnie nieco postraszyć pod Acerno (VHex nr 6). Czołgi, działa szturmowe i transportery 250/11 ruszyły drogą na północ przez fabrykę tytoniu w kierunku Salerno, gdzie rozbiły pozycje alianckiej artylerii. 
 
Na froncie przeciw-brytyjskim przez pół scenariusza panował spokój. Stworzyłem solidną zaporę z dobrze okopanych jednostek, pól minowych, wzajemnie kryjących się pepanców, pelotek i artylerii i czekałem. Wróg tymczasem nie wytykał nosa z Salerno (VHex nr 3). Tylko jego Spitfire lustrował moje linię obrony. Kontrnatarcie planowałem na odcinku drogi przez Baronissi od pn-wschodu, więc w końcu znudzony, podciągnąłem bliżej tej miejscowości artylerię i zacząłem zmiękczać jej obrońców. W końcu koło 6 tury Anglicy niemrawo przeszli do natarcia. Ich atak był jednak rozpaczliwy i szybko się załamał. Po dwóch turach, kiedy czołgi niemieckie na południu przełamały linię oporu przy fabryce tytoniu, ruszyłem na północy do generalnego kontrataku. Brytyjskie skrzydła obrony złamały się jakby były z papieru. Niemcy sprawnie wdarli się do Salerno i otoczyli jego garnizon złożony z 2-go pułku Commando. Niedługo potem po intensywnym ogniu artylerii i skoncentrowanym ataku tygrysów i grenadierów został on wzięty do niewoli. Dalej na mapie toczyły się już jedynie walki z niedobitkami pod Acerno (VHex nr 6) i gdzieś na plażach pod Paestum (VHex nr 2). Do ostatniej tury 99% oddziałów naziemnych wroga zostało rozbitych a flota była na dobrej drodze do tego. W związku z kontrolowaniem przez Niemców minimum 5 punktów strategicznych, bitwa zakończyła się brylantowo.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
 8   ALAM HALFA , #7 , Brilliant Victory , score:48
 9   TUNIS , #8 , Brilliant Victory , score:49
10   SICILY , #9 , Brilliant Victory , score:59
11   SALERNO , #10 , Brilliant Victory , score:54
--
Campaign score: 620  *  Average: 56

..
Current scenario: SALERNO,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 320
Army cost: 1536 , Current prestige is 484
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Aggressive
if BV: +0, LEROS , cap 0, 12 turns prestige: 0
if V : +0, LEROS , cap 0, 12 turns prestige: 0
if TV: +0, LEROS , cap 0, 12 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 38 , 1.FallschirmJager-Reg , 3 bars , 328 exp , Niemcy , 10/10 , 16 kill , 0 pp - U:001
*  FJ Sturmpioniere 43 , 1.Fallschirm-Pionier-Bat , 5 bars , 513 exp , Niemcy , 8/10 , Bridging  , 20 kill , 0 pp - U:003  [+61 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 5 bars , 517 exp , Niemcy , 10/8 , Reconnaissance Movement  , 26 kill , 0 pp - U:007
 Fallschirm 38 , 3.FallschirmJager-Reg , 2 bars , 286 exp , Niemcy , 9/10 , 13 kill , 180 pp - U:008  [+38 exp]
 Fallschirm 43 , 4.FallschirmJager-Reg , 1 bars , 151 exp , Niemcy , 5/10 , 2 kill , 204 pp - U:014  [+36 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 1.Fallschirm-Aufkl-Abt , 2 bars , 240 exp , Niemcy , 8/10 , 17 kill , 168 pp - U:009  [+35 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , I/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 226 exp , Niemcy , 10/10 , 5 kill , 144 pp - U:005
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , 1.Fallschirm-MG-Bataillon , 4 bars , 450 exp , Niemcy , 10/10 , Reconnaissance Movement  , 16 kill , 240 pp - U:006  [+33 exp]
*  6 Pdr , Opel Blitz 4x4 , II/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 241 exp , Niemcy , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:012  [+5 exp]

Artyleria uniwersalna
*  2cm Flak auf Pz I , II/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 2 bars , 263 exp , Niemcy , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:011  [+11 exp]

Artyleria
*  FJ 12cm GrW 42 , I/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 1390 exp , Niemcy , 11/10 , Overwhelming Attack  , 15 kill , 0 pp - U:002  [+75 exp]
 FJ 7.5cm GebG36 , II/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 520 exp , Niemcy , 10/10 , 7 kill , 144 pp - U:004  [+3 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , III/1.Fallschirm-Art-Reg  , 2 bars , 227 exp , Niemcy , 6/10 , Aggressive Attack  , 3 kill , 228 pp - U:010  [+48 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , IV/1.Fallschirm-Art-Reg  , 0 bars , 16 exp , Niemcy , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:127  [+16 exp]

Obrona plot.
*  SdKfz 7/2 , I/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 3 bars , 314 exp , Niemcy , 9/10 , Combat Support  , 1 kill , 0 pp - U:013  [+93 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:173  TNK:34   RCN:38   AT:29   FLAK:1    FORT:12   ATY:54   AD:13   FTR:17   TB:13   LB:3    SUB:1    DD:4    BS:1    CRs:2      Total: 395
Lost  : INF:31   TNK:4    RCN:4    AT:6    FLAK:1    FORT:78   ATY:5    AD:2    FTR:2    SUB:10     Total: 143

BV 11
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   5 Units *  2 Leaders      Total :   1795 exp,     77 kill,    384 pp    Average:    359 exp,     15 kill,     77 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    240 exp,     17 kill,    168 pp    Average:    240 exp,     17 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   3 Units *  1 Leaders      Total :    917 exp,     23 kill,    384 pp    Average:    306 exp,      8 kill,    128 pp
Artyleria uniwersalna *   1 Units *  0 Leaders      Total :    263 exp,      2 kill,      0 pp    Average:    263 exp,      2 kill,      0 pp
Artyleria      *   4 Units *  2 Leaders      Total :   2153 exp,     25 kill,    600 pp    Average:    538 exp,      6 kill,    150 pp
Obrona plot.   *   1 Units *  1 Leaders      Total :    314 exp,      1 kill,      0 pp    Average:    314 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *  15 Units *  6 Leaders      Total :   5682 exp,    145 kill,   1536 pp    Average:    379 exp,     10 kill,    102 pp


Player 1  Niemcy   has 62 units total (core+aux):
Piechota : 19
Czołg :  5
Rozpoznanie :  8
Artyleria ppanc. :  6
Artyleria uniwersalna :  3
Fortyfikacje :  3
Artyleria :  9
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2
Bomb. taktyczny :  1
Bomb. strategiczny :  1
Okręt podwodny :  2

Player 2  USA, Wielka Brytania   has 5 units total (core+aux):
Artyleria :  1
Pancernik :  1
Lotniskowiec :  1
Krążownik :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2020, 02:23:22 wysłane przez Estek » Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #13 : Sierpień 31, 2020, 03:15:42 »

Scenariusz 12: "Leros"

Zakupy:
1. Modernizacja 1-go i 3-go pułku do standardu 1943
2. Wymiana wysłużonej 75-ki GebG36 na  FJ 10.5cm LG42

Zawieszenie broni pomiędzy rządem włoskim a aliantami doprowadziło do zaburzenia sytuacji na wyspach Morza Egejskiego. Elementy 1.DSS zostają posłane na Leros, celem odzyskania kontroli nad wyspą. Limit rozstawienia jednostek: max 7 sztuk.
Plan zakłada szybkie i jednoczesne opanowanie północnego krańca wyspy koło Parteni (VHex nr 1) oraz obszaru wokół wioski Leros. A następnie uderzenie na południe na Portolago (VHex nr 2) i Serocampo (VHex nr 3).

Mapa jest mikroskopijna a scenariusz rozgrywa się w mgnieniu oka. Mimo tego nie jest w cale taki prosty. Ja miałem do niego dwa podejścia, ponieważ w pierwszym trochę za bardzo zlekceważyłem przeciwnika. Wystawiłem 2 najmniej doświadczone artylerie, 4 piechoty i recona. To było zdecydowanie za mało. Ewidentnie brakowało siły ognia i ugrzązłem na drodze do Serocampo. W drugim podejściu zamieniłem recona na elitarny moździerz i to zdecydowanie ułatwiło sprawę.  4-ty pułk spadochronowy ze wsparciem dział bezodrzutowych i Sztukasa, opanował sytuację w pn. części wyspy. Reszta jednostek zaangażowała się walki o centrum i południe. Stosunkowo szybko wykrwawił się mój batalion sturmpionierów. Dobrze mu poszło z baterią nadbrzeżną i obsadą portu w Leros, ale poniósł dotkliwe straty od ognia niszczycieli na drodze do Portolago. Od ognia wspomnianych okrętów utraciłem też trwale oddział Kustenjagerów z liderem DF. Dobrze, że sztab przysłał jeszcze drugi. Ostatecznie mój 1-szy pułk spadochronowy z jedną sztuką amunicji dociągnął do ostatniej pozycji wroga w Serocampo i w ostatniej turze na BV, wsparty ogniem artylerii i samolotów wykurzył brytyjskich komandosów z miasteczka.

P.S. 4-ty pułk spadochronowy zyskał lidera "Devastating Fire".



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
 8   ALAM HALFA , #7 , Brilliant Victory , score:48
 9   TUNIS , #8 , Brilliant Victory , score:49
10   SICILY , #9 , Brilliant Victory , score:59
11   SALERNO , #10 , Brilliant Victory , score:54
12   LEROS , #11 , Brilliant Victory , score:52
--
Campaign score: 672  *  Average: 56

..
Current scenario: LEROS,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 200
Army cost: 1644 , Current prestige is 288
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 8
AI stance is Defensive
if BV: +0, THE GATES OF HELL , cap 0, 8 turns prestige: 0
if V : +0, THE GATES OF HELL , cap 0, 10 turns prestige: 0
if TV: +0, THE GATES OF HELL , cap 0, 12 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 43 , 1.FallschirmJager-Reg , 3 bars , 380 exp , Niemcy , 7/10 , 20 kill , 0 pp - U:001  [+52 exp]
*  FJ Sturmpioniere 43 , 1.Fallschirm-Pionier-Bat , 5 bars , 554 exp , Niemcy , 2/10 , Bridging  , 22 kill , 0 pp - U:003  [+41 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 5 bars , 517 exp , Niemcy , 10/8 , Reconnaissance Movement  , 26 kill , 0 pp - U:007
 Fallschirm 43 , 3.FallschirmJager-Reg , 3 bars , 315 exp , Niemcy , 9/10 , 14 kill , 204 pp - U:008  [+29 exp]
 Fallschirm 43 , 4.FallschirmJager-Reg , 2 bars , 213 exp , Niemcy , 8/10 , Devastating Fire  , 4 kill , 204 pp - U:014  [+62 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 1.Fallschirm-Aufkl-Abt , 2 bars , 240 exp , Niemcy , 10/10 , 17 kill , 168 pp - U:009

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , I/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 226 exp , Niemcy , 10/10 , 5 kill , 144 pp - U:005
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , 1.Fallschirm-MG-Bataillon , 4 bars , 450 exp , Niemcy , 10/10 , Reconnaissance Movement  , 16 kill , 240 pp - U:006
*  6 Pdr , Opel Blitz 4x4 , II/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 241 exp , Niemcy , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:012

Artyleria uniwersalna
*  2cm Flak auf Pz I , II/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 2 bars , 263 exp , Niemcy , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:011

Artyleria
*  FJ 12cm GrW 42 , I/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 1454 exp , Niemcy , 11/10 , Overwhelming Attack  , 17 kill , 0 pp - U:002  [+64 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , II/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 520 exp , Niemcy , 10/10 , 7 kill , 228 pp - U:004
 FJ 10.5cm LG42 , III/1.Fallschirm-Art-Reg  , 2 bars , 251 exp , Niemcy , 10/10 , Aggressive Attack  , 5 kill , 228 pp - U:010  [+24 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , IV/1.Fallschirm-Art-Reg  , 0 bars , 78 exp , Niemcy , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:015  [+62 exp]

Obrona plot.
*  SdKfz 7/2 , I/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 3 bars , 314 exp , Niemcy , 10/10 , Combat Support  , 1 kill , 0 pp - U:013

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:179  TNK:34   RCN:38   AT:29   FLAK:3    FORT:15   ATY:56   AD:16   FTR:18   TB:13   LB:3    SUB:1    DD:4    BS:1    CRs:2      Total: 412
Lost  : INF:32   TNK:4    RCN:4    AT:6    FLAK:1    FORT:78   ATY:5    AD:2    FTR:2    SUB:10     Total: 144

BV 12
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   5 Units *  3 Leaders      Total :   1979 exp,     86 kill,    408 pp    Average:    396 exp,     17 kill,     82 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    240 exp,     17 kill,    168 pp    Average:    240 exp,     17 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   3 Units *  1 Leaders      Total :    917 exp,     23 kill,    384 pp    Average:    306 exp,      8 kill,    128 pp
Artyleria uniwersalna *   1 Units *  0 Leaders      Total :    263 exp,      2 kill,      0 pp    Average:    263 exp,      2 kill,      0 pp
Artyleria      *   4 Units *  2 Leaders      Total :   2303 exp,     29 kill,    684 pp    Average:    576 exp,      7 kill,    171 pp
Obrona plot.   *   1 Units *  1 Leaders      Total :    314 exp,      1 kill,      0 pp    Average:    314 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *  15 Units *  7 Leaders      Total :   6016 exp,    158 kill,   1644 pp    Average:    401 exp,     11 kill,    110 pp


Player 1  Niemcy   has 18 units total (core+aux):
Piechota :  6
Rozpoznanie :  1
Artyleria ppanc. :  3
Artyleria uniwersalna :  1
Artyleria :  4
Obrona plot. :  1
Myśliwiec :  1
Bomb. taktyczny :  1

Player 2  Wielka Brytania, Włochy   has 4 units total (core+aux):
Piechota :  1
Artyleria :  1
Niszczyciel :  2


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Estek
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 804


« Odpowiedz #14 : Wrzesień 02, 2020, 12:27:13 »

Scenariusz 13: "Wrota Piekieł"

Zakupy:
1. 2x SdKfz 2 do dwóch LG42.
2. Punkt stanu dla SdKfz 7/2 i moździerza GrW42.

Kolejna mordercza bitwa obronna, tym razem w dolinie rzeki Liri pod Monte Cassino. Moje doborowe oddziały wystawiam na północnym brzegu Liri. Koło klasztoru (VHex nr 1) wystawiam moździerz GrW42, Sztab, SdKfz 7/2 oraz 4.pss, na położony na pn. od niego szczyt Mt. Castellone trafia MG42 a do miasteczka Cassino nad rzeką Rapido (VHex nr 2) batalion sturmpionierów. W drodze na front jest jeszcze najmniej doświadczony LG42. Naturalnym celem tej grupy jest wsparcie 44.DP w utrzymaniu pozycji obronnych na rzekach Rapido i Gari. Odwód stanowi 71.DP, której pułki podciągam bliżej linii frontu. Reszta moich oddziałów trafia do pd-zachodniego narożnika mapy do portu w Gaecie (VHex nr "8"). Jednostki wyposażone w środki transportu czyli LG42 z liderem, 6-funtówka, SdKfz 250/10 oraz lekki flaczek dołączą do grupy z 94.DP w Formi na wybrzeżu. Oddziały bez transportu zostaną załadowane do barek desantowych a 1.pss wyjątkowo do transportowych junkersów. Celem tej grupy będzie rozbicie brytyjskiego przyczółka koło Minturno (VHex nr 5) i wyrównanie linii frontu na rzece Garigliano.

Na północnym brzegu Liri, jeszcze w pierwszej turze udaje mi się trwale zniszczyć Amerykanom dwa recony, pułk piechoty, batalion inżynieryjny i mocno uszczuplić stan jednego z pułków artylerii. Później oddaje kolejkę moim rywalom. Alianci rzucają do akcji lotnictwo i ostrzeliwują całą linię frontu swoją artylerią. Niemcy są na szczęście dobrze okopani i ten ogień nie powoduje większych strat. Piechota przeciwnika w większości przypadków pozostaje na swoich pozycjach. Moim pierwszym najważniejszym zadaniem jest uporanie się z wrogimi samolotami. Dzięki dobrze rozstawionym pelotkom i dwóm bitnym niemieckim myśliwcom całkowite panowanie w powietrzu udaje mi się osiągnąć już na początek mojej 6-tej tury. To dobry czas by jeszcze przed przybyciem posiłków przeciwnika uporać się z jego niektórymi jednostkami artylerii i delikatnie wyprostować linię frontu w obszarze szczytu Mt. Castellone. 

Los uśmiecha się również do grupy południowej, która szykuje się do kontrataku. Alianci wszystkie swoje samoloty angażują w walki na północnym odcinku frontu. W pewnym momencie są one tak daleko, że ich lot nad Minturno, musiałby potrwać pełne dwie tury. Wobec powyższego przechodzę do działania na tym kierunku już w drugiej turze. Atak układa się bardzo pomyślnie. 94-ta DP wsparta silną artylerią uderza z zachodu od Formii, 29.DGP wykorzystuje działa szturmowe i czołgi, atakując z północy a na tyłach Brytyjczyków desantują się dodatkowo moi spadochroniarze. Niszczę wrogą artylerię i rozbijam jego piechotę na przyczółku. Następnie przejmuje lotnisko i otaczam obsadę miasta. Później przychodzi alianckie natarcie.

6-ta tura przeciwnika otwiera zupełnie nowy rozdział bitwy. Na północnym brzegu Liri, poza walką z lotnictwem gra do tej pory była raczej statyczna i polegała na opukiwaniu się artylerią. Teraz wraz z przybyciem posiłków dywizji hinduskich i nowozelandzkich wróg ruszył do zdecydowanego działania na całym froncie. Na Belmonte Castello i Mt. Castellone nacierała 3-cia algierska DP, na Cassino 2-ga nowozelandzka DP i 4-ta hinduska DP a na Sant Angelo (VHex nr 3) 2-ga hinduska DP. W dwa ognie został wzięty mój przyczółek pod Sant Apollinare (VHex nr 4), gdzie obok Hindusów z pn-wschodu, od południa naciskali Anglicy z 46.DP i 56.DP. Wróg próbował też kontratakować pod Minturno, gdzie rzucił z odsieczą otoczonemu pułkowi Royal Marine, pułki gwardzistów z 78.DP oraz pododziały 5.DP. Batalion Gurków, który wyrósł niemal pośrodku moich oddziałów został doszczętnie rozstrzelany przez artylerię.

Bitwa nabiera tempa i robi się bardzo ciekawa. Na północy korzystam z panowania w powietrzu i kieruję ogniem mojej artylerii na pozycje dział przeciwnika. W sprzyjających okolicznościach atakuje również z powietrza. Dobrą robotę robi działo kolejowe Leopold o dużym zasięgu i potężnej sile ognia. Proporcjonalnie wraz z wyciszaniem kolejnych baterii wrogiej artylerii po drugiej stronie rzeki Rapido, angażuje coraz mocniej swoje jednostki na północ od Cassino i na szczycie Mt. Castellone. Do 11 tury udaje mi się wyrzucić Francuzów za rzekę i wyrównać linię frontu. Ok. 14 tury przebijam front na Rapido i zdobywam stację kolejową (VHex nr 6). Niemcy nie próżnują również pod Belmonte Castello. 5-ta dywizja górska rusza swoim 100-pułkiem i batalionem ppanc daleko za linie wroga obchodząc Rapido od północy. Reszta jednostek wyczekuje momentu do zajęcia Sant Elia na drugim brzegu. Na południu też sytuacja przebiega po mojej myśli. Kontratak 5.DP i gwardzistów zostaje powstrzymany, Minturno (VHex nr 5) zostaje zdobyte a moje oddziały przechodzą przez rzekę Garigliano. Do zajęcia flag posyłam Luchsa, pułk grenadierów na ciężarówkach, osłabiony batalion czołgów, lekkiego flaczka i LG42 z transportem. Drogą powietrzną z lotniska Minturno posyłam nad Sparanise (SHex nr7) w dwóch rzutach 3-ci i 1-szy pułk spadochroniarzy. Wykorzystując element zaskoczenia, spadochroniarze łatwo sobie radzą z amerykańską gwardią narodową i przejmują Sparanise wraz z lotniskiem praktycznie z marszu. Wkrótce docierają do nich oddziały zajmujące małe flagi. Jednostki 94.DP oraz mój 250/10 i ppance nie przekraczają Garigliano. Toczą one ciężkie walki z działami przeciwnika na zachodnim brzegu, na drodze do miasteczka Castelforte.

Najgroźniej sytuacja przedstawia się w centrum mapy między Sant Angelo (VHex nr 3) a Sant Apollinare (VHex nr 4) gdzie występuje spora dysproporcja w artylerii na moją niekorzyść. W trakcie ciężkich walk Hindusi i Anglicy obchodzą moje linie i wychodzą na moje tyły. Pod Sant Angelo, sytuację udaje się jeszcze ustabilizować, kiedy wycieńczonych obrońców pozycji w VHexie zastępuje świeżym pułkiem grenadierów z 71.DP. Zdecydowanie gorzej jest jednak pod Sant Apollinare. Wspierający miasteczko pułk StuH-ów 42 musi się ratować ucieczką za Garigliano, drugi pułk StuG-ów IV ledwo zipie. Pod miasteczko rzucam ostatnie dostępne odwody, czyli osłabiony pułk grenadierów pancernych i Paka-40 z 29-tej dywizji grenadierów, które dotąd chroniły drogę na południe pod Ansonią. To na jakiś czas wystarcza, ale to tylko półśrodek. Kiedy wyjaśnia się sytuacja pod Minturno, drogą przez Ansonię rzucam resztę oddziałów 29-tej DGP wraz z ciężką artylerią z 94.DP. Jak na złość na ich drodze staje pułk 78.DP, który niszczy w Ansoni 29-ty batalion pionierów i blokuje pozostałym jednostkom dywizji drogę na północ. Kiedy walczę o przebicie się, do Sant Apollinare wdzierają się Hindusi. Nie mają jednak szansy długo zagrzać miejsca. Ogień Leopolda oczyszcza z wroga miasteczko, które następnie zajmują obsady Paków 40. Niestety oni również nie wytrzymują szturmu angielskiej piechoty i chronią się ucieczką na drugi brzeg Liri. To już jednak ostatni taki odwrót. Do Sant Apollinare dociera kolumna, która przebijała się przez Ansonę. Miasteczko obsadza teraz pułk grenadierów pancernych, który może liczyć na wsparcie trzech jednostek ppanc oraz trzech pułków artylerii. Anglicy nawet nie podejmują próby szturmu. Bitwa kończy się pełnym zwycięstwem i zajęciem wszystkich płatnych flag na mapie.



OpenGen 0.93.3.99.RC * 29 Jan 2020  *  AI version: Default (0.91)
Efile folder: E:\Moje Gry\Open General\Open General 2019\EFILE_GUS\  * Efile version: GusOpen ver. 7.2.3
Campaign: H03 ZIELONE DIABŁY v.4.1e,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   TRAINING AREA , #0 , Brilliant Victory , score:54
 2   OPERATION "WESERÜBUNG" , #1 , Brilliant Victory , score:61
 3   EBEN EMAEL , #2 , Brilliant Victory , score:64
 4   OPERATION "HANNIBAL" , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   OPERATION "MERCURY" , #4 , Brilliant Victory , score:70
 6   FIGHT FOR THE LENINGRAD , #5 , Brilliant Victory , score:53
 7   TRAINING AREA II , #6 , Brilliant Victory , score:53
 8   ALAM HALFA , #7 , Brilliant Victory , score:48
 9   TUNIS , #8 , Brilliant Victory , score:49
10   SICILY , #9 , Brilliant Victory , score:59
11   SALERNO , #10 , Brilliant Victory , score:54
12   LEROS , #11 , Brilliant Victory , score:52
13   THE GATES OF HELL , #12 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 727  *  Average: 55

..
Current scenario: THE GATES OF HELL,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 800
Army cost: 1884 , Current prestige is 807
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 16
AI stance is Aggressive
if BV: +0, NORMANDY , cap 0, 15 turns prestige: 0
if V : +0, NORMANDY , cap 0, 15 turns prestige: 0
if TV: +0, NORMANDY , cap 0, 15 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Piechota
*  Fallschirm 43 , 1.FallschirmJager-Reg , 4 bars , 410 exp , Niemcy , 9/10 , 21 kill , 0 pp - U:001  [+30 exp]
*  FJ Sturmpioniere 43 , 1.Fallschirm-Pionier-Bat , 5 bars , 568 exp , Niemcy , 6/10 , Bridging  , 25 kill , 0 pp - U:003  [+14 exp]
*  FJ HQ , Pz IC , HQFallschirmDiv , 5 bars , 517 exp , Niemcy , 10/8 , Reconnaissance Movement  , 26 kill , 0 pp - U:007
 Fallschirm 43 , 3.FallschirmJager-Reg , 3 bars , 373 exp , Niemcy , 8/10 , 17 kill , 204 pp - U:008  [+58 exp]
 Fallschirm 43 , 4.FallschirmJager-Reg , 2 bars , 294 exp , Niemcy , 5/10 , Devastating Fire  , 9 kill , 204 pp - U:014  [+81 exp]

Rozpoznanie
 250/10 , 1.Fallschirm-Aufkl-Abt , 2 bars , 294 exp , Niemcy , 5/10 , 20 kill , 168 pp - U:009  [+54 exp]

Artyleria ppanc.
 FJ 4.2cm Pak 41 , I/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 236 exp , Niemcy , 10/10 , 5 kill , 144 pp - U:005  [+10 exp]
 FJ MG 42 , Sdkfz 2 , 1.Fallschirm-MG-Bataillon , 5 bars , 547 exp , Niemcy , 5/10 , Reconnaissance Movement  , 19 kill , 240 pp - U:006  [+97 exp]
*  6 Pdr , Opel Blitz 4x4 , II/1.Fallschirm-Panzerjager-Abt , 2 bars , 276 exp , Niemcy , 7/10 , 2 kill , 0 pp - U:012  [+35 exp]

Artyleria uniwersalna
*  2cm Flak auf Pz I , II/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 2 bars , 263 exp , Niemcy , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:011

Artyleria
*  FJ 12cm GrW 42 , I/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 1568 exp , Niemcy , 12/10 , Overwhelming Attack  , 23 kill , 0 pp - U:002  [+114 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , II/1.Fallschirm-Art-Reg  , 5 bars , 585 exp , Niemcy , 10/10 , 7 kill , 228 pp - U:004  [+65 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , Sdkfz 2 , III/1.Fallschirm-Art-Reg  , 3 bars , 307 exp , Niemcy , 10/10 , Aggressive Attack  , 5 kill , 348 pp - U:010  [+56 exp]
 FJ 10.5cm LG42 , Sdkfz 2 , IV/1.Fallschirm-Art-Reg  , 1 bars , 129 exp , Niemcy , 10/10 , 0 kill , 348 pp - U:015  [+51 exp]

Obrona plot.
*  SdKfz 7/2 , I/1.Fallschirm-FlaK-Abt , 3 bars , 399 exp , Niemcy , 11/10 , Combat Support  , 1 kill , 0 pp - U:013  [+85 exp]

Player 1 : Niemcy
Killed: INF:223  TNK:34   RCN:45   AT:35   FLAK:4    FORT:15   ATY:71   AD:19   FTR:20   TB:17   LB:3    SUB:1    DD:4    BS:1    CRs:2      Total: 494
Lost  : INF:37   TNK:4    RCN:5    AT:6    FLAK:2    FORT:78   ATY:6    AD:2    FTR:2    SUB:10     Total: 152

BV 13
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Piechota       *   5 Units *  3 Leaders      Total :   2162 exp,     98 kill,    408 pp    Average:    432 exp,     20 kill,     82 pp
Rozpoznanie    *   1 Units *  0 Leaders      Total :    294 exp,     20 kill,    168 pp    Average:    294 exp,     20 kill,    168 pp
Artyleria ppanc. *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1059 exp,     26 kill,    384 pp    Average:    353 exp,      9 kill,    128 pp
Artyleria uniwersalna *   1 Units *  0 Leaders      Total :    263 exp,      2 kill,      0 pp    Average:    263 exp,      2 kill,      0 pp
Artyleria      *   4 Units *  2 Leaders      Total :   2589 exp,     35 kill,    924 pp    Average:    647 exp,      9 kill,    231 pp
Obrona plot.   *   1 Units *  1 Leaders      Total :    399 exp,      1 kill,      0 pp    Average:    399 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *  15 Units *  7 Leaders      Total :   6766 exp,    182 kill,   1884 pp    Average:    451 exp,     12 kill,    126 pp


Player 1  Niemcy   has 63 units total (core+aux):
Piechota : 24
Czołg :  1
Rozpoznanie :  6
Artyleria ppanc. : 11
Artyleria uniwersalna :  1
Fortyfikacje :  3
Artyleria : 12
Obrona plot. :  3
Myśliwiec :  2

Player 2  Wielka Brytania, USA   has 8 units total (core+aux):
Piechota :  7
Obrona plot. :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2020, 12:31:53 wysłane przez Estek » Zapisane
Strony: [1] 2   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.096 sekund z 24 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.007s, 2q)