Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Kwiecień 24, 2024, 06:18:23 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: [1] 2 3   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Besiu: W 47 Rommel w Afryce - 50 Scenariuszy!! Kampania Afrykańska na 100%  (Przeczytany 9396 razy)
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« : Sierpień 25, 2022, 01:34:57 »

Afryka.
Ah... ten skwar, który jest tęgi i opasły...pozbawia nas sił, do ruszania nogami... Lejący się żar z nieba,..brak wody...a czeka nagroda, w Delcie Nilu...i możliwość dostępu do haremów...i te tancereczzki brzucha...AAHhhhhh...ten skwar...
Piasek, który przy byle podmuchu, wchodzi gdziekolwiek, wszędobylski. Powoduje zatarcia silników, zapiaszczenia luf karabinów, gryzie w oczy, mieli się w ustach, a i z tego powodu aż ściera zęby, już od czasów starożytnego Egiptu...
Brak broni. Brak amunicji, wieczne problemy z dostarczaniem paliwa, jedzenia, amunicji. Wieczne problemy z Maltą - największym lotniskowcem, jaki posiadają Angole.
Zarazem...jesteśmy pod dowództwem Najlepszego! Najlepszego w Całym Wehrmachcie. Naszego Generała! Dowódzcy, który jest pomysłowy, wspiera i dba o swych żołnierzy...
Przed nami wyzwanie...Zdobycie Egiptu.
 - Rommel - jeśli chociaż trochę uczyłeś się w gimnazjum, historii, mój drogi poruczniku - chciałby w skrytości ducha dokonać rzeczy, jak Napoleon. I być wolnym, od nadzoru Fuhrera oraz OKW. Móc decydować o swoim losie, zamierzeniach, planach, działaniach. Dlatego wziął to zadanie.
Mówiąc to, Kapitan Schulz nalał herbaty do metalowego kubka swego podwładnego, a zarazem kolegi.
 - Dlatego właśnie tutaj jesteśmy. Czekają nas poważne zadania. Zmierzenia się z siłami brytyjczyków. Opanowanie sytuacji naszych sojuszników. Wsparcie dla Duce. Oraz ciągła niepewność. Jutra. Dostaw. Posiłków. Jedzenia. Zagrożenie flotą. Możliwość odcięcia w dalekiej Afryce. No, więc tak się to przedstawia, poruczniku.

* * *
Ło ja...p...inkolę... 50 scenariuszy! Łooo... Afryka, przygody Rommla! Pościgi i ucieczki, zmiany frontu, ciągłe przypływy i odpływy. Ratunki i desanty. Walka z lotnictwem, rachitycznymi jednostkami. Walka z transportami atakowanymi z Malty! Bioręęę!

Łooo, wchodzę... i... mi się odechciaaaało. Jak zobaczyłem masę jednostek w pierwszym scenariuszu. Odległość Niemców od fronu. Statki - czyli flota też w użyciu. I miałem do wyboru "drugie kółecznko" w Gross Deutschland - wybrałem Wielkie Niemcy.
Spróbowałem jeszcze raz... Masakra... wszedłem, poklikałem kilka jednostek - znowu wyszedłem, w pierwszej turze.

Dopiero spotkanie w kampanii GrossDeutschland z bitwą "Odwrót z Charkowa", hmm... powiedzmy że "zdecydowanie mnie nakłonił" do próby innej kampanii. Po prostu te naparzenia ruskich, zimą, z każdej strony, okrążanie jednostek - zniechęciło mnie do dalszego grania tamtej kampanii.
Więc jednak - Afryka!
Może kiedyś do Rosji zimowej wrócę. No, zobaczymy.

na razie - DAK, na topie! Smiley

Wstęp.
Plan.
Zakupy.

Walka.
Efekty.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Raport.
Spoilery.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2022, 01:32:34 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #1 : Sierpień 30, 2022, 01:55:19 »

DAK 1. Trypolis

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstep.
Cóż. bardzo trudna kampania, od razu widzę, na pierwszy rzut oka. Bardzo dużo jednostek. Nie ma czasu na przyjazne, stopniowe zaznajamianie się z tego typu kampanią. Zarazem - flota. Zmora dla mnie. No, i oglądam włoskie jednostki - Bieda! Panie, Bieda! 7/5 albo 6/5 albo 7/2. Stany, że nic, tylko płakać. A przeciwnik bóg wie czym dysponuje. No, zobaczymy.
Postanawiam spróbować.
Pierwszy raz - po 3 turach, taaaaki wpiernicz, na morzu dostałem, podpłynął do moich barek desantowych, zdjął jedną za pojedynczym strzałem. Dalsza gra - nie miała sensu.
Drugie podejście - trochę spokojniej, flota trochę powalczyła, ale znowu, po 3 turach, totalna inicjatywa marynarki brytyjskiej. A z tyłu, zobaczyłem, że jeszcze jest kilka statków. Brytyjczycy na lądzie, to też nie ułomki, rozjechali na południu kilka jednostek, fron za 2 dni się załamie tam. Dupa.
Wróciłem do Rżewa w Gross Deutschlan kampanii.
W końcu, przy ujrzeniu T-34 napierających z każdej strony - postanowiłem wrócić. Z rozwagą. I po-myś-leć! Myśleć(!) Postarać się, jak to można wygrać.

I...! Bum! wiem! tzn. się pokapowałem, jak by się dało.
Uda mi się zdjąć całą flotę, utrzymać południe i się zdesantować, na puste wybrzeże.

Plan:
Barki niemieckie wysyłam na północ, poza zasięg wszelkich samolotów i statków. Przytulam się Veneto do Rommla i pozostałymi statkami, i powoli zaczynam trzepać King George i Renown i inne.
Na południu, wycofać jednostki, do linii rzeki, tam się utrzymać. Flakami uszczknąć trochę samoloty, dobiś ma Hans Marseilles.
Jak będzie pusto na morzu, czy w miarę, to się koło Trypolisu zdesantuję, i pojadę wybrzeżem do pojedynczego VH.

Zakupy:
1) W trakcie - Bocian Fi-154, jako latający recon z ruchem fazowym.

Walka.
Cóż. Poprzytulałem się do Rommla. W każdej turze - uciekam barkami, na północ, potem nimi po skraju północnym, płynę na wschód, zasłaniając się w razie czego niszczycielami.
Okręty włoskie 7 oraz 9 hexów, uzywam do zdejmowania floty przeciwnika. I tak przez 5-6 dni.
Jak już jest pusto, to spłynę do wybrzeża, i będę walił.
Na południu - pełny odwrót. Próbuję reconem włoskim wjechać w punktowane miejsca, ale słabo to idzie. Część jednostek wysyłam w góry, na północ, część za rzekę. Pionierzy rozkładają miny.
Na środku, również pełny odwrót. Bersaglieri - wysadzają drogę co i rusz. Byleby tylko opóźniź nadciągającego brytyjczyka. Cały czas się pojawia, próbuje mnie, ale jestem dość daleko, to tylko pojedyncza jednostką może mnie walnąć.
Dopiero po dotarciu do rzeki, zaczynam formować jako tako linię.
Z zachodu kawaleria i piechota - wszystko na południe. Jedną jednostkę 300 experience, zostawiam jednak do obsadzenia zachodniego VH na pustyni. Trypolis - jest pusty. Wyjeżdżam stamtąd jedyną na lądzie jednostką niemiecką, czyli reconem, i sprawdzam, co tam z przodu, byleby tylko trzymać się z dala od wybrzeża.
Samoloty angielskie to w stosunku do włoskie Aero - cyborgi. Tylko Marsailles coś jest w stanie zdziałać. Ma też Combat Support. Więc stawiam obok i walę myśliwcami włoskimi, w napoczęte przez flaki samoloty RAF-u.

Po 4 turach, zaczyna być powazny kryzys. Okazuje się, że anglicy gdzieś się przedarli, boczkiem i jakiś SAS mi wali w południowy hex oraz 2 scouty. Ale są za słabe. Dopiero tej SAS jest niebezpieczny - więc obsadzam tamtejszy VH 3 jednostkami.
Wróg przekracza jednak rzekę, bokami. Co turę wycofuję się o 2 hexy, poza zasięg jego artylerii. Dopiero wykorzystanie Bociana pozwala na zdjęcie artylerii wroga na południu. A to zabezpiecza przed zakusami anglików.

Na morzu, udało się zdjąć praktycznie wszystko. Został 1 lotniskowiec ("Illustion"?). Więc postanawiam spłynąć na południe z barkami Deutsche Afrika Korps.
Tylko z Rommlem cokolwiek DAK powalczył.

W 3 tury przed końcem, jestem obok wybrzeża, walę niszczycielami w piechotę obsadzającej VH. Moje okręty 7 oraz 9 hexów nie zdążą dopłynąć. Rommel też pozostał, na barce, obok Trypolisu.
nadchodzi kolejna fala, tym razem Australijczyków, na południu, wszelkie moje próby inicjatywy, upadają od razu. Udaje mi się zająć tylko 1 punkt za 40pp.
W ostatniej turze walę wszystkim, co się da, a co ledwo zdążyło się zdesantować na plażach, w piechotę w VH. Zdejmuję do zera piechotę, i desantuję się piechotą w 10 turze, do miasta bezpośrednio.

Liderzy:
Brak. Tylko otrzymany Hans Marsailles z Combat Support.

Zakupy końcowe
Brak - jestem zdeeeecydowanie pod CAPem, nie trzeba ukrywać prestiżu.

Efekty:
Rommel tylko "walczył". Jedynie strzeliła artyleria oraz samoloty. co ciekawe, jedne strzał Artylerii wyceniono na 24experience. Bardzo dużo!
Brak praktycznie walki DAK. Tylko walczyłem flotą, samolotami i broniłem się, wycofując się Włochami.

Raport
---------------
OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54
--
Campaign score: 54  *  Average: 54

..
Current scenario: Trypolis,  VH prestige is 80 ,  All map prestige is: 200
Army cost: 300 , Current prestige is 520
Prestige available on map yet is 80 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 10
AI stance is Aggressive
if BV: +1000, Agedabia , cap 7000, 10 turns prestige: 700
if V : +1000, Agedabia , cap 7000, 14 turns prestige: 700
if TV: +1000, Agedabia , cap 7000, 16 turns prestige: 700
if Ls: +1000, Agedabia , cap 7000, 16 turns prestige: 700

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 0 bars , 75 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:034
*  DAK Krad ,  , 0 bars , 89 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 0 pp - U:038  [+2 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 44 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:065
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 23 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:067
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 91 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:068

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 0 bars , 82 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:032
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 0 bars , 95 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:033
*  Pz IID ,  , 0 bars , 74 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:069

Recon
*  PSW 231 , 3.Recon , 0 bars , 46 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 0 pp - U:029  [+4 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 0 bars , 73 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:030
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 0 bars , 44 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 0 pp - U:036  [+4 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 36/40 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 0 bars , 58 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:035
*  SdKfz 10/4 ,  , 0 bars , 89 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:066

Artillery
*  10.5 leFH18M , Sdkfz 11 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 0 bars , 55 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 0 pp - U:031  [+24 exp]
*  8.1 GrW 34 , Sdkfz 10 ,  , 0 bars , 6 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 0 pp - U:070  [+4 exp]

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 2 bars , 268 exp , Germany , 11/10 , Combat Support  , 5 kill , 0 pp - U:046  [+23 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 ,  , 0 bars , 18 exp , Germany , 6/10 , 0 kill , 300 pp - U:040  [+18 exp]
*  Ju-87B ,  , 1 bars , 112 exp , Germany , 6/10 , 1 kill , 0 pp - U:047  [+30 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:6    TNK:1    RCN:2    AT:1    FLAK:1    FTR:3    TB:3    DD:3    BS:2    CV:1    CRs:2      Total: 25
Lost  : INF:2    TNK:2    FORT:1    AD:1      Total: 6

BV  1
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   6 Units *  0 Leaders      Total :    747 exp,      0 kill,      0 pp    Average:    125 exp,      0 kill,      0 pp
Tank           *   3 Units *  0 Leaders      Total :    251 exp,      0 kill,      0 pp    Average:     84 exp,      0 kill,      0 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :     46 exp,      0 kill,      0 pp    Average:     46 exp,      0 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    117 exp,      0 kill,      0 pp    Average:     59 exp,      0 kill,      0 pp
FlaK           *   2 Units *  0 Leaders      Total :    147 exp,      0 kill,      0 pp    Average:     74 exp,      0 kill,      0 pp
Artillery      *   2 Units *  0 Leaders      Total :     61 exp,      0 kill,      0 pp    Average:     31 exp,      0 kill,      0 pp
Fighter        *   1 Units *  1 Leaders      Total :    268 exp,      5 kill,      0 pp    Average:    268 exp,      5 kill,      0 pp
Tactical Bomber *   2 Units *  0 Leaders      Total :    130 exp,      1 kill,    300 pp    Average:     65 exp,      1 kill,    150 pp
* Summary:     *  19 Units *  1 Leaders      Total :   1767 exp,      6 kill,    300 pp    Average:     93 exp,      0 kill,     16 pp


Player 1  Germany   has 65 units total (core+aux):
Infantry : 18
Tank   :  5
Recon :  2
Anti-tank :  3
FlaK :  2
Fortification :  9
Artillery :  5
Air Defense :  1
Fighter :  3
Tactical Bomber :  5
Submarine :  5
Destroyer :  4
Battleship :  1
Cruiser :  2

Player 2  United Kingdom, Australia   has 40 units total (core+aux):
Infantry : 13
Tank   :  6
Recon :  4
Anti-tank :  1
Artillery :  4
Air Defense :  4
Fighter :  4
Tactical Bomber :  2
Level Bomber :  1
Submarine :  1

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points


Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Niezbędna jest ucieczka barkami przez flotą wroga. Chyba, że uda się zdesantować szybciej, niż rozwali całą flotę włoską. I przjechać potem jakoś do VH. Ja wybrałem desant bezpośrednio do VH.
utrzymać DAK na morzu, poza zasięgiem widoku.
Rommel wykorzystany do pożyczania belek experiencu flocie włoskiej. I spokojne, powolne zdejmowanie floty. A potem tylko szybki desant i jest BV.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 01, 2022, 01:02:00 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #2 : Wrzesień 05, 2022, 01:33:14 »

Agedabia

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
Mamy nie atakować, ponoć "nie jesteśmy gotowi", ale Rommel nie po to tam pojechał, aby podporządkowywać się OKW. Sam decyduje o ofensywie.
Po poprzedniej planszy Sztab Generalny - był bardzo zaskoczony z powodu BV. Ja - w sumie, także! wybitnie byłem zaskoczony swoim sukcesem.

Próbuję raz. Flota wyparowuje. Próbuję drugi, znowu problemy. Idę spać.
Następnego dnia - na świeżo, zaczynam (a jednak! kto by się spodziewał, prawda?!) więc myśleć.

Plan
I postanawiam taką samą taktykę, jak poprzednio - przytulić flotę do Rommla, ściągać pojedynczo przeciwnika. Na lądzie - daleeeekie od lądu, obejście. Nie ma lotniska - więc trzeba pionierów mieć. No, i beznadziejny moździeż, więc trzeba go upgrade. Podobnie flak jeżdżący.
Głębokie obejście, od wschodu, odsunąć się od wybrzeża. Spokojnie, bo jest aż 17 tur, do BV.

Zakupy:
+Prototyp artyleria na 6 hexów strzelająca
1) upgrade anti-aircraft z 1 hex - na 88 strzelający na 3 hexy, również na wprost, przeciwko czołgom.
2) upgrade możdzierzą do artylerii 5 hexowej
3) upgrade najsłabszej piechoty - na Pionierów. Niezbędne są w Afryce lotniska polowe. Poza tym nie mam własnego, na początku.
4) zakup myśliwca BF 109 tropic.
5) W trakcie zakup Bociana drugiego.

Walka.
Nosz, masakra. Nadlatują cały czas jakieś Swordfishe, które walą w BF 109, jak w tarczę strzelniczą. Nadlatują Hurricane'y dwa, i nawet bombowce. Bardzo, bardzo niebezpiecznie.
Moje upgrady niewiele dają. Przede wszystkim jednak - walczę flakami i dobijam samolotami.
Uooo, łapię lidera na artylerii, robi teraz na 8 hexów! ale- to włoska artyleria. W 3 turze, łapię kolejnego lidera, tym razem na Cruiser. Ale to Włochów flota. Więc no, tylko na tę bitwę, dla auxów.
Gdy udaje się opanować niebo, to zaczyna się na lądzie walka.
Na morzu cały czas strzelanka. Ogromna flota przeciwnika. Zdejmuje mi 3 Destroyer'y. Ale główne statki, uciekły i pozostają nienaruszone. Udaje mi się zniszczyć niebezpiecznego podwodniaka, za pomocą samolotu walczącego tylko na morzu. Bardzo był przydatny.
Samoloty wroga nieprawdopodobnie strzelają. Włoska aero ledwo przetrwała, 2/10 i 3/10.
Bardzo niebezpieczne są elitarne jednostki lądowe Anglików.
Co ja gadam! Tak samo jest z samolotami! Bez porząąądnych(!) flaków, nie ma szans. No, i na morzu King George oraz Renown, są szalenie groźne.
Całe wojsko jedzie wgłąb lądu, odsuwam się od niebezpiecznych 7 hexów od morza.
Gdy zdejmuję samoloty oraz kilka jednostek lądowych, na morzu również zaczynam przejmować inicjatywę.
Pędzę do przodu. W końcu, zdobywam lotnisko. Odtąd - bo jest tylko to jedno na całej mapie - wróg nie będzie posiadał lotniska.
Część sił, Włochów, wysyłam po punkty na południe. Prestiż tutaj, w Afryce, jest bardzo ważny, bo jednostki są droższe o 15%-20% tak około, dla utrzymania realiów odnoszących się do problemów z transportami morskimi wyposażenia. Dla nas istotnego - czyli  niemieckiego.

Podjeżdżam na północ. I mi się odechciewa grać.
Przestaję grać na 2 dni. Niby próbuję, kilka razy, ale po kilku ruchach - po prostu wyłączam komputer. Masakra tam czeka.

Obejrzałem Wima Wendersa "Pina". Bardzo mi się podobał. Wyspałem się. Z nowymi siłami - do walki.
Cóż, jest bardzo trudno, nawet zastanawiam się, czy nie zagrać tej bitwy, od początku. Ale dopiero 6 tura, jest jeszcze 11 tur do BV. Więc!... - spróbuję...
Podchodzę do Brytyjczyka. Flota jest już moja tylko. No, i walę w linię wroga.
Artyleria - też, robi robotę.
Nagle, nadlatuje Halifax, wali w mojego Pz IIF. Potem dobija reconem. Zostaję z 1/10. Szok.
Więc... cóż, oczywiście flota wali nad morzem, sięga 4, 6, 7 i 9 hexów. Więc jest "Pyyycha". Jest to mało realne, żebym pół linii wroga potrafił "zdjąć" flotą, no, ale...
Przebijam się wzdłuż drogi nadmorskiej. Wysyłam na północ jedną piechotę włoską, samolotem, na północ po prestiż. Ale latać może, za to bez lotniska nie wyskoczy. Więc jadę tam piechotą w SDKfz, pędzącym po 7 hexów. nie zbierze doświadczenia w walce, ale na początku, bardzo ważne są nowe jednostki.

Flaki walą w czołgi z angielskiej 2 Armoured Division. Rozwalam je, razem z 88emką. Zdejmuję artylerią Piechotę z VH, również Flaka zdjemuję flotą. No, i 3 tury przed końcem, już tylko nabijam sobie dla DAK doświadczenia.
Walę piechotą i czołgami w "Obstacles", łapię na piechotę Lidera. Również na flaku łapię, i jest już pyyychotka. Co prawda flak dostaje w Afryce "Bridging", no, ale oki.

BV - OKW jest zachwyyycoooone!

Liderzy:
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 Skilled Reconnaissance
*  88mm FlaK 36/40 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , Bridging

Zakupy końcowe:
Brak. Nie rozpuściłem wojska DAK, kupując nowe jednostki. Po prostu jestem na 2 tysiącach, a CAP to 9000. Więc nie ma co ukrywać prestiżu "pod CAPem" (jak to robię w GD Division).

Efekty:
Bardzo dobrze nowa armia się doświadczyła. Jest oczywiście(!) mega słaba, w stosunku do doświadczonych Brytoli. Mają oni nawet po 4 belki, jakiś SAS albo Recony, czy samoloty mają 3 belki.
Ale moi, powoli, walczą głównie oni i artyleria włoska oraz flota - co powoduje, że wzrasta doświadczenie, wydatnie.
Teraz - nowa plansza, już (chyba! mam nadzieję!) bez floty.
Straty - na razie, tylko Włosi polegli. Mężnie!
Rycersko i cesarsko=rzymsko, bym rzekł. Jak na legiony Duce przystało.

--------------
Raport

OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
 2   Agedabia , #1 , Brilliant Victory , score:50
--
Campaign score: 104  *  Average: 52

..
Current scenario: Agedabia,  VH prestige is 80 ,  All map prestige is: 280
Army cost: 1080 , Current prestige is 589
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 17
AI stance is Defensive
if BV: +1500, Bengazi , cap 8000, 17 turns prestige: 850
if V : +1500, Bengazi , cap 8000, 22 turns prestige: 850
if TV: +1000, Bengazi , cap 8000, 24 turns prestige: 850
if Ls: +500, Bengazi , cap 8000, 24 turns prestige: 850

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 0 bars , 75 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:007
*  DAK Krad ,  , 1 bars , 118 exp , Germany , 5/10 , 1 kill , 0 pp - U:010  [+29 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 52 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:014  [+8 exp]
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 49 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:016  [+26 exp]
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 108 exp , Germany , 10/10 , Skilled Reconnaissance , 2 kill , 0 pp - U:017  [+17 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 1 bars , 189 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:005  [+107 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 1 bars , 150 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:006  [+55 exp]
*  Pz IID ,  , 1 bars , 123 exp , Germany , 1/10 , 3 kill , 0 pp - U:018  [+49 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 0 bars , 48 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 0 pp - U:002  [+2 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 0 bars , 91 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:003  [+18 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 0 bars , 80 exp , Germany , 4/10 , 1 kill , 0 pp - U:009  [+36 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 36/40 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 1 bars , 113 exp , Germany , 10/10 , Bridging   , 0 kill , 0 pp - U:008  [+55 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 ,  , 1 bars , 164 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:015  [+75 exp]

Artillery
*  10.5 leFH18M , Sdkfz 11 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 1 bars , 104 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:004  [+49 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 ,  , 0 bars , 43 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:019  [+37 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis SS , 0 bars , 36 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:020  [+36 exp]

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 3 bars , 301 exp , Germany , 8/10 , Combat Support  , 7 kill , 0 pp - U:012  [+33 exp]
 Bf-109E-3 ,  , 0 bars , 56 exp , Germany , 9/10 , 6 kill , 480 pp - U:094  [+56 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 0 bars , 26 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:011  [+8 exp]
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 1 bars , 174 exp , Germany , 9/10 , 1 kill , 0 pp - U:013  [+62 exp]
 Fi 156 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:024

Player 1 : Germany
Killed: INF:20   TNK:5    RCN:6    AT:2    FLAK:1    FORT:8    ATY:4    AD:4    FTR:6    TB:5    LB:1    SUB:1    DD:6    BS:4    CV:3    CRs:3      Total: 79
Lost  : INF:2    TNK:2    FORT:1    AD:1    DD:3      Total: 9

BV  2
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   6 Units *  1 Leaders      Total :    827 exp,      3 kill,      0 pp    Average:    138 exp,      1 kill,      0 pp
Tank           *   3 Units *  0 Leaders      Total :    462 exp,     11 kill,      0 pp    Average:    154 exp,      4 kill,      0 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :     48 exp,      0 kill,      0 pp    Average:     48 exp,      0 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    171 exp,      3 kill,      0 pp    Average:     86 exp,      2 kill,      0 pp
FlaK           *   2 Units *  1 Leaders      Total :    277 exp,      0 kill,      0 pp    Average:    139 exp,      0 kill,      0 pp
Artillery      *   3 Units *  0 Leaders      Total :    183 exp,      4 kill,      0 pp    Average:     61 exp,      1 kill,      0 pp
Fighter        *   2 Units *  1 Leaders      Total :    357 exp,     13 kill,    480 pp    Average:    179 exp,      7 kill,    240 pp
Tactical Bomber *   3 Units *  0 Leaders      Total :    200 exp,      1 kill,    600 pp    Average:     67 exp,      0 kill,    200 pp
* Summary:     *  22 Units *  3 Leaders      Total :   2525 exp,     35 kill,   1080 pp    Average:    115 exp,      2 kill,     49 pp

Player 1  Germany   has 53 units total (core+aux):
Infantry : 13
Tank   :  5
Recon :  4
Anti-tank :  3
FlaK :  3
Artillery :  4
Air Defense :  3
Fighter :  4
Tactical Bomber :  5
Submarine :  5
Destroyer :  1
Battleship :  1
Cruiser :  2

Player 2  United Kingdom, Australia   has 13 units total (core+aux):
Infantry :  1
Fortification :  7
Submarine :  5

Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Zapomniałem o tym... Cóż, trzymaj się daleko, na morzu, od statków przeciwnika. Na lądzie na pewno 5 heksów od brzegu, a najlepiej 7 heksów - tyle ma zasięgu najlepszy brytyjski okręt. Zaczekaj na samoloty, zniszcz je, nim ruszysz do przodu. Jeśli w transporcie złapią Twoją artylerię, to... będą potem kłopoty. Ja trzymałem HQ na morzu, opatulonego najpierw okrętami, potem, po ściągnięcia całej floty Brytoli- płynąłem wzdłuż wybrzeża, a na brzegu trzymałem moje artylerie, które przytulały się do belek z HQ od Rommla. => Wtedy o wiele szybciej przybywa na artylerii experience => więc szybciej osiągną samodzielność bojową.
Można obejść linię angielską wgłąb lądu, a potem, przy wschodniej krawędzi, jest przejście, między minami, na północ.
Ja - jechałem jednak wzdłuż wybrzeża, drogą, bo... bo wcześniej zdjąłem całą flotę brytyjską.
Zajmij hexy punktowane na południowym zachodzie i północy.
Lotnisko - zbuduj własne, wystartuj samolotami. Będą dobre do dobijania, po strzałach niemieckich flaków.
Potem, w czasie, jak rozprawiałem się z flotą oraz lotnictwem - to się powolutku, asekuracyjnie, przesuwałem na północny wschód, i sukcesywnie zdejmowałem z lotniska brytyjskiego przybywające tam, do obrony tego punktu, jednostki.
Jest czas, można działać sukcesywnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2022, 02:05:19 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #3 : Wrzesień 08, 2022, 03:00:59 »

Sorry, dopisałem spojlery.  Chyba zapomniałem ich wcześniej przykleić.
Kto chce - poszuka w poprzednim poście.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #4 : Wrzesień 12, 2022, 01:26:38 »

Bengali

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
łooo-hooo! Dostałem Prototyp! To się rzadko, rzadziuteńko zdarza, drugi raz z rzędu. A - podkreślę - NIE "wymuszałem", od razu. Chyba nawet komputer był zaskoczony, nie tylko OKW, moim tempem. Więc zamiast 22 dni było 17, a poprzednio też zamiast  17 było 10 tur na BV. Czyli o 11 dni szybciej w dwie bitwy. Więc... - dumnie wypina pierś - chyba mi się NALEŻY! Co nie?...

Ło pierona... 94 jednostki wraże. Łooo, jak w ZSRR.. od razu, mniejsza ochota... eh...

No, obadamy...
Nalezy pamiętać - co zauważyłem - że walczymy stale, z tymi samymi dywizjami. Mają ten sam skład. Mają te same samoloty(!) Samoloty! Do tego flota brytyjska. więc trzeba być starannym, uważnym, ostrożnym.
Ponoć mamy "naciskać cały czas, na wszystkich trzech drogach. Ja postanawiam inaczej.

Plan.
Jest dużo tur. Można nawet na Victory, czyli 3 tury dłużej., również wówczas dostaniemy taką samą nagrodę punktową.
Plan - podzielić siły, na lewo i prawo. Na Benghazi, po lewej, ustawiam długolufowe artylerie. Tam jest 2 pancerna dywizja i jego artyleria 7 hexów. Ja mam włoską 7 i moje 6 hexowe. Tam je zostawię.
Do dalekich punków na północnym wschodzie - wyślę, jednostki szybkie, mój DAK oraz trochę artylerii.
Rozkładam flaki, i trzeba zaczekać na samoloty brytoli.
Dokupię artylerię i masę Flaków.

Zakupy:
1) artyleria najsilniejsza 5 hexów 15sFH 18
2) artyleria najsilniejsza 5 hexów 15sFH 18
3) Flak jeżdżący 6/2 na 2 hexy osłaniający.
4) W pierwszej turze - Flak jeżdżący 6/2 na 2 hexy osłaniający.
5) W trakcie - Flak jeżdżący 6/2 na 2 hexy osłaniający.
6) W trakcie - Flak jeżdżący 6/2 na 2 hexy osłaniający.

Walka:
Noooo... noo.... Masakrycznie silne ma lotnictwo. Niesłychanie groźne. JEden ma 440 experience z liderem, 3 samoloty widzą na 4 hexy. Nawet Gladiatory są groźne, bo mają ponad 2 belki. Jest. Ciężko.
Prawie się nie ruszam do przodu. Buksuję, przesuwając jednostki, aby tylko były pod parasolem flaków. Niestety, najsilniejsze 88, nie strzelając na 3 hexy, w obronie, a dopiero w mojej turze. Więc jest, no...,, słabo, na początku. bombardowania artylerii są uciążliwe.
Moimi samolotami opieram się o Hansa Marsailes'a z Combat Support, i z 2 moich myśliwców, 3 bomberów + dwa myśliwce włoskie i 2 bombery, tworzę taką siatkę. Pod nią staram się trzymać jakieś jednostki.
Powoli, powoluteńku strącam samoloty wroga. I artylerią rozwalam najbliższe jednostki.
Zajmuję punktowane miasteczka, za to kupuję - 3 flaki, w trakcie.
Bardzo są potężne flaki, ze wsparciem HQ, bo inaczje, to strzelają albo 1 albo 0 i 1 uszkodzony albo w ogóle zero efektów. Ale powoli, powolutku, zdjemuję wroga.

No, i rozwalam wszystko, co mi tutaj, z przodu, przeszkadza. Nabijam artylerią doświadczenie na okopanych piechotach i przeszkodach.
Nareszcie! Zdejmuję tego wrednego Spitfire'a z 7/4 do 1/4. Odlatuje. Halifax bombowy zdjęty. Kolejny bombowiec zdjęty. I jeszcze dwa myśliwce.
Wysyłam po troszku, do przodu na północny wschód DAK. Na środku - buduję lotnisko. Bocianami sprawdzam, na północnym wschodzie jest tylko 1 artyleria i 1 flak. Oraz(!) cała dywizja piechoty australijskiej. Więc tam wysyłam 2 artylerie pod osłoną 2 flaków z HQ i Pz IIF i piechoty. Dołączam dywizję pancerną włoską Ariete, jako zapychacz dziur. Potem, dosyłam im Stukasa. Poradzą sobie.

Na północ, aby zdobywać prestiż, wysyłam DAK motocyklistów.
Na zachodzie, bardzo, bardzo powolutku, o 1 hex do przodu, cały czas kryty pod parasolem. Bo jeszcze ma 3 albo 4 samoloty.
Jak tylko wyściubię noska kawalątek, kawaląteczek - od prazu, dostaję po nim. Albo samoloty, albo 7 hexów artyleria. albo recony szybkie wroga, albo 2 pancerna dywizja.
Zbijają mi dalekosiężną artylerię do 5/10, potem 2/10. Ledwo przetrwała. Zbijają mi flaka do 3/10. Zbijają mi innego do 7/10.
Gdy dołączam do grupy zachodniej panzera IIIG, zeby walczył z czołgami, to wysyłam go północnym szlakiem. Wali w tamtejszą artylerię, ale na 3 tury przed końcem na BV, za bardzo go wysuwam - dostaje baty. 2/10.
Bez osłony artylerii, nie ma szans w ogóle, aby posuwać się do przodu.

Na wschodzie, spokojnie rozprawiam się z Australijczykami. Luz. Może SAS oraz commando tam dołączone, sprawiają problemy, walczą nawet, gdy zostaje im 1/3, i mnie atakują, ale jest ogarnialne.
Na Zachodzie, w VH, są dwie dywizje. 2 armoured oraz Indian piechoty oraz garnizony okoliczne. I 4 artylerie pod 2 flakami. I HQ 4 belki o to się opiera.
Więc postanawiam, wybić po prostu dziurę w obronie, i zająć lotnisko VH.
Taki plan, i tak też wykonuję.
Kończę dość spokojnie jednak, mimo nerwówki 3 tury przed, "czy ja zdążę", "bosze, ile tego jest!", "szlag, zdjął mi Pz IIIG!" "Dżiiizas, zdjął mi flaka!" "Czym ja to rozwalę?!?"
Jednak, jest spoko, lewa strona lotniska jest praktycznie pusta. Jakbym zagrał - chyba historycznie, bo taka sama ilość nagrody za zwycięstwo, jak za BV - czyli zagrałbym 3 tury dłużej, na Victory - to bym zmiótł tam wszystkich.
No! może, poza samolotami Tongue

Liderzy:
Brak nowych
Zakupy końcowe:
Brak, jesteśmy sporo pod CAPem.

Efekty:
Moje jednostki w wielu miejscach zostąły postrzelane, Należy niewątpliwie starannie, osrożnie grać.
Niezbędne jest nasycenie armii flakami.
Bardzo ładnie experience pochytały czołgi. i artylerie. I w sumie flaki również. Stosunkowo sporo również myśliwce i Stukas.
Jest ogólnie dobrze.

Raport.
OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
 2   Agedabia , #1 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: 21 cm Morser18
 3   Bengazi , #2 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 159  *  Average: 53

..
Current scenario: Bengazi,  VH prestige is 280 ,  All map prestige is: 800
Army cost: 3456 , Current prestige is 717
Prestige available on map yet is 40 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 17
AI stance is Defensive
if BV: +1500, Derna , cap 9000, 17 turns prestige: 850
if V : +1500, Derna , cap 9000, 19 turns prestige: 850
if TV: +1000, Derna , cap 9000, 21 turns prestige: 850
if Ls: +500, Derna , cap 9000, 21 turns prestige: 850

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 1 bars , 104 exp , Germany , 7/10 , 1 kill , 0 pp - U:007  [+29 exp]
*  DAK Krad ,  , 1 bars , 130 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:010  [+12 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 73 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:014  [+21 exp]
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 49 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:016
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 152 exp , Germany , 6/10 , Skilled Reconnaissance  , 4 kill , 0 pp - U:017  [+44 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 2 bars , 244 exp , Germany , 8/10 , 13 kill , 0 pp - U:005  [+55 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 2 bars , 259 exp , Germany , 2/10 , 4 kill , 0 pp - U:006  [+109 exp]
*  Pz IID ,  , 1 bars , 191 exp , Germany , 8/10 , 7 kill , 0 pp - U:018  [+68 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 1 bars , 134 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:002  [+86 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 1 bars , 153 exp , Germany , 9/10 , 3 kill , 0 pp - U:003  [+62 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 1 bars , 110 exp , Germany , 9/10 , 3 kill , 0 pp - U:009  [+30 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 36/40 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 1 bars , 127 exp , Germany , 7/10 , Bridging  , 2 kill , 0 pp - U:008  [+14 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 15 Flak Grat/Trypolis , 2 bars , 214 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:015  [+50 exp]

Artillery
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 1 bars , 141 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 0 pp - U:004  [+37 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 5 Panzer Div , 1 bars , 111 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:019  [+68 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis SS , 0 bars , 84 exp , Germany , [/red]2/10 [/red] , 2 kill , 0 pp - U:020  [+48 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia SS , 0 bars , 54 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:023  [+54 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Benghazi , 0 bars , 45 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 528 pp - U:128  [+45 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 25 Benghazi , 0 bars , 44 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 528 pp - U:129  [+44 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 27 exp , Germany , 4/10 , 0 kill , 264 pp - U:046  [+27 exp]
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 24 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:066  [+24 exp]
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 29 exp , Germany , 3/10 , 0 kill , 264 pp - U:070  [+29 exp]
 SdKfz 6/2 , 27 Benghazi , 0 bars , 84 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:082  [+84 exp]
 SdKfz 6/2 , 26 Benghazi , 0 bars , 80 exp , Germany , 6/10 , 0 kill , 264 pp - U:130  [+80 exp]

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 3 bars , 309 exp , Germany , 8/10 , Combat Support  , 8 kill , 0 pp - U:012  [+8 exp]
 Bf-109E-3 , 21 Trypolis , 1 bars , 146 exp , Germany , 3/10 , 8 kill , 480 pp - U:022  [+90 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 0 bars , 26 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:011
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 2 bars , 299 exp , Germany , 8/10 , 4 kill , 0 pp - U:013  [+125 exp]
 Fi 156 , 22 Agedabia , 0 bars , 15 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:021  [+15 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:44   TNK:8    RCN:11   AT:2    FLAK:2    FORT:14   ATY:9    AD:7    FTR:10   TB:9    LB:2    SUB:1    DD:6    BS:4    CV:3    CRs:3      Total: 135
Lost  : INF:2    TNK:3    AT:1    FORT:1    AD:1    DD:3      Total: 11

BV  3
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   6 Units *  1 Leaders      Total :    933 exp,     11 kill,      0 pp    Average:    156 exp,      2 kill,      0 pp
Tank           *   3 Units *  0 Leaders      Total :    694 exp,     24 kill,      0 pp    Average:    231 exp,      8 kill,      0 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :    134 exp,      3 kill,      0 pp    Average:    134 exp,      3 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    263 exp,      6 kill,      0 pp    Average:    132 exp,      3 kill,      0 pp
FlaK           *   2 Units *  1 Leaders      Total :    341 exp,      5 kill,      0 pp    Average:    171 exp,      3 kill,      0 pp
Artillery      *   6 Units *  0 Leaders      Total :    479 exp,     10 kill,   1056 pp    Average:     80 exp,      2 kill,    176 pp
Air Defense    *   5 Units *  0 Leaders      Total :    244 exp,      1 kill,   1320 pp    Average:     49 exp,      0 kill,    264 pp
Fighter        *   2 Units *  1 Leaders      Total :    455 exp,     16 kill,    480 pp    Average:    228 exp,      8 kill,    240 pp
Tactical Bomber *   3 Units *  0 Leaders      Total :    340 exp,      4 kill,    600 pp    Average:    113 exp,      1 kill,    200 pp
* Summary:     *  30 Units *  3 Leaders      Total :   3883 exp,     80 kill,   3456 pp    Average:    129 exp,      3 kill,    115 pp


Player 1  Germany   has 50 units total (core+aux):
Infantry : 15
Tank   :  6
Recon :  1
Anti-tank :  3
FlaK :  2
Artillery :  8
Air Defense :  6
Fighter :  4
Tactical Bomber :  5

Player 2  United Kingdom, Australia   has 26 units total (core+aux):
Infantry : 12
Tank   :  1
Anti-tank :  3
Fortification :  8
Air Defense :  1
Fighter :  1

Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Niezbędne jest wykorzystywanie HQ. Przytul się do artylerii, wsadź go do środka, wokoło artylerie. Potem - przytul się do flaków. Bez przeciwlotniczej arrtylerii - w ogóle, bez szans. Spokojnie, zaczekaj 3-4 tury, w obronie, aż wystrzelasz samoloty. Jest dosyć czasu.
Nie rozwalaj wszystkiego, tylko punkty kluczowe.
Przeciwnik ma określony skład dywizji, stale będziesz walczył z tymi samymi batalionami, bateriami artylerii, samolotami.
Przygotuj się na to! Zauważ, jakie to są jednostki, ile artylerii ma w każdej dywizji.
I kupuj rozsądnie.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 12, 2022, 01:30:25 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #5 : Wrzesień 21, 2022, 12:48:38 »

Derna

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
Lekko - czy może nawet bardzo - jestem zdegustowany. Chodzi mi o poziom doświadczenia jednostek, jakie otrzymałem. Wydaje mi się(!) - mnie, taką mam opinię - że DAK to nie były żółtodzioby, tam wysłane. Również nowe jednostki, które przybywały, to też nie były z 0 experience.
A zarazem przeciwnika samoloty, to jest niewspółmiernie ustawienie ich experiencu! Tak samo dywizje liniowe.
Ja rozumiem, że flota włoska, była słaba, o wiele słabsza od brytyjskiej. Ale pozostałe jednostki?... Nosz... coś nie halo.

Bardzo więc doświadczam swoich.
Również - dostałem prototyp, za drugą bitwę, czym mnie komputer zdziwił. Zwykle jest na to 20% szans, po otrzymaniu prototypu. Więc wziąłem.
Wkurzam się na to. Pi...nkolę. Biorę prototypy, jeśli jest możliwość.
więc - "wymuszam" za Benghazi kolejny prototyp, otrzymuję BF-109 tropic. I tak(!) on jest baaaardzo maaaało przydatny. Nie ma ŻADNYCH szans w starciu powietrznym, z tak doświadczonym wrogiem. Nawet na Swordfhish, dostanie od niego baty. Bo ma - o czym wspominałem wyżej - na starcie, jako jednostka nowa, okrągłe ZERO doświadczenia.
Opierać więc będę go musiał znowu, o Hansa Marsaillesa.

Mapa - wygląda ciekawie. Ale po wejściu, okazuje się, że jest mega "krótka", chyba w 4 tury bym dojechał do końca. A jest na to... 13 tur. Nawet 17 na Tacticala, z taką samą nagrodą jak BV. Czyli: było bardzo, bardzo ciężko, się przebić, przez linie wroga. Jesteśmy w górach, dwie przełęcze jako wąskie gardła, wróg bardzo doświadczony. Będzie trudno.

Plan.
Cóż, sukcesywnie - jak zwykle tutaj! - zdejmę lotnictwo. Czyli bezruch, ewentualnie odsunięcie się od morza, bowiem tam - nomen omen - króluje Królewska Marynarka Royal Navy...
Gdy pozbędę się samolotów, głębokim sierpem, w dół i do dwóch VH.

Nie bardzo jest co kupić, mam sporo już - przynajmniej tak mi się wydaje - jeżdżących flaków, samoloty są za słabe na razie, więc przytulają się do Combat Support. Jak będą samodzielne, z 3 belkami, wtedy może kupię kolejne.

Zakupy.
1) W trakcie: 88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 33 Desna , 0 bars , 71 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 660 pp - U:055  [+71 exp]
2) W trakcie: 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Desna
3) W trakcie: 15 sFH18 , SdKfz 7 , 32 Derna

Walka.
Jak rzekłem, tak zrobiłem.
Strzelam wszystkim, w otoczeniu Rommla. Potem przesuwam go na południe, do kolejnych artylerii, żeby się przytuliły i postrzelały. Zdejmuję przeciwnika artylerie na linii wzdłuż drogi przy wybrzeżu. Strzelam też w Boforsa flak 40 mm. Jest niebezpieczny, bo porusza się rozpakowany na 2 hexy, pieszo. Ku mojemu pełnemu zachwytowi, nie ściągam go, ale za to - on, Anglik, dostaje lidera. Czyli może się ruszyć i strzelać. Brawo! Brawo!
Samoloty grupuję wokół Combat Support Marsaillesa.
Brakuje mi osłony, i do zdejmowania samolotów, więc w trakcie dokupuję 88emkę z zasięgiem 3 heksów. Nie strrela do przelatujących, ale broni i wali w swojej turze. Super doświadczyła się.
Brakuje mi również artylerii, się okazuje. A planowałem już nie kupować. Ale nie da rady. Więc dokupuję Dwie 15sFH.

Jego samoloty nadlatują, nadziewają się na pelotki. Rusza tylko reconami. Nie widać floty. Na południu zastój.
I tak przez 3-4 tury. Strzelam, zdejmuję najgroźniejsze jednostki, dobijam Pz IV albo Pz III, i sukcesywnie, po 1 max 2 hexy, na południe. On, cały czas mnie widzi, bo Swordfish i Halifax mają zasięg wzroku na 4 hexy. Ja dopiero po kilku turach, pozbywam się jego swoistego zwiadu lotniczego.
Jadę sobie spokojnie, przez góry, na południe, aż tu nagle moim oczom ukazuje się: Flota Royal Navy! oraz artyleria z zasięgiem na 7 hexów. Oczywiście w ramach tego objawienia, wali mi w 2 jednostki, które ledwo uchodzą z życiem.
Aha.!
Grałem wtedy, po imprezie urodzinowej dwóch mych Przyjaciół. Także kac.
W ogóle, czasem BEZ pomyślunku. A co tam! do przodu! i mi trzepią recona, ledwo przetrwał. Tzn. się zginął. Ale jako że kac, to się cofnąłem do autosave'a. I - sorry! - oszukiwałem. Czyli dałem jeszcze raz, rozegrać turę przeciwnika. I wtedy recon uszedł z 2/10.
W międzyczasie zadzwonił inny Przyjaciel, że potrzeba na zastępstwo na nockę, do niego do pracy. Bo inny kumpel, był u dentysty. I mu usuwali dwie ósemki. I nie może nic dźwigać. Czy mogę go zastąpić, na noc? No... doooobra, mam kaca, ale TRZEBA. Nie ma wyjścia, bo jak nie wykona tego, to taaaakie kary dostaną, że klękają. Więc się zgodziłem. Trochę wtedy przetrzeźwiałem.
I postanowiłem przespać się trochę, do 22:00. No, próbowałem, Ale na kacu, zmusić ciało do czegokolwiek, to raczej... hm... niekoniecznie się udaje...

No, więc wróciłem do gry.
No, i efekty podobnie jak wyżej: dostała pelotka jezdna. Oraz Pz IID. Ostrzelani przez flotę i wyparowali. To też, zrobiłem autosave... i dałem im szansę przy kolejnym "rzucie kostką".
Także: powinienem był stracić, wtedy, na kacu - 3 jednostki CORE.
Przyznaję się.

Ostatecznie, jakieś 2 tury, przed końcem, dzwoni znowu Przyjaciel-właściciel, że alarm odwołany. że do pracy pójdzie kumpel z synem, który będzie za.....ł Zaiwaniał, ma się rozumieć! tzn. robił, a kumpel-pracownik tylko jechał autem.
No, to zeszło ciśnienie, zacząłem myśleć. Na spokojnie.


Zostało mało tur. Postanawiam, zupełnie skoncentrować wysiłki na ściągnięciu najważniejszych celów, byleby tylko wejść do obu VH, a nie walczyć z jego jednostkami. Czyli zająć tylko punkty.
Nareszcie - myślę! O dziwo(!) - powiecie Smiley
No, i rozwalam artylerię na południu, rozwalam flaki na północy i artylerię 7 hexów. W ostatniej turze, postanawiam jeszcze coś uszczknąć, z mapy.
No, i jadę tak, że walczę jednostkami moimi + artyleria włoska 7 hexów, samolotami, a do tego - postanawiam wjechać flakami 6/2 do miasteczek punktowanych. Bo to ostatnia tura. W jednym, wjechałyby na 3 bataliony Australijczyków obok, a na morzu byłyby dwa okręty. Także obok, do miasteczka, byłby w zasięgu tychże okrętów. No, ale mam zająć i zakończyć. Więc nie będzie miał możliwości Brytyjczyk, aby pozdejmować te flaki.

W ostatniej turze - BV.

Liderzy:
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia Proto 100 exp , Germany , 10/10 , Infiltration Tactics
Czyli ledwo 100 równo, i załapał. Super, bo teraz 7 hexów ma zasięgu!

Efekty:
Spoko, zacząłem rozumieć tę kampanię. Trzeba odczekać, jak to Rommel - ustawić 88emki, postrzelać, i doświadczone wojsko coraz lepiej. Widać w raporcie. Kasy - spoooooroooo!
Sturmpionierzy super, wspaniale czołgi, świetnie nowa 88tka, którą dokupiłem na samoloty.
Na wyróżnienie zasługuje Pz IIIG, rozbił 11 jednostek na tej planszy.
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 3 bars , 361 exp , Germany , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:006  [+102 exp]
No, i całkiem dobrze bombowce, również Bociany. Jest spoko.
Następnym razem, muszę być ZDEcydowanieeee ostrożniejszy.

Raport:
OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
 2   Agedabia , #1 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: 21 cm Morser18
 3   Bengazi , #2 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: Bf-109F-4Trop
 4   Derna , #3 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 214  *  Average: 53
..
Current scenario: Derna,  VH prestige is 200 ,  All map prestige is: 480
Army cost: 5172 , Current prestige is 1070
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Defensive
if BV: +1000, Tobruk I , cap 12000, 13 turns prestige: 650
if V : +1000, Tobruk I , cap 12000, 15 turns prestige: 650
if TV: +1000, Tobruk I , cap 12000, 17 turns prestige: 650
if Ls: +500, Tobruk I , cap 12000, 17 turns prestige: 650

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 1 bars , 196 exp , Germany , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:007  [+92 exp]
*  DAK Krad ,  , 1 bars , 152 exp , Germany , 9/10 , 5 kill , 0 pp - U:010  [+22 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 95 exp , Germany ,  3/10 , 2 kill , 0 pp - U:014  [+22 exp]
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 78 exp , Germany ,  3/10  , 0 kill , 0 pp - U:016  [+29 exp]
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 180 exp , Germany , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 6 kill , 0 pp - U:017  [+28 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 3 bars , 329 exp , Germany , 9/10 , 15 kill , 0 pp - U:005  [+85 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 3 bars , 361 exp , Germany , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:006  [+102 exp]
*  Pz IID , 18 2 Panzer Gratis , 2 bars , 277 exp , Germany ,  3/10 , 8 kill , 0 pp - U:018  [+86 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 1 bars , 160 exp , Germany ,  2/10  , 4 kill , 0 pp - U:002  [+26 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 2 bars , 213 exp , Germany , 5/10 , 4 kill , 0 pp - U:003  [+60 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 1 bars , 132 exp , Germany , 6/10 , 3 kill , 0 pp - U:009  [+22 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 1 bars , 156 exp , Germany , 10/10 , Bridging  , 4 kill , 0 pp - U:008  [+29 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 15 Flak Grat/Trypolis , 2 bars , 280 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:015  [+66 exp]
 88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 33 Desna , 0 bars , 71 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 660 pp - U:055  [+71 exp]

Artillery
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 1 bars , 168 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:004  [+27 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 5 Panzer Div , 1 bars , 154 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:019  [+43 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis Proto , 1 bars , 145 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:020  [+61 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia Proto , 1 bars , 100 exp , Germany , 10/10 , Infiltration Tactics , 3 kill , 0 pp - U:023  [+46 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 24 Benghazi , 1 bars , 105 exp , Germany , 6/10 , 4 kill , 528 pp - U:028  [+60 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 25 Benghazi , 1 bars , 107 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 528 pp - U:029  [+63 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Desna , 0 bars , 16 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 528 pp - U:043  [+16 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 32 Derna , 0 bars , 39 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 528 pp - U:057  [+39 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 , 26 Benghazi , 0 bars , 41 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:024  [+14 exp]
 SdKfz 6/2 , 27 Benghazi , 0 bars , 38 exp , Germany , 7/10 , 0 kill , 264 pp - U:025  [+14 exp]
 SdKfz 6/2 , 28 Benghazi , 0 bars , 44 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:026  [+15 exp]
 SdKfz 6/2 , 29 Benghazi , 1 bars , 126 exp , Germany ,  4/10 , 1 kill , 264 pp - U:027  [+42 exp]
 SdKfz 6/2 , 30 Benghazi , 1 bars , 113 exp , Germany ,  5/10  , 0 kill , 264 pp - U:030  [+33 exp]

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 3 bars , 333 exp , Germany , 9/10 , Combat Support  , 10 kill , 0 pp - U:012  [+24 exp]
 Bf-109E-3 , 21 Trypolis , 1 bars , 159 exp , Germany , 8/10 , 11 kill , 480 pp - U:022  [+13 exp]
+  Bf-109F-4Trop , 31 Benhgazi Proto , 0 bars , 35 exp , Germany , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:031  [+35 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 0 bars , 41 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:011  [+15 exp]
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 3 bars , 345 exp , Germany , 9/10 , 7 kill , 0 pp - U:013  [+46 exp]
 Fi 156 , 22 Agedabia , 0 bars , 48 exp , Germany , 7/10 , 0 kill , 300 pp - U:021  [+33 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:66   TNK:12   RCN:13   AT:5    FLAK:3    FORT:14   ATY:14   AD:11   FTR:15   TB:13   LB:3    SUB:1    DD:6    BS:4    CV:3    CRs:3      Total: 186
Lost  : INF:2    TNK:3    AT:1    FORT:1    AD:1    DD:3      Total: 11

BV  4
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   6 Units *  1 Leaders      Total :   1126 exp,     15 kill,      0 pp    Average:    188 exp,      3 kill,      0 pp
Tank           *   3 Units *  0 Leaders      Total :    967 exp,     38 kill,      0 pp    Average:    322 exp,     13 kill,      0 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :    160 exp,      4 kill,      0 pp    Average:    160 exp,      4 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    345 exp,      7 kill,      0 pp    Average:    173 exp,      4 kill,      0 pp
FlaK           *   3 Units *  1 Leaders      Total :    507 exp,     10 kill,    660 pp    Average:    169 exp,      3 kill,    220 pp
Artillery      *   8 Units *  1 Leaders      Total :    834 exp,     22 kill,   2112 pp    Average:    104 exp,      3 kill,    264 pp
Air Defense    *   5 Units *  0 Leaders      Total :    362 exp,      1 kill,   1320 pp    Average:     72 exp,      0 kill,    264 pp
Fighter        *   3 Units *  1 Leaders      Total :    527 exp,     23 kill,    480 pp    Average:    176 exp,      8 kill,    160 pp
Tactical Bomber *   3 Units *  0 Leaders      Total :    434 exp,      7 kill,    600 pp    Average:    145 exp,      2 kill,    200 pp
* Summary:     *  34 Units *  4 Leaders      Total :   5262 exp,    127 kill,   5172 pp    Average:    155 exp,      4 kill,    152 pp

Player 1  Germany   has 41 units total (core+aux):
Infantry :  7
Tank   :  3
Recon :  1
Anti-tank :  2
FlaK :  3
Artillery :  9
Air Defense :  6
Fighter :  5
Tactical Bomber :  5

Player 2  United Kingdom, Australia   has 7 units total (core+aux):
Infantry :  3
Anti-tank :  1
Destroyer :  2
Cruiser :  1

Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Cóż, niezbędne jest przeczekanie fazy przewagi w powietrzy RAF-u. Jeśli zaczniesz iść do przodu, to baty zbierzesz niesamowite.
Unikaj wybrzeża. Są 3 statki, bardzo groźne, bo nie ma na nie przeciwwagi. Żadnej. Nawet nie próbowałem, po prostu poza ich zasięgiem się trzymać.
Najlepiej pojechać południem, zdjąć artylerię przeciwnika na północy, i jakieś recony, żeby nie widział. A przesunąć się na południe. I stamtąd wjechać. Ale ja - tak nie zrobiłem, Dopiero po 5 turach, zacząłem tak manewrować, zgodnie z taktyką Rommla "Głębokiego sierpa" z pustyni, czyli obchodzenia linii wroga, i uderzania z południa.

Uważaj na ppance przeciwnika, podjeżdżają, walą niemiłosiernie. W głębi, za pierwsdzą linią jest kolejny zestaw artylerii dalekosiężnej przy obu VH oraz flaki na 3 hexy.
Zdejmij najpierw artylerię, trzymając się poza zasięgiem wzroku przeciwnika.
Starannie i cierpliwie. Mapa jest mała, zdążysz.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2022, 01:43:00 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #6 : Wrzesień 28, 2022, 01:55:25 »

5 Tobruk

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
Wracam do tej kampanii, chyba po 3-4 tygodniach.
Bardzo, bardzo lubię walki w Afryce. Ograniczona liczba wojsk. Skromna ilość własnych, jak i przeciwnika (oczywiście! Do czasu! Bo np. Szczury Pustyni, którą grałem na przełomie 2016/2017, to nagle się zrobiło 110 jednostek przeciwnika, oraz potrójna linia z min... i... mi się Odechciaaaałoooo)
Także, fajno jest.
Teraz, mamy - błyskawicznym atakiem, zrywem, w 5 dni (rozumiem, że to dzień dzielony na 2 tury) dojść na pozycje otaczające Tobruk.
Ale... co ciekawe... nawet jeśli przegramy, to i tak idziemy dalej... Hm... To, no cóż..., daje do myślenia, co nie?...
We wstępie, napisali, że "to byłby cud", gdyby w 5 dni zająć to wszystko.
Więc bez wydziwiania.

Za bardzo nie wiem, co i jak... Ale jest flota, z obydwu stron, po 5-6 okrętów. Nie lubię.
Do tego - zapewne będą wraże samoloty.
W poprzedniej bitwie, uzbroiłem się - mam nadzieję! - po zęby, w tej kwestii przeciwlotniczej.
Postanawiam więc przezbroić Pz II w Pz III oraz dać dodatki do czołgów. 800 prestiżu na to poszło.
Resztę, pozostawię bez zmian. Bo nie wiem, co miałbym kupić.

Zakupy:
Dodatki do czołgów: antitank 2x, 2x adjacent target
1) Pz IVE do 5 Panzer Div.
2) wymiana Pz IIF => Pz III|G
W trakcie:
3) SdKfz 6/2 , 35 Tobruk
4) SdKfz 6/2 , 36 Tobruk z dodatkiem "Anti-aircraft"
5) SdKfz 6/2 , 37 Tobruk z dodatkiem "Anti-aircraft"
6) Fi 156 , 38 Tobruk, z dodatkiem "Skilled Recon"


Plan.
Dwie artylerie Morser, z oparciem o Rommla strzelą w to, co widzą, i zjadą na południe - czyli do środkowej strefy. Tamtędy będą się posuwać.
Resztę artylerii w południowym wystawieniu, podzielę 2 na południe, 4 na środek, a potem wydzielę, zgodnie z potrzebami, co się natknę.
Po 2 piechoty na każdym z północy, środka i południa.
Recon na południu, bo szybki i jest się w stanie w każdym miejscu na pustyni dopełnić ammo i benzyną.
2 czołgi środek, 2 czołgi północ.
W pierwszej turze - ładnie opieram się flakami Sdkfz o Rommla, oczekując na samoloty. A z tyłu czekają strzelająca na 3 hexy pozostała obrona przeciwlotnicza, w liczbie 3 sztuk.
I sukcesywnie, będę zdejmował, co się da.

Walka.
W pierwszej turze, rozwalam nadmorskie 2 piechoty, trzecią naruszam.
Flota włoska strzela i ucieka, od brzegu, aby nie była widoczna. AI ma Defensive stance - więc liczę, że jeśli mnie nie zobaczy, to Royal Navy nie podpłynie.
Odjechać trzeba, baaardzo, od brzegu. Jeśli na morzu, się rozprawię, to wtedy może głębiej, podjadę.
Wykrywam Bocianami 2nd Armoured Australian Div. Artyleria zdejmuje flaka. Potem strzelają w czołgi. Samolotami w artylerię 3x w oparciu o Marsaillesa. Artyleria znika. Wtedy walę jeszcze włoskimi siłami powietrznymi, co się da.
Wtedy, wkracza do akcji przezbrojony Pz II-> Pz III. Rozbija 4 jednostki z tej dywizji. Z 9 jego jednostek, zostają 3. Przynajmniej z tych, które rozpoznałem.
Ale... Nad brzegiem, wykrywam nagle 2 piechoty z Indian Brigade, jedna z liderem. Więc się ustawiam tak, abym był widoczny, dla niego, niech podleci samolotami. A za linią - ustawiam flaki oparte o Rommla. Obadamy, co z pułapki wyjdzie.

Artylerię przykrywam parasolem przeciwlotniczym strzelającym na 3 hexy. Na południu najsłabiej, jest recon z 2nd Armoured i Matilda. To groźne dwa bataliony. Ale są też w przeciwwadze moje 2 artylerie wspierające, pozostawione na pozycjach. Liczę jednak raczej na to, że po takim laniu, to się raczej wycofa, ku swoim VH.

Jego tura.
Cóż, wycofał się. Ale nie do końca. Jak walnął w mych motocyklistów - tak zostało ich 6, i już raczej będą nieprzydatni, co najwyżej pojechać-luknąć-zwiać. Do zadań bojowych już raczej niet.
Ale za to - złapałem jego Spitfire'a! 3x w przelocie oberwał, został tylko 1 punkcik.
Więc w mojej turze go zdejmuję, dobijam 2nd Armoured pozostałe 3 bataliony pancerne, które wykryłem. Zwiała tylko piechota. I jedna kompania Indian Brigade.
Ale nie... mój zwiad, rozpoznaje na podejściu do pierwszego, zachodniego VH, że jest tam jeszcze drugi pułk tej brygady z moździerzem. Którego od razu zdejmuję pancernikiem włoskim. Puch!
I Halifaxa ze wzrokiem na 4 hexy Puch!
Także... pusto się zrobiło, na pustyni. Nikt mnie normalnie - nie widzi.

Dobra, idę potańczyć. Reszta jutro.
Aha, dokupiłem jeszcze w tej drugiej turze 2x Flak SdKf 6/2.

Przez kolejne 3 tury - posuwam się systematycznie do przodu. Rozpoznaję w ostatniej chwili kilka reconów, które szukają drogi na moje tyły. Niszczę je Stukasem opartym o Marsaillesa.
Na kierunku Tobruku, po prostu artyleria z bardzo nikłą pomocą overrunów pancernych wszystko rozbija w puch. Pach!-Pach!

Samoloty przeciwnika stopniowo acz sukcesywnie, strącam. Zostały mu jeszcze 3, z czego 2 myśliwce, jeden z Mega liderem, a drugi Spitfire. Niezwykle groźne.
Sprawdzam rejon Tobruku. No - masakra. Lepiej omijać. W końcu - pozycjonuję pierwsze okręty Royal Navy. Trzeba trzymać się z daleka. Koniec 6 tury, zostało jeszcze 5 moich dni ruchu -> do Brylanta.

Przez kilka dni, zbieram się do kolejnych ataków, na miasto środkowe, drugi VH w drodze na wschód do Nilu. Pojawiają się czołówki pancerne 3rd Armoured Division. I piechota, bardzo mocno okopana.
Nagle kontratak brytyjski. Bardzo zaskakujący. Commando. No, jest krucho. Kompletnie trzeba przeorganizować siły. Niby nic, a jednak...
Dokupuję więc jeszcze jednego jeżdżącego flaka SdKfz 6/2, bo mnie też z powietrza, w tamtym rejonie, chwycą.

I jeszcze ten daleeeeko VH na wschodzie. Obchodzę środkowy VH, przejściem na południe od Tobruku. Raz mnie ostrzelali z portu, to ledwo mi jednostka przetrwała. Północną marszrutą docieram na 3 kolejki przed końcem, do wschodniego VH. Prawie pusty. Walę Bocianem, odsuwam, walę myśliwcem. W następnej turze walę znowu tym wiszącym nad VH myśliwcem, odlatuję i drugim, podjeżdżam czołgiem, wypieram. Dobijam sturmpionierami i zajmuję ten VH.
Został tylko środek. Tam - rozbijam piechotę artylerią, dobijam lekko czołgami. Moje nowe czołgi - zdobyły ledwo 15 punktów. To świadczy o skali, jaką miała ta mapa. Po prostu - wszystko waliłem artylerią. Czasem 88mkami, strzelającymi na 3 hexy. Ale głównie walczyła artyleria (oparta o Rommla w kółeczku) i flaki.

Samoloty - niesamowicie groźne są. I Commandosi. Bardzo trudno opanować recony przeciwnika.
Ale 2 dni przed końcem, pusty środkowy VH. Nie ma co czekać, na prestiż. Wchodzę.

Efekty:
BriLLIANT VICTORY
"Niewiarygodne, dokonałeś niemożliwego w rzeczywistości. Brytyjczycy opuścili Tobruk.
----
Unbelievable, you made the impossible reality. The british have abandoned Tobruk."

Serio?....

OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
 2   Agedabia , #1 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: 21 cm Morser18
 3   Bengazi , #2 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: Bf-109F-4Trop
 4   Derna , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   Tobruk I , #4 , Brilliant Victory , score:58
--
Campaign score: 272  *  Average: 54

..
Current scenario: Tobruk I,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 440
Army cost: 6552 , Current prestige is 529
Prestige available on map yet is 120 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 10
AI stance is Defensive
if BV: +500, Tobruk II , cap 13000, 11 turns prestige: 550
if V : +500, Tobruk II , cap 13000, 14 turns prestige: 550
if TV: +500, Tobruk II , cap 13000, 18 turns prestige: 550
if Ls: +500, Tobruk II , cap 13000, 18 turns prestige: 550

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 2 bars , 200 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:007  [+4 exp]
*  DAK Krad ,  , 1 bars , 162 exp , Germany , 5/10 , 5 kill , 0 pp - U:010  [+10 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 110 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:014  [+15 exp]
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 78 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:016
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 183 exp , Germany , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 7 kill , 0 pp - U:017  [+3 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 3 bars , 387 exp , Germany , 8/10 , 20 kill , 0 pp - U:005  [+58 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 3 bars , 365 exp , Germany , 10/10 , 16 kill , 0 pp - U:006  [+4 exp]
*  Pz IIIG , 18 2 Panzer Gratis , 3 bars , 330 exp , Germany , 10/10 , 16 kill , 0 pp - U:018  [+53 exp]
 Pz IVE , 145 35Tobruk5PanzerDiv , 0 bars , 15 exp , Germany , 9/10 , 1 kill , 288 pp - U:145  [+15 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 1 bars , 167 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:002  [+7 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 2 bars , 252 exp , Germany , 3/10 , 5 kill , 0 pp - U:003  [+39 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 1 bars , 150 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:009  [+18 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 1 bars , 159 exp , Germany , 10/10 , Bridging  , 5 kill , 0 pp - U:008  [+3 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 15 Flak Grat/Trypolis , 2 bars , 292 exp , Germany , 10/10 , 7 kill , 0 pp - U:015  [+12 exp]
 88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 33 Derna , 1 bars , 102 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 660 pp - U:033  [+31 exp]

Artillery
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 1 bars , 194 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:004  [+26 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 5 Panzer Div , 1 bars , 186 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:019  [+32 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis Proto , 1 bars , 181 exp , Germany , 10/10 , 7 kill , 0 pp - U:020  [+36 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia Proto , 1 bars , 133 exp , Germany , 10/10 , Infiltration Tactics  , 4 kill , 0 pp - U:023  [+33 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 24 Benghazi , 1 bars , 150 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 528 pp - U:028  [+45 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 25 Benghazi , 1 bars , 144 exp , Germany , 7/10 , 3 kill , 528 pp - U:029  [+37 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Derna , 0 bars , 52 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 528 pp - U:032  [+36 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 32 Derna , 0 bars , 60 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 528 pp - U:034  [+21 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 , 26 Benghazi , 0 bars , 41 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:024
 SdKfz 6/2 , 27 Benghazi , 0 bars , 48 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:025  [+10 exp]
 SdKfz 6/2 , 28 Benghazi , 0 bars , 96 exp , Germany , 5/10 , 0 kill , 264 pp - U:026  [+52 exp]
 SdKfz 6/2 , 29 Benghazi , 1 bars , 152 exp , Germany , 4/10 , 3 kill , 264 pp - U:027  [+26 exp]
 SdKfz 6/2 , 30 Benghazi , 1 bars , 145 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:030  [+32 exp]
 SdKfz 6/2 , 35 Tobruk , 0 bars , 26 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:079  [+26 exp]
 SdKfz 6/2 , 36 Tobruk , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:080
 SdKfz 6/2 , 37 Tobruk , 0 bars , 15 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:081  [+15 exp]

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 3 bars , 397 exp , Germany , 4/10 , Combat Support  , 10 kill , 0 pp - U:012  [+64 exp]
 Bf-109E-3 , 21 Trypolis , 2 bars , 231 exp , Germany , 6/10 , Battlefield Intelligence , 13 kill , 480 pp - U:022  [+72 exp]
+  Bf-109F-4Trop , 31 Benhgazi Proto , 0 bars , 46 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:031  [+11 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 0 bars , 56 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:011  [+15 exp]
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 3 bars , 387 exp , Germany , 10/10 , 11 kill , 0 pp - U:013  [+42 exp]
 Fi 156 , 22 Agedabia , 0 bars , 66 exp , Germany , 6/10 , 0 kill , 300 pp - U:021  [+18 exp]
 Fi 156 , 38 Tobruk , 0 bars , 14 exp , Germany , 3/10 , 0 kill , 300 pp - U:082  [+14 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:83   TNK:18   RCN:22   AT:7    FLAK:3    FORT:14   ATY:17   AD:14   FTR:19   TB:17   LB:3    SUB:1    DD:6    BS:4    CV:3    CRs:3      Total: 234
Lost  : INF:2    TNK:3    AT:1    FORT:1    AD:1    DD:3      Total: 11

BV  5
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   6 Units *  1 Leaders      Total :   1158 exp,     17 kill,      0 pp    Average:    193 exp,      3 kill,      0 pp
Tank           *   4 Units *  0 Leaders      Total :   1097 exp,     53 kill,    288 pp    Average:    274 exp,     13 kill,     72 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :    167 exp,      5 kill,      0 pp    Average:    167 exp,      5 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    402 exp,     10 kill,      0 pp    Average:    201 exp,      5 kill,      0 pp
FlaK           *   3 Units *  1 Leaders      Total :    553 exp,     13 kill,    660 pp    Average:    184 exp,      4 kill,    220 pp
Artillery      *   8 Units *  1 Leaders      Total :   1100 exp,     30 kill,   2112 pp    Average:    138 exp,      4 kill,    264 pp
Air Defense    *   8 Units *  0 Leaders      Total :    523 exp,      5 kill,   2112 pp    Average:     65 exp,      1 kill,    264 pp
Fighter        *   3 Units *  2 Leaders      Total :    674 exp,     25 kill,    480 pp    Average:    225 exp,      8 kill,    160 pp
Tactical Bomber *   4 Units *  0 Leaders      Total :    523 exp,     11 kill,    900 pp    Average:    131 exp,      3 kill,    225 pp
* Summary:     *  39 Units *  5 Leaders      Total :   6197 exp,    169 kill,   6552 pp    Average:    159 exp,      4 kill,    168 pp

Player 1  Germany    has 49 units total (core+aux):
Infantry :  6
Tank   :  4
Recon :  1
Anti-tank :  2
FlaK :  3
Artillery :  8
Air Defense :  8
Fighter :  5
Tactical Bomber :  6
Destroyer :  3
Battleship :  1
Cruiser :  2

Player 2  United Kingdom, Australia    has 51 units total (core+aux):
Infantry :  9
Recon :  1
Anti-tank :  1
Fortification : 24
Artillery :  3
Air Defense :  3
Submarine :  4
Destroyer :  3
Battleship :  2
Cruiser :  1

Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Cała kampanię - graj Bardzo Rozważnie. Bez parasola przeciwlotniczego, bez wsparcia artylerii w turze przeciwnika - zawsze tracisz jednostkę.
Trzymaj się z daleka od morza i Tobruku. Flota - daleko od przeciwnika, spokojnie. Prawie nie trzeba nią strzelać.
Skasuj nad morzem kilka piechot Indian Brigade. Na południu 2nd Armoured Division. Uwaga na recony Brytyjczyka! Bardzo łatwo się przedzierają. Są nadzwyczaj agresywne. Gdy tylko widzą okazję - walą. I zazwyczaj rozwalają mi jednostkę..., do stanu 5/10 albo nawet 3/10.
Gdzieś w 9 turze nagle zjawia się z południa Commando. Bardzo szybkie i dużo liderów. Bardzo namieszają.
Samoloty - bardzo groźne, trzeba mieć flaki. Stale trzymaj się pod osłoną przeciwlotniczą.
Bardzo spokojnie można grać. Można grać na TV. Ja mam masę artylerię oraz masę flaków, tyle sztuk ile artylerii.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2022, 03:27:33 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #7 : Wrzesień 30, 2022, 02:56:01 »

Zagrajcie sobie tę kampanię. Naprawdę, warto. Wiele wyzwań, a zarazem - spoko można sobie pograć. Aby wygrać na BV, jest czasem bardzo trudno, czasem trzeba podjąć - metodyczne jednak - ryzyko.
Niby, na początkowych mapach, widziałem że prestiżu, hohoho! niby jak to wiele! Ale... jeśli stracisz 2-3, albo 4-5 nawet (co jest możliwe) jednostek CORE, na pierwszych trzech mapach, to nagle, ... robi się wąsko.
Mnie brakuje jednostek. Mam dziury, spore, na mapie 7. I trzeba nieźle się nagimnastykować, żeby tu strzelić i tam zastawić przejście, a w obronie się trzymać.
Jednakże - można grać na TV, a często  - nawet Przegrać, a mimo to, grasz dalej kolejną mapę.
Bardzo dobra, szkoleniowa kampania - z wyzwaniami, ale też z możliwością przejścia wolniej, a nawet z przegraną.

Nie wiem, od czego to zależy, ja akurat miałem sporo szczęścia. N 7 map, dostałem już 4x prototyp. (1 raz, o czym pisałem, po bitwie trzeciej - wymusiłem go! Przyznaję). Jednakże nawet z prototypami - nie jest łatwo, aby wygrać na BV.
Zagrajcie sobie!
Z pewnością bliższa do Blitzkrieg, niż Partyzancka kampania "Leśni Ludzie". Ale równie ciekawa, jak tamta.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #8 : Październik 04, 2022, 03:28:09 »

p.s.
Szlag! Właśnie straciłem jednostkę, Core  Cry  Evil Nie wiem, co począć. Czy dawać save ostatni, sprzed kilku ruchów? Czy grać dalej... Waldzios - to nawet kasuje swe własne jednostki, jak mu liderzy nie pasują... Kowdar - traci, narzeka, ale gra dalej. Estek i Seta - też... ja...  Huh  Shocked mam z tym, szalone trudność... przyznaję się. Straciłem całkowicie ochotę, do kontynuowania
A zarazem - wiem, że to przejaw mojej największej wady: perfekcjonizmu. Posuniętego do Zbyt(!) dalekich granic....

W sensie - jak sobie z tym radzicie, ze stratą jednostki Core?

« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2022, 05:21:57 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #9 : Październik 06, 2022, 10:27:48 »

6 Tobruk II

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstep.
Mimo, że napisano wcześniej, że "Anglicy opuścili Tobruk" - to chyba się tak nie stało. Przynajmniej w tej kampanii...
Masakra, 104 jednostki przeciwnika. Mnóstwo okrętów, chyba 6. Moich 7, ale rozrzuconych po Mare Nostrum.
Bardzo rozproszony jestem, wokół Tobruku. Brytole chcą zwinąć okrążenie. Ciekawe, komu się uda.

Zakupy:
1) Flak SdKfz 6/2 przyporządkowany do Rommla nominalnie+ dodatek "Anti-Aircraft"
Dodatki do flaków jeżdżących "anti-Aircfart".
Prototyp = NIe wiem, jakim cudem. NIE wymuszałem, dostałem Brandenburgerów. Fajno. Tylko że mają 0 Experience. No, zobaczymy.

Plan.
Dwa kółeczka z artylerii tworzę, jedno z 3, będzie waliło na Tobruk i broniło mojego VH na wschodzie. Drugie poniżej kółeczko, w środku będzie wchodził Rommel, by wspierać swym Combat Support.
Flaki w każdym miejscu możliwym.
w zachodnim VH tylko piechota i flak.
Włosi idą na mięso armatnie.
Okręty ostrożnie, wycofać i spróbować kogokolwiek uszczuplić, samemu nie tracąc.

Walka.
W pierwszej turze, walę w najbliższe VH, kasuję tam z 2nd Armored Div. Matildę, recon i osłabiam drugą Matildę, artylerię oraz flaka.
Z górnego kółeczka artylerii walę w osłonę Tobruku, osłabiając tamtejsze piechoty i niszcząc jedną z dwóch artylerii, które widzę, a są w mym zasięgu.
Okręty - na północ. Samoloty morskie na północy, żeby w razie czego mogły pomóc.
Bocianem sprawdziłem Tobruk, dzięki czemu mogłem zdjąć jedną artylerię.
Bocianami sprawdzam najbliższy VH, gdzie potem ostrzelałem tę 2nd Armored Div.
Rozpoznaję na morzu na wschodzie niestety okręt, który z pewnością tamtejszych Włochów w puch rozpuści.
I osłaniam się flakami.

Jego tura.
Uooo ja pinkolę... Ile on ma samolotów! Niby trzepnąłem kilka, w przelocie... ale nawet tracąc 3 punkty, pozostało Spitfire'owi 11 punktów, z liderem! Pozostalych, to nawet nie ma co liczyć. Chyba z 8 ich jest. Ma kolosalną przewagę w powietrzu.
Zbombardował mi Pz IIIG najsilniejszy, straciłem 3punkty. Bo został bez osłony niby. Ale Flak był, 88mka, chociaż w obronie, nie wiem, na jakiej zasadzie, ale nie strzelił. Mimo zasięgu. Tylko z sąsiedniego strzelił do innego samolotu. Nie rozumiem. Ale wezmę pod uwagę, na następną turę.
Na szczęście - posunął się do przodu. z Tobruku.
Ale ostrzelałl mych motocyklistów. Jak poprzednio, tracą większośc stanu, i już tylko do tyłu. Włosi prawie wyparowali, w nastepnej turze już ich nad morzem nie będzie.

Moja szansa.
Rozwalam Lidera na Spitfire. Miał 14/2, spadł. Rozbijam drugiego spitfire'a. Dwa bombowce schodzą do 6 i 3 punktów. Rozbijam pierwszy z niszczycieli. Ma jeszcze tego z pewnością mnoga.
Rozbijam 2 Matildy, artylerię, flaki. Recony. No masakra tego, ciągnie na mnie. A niby Niemcy mają iść do przodu... taaaa.
Na Victory, tylko i wyłącznie. Nic więcej nie liczę. A może i Tacticala.

Jego tura.
Bardzo, bardzo trzeba uważać. Jeśli tylko wyściubi się chociaż jedną jednostką, nawet mega mocną, typu Pz IIIG 398 exp - poza parasol - dostajesz BATY. Skasują ją, w jednym ruchu.

Dobra, wróciłem z lekcji, nogi masakra zmęczone, zaraz pójde pewnie spać. 1h klasyki = 5h solo hip-hop/reggaetton/salsa. Heh.
Walczymy. Ja trochę zastawiam pułapek, na lotnictwo, on nadlatuje, zestrzeliwuję go. Najważniejsze, że w turze I rozwaliłem jego dwa najgroźniejsze, Spitfire'y. Potem, już szło. Moje 88tki walą a to w lotnictwo, a to w czołgi. Są niesłychanie wydajne.
Takie zapasy, przyjmowanie wroga na moich pozycjach osłoniętych artylerią i flakami, trwa przez 5 dni. w turze 6 zauważam "okno pogodowe, na szczyt". Luka na wschodzie, gdzie rozbiłem 2nd Armored Div, a kolejna piechoty, wchodzi do Tobruku, uzupełniać uszczuplone przez mój ostrzał siły. Więc 2 bataliony czołgów 2 flaki, 88ka flak na 3 hexy (który strzela też na wprost! pamiętaj) oraz recon - jedzie na wschód. Jest tam luka, rozwalam resztki dywizji Australijskiej. Za chwilę jestem pod lotniskiem, w następnej turze rozwalam broniące go i ostatni VH jednostki.
8 tur, przed końcem, mogę wejść do wszystkiego, i zakończyć.
Ale, w tym czasie, commando brytyjskie, wdziera mi się na tyły. Pomny doświadczeń z poprzedniej bitwy, gdy wycieczka 50ciu jego jednostek, na moje tyły, mocno namieszała - tym razem, pozostawiłem na starcie, w moich VH na tyłach piechotę i flak.
Nadmorski VH był ostrzeliwany przez Royal Navy, co turę, gdy tylko go wykryto. W ten sposób trafił motocykl, artylerię, flaka, Pz IVE, kolejną piechotę Brandenburgerów. I to wszystko, od razu - szło na tyły.
Ale z tyłu, wyskakuje Commando. I się zrobiło niebezpiecznie. Na szczęści, Stukas wali w nadchodzące jednostki. Potem 88emka, już dość bezrobotna, po zniszczeniu głównych sił RAF oraz czołgów - przesunięta tam, niszczy tych comandosów-pancerniaków.
Uff... było naprawdę niebezpiecznie.

Te dwie tury do końca - postanawiam jeszcze spróbować zdobyć, co się da - czyli Tobruk. Broniony przez działa fortyfikacyjne. Przez HQ 4 belki. Przez King George, strzelający na 8 heksów, przez 2 flaki, przez bunkry. Ale - koncentruję wszystko, trzymam z dala od jego wzroku.
Walę. Stopniowo, w dwie tury, niszczę i pancernika, i HQ, i oba flaki, i 2 punkty fortyfikacyjne, oraz działo ufortyfikowane. oraz Supply Depot na lotnisku. Zajmuję je. Reconem aux wjeżdżam do Tobruku.
Wszystko moje. Wchodzę do pustych VH i kończę w ostatniej turze.

Efekty:
Trzech nowych liderów. Mega wzmocnione lotnictwo. Jeden myśliwiec z liderem. Drugi prawie belkę już ma. Bociany trochę pobombardowały. Artyleria chwyciła lidera.
Air Defence może jakoś nie spektakularnie, któraś poszczególna jednostka, ale całościowo, o ponad 150 experience się podnieśli. Będą coraz wydajniejsi.

Tobruk I:
Air Defense * 8 Units * 0 Leaders Total: 523 exp, 5 kill, 2112 pp Average: 65 exp, 1 kill, 264 pp
Tobruk II:
Air Defense * 9 Units * 0 Leaders Total: 686 exp, 6 kill, 2376 pp Average: 76 exp, 1 kill, 264 pp

No, i to! To wspaniaaaały lider!
Artyleria: 15 sFH18, SdKfz 7, 34 Derna, 1 bars, 131 exp, Germany, 10/10, Combat Support , 4 kill, 528 pp - U:032 [+79 exp]
Mniej trzeba będzie "przejeżdżąć" Rommlem, z kółeczka do kółeczka. Do tego Brandenburgerzy (gdy się doświadczą). 3 takie jednostki. Do tego combat Support w powietrzu. Miodzio!...mmmm!...

Raport:
Player 1 : Germany
Killed: INF:83   TNK:18   RCN:22   AT:7    FLAK:3    FORT:14   ATY:17   AD:14   FTR:19   TB:17   LB:3    SUB:1    DD:6    BS:4    CV:3    CRs:3      Total: 234
Lost  : INF:2    TNK:3    AT:1    FORT:1    AD:1    DD:3      Total: 11

OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
 2   Agedabia , #1 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: 21 cm Morser18
 3   Bengazi , #2 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: Bf-109F-4Trop
 4   Derna , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   Tobruk I , #4 , Brilliant Victory , score:58  +++  Proto: Brandenburger
 6   Tobruk II , #5 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 327  *  Average: 54

..
Current scenario: Tobruk II,  VH prestige is 280 ,  All map prestige is: 440
Army cost: 6816 , Current prestige is 1066
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 10
AI stance is Aggressive
if BV: +500, Bardia , cap 15000, 10 turns prestige: 500
if V : +500, Bardia , cap 15000, 12 turns prestige: 500
if TV: +500, Bardia , cap 15000, 15 turns prestige: 500
if Ls: +500, Bardia , cap 15000, 15 turns prestige: 500

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 2 bars , 209 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:007  [+9 exp]
*  DAK Krad ,  , 1 bars , 176 exp , Germany , 3/10 , 5 kill , 0 pp - U:010  [+14 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 159 exp , Germany , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:014  [+49 exp]
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 95 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 0 pp - U:016  [+17 exp]
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 198 exp , Germany , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 7 kill , 0 pp - U:017  [+15 exp]
+  Brandenburger , 251/1 [W] ,  , 0 bars , 19 exp , Germany , 3/10 , 0 kill , 0 pp - U:040  [+19 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 4 bars , 443 exp , Germany , 9/10 , 29 kill , 0 pp - U:005  [+56 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 4 bars , 429 exp , Germany , 9/10 , Overwhelming Attack , 22 kill , 0 pp - U:006  [+64 exp]
*  Pz IIIG , 18 2 Panzer Gratis , 3 bars , 398 exp , Germany , 10/10 , 27 kill , 0 pp - U:018  [+68 exp]
 Pz IVE , 35/145 Tobruk5PanzerDiv , 0 bars , 55 exp , Germany , 4/10 , 3 kill , 288 pp - U:039  [+40 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 2 bars , 214 exp , Germany , 8/10 , 6 kill , 0 pp - U:002  [+47 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 2 bars , 263 exp , Germany , 10/10 , 5 kill , 0 pp - U:003  [+11 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 2 bars , 238 exp , Germany , 10/10 , 7 kill , 0 pp - U:009  [+88 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 2 bars , 209 exp , Germany , 1/10 , Bridging  , 6 kill , 0 pp - U:008 [+50 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 15 Flak Grat/Trypolis , 3 bars , 353 exp , Germany , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:015  [+61 exp]
 88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 33 Derna , 1 bars , 129 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 660 pp - U:033  [+27 exp]

Artillery
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 2 bars , 229 exp , Germany , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:004  [+35 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 5 Panzer Div , 2 bars , 216 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:019  [+30 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis Proto , 2 bars , 226 exp , Germany , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:020  [+45 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia Proto , 1 bars , 164 exp , Germany , 10/10 , Infiltration Tactics  , 7 kill , 0 pp - U:023  [+31 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 24 Benghazi , 1 bars , 199 exp , Germany , 10/10 , 7 kill , 528 pp - U:028  [+49 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 25 Benghazi , 2 bars , 212 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 528 pp - U:029  [+68 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Derna , 1 bars , 131 exp , Germany , 10/10 , Combat Support  , 4 kill , 528 pp - U:032  [+79 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 32 Derna , 0 bars , 96 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 528 pp - U:034  [+36 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 , 26 Benghazi , 0 bars , 55 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:024  [+14 exp]
 SdKfz 6/2 , 27 Benghazi , 0 bars , 48 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:025
 SdKfz 6/2 , 28 Benghazi , 1 bars , 109 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:026  [+13 exp]
 SdKfz 6/2 , 29 Benghazi , 1 bars , 189 exp , Germany , 5/10 , 4 kill , 264 pp - U:027  [+37 exp]
 SdKfz 6/2 , 30 Benghazi , 1 bars , 151 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:030  [+6 exp]
 SdKfz 6/2 , 35 Tobruk , 0 bars , 64 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:035  [+38 exp]
 SdKfz 6/2 , 36 Tobruk , 0 bars , 20 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:036  [+20 exp]
 SdKfz 6/2 , 37 Tobruk , 0 bars , 50 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 264 pp - U:037  [+35 exp]
 SdKfz 6/2 , 40/172 Tobruk II , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:172

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 4 bars , 414 exp , Germany , 10/10 , Combat Support  , 13 kill , 0 pp - U:012  [+17 exp]
 Bf-109E-3 , 21 Trypolis , 3 bars , 303 exp , Germany , 7/10 , Battlefield Intelligence  , 14 kill , 480 pp - U:022  [+72 exp]
+  Bf-109F-4Trop , 31 Benhgazi Proto , 0 bars , 88 exp , Germany , 6/10 , 6 kill , 0 pp - U:031  [+42 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 1 bars , 136 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 300 pp - U:011  [+80 exp]
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 4 bars , 431 exp , Germany , 10/10 , Aggressive Attack  , 13 kill , 0 pp - U:013  [+44 exp]
 Fi 156 , 22 Agedabia , 0 bars , 96 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 300 pp - U:021  [+30 exp]
 Fi 156 , 38 Tobruk , 0 bars , 66 exp , Germany , 7/10 , 0 kill , 300 pp - U:038  [+52 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:106  TNK:25   RCN:28   AT:10   FLAK:3    FORT:20   ATY:22   AD:20   FTR:22   TB:20   LB:5    SUB:1    DD:9    BS:6    CV:3    CRs:5      Total: 305
Lost  : INF:5    TNK:3    AT:1    FORT:4    AD:1    DD:3      Total: 17

BV  6
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   7 Units *  1 Leaders      Total :   1281 exp,     17 kill,      0 pp    Average:    183 exp,      2 kill,      0 pp
Tank           *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1325 exp,     81 kill,    288 pp    Average:    331 exp,     20 kill,     72 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :    214 exp,      6 kill,      0 pp    Average:    214 exp,      6 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    501 exp,     12 kill,      0 pp    Average:    251 exp,      6 kill,      0 pp
FlaK           *   3 Units *  1 Leaders      Total :    691 exp,     17 kill,    660 pp    Average:    230 exp,      6 kill,    220 pp
Artillery      *   8 Units *  2 Leaders      Total :   1473 exp,     44 kill,   2112 pp    Average:    184 exp,      6 kill,    264 pp
Air Defense    *   9 Units *  0 Leaders      Total :    686 exp,      6 kill,   2376 pp    Average:     76 exp,      1 kill,    264 pp
Fighter        *   3 Units *  2 Leaders      Total :    805 exp,     33 kill,    480 pp    Average:    268 exp,     11 kill,    160 pp
Tactical Bomber *   4 Units *  1 Leaders      Total :    729 exp,     15 kill,    900 pp    Average:    182 exp,      4 kill,    225 pp
* Summary:     *  41 Units *  8 Leaders      Total :   7705 exp,    231 kill,   6816 pp    Average:    188 exp,      6 kill,    166 pp

Player 1  Germany   has 66 units total (core+aux):
Infantry :  9
Tank   :  4
Recon :  4
Anti-tank :  3
FlaK :  3
Fortification :  6
Artillery :  9
Air Defense : 10
Fighter :  5
Tactical Bomber :  6
Submarine :  1
Destroyer :  3
Battleship :  1
Cruiser :  2

Player 2  United Kingdom, Australia   has 29 units total (core+aux):
Fortification : 22
Fighter :  1
Tactical Bomber :  1
Submarine :  5

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points

Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Gdyby nie przelatywać cyklicznie tamtego rejonu, Bocianem (Fi-154 z ruchem fazowym), to byłoby naprawdę, niemiłe zaskoczenie.
Zawsze flaki. Zawsze - dla każdej jednostki - przynajmniej jedna artyleria musi być rozstawiona, aby wspierała w obronie.
Zawsze zwiad przed atakiem. Czy to lotniczy - ostatnio mój ulubiony - czy chociaż lądowy (ale wtedy, z dodatkiem "Recon" kup, żeby widział na 5 hexów).
Artyleria - zbuduj wianueszk wokół jednego hexa w środku, w nim Rommel. I drugi wianuszek, w drugim miejscu. Co turę strzelasz z wszystkich, po kolei armat w danym wianuszku - a potem przesuwasz do drugiego wianuszka Rommla, o te 4-5 hexów (ile da rady ujechać, w ciężarówce). To pozwala na naprawdę silne ostrzały.
Trzymaj się z daleka od Morza. Tam panuje Royal Navy. Strzelaj w nią pancernikami 9 i 7 hexów zasięgu, po kolei, przez kilka tur, aż rozbijesz wszystkich. Na końcu, osłabiony okręt - można dobić włoskim torpedowcem (atak lotniczy 10, a na lądzie atak: 0). Ale lotnictwo wtedy używaj, gdy już zniszczysz 2-3 myśliwce wroga.
Piechota do wypełniania dziur w obronie.
Włosi - to mięso armatnie, do zapychania obrony. Tylko dobre są jego: flak 88 na 3 hexy oraz artyleria na 7 hexów zasięg.
« Ostatnia zmiana: Październik 06, 2022, 12:23:20 wysłane przez besiu » Zapisane
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #10 : Październik 07, 2022, 12:12:48 »

Rewelacyjne opisy. Budują klimat!
Musze tu zasiąść. Na spokojnie.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #11 : Październik 13, 2022, 02:53:35 »

7 Bardia - Kontrofensywa: Operacja BattleAxe

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstep.
BARDIA

Brytyjski kontrofensywa " BATTLEAXE"

Przygotuj się na brytyjską kontrofensywę, Churchill wsparł Wavell?a świeżymi dostawami. Konwój przez Morze Śródziemne nie może być zatrzymany. Podejrzewa się, że otrzymali nowy typ czołgu: Crusader. Spodziewaj się też dużo więcej brytyjski samolotów.

Rommel miał swego agenta, w Kairze. Jest o tym mowa w Sensacje XX wieku - na youtube (kanał bodajże, nader śmieszny: "polska duma"/polish pride, czy jakoś tak). Ken Follet kiedyś o tym sensacyjną książkę napisał "Klucz do Rebeki". Aby zdobyć papiery oficera brytyjskiego, wynajęto tancerkę w Kairze. Ale, aby go skusić, musiało być to bardzo jarające, dla owegoż. i w książce, pamiętam passus, który w szoku czytałem, mając ze 14-15 lat? "i dlatego właśnie golił włosy łonowe Zofii" (agent niemiecki, który ją wynajął. Robił to - wedle Folleta - nader pieczołowicie i dokładnie). Ja czytając ten passus...no...z wypiekami na twarzy... cały gorejący...uh!...

mmm... uh!...

Dobra... zimnej wody łyk.
Na ostudzenie rozpalonej głowy - 15 tanków, 9(!) samolotów, 7 okrętów. Wspaniaaaaleee...nie ma co...
Player 2 United Kingdom - estimated force: 92 units
Infantry / Anti-tank : 40%
Recon / Tank   : 15%
Air Defense / FlaK :  7%
Air :  9%
Naval :  7%

Powiem szczerze: Boję się. Jeśli są "nowe czołgi" oraz "więcej samolotów". no... to ja już nie wiem. I do tego ta flota. i znowuż 100 jednostek wroga...
Boję się.

Zakupy:
Tylko dodatki, Recon i airdefense Motocykliści.
Adjacent do czołgów.
Airdefence do reszty myśliwców, czyli 2 liderów.
Air Defence do Rommla (jakby go te wraże, dopadły).
Ten jeżdżący PzJgd I, jest totalnie słaby. Ale go trzymam, żeby podjechać i jako Support, w obronie. Dostaje Air Defence +Adjacent (+2 SA/HA).

Nadal - się boję.

Plan
Trzeba utrzymać linię, na południu, wzdłuż linii włoskiej. Nie ma szans na morzu - więc odsuwamy się, dając przestrzeń operacyjną, ale i czas, aby dołemuderzyć na VH.
Na lądzie, wciągnę Brytola i tam wybiję, kolejno.
Wszystkie jednostki max dodatki - air defence, recon, anti-tank.

Poprawię linię na południu, północny nawis zostawiam pusty, wycofam się wgłąb.
Potem uderzę od południa, na wschód i północny wschód.

Zakupy:
1) artyleria 15
2) dodatki dla Rommla Recon +Air-defence
3) Air Defence do czołgów oraz Brandenburg
4) Motocykliści dodatek Recon +Air-Defence
5) Recon dostaje dodatek Recon + Air-Defence

Walka.
Jest, jak zaplanowałem. Strzelam artylerią obok Combat Support, niszczę Desert Rats Long Range Desert Commando. Na środku, walę w artylerię 7th Armored i recona oraz flaka. Na nawisie pusto, A tuż przed zakrętem drogi, wszystko wycofuję i zbieram w sobie.
Jego tura:
Nadlatują. Walą, w co się da. Ale mam już sporo flaków. Tracę ledwo 1 punkt w czołgu. Atakuje moją artylerię, a jak jest tylko 1 flak - wali w tego flaka, i zdejmuje z niego 2 punkty. Lądowymi tylko się podsuwa. Widzi, i zalega, bez ataku. Wszędzie to samo.
Na morzu od razu niszczy mi podwodniaka. Resztę na szczęście wycofałem.
Moja runda:
Walę w samoloty, przede wszystkim. Bardzo 4 naruszam, z 12 do 5 spadają. No, i dobijam jednego.
Rozpoznaję nad morzem 3 okręty i submarine. Uciekam więc swoimi.
Walę w co się da, overruny, znika pół 7th Armored. Zostały 4-5 czołgów Brytoli. I trochę, na południu Desert Rats. Ale jestem już dobrze ustawiony.
Jedyne zagrożenie, to flota, i możliwość jego ataku wzdłuż drogi nadmorskiej. Trzeba się z tym rozprawić, uderzeniem z południa.
W czwartej turze następują dwa przesilenia. Na południu, na lądzie - wybijam dziurę, Zaczynam tam przeć do przodu, od południa ku północnemu wschodowi, rozbijając, co pozostało.
Natomiast na północy, ogromne problemy. Dziura w linii, spowodowana działaniami Royal Navy powoduje, że z ledwością utrzymuję tam front. Na Morzu natomiast - uzyskał prawie całkowitą przewagę. Mój pancernik ucieka, drugi - mam nadzieję, że trochę postrzela jeszcze, krążownik i niszczyciel 3/10 pozostają. Bardzo to słabo wygląda.
4 tury do końca. Udaje mi się całkowicie zrolować południowy front, pozostał ostatni VH do zdobycia. Pędzę. Silniki przegrzane, piach wgryza się w oczy. Oberleutnant Pritz w czołówce IIIG już widzi na horyzoncie ostatnie miasteczko. W tym czasie - bohatersko walczą i toną marynarze italscy. Wiele kobiet będzie niedługo na półwyspie apenińskim płakało. wiele czeka listów do matek, żon, córek Duce.

Prawie całkowite panowanie w powietrzu. Zostały mu 2 samoloty. Ale cały czas, trzeba się pilnować. Jest naprawdę(!) niebezpiecznie(!). Udało mi się rozbić ostatnią jego artylerię, lecz piechot... to są jeszcze 4ry fale.
W przedostatniej turze, jestem już przy ostatnim mieście VH. Rozbijam i wypycham siły stamtąd. Stale jednak - pojawiają się samoloty. W znaaacznych ilościach.
Zastanawiam się, czy nie zagrać jeszcze jednej tury. Ale został Brandenburger bez Amunicji. I w jego turze - mimo wsparcia 3 artylerii, mi go trzepią, przepychają raz i drugi, poza wsparcie artylerii, i trzecim batalionem Australijczyków - dobijają.
Postanawiam więc - autosave.
Wchodzę flakami w pozostałe miasteczka, obydwa VH i kończę 1 turę przed końcem, tracąc 50punktów prestiżu przy braku ostatniej tury.

Efekty:
*  Pz IIIG , 18 2 Panzer Gratis , 4 bars , 466 exp , Germany , 5/10 , Skilled Reconnaissance  , 36 kill , 0 pp - U:018  [+68 exp]
Mocno doświadczona jednostka, do tego - dostała Lidera.

Cały czas tzreba uważać. Jak tylko zostawiłem włoski czołg, bez parasola, nadleciał nowy bomwocie, i mi go skasował.

OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
 2   Agedabia , #1 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: 21 cm Morser18
 3   Bengazi , #2 , Brilliant Victory , score:55  +++  Proto: Bf-109F-4Trop
 4   Derna , #3 , Brilliant Victory , score:55
 5   Tobruk I , #4 , Brilliant Victory , score:58  +++  Proto: Brandenburger
 6   Tobruk II , #5 , Brilliant Victory , score:55
 7   Bardia , #6 , Brilliant Victory , score:51
--
Campaign score: 378  *  Average: 54

..
Current scenario: Bardia,  VH prestige is 320 ,  All map prestige is: 360
Army cost: 7344 , Current prestige is 995
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 9
AI stance is Aggressive
if BV: +500, Battleaxe , cap 9000, 10 turns prestige: 500
if V : +500, Battleaxe , cap 9000, 12 turns prestige: 500
if TV: +500, Battleaxe , cap 9000, 15 turns prestige: 500
if Ls: +500, Battleaxe , cap 9000, 15 turns prestige: 500

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 2 bars , 223 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:007  [+14 exp]
*  DAK Krad ,  , 2 bars , 204 exp , Germany , 9/10 , 5 kill , 0 pp - U:010  [+28 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 159 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:014
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 95 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:016
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 2 bars , 218 exp , Germany , 8/10 , Skilled Reconnaissance  , 7 kill , 0 pp - U:017  [+20 exp]
+  Brandenburger , 251/1 [W] ,  , 0 bars , 67 exp , Germany , 7/10 , 0 kill , 0 pp - U:040  [+48 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 5 bars , 509 exp , Germany , 5/10 , 38 kill , 0 pp - U:005  [+66 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 5 bars , 506 exp , Germany , 10/10 , Overwhelming Attack  , 31 kill , 0 pp - U:006  [+77 exp]
*  Pz IIIG , 18 2 Panzer Gratis , 4 bars , 466 exp , Germany , 5/10 , Skilled Reconnaissance  , 36 kill , 0 pp - U:018  [+68 exp]
 Pz IVE , 35/145 Tobruk5PanzerDiv , 1 bars , 182 exp , Germany , 9/10 , 18 kill , 288 pp - U:039  [+127 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 2 bars , 228 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:002  [+14 exp]

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 3 bars , 303 exp , Germany , 8/10 , 6 kill , 0 pp - U:003  [+40 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 2 bars , 286 exp , Germany , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:009  [+48 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 2 bars , 290 exp , Germany , 10/10 , Bridging  , 7 kill , 0 pp - U:008  [+81 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 15 Flak Grat/Trypolis , 4 bars , 421 exp , Germany , 10/10 , 10 kill , 0 pp - U:015  [+68 exp]
 88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 33 Derna , 2 bars , 223 exp , Germany , 9/10 , 4 kill , 660 pp - U:033  [+94 exp]

Artillery
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 2 bars , 264 exp , Germany , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:004  [+35 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 5 Panzer Div , 2 bars , 276 exp , Germany , 8/10 , 3 kill , 0 pp - U:019  [+60 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis Proto , 2 bars , 277 exp , Germany , 10/10 , 12 kill , 0 pp - U:020  [+51 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia Proto , 2 bars , 215 exp , Germany , 10/10 , Infiltration Tactics  , 9 kill , 0 pp - U:023  [+51 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 24 Benghazi , 2 bars , 257 exp , Germany , 10/10 , 8 kill , 528 pp - U:028  [+58 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 25 Benghazi , 2 bars , 267 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 528 pp - U:029  [+55 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Derna , 1 bars , 179 exp , Germany , 10/10 , Combat Support  , 6 kill , 528 pp - U:032  [+48 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 32 Derna , 1 bars , 137 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 528 pp - U:034  [+41 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 41/177 Bardia , 0 bars , 30 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 528 pp - U:177  [+30 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 , 26 Benghazi , 0 bars , 83 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:024  [+28 exp]
 SdKfz 6/2 , 27 Benghazi , 1 bars , 111 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:025  [+63 exp]
 SdKfz 6/2 , 28 Benghazi , 1 bars , 192 exp , Germany , 9/10 , 2 kill , 264 pp - U:026  [+83 exp]
 SdKfz 6/2 , 29 Benghazi , 2 bars , 243 exp , Germany , 8/10 , 4 kill , 264 pp - U:027  [+54 exp]
 SdKfz 6/2 , 30 Benghazi , 2 bars , 270 exp , Germany , 8/10 , 1 kill , 264 pp - U:030  [+119 exp]
 SdKfz 6/2 , 35 Tobruk , 0 bars , 74 exp , Germany , 8/10 , 1 kill , 264 pp - U:035  [+10 exp]
 SdKfz 6/2 , 36 Tobruk , 0 bars , 38 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:036  [+18 exp]
 SdKfz 6/2 , 37 Tobruk , 0 bars , 50 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:037
 SdKfz 6/2 , 40/172 Tobruk II , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:041

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 4 bars , 422 exp , Germany , 10/10 , Combat Support  , 14 kill , 0 pp - U:012  [+8 exp]
 Bf-109E-3 , 21 Trypolis , 3 bars , 345 exp , Germany , 9/10 , Battlefield Intelligence  , 17 kill , 480 pp - U:022  [+42 exp]
+  Bf-109F-4Trop , 31 Benhgazi Proto , 1 bars , 123 exp , Germany , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:031  [+35 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 1 bars , 178 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 300 pp - U:011  [+42 exp]
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 5 bars , 521 exp , Germany , 9/10 , Aggressive Attack  , 14 kill , 0 pp - U:013  [+90 exp]
 Fi 156 , 22 Agedabia , 1 bars , 133 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 300 pp - U:021  [+37 exp]
 Fi 156 , 38 Tobruk , 0 bars , 78 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 300 pp - U:038  [+12 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:134  TNK:33   RCN:34   AT:14   FLAK:3    FORT:20   ATY:28   AD:25   FTR:30   TB:26   LB:6    SUB:1    DD:11   BS:6    CV:3    CRs:6      Total: 380
Lost  : INF:5    TNK:4    AT:1    FORT:4    AD:1    SUB:1    DD:5    CRs:2      Total: 23

BV  7
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   7 Units *  1 Leaders      Total :   1391 exp,     17 kill,      0 pp    Average:    199 exp,      2 kill,      0 pp
Tank           *   4 Units *  2 Leaders      Total :   1663 exp,    123 kill,    288 pp    Average:    416 exp,     31 kill,     72 pp
Recon          *   1 Units *  0 Leaders      Total :    228 exp,      6 kill,      0 pp    Average:    228 exp,      6 kill,      0 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    589 exp,     14 kill,      0 pp    Average:    295 exp,      7 kill,      0 pp
FlaK           *   3 Units *  1 Leaders      Total :    934 exp,     21 kill,    660 pp    Average:    311 exp,      7 kill,    220 pp
Artillery      *   9 Units *  2 Leaders      Total :   1902 exp,     54 kill,   2640 pp    Average:    211 exp,      6 kill,    293 pp
Air Defense    *   9 Units *  0 Leaders      Total :   1061 exp,      9 kill,   2376 pp    Average:    118 exp,      1 kill,    264 pp
Fighter        *   3 Units *  2 Leaders      Total :    890 exp,     40 kill,    480 pp    Average:    297 exp,     13 kill,    160 pp
Tactical Bomber *   4 Units *  1 Leaders      Total :    910 exp,     16 kill,    900 pp    Average:    228 exp,      4 kill,    225 pp
* Summary:     *  42 Units *  9 Leaders      Total :   9568 exp,    300 kill,   7344 pp    Average:    228 exp,      7 kill,    175 pp

Player 1  Germany   has 74 units total (core+aux):
Infantry : 19
Tank   :  7
Recon :  3
Anti-tank :  5
FlaK :  3
Artillery : 12
Air Defense : 12
Fighter :  5
Tactical Bomber :  6
Destroyer :  1
Battleship :  1

Player 2  United Kingdom   has 15 units total (core+aux):
Infantry :  5
Anti-tank :  1
FlaK :  1
Air Defense :  1
Fighter :  1
Tactical Bomber :  2
Submarine :  1
Destroyer :  1
Battleship :  2

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points

Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.
Wszystko jest opisane. Odsuń się od morza. Ustaw wojska między swoimi VH a jego - on leci "na wprost", nie wykorzustuje nadmorskiej szosy, tylko na przełaj wali. Przełam w jednym miejscu i zroluj przeciwnika.
Najpierw rozwal artylerie - żeby nie waliły. Potem flaki - żeby zwiad i bombowce spokojnie latały. A potem - już sukcesywnie, najgroźniejsze jednostki i potem piechoty na końcu.
Bardzo dużo jest samolotów. Cały czas pojawiają się nowe. NIGDY nie uzyskasz panowania w powietrzu - co najwyżej przewagę.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #12 : Październik 18, 2022, 04:52:29 »

8 BattleAxe

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
Player 2 United Kingdom, New Zealand - estimated force: 114 units
Infantry / Anti-tank : 25%
Recon / Tank   : 15%
Air Defense / FlaK :  5%
Air :  8%
Naval :  6%
Masakra. 114 przeciwników. Się odechciewa chcieć.
Krystian Zimmerman wydaje nową płytę! (to, na pocieszenie...)

Nie wiem, jakim cudem - dostałem znowu prototyp. Bez żadnych reloadów.
7   Bardia , #6 , Brilliant Victory , score:51  +++  Proto: 7.5cm PaK40
Nie wiem, czy toto brać. Mam tego sporo.
Dobra, zawaliłem. Wyszedłem z gry i nie zapisałem jej. Więc jeszcze raz przez autosave i dostałem BF-1094 Tropic.

Widzę mapę - i trzeba zacząć tworzyć trzecią dywizję korpusu Rommla. Lekką - bo chyba taka była?
Ustawię ją, na północnym odcinku, broniąc się przed Tobrukiem.

Plan:
Przy Tobruku - utrzymać linię. 2 artylerię nowe, 2 flaki, Pz IVE. Recon tam dojedzie może, jak będzie kasa.
Flota - na bok, ostrzelać to, co widze, i się odsunąć. Jak będą wzdluż wybrzeża przepływać - to ostrzelać i niszczyć stopniowo.
Znowu 4 punkty oporu jak poprzednio. Na południu aux Włosi. Potem 3 moje artylerie oparte o Combat Support, 2 flaki, czołg i recon.
Potem główne siły 2 czołgi, 88 flak, 88 ppanc, Rommel, 3x 15, 2x Morser artyleria, 3x flak, PzJgd, PPanc włoski i artyleria i czołg ich.
Kolejny na północ, przeciwko piechocie i czołgom 2x 88 flak, ostatni czołg, motocykliści jako recon, flak.
Na północy najbardziej wysunięty -piechota. Liderzyx2, Brandenburgerzy, cała praktycznie moja piechota. 1x 15 artyleria, 2x flak, Recon (który nadjedzie z wybrzeża. Wcześniej wykrył flotę, aby ją ostrzelać).

Przyjmę na tych pozycjach. 3 dni obrony, potem przesilenie, a ostatnie 5 dni - huzia! do przodu, po VH.

Zakupy:
1) 15 sFH18 , SdKfz 7 , 44/186 BattleAxe 3Lekka , 0 bars , 10 exp , Germany , 10/10 [+10 exp]
2) 15 sFH18 , SdKfz 7 , 45/187 BattleAxe , 0 bars , 24 exp , Germany , 10/10 , [+24 exp]
3) SdKfz 6/2 , 46/188 BattleAxe , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10
4) Kubelwagen , 47/189 BattleAxe , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10

Walka.
Tobruk - ostrzeliwuję jedyną piechotą, którą widzę. Poprawiam ustawienie. Nadlatuję tam samolotami włoskimi 3 pary oraz 2 Bf niemieckie oraz Bocianem, żeby rozpoznawać cele. Nie ruszam linii.

Od południa - ostrzeliwuję recony Long Range Desert Patrol LRDP. Wyżej też walę w te jednostki. Potem ostrzeliwuję Pancerniaków. Ostatnie dwie grupy - tylko poprawiam.
Flota wali w wykryte okręty. Jak to możliwe - bombarduję tamtejsze Royal Navy. Uciekam flotą jak najdalej w bok.

Jego tura.
O kutfa. Zniszczył mi artylerię włoską. o zasięgu 7 hexów. Był flak - ale włoski. Oto nauka!
Z Tobruku - wyjeżdża. Wali i mi rozwala dwie jednostki 5 punktów. I są tam 2 okręty! Będzie ciężko...
Na pozostałych odcinkach - nic się nie zadziało. Próbował na odcinku włoskim LRDF - dostał baty w ataku. Pozostałe - to tylko przemieszczenia.

Ja.
Udaje mi się pod Tobrukiem zniszczyć jeden samolot, potem drugi, potem czołg. Ale flota jest obok. Trzeba zwiewać.
Royal Navy znikają kolejne punkciki. Niszczę artylerię 7 hexową (w odwecie za włoską). Rozbijam kilka jednostek 4th Armored. Jest bardzo ciężko.
On.
Próbuje, ale rozbija się Matilda, przy dwóch atakach nawet nie strzeliła. Tak samo recon. Reszta - tylko przesuwanie.
Przy Tobruku zniszczył mi okrętami piechotę. No... tam jest groźnie.
Ja
Prawie zniknął środek Brytoli. 4th Armored zostały 3 bataliony. Ale reszta jest już ledwo ledwo. Pod Tobrukiem - trzeba uważać, rozbiłem czołgi, ale jest na 6 hexów krążownik, więc uciekam. Nie w popłochu, lecz w ordynku.
Zaraz będę tam atakował, z południa. systematycznie niszcząc artyleriami trzema. No, i flakiem opędzę się od Gun Cohena. I sobie tam podłubię.
Północnym szlakiem atakuje mnie kilka fal piechot. Ale tam są 88tki flaki oraz 1 artyleria. Zaraz dojedzie batalion Pz IIIG, i się rozprawi.
Na południu, w następnej turze, nastąpi przesilenie.

On
Wali tylko na morzu. Samoloty latają, nadziewają się na pelotki. Niektóre znikają w przelotach, po trzykrotnym ostrzelaniu.

Takie siłowanie się trwa przez 4 tury. Potem - już tylko rolowanie, jak w poprzednim scenariuszu.
Na końcu, nad morzem, ustawiłem 7 artylerii, do ostzreliwania Pancernika King George V, ale to bez sensu, bo okręt oddaje. Ja mu zdjąłem jedną artylerią 1 punkt, on mnie - 5 punktów. Więc tak na przyszłość. Tylko Stukasy Ju-87 albo torpedowce włoskie.
Zniszczyłem Royal Navy oprócz Southampton krążownika przy Tobruku.
Całe lotnictwo.
Wszystko po prawej.
Został tylko Tobruk, jego bunkry, flak i artyleria z piechotami.

Efekt końcowe.
Dostałem 2 liderów, jeden na Czołg, drugi na piechotę Camouflage Expert - super sprawa! Tylko... że na Włocha. eh...
No, i dostałem spoko sporo prestiżu.
Na uwagę zasługuje ta jednostka, Bocian
 Fi 156 , 19 Trypolis, 2 bars, 258 exp, Germany, 10/10, 1 kill,  U:011  [+80 exp]
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2022, 05:03:34 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #13 : Październik 18, 2022, 05:03:44 »


OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W47 KAMPANIA AFRYKAŃSKA v.4.0,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Trypolis , #0 , Brilliant Victory , score:54  +++  Proto: 21 cm Morser18
?
 7   Bardia , #6 , Brilliant Victory , score:51  +++  Proto: Bf-109F-4Trop
 8   Battleaxe , #7 , Brilliant Victory , score:55
--
Campaign score: 433  *  Average: 54

..
Current scenario: Battleaxe,  VH prestige is 320 ,  All map prestige is: 480
Army cost: 8760 , Current prestige is 885
Prestige available on map yet is 120 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 10
AI stance is Aggressive
if BV: +500, Barrani , cap 12000, 10 turns prestige: 500
if V : +500, Barrani , cap 12000, 12 turns prestige: 500
if TV: +500, Barrani , cap 12000, 15 turns prestige: 500
if Ls: +500, Barrani , cap 12000, 15 turns prestige: 500

Infantry
*  Hauptquartier , AEC Dorchester ,  , 4 bars , 425 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:001
*  DAK Sturmpioniere , 251/1 [W] , KG Bairlein , 2 bars , 262 exp , Germany , 9/10 , 4 kill , 0 pp - U:007  [+39 exp]
*  DAK Krad ,  , 2 bars , 224 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 0 pp - U:010  [+20 exp]
*  DAK Inf Regular , Opel Blitz 4x4 ,  , 1 bars , 175 exp , Germany , 7/10 , 3 kill , 0 pp - U:014  [+16 exp]
*  DAK Pioniere , Opel Blitz 4x4 ,  , 0 bars , 95 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 0 pp - U:016
*  DAK MG Schutzen , Opel Blitz 4x4 ,  , 2 bars , 223 exp , Germany , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 8 kill , 0 pp - U:017  [+5 exp]
+  Brandenburger , 251/1 [W] , 39 Tobruk II Proto , 0 bars , 77 exp , Germany , 5/10 , 0 kill , 0 pp - U:040  [+10 exp]

Tank 
*  Pz IVE , 5.Panzer/v.Prittwitz , 5 bars , 565 exp , Germany , 8/10 , 47 kill , 0 pp - U:005  [+56 exp]
*  Pz IIIG , 2.Panzer/Cruewell , 5 bars , 591 exp , Germany , 7/10 , Overwhelming Attack  , 41 kill , 0 pp - U:006  [+85 exp]
*  Pz IIIG , 18 2 Panzer Gratis , 5 bars , 550 exp , Germany , 7/10 , Skilled Reconnaissance  , 41 kill , 0 pp - U:018  [+84 exp]
 Pz IVE , 35/145 Tobruk5PanzerDiv , 2 bars , 239 exp , Germany , 8/10 , 21 kill , 288 pp - U:039  [+57 exp]

Recon
*  PSW 222 , 3.Recon , 2 bars , 270 exp , Germany , 4/10 , 6 kill , 0 pp - U:002  [+42 exp]
 Kubelwagen , 47/189 BattleAxe , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 96 pp - U:189

Anti-tank
*  PzJgd I , 2.Panzer/2 , 3 bars , 334 exp , Germany , 10/10 , 7 kill , 0 pp - U:003  [+31 exp]
*  8.8 FlaK36 ATG , Sdkfz 11 , HQ anti Tank , 2 bars , 294 exp , Germany , 10/10 , 8 kill , 0 pp - U:009  [+8 exp]

FlaK
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 2.Panzer/AA/4 , 3 bars , 300 exp , Germany , 10/10 , Bridging  , 10 kill , 0 pp - U:008  [+10 exp]
*  88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 15 Flak Grat/Trypolis , 4 bars , 455 exp , Germany , 9/10 , 10 kill , 0 pp - U:015  [+34 exp]
 88mm FlaK 37 , SdKfz 7 , 33 Derna , 2 bars , 266 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 660 pp - U:033  [+43 exp]

Artillery
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 2.Pz.art.sup.bat/3 , 2 bars , 289 exp , Germany , 10/10 , 9 kill , 0 pp - U:004  [+25 exp]
*  15 sFH18 , SdKfz 7 , 5 Panzer Div , 3 bars , 310 exp , Germany , 10/10 , 7 kill , 0 pp - U:019  [+34 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 20 Trypolis Proto , 3 bars , 302 exp , Germany , 10/10 , 13 kill , 0 pp - U:020  [+25 exp]
+  21 cm Morser18 , SdKfz 7 , 23 Agedabia Proto , 2 bars , 248 exp , Germany , 10/10 , Infiltration Tactics  , 9 kill , 0 pp - U:023  [+33 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 24 Benghazi , 2 bars , 297 exp , Germany , 5/10 , 8 kill , 528 pp - U:028  [+40 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 25 Benghazi , 3 bars , 311 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 528 pp - U:029  [+44 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 34 Derna , 2 bars , 225 exp , Germany , 10/10 , Combat Support  , 6 kill , 528 pp - U:032  [+46 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 32 Derna , 1 bars , 195 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 528 pp - U:034  [+58 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 41/177 Bardia , 0 bars , 66 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 528 pp - U:042  [+36 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 44/186 BattleAxe 3Lekka , 0 bars , 51 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 528 pp - U:186  [+51 exp]
 15 sFH18 , SdKfz 7 , 45/187 BattleAxe , 0 bars , 53 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 528 pp - U:187  [+53 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 , 26 Benghazi , 0 bars , 83 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:024
 SdKfz 6/2 , 27 Benghazi , 1 bars , 115 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:025  [+4 exp]
 SdKfz 6/2 , 28 Benghazi , 2 bars , 233 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 264 pp - U:026  [+41 exp]
 SdKfz 6/2 , 29 Benghazi , 2 bars , 243 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 264 pp - U:027
 SdKfz 6/2 , 30 Benghazi , 3 bars , 300 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:030  [+30 exp]
 SdKfz 6/2 , 35 Tobruk , 1 bars , 108 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:035  [+34 exp]
 SdKfz 6/2 , 36 Tobruk , 0 bars , 71 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:036  [+33 exp]
 SdKfz 6/2 , 37 Tobruk , 0 bars , 90 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 264 pp - U:037  [+40 exp]
 SdKfz 6/2 , 40/172 Tobruk II , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 264 pp - U:041
 SdKfz 6/2 , 46/188 BattleAxe , 0 bars , 15 exp , Germany , 5/10 , 0 kill , 264 pp - U:188  [+15 exp]

Fighter
*  Bf-109E-3 , Hans J. Marsailles , 4 bars , 466 exp , Germany , 8/10 , Combat Support  , 14 kill , 0 pp - U:012  [+44 exp]
 Bf-109E-3 , 21 Trypolis , 4 bars , 401 exp , Germany , 8/10 , Battlefield Intelligence  , 18 kill , 480 pp - U:022  [/green] +56 exp] [/green]
+  Bf-109F-4Trop , 31 Benhgazi Proto , 1 bars , 188 exp , Germany , 10/10 , 10 kill , 0 pp - U:031  [+65 exp]
+  Bf-109F-4Trop , 43 Bardia Proto , 0 bars , 60 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:043  [+60 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 19 Trypolis , 2 bars , 258 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 300 pp - U:011  [+80 exp]
*  Ju-87B , 13 Trypolis Gratis , 5 bars , 588 exp , Germany , 10/10 , Aggressive Attack  , 18 kill , 0 pp - U:013  [+67 exp]
 Fi 156 , 22 Agedabia , 1 bars , 157 exp , Germany , 4/10 , 1 kill , 300 pp - U:021  [+24 exp]
 Fi 156 , 38 Tobruk , 0 bars , 93 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 300 pp - U:038  [+15 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:156  TNK:43   RCN:40   AT:17   FLAK:4    FORT:24   ATY:32   AD:29   FTR:35   TB:31   LB:6    SUB:2    DD:14   BS:8    CV:3    CRs:6      Total: 450
Lost  : INF:6    TNK:4    AT:1    FORT:4    ATY:1    AD:1    SUB:1    DD:5    CRs:2      Total: 25

BV  8
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   7 Units *  1 Leaders      Total :   1481 exp,     21 kill,      0 pp    Average:    212 exp,      3 kill,      0 pp
Tank           *   4 Units *  2 Leaders      Total :   1945 exp,    150 kill,    288 pp    Average:    486 exp,     38 kill,     72 pp
Recon          *   2 Units *  0 Leaders      Total :    270 exp,      6 kill,     96 pp    Average:    135 exp,      3 kill,     48 pp
Anti-tank      *   2 Units *  0 Leaders      Total :    628 exp,     15 kill,      0 pp    Average:    314 exp,      8 kill,      0 pp
FlaK           *   3 Units *  1 Leaders      Total :   1021 exp,     24 kill,    660 pp    Average:    340 exp,      8 kill,    220 pp
Artillery      *  11 Units *  2 Leaders      Total :   2347 exp,     61 kill,   3696 pp    Average:    213 exp,      6 kill,    336 pp
Air Defense    *  10 Units *  0 Leaders      Total :   1258 exp,     10 kill,   2640 pp    Average:    126 exp,      1 kill,    264 pp
Fighter        *   4 Units *  2 Leaders      Total :   1115 exp,     45 kill,    480 pp    Average:    279 exp,     11 kill,    120 pp
Tactical Bomber *   4 Units *  1 Leaders      Total :   1096 exp,     21 kill,    900 pp    Average:    274 exp,      5 kill,    225 pp
* Summary:     *  47 Units *  9 Leaders      Total :  11161 exp,    353 kill,   8760 pp    Average:    237 exp,      8 kill,    186 pp

Player 1  Germany   has 87 units total (core+aux):
Infantry : 18
Tank   :  8
Recon :  4
Anti-tank :  5
FlaK :  3
Artillery : 13
Air Defense : 13
Fighter :  8
Tactical Bomber :  9
Destroyer :  3
Battleship :  1
Cruiser :  2

Player 2  United Kingdom, New Zealand   has 30 units total (core+aux):
Infantry :  3
Recon :  1
Fortification : 23
Artillery :  1
Air Defense :  1
Cruiser :  1

Spojlery
Nie ma czym. Jest tak samo, jak w poprzedniej mapie. Jedynie co - to przy Tobruku jest flota. No, i tam są jednostki, które idą do przodu. Reszta - jak poprzednio. Tam czytaj.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #14 : Listopad 08, 2022, 05:35:15 »

9 Barrani

Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstep.
Hipotetyczna bitwa Kuuffaaa. Skasowałem plik, przez bezmyślność. Za bardzo zasłuchałem się w radio.
Więc od nowa, nie "na świeżo", w trakcie, będę opisywał.
(fikcyjna bitwa, zakładająca przejście przez przełęcz Halfaja i opuszczenie przez Brytyjczyków Tobruku)
01 lipca 1941
Brytyjczycy mieli prawie 2 tygodnie na okopanie. W celu dotarcia do Egiptu trzeba przebić się przez ciężkie fortyfikacje. To może być jedna z ważniejszych bitew aby dotrzeć do Kanału Sueskiego.
Postanawiam utworzyć 3 dywizję lekką, czyli słabszą pancerną, która - ponoć, chyba? - była w Afryce, jako trzecia dywizja korpusu Rommla.
Nadaję nazwy poszczególnym oddziałom, oprócz lotnictwa.
Będę metodycznie nad morzem, a na południu pełną parą, do przodu!

Plan.
Środkowy odcinek, ostzrela, i na wprost. Północny - utrzymać linię, tam 3 lekka, która odsunie się od morza (okręty przeciwnika).
Na południu Włosi, w przód. Ale mamy wykonać uderzeniem od południa, sierpem.

Zakupy:
1) Pz IVE , 47 Barrani 3Lekka
2) Artyleria  15 sFH18 , SdKfz 7 , 48/189Barrani 3Lekka
3)  SdKfz 6/2 , 50 Barrani 3Lekka

Walka.
Po rozpoznaniu Bocianami, okazuje się, że obrona jest całkowicie inaczej urzutowana, niż to przewidywałem. Walę więc w ruchome jednostki, okopane zostawiam, po prostu - ominę. A ruszające się, mogą mi napsuć krwii. Więc walę, w oparciu o Rommla i artylerię Combat Support. I wjeżdżam w lukę w obronie.
Flaki pięknie rozstawione. 3 Lekka nad morzem, ucieka o 4 heksy od brzegu, żeby nie zostac wykrytą. Bocian nad morzem, rozpoznaje Renown, strzelający na 6 hexów.
On.
Nadlatują samoloty. Ostrzeliwane w przelocie, spada jeden, 2 inne mocno postrzelane. Reszta - zatrzymuje się w odległości. Ma ich 9 w tej chwili, z tego co widzę. Wycofuje swoje siły. Ale nie... recon uderza w moją spakowaną artylerię, efekt 5/10. oraz druga artyleria ostzrelana z działa brytyjskiego 7 hexów. też 7/10. Tylko się odsuwa, ku VH.
Ja.
Mszczę się na artylerii przeciwnika. Recon znika. Kilka jednostek piechoty. No, i samoloty 3 znikają. Widzę za to, teraz - że ma ich nadal 7. Więc było już 11. Grubo.
Omijam linie, jadę południowym szlakiem. Bardzo ciasno, trzeba ustawiać dobrze flaki.
Nie wiem, po co są Włosi. Chodza piechotą, po pustyni, po 1 hexie. albo 2. Nie wiem zupełnie, po co oni?

On.
Uuuuu, jedzie ostro reconem, do mnie, nad morzem drogą. Na szczęście, tylko przejeżdża przez Supply Hex, nie zajmując go. Więc prestiżu nie dostał. Ale Renown podpłynął, i mnie ostrzelał.
znowu lecą samoloty, ale dostają wciry. Więc spoko. Ostrzeliwuję, w przejeździe, ale bombowcami, nie atakuję. Bardzo daleko są lotniska, więc tylko na recony i czołgi używam. Ewentualnie, gdy będzie jakaś dostępna, bez osłony flaka - artyleria przeciwnika.
Ja podpływam dwoma pancernikami, i kasuję go, spada do 4/3 punktów. Wycofuje się na wschód, ku Nilowi.
Takie szachy, w 3 turze jego - ogromny atak. Przesilenie. Atakuje samolotami, czołgami, ale moje rozstawione artylerie, w piachu zatrzymują wszelkie jego ruchy.
Włosi - już wiem! mają zalepiać dziury, przed ewentualnymi przedarciami się reconów. Ma je 3, i cały czas szukają przejścia.
Moje siły nadmorskie, to najwolniejsze. 2x piechota w ciężarówkach, 1 artyleria nowa i 2 flaki oraz czołg z 3 lekkiej. Udaje mu się w tej bitwie sporo, bo aż 63 experiencu zdobyć.
Włosi z południa, ciągną na północ, żeby zabezpieczyć podejścia do moich VH, przed zakusami Reconów.

Uuuu. Samoloty 4, walą w mojego myśliwca. Zostaje 1 punkt. W kolejnej turze - podobnie z drugim myśliwcem się dzieje, też 1/11. Ale to Włosi. Poświęcili sie. Zostali jako rozpoznanie, nad morzem, czy czasem coś z północy nie nadpływa.

Dochodzę do pierwszego VH. od 4 do 6 tury, tam cały czas, uszczknę tu, uzsczknę tam. Ma za mało flaków, żebym nie mógł 7th Armored bombardować. Ale ogólnie, obrona bardzo ciekawa, i trzeba się namocować.
Ale po rozbiciu 2 batalionów, już pozostałe 3 i 3 recony - to pestka. Przebijam się, i jadę dalej, pozostawiając jednostkom tyłowym, walki o VH. Z północy walą we mnie artylerie, z linii bunkrów. To nieprzyjemne. Czołgi spadają do 6, 5, flak do 5/10.
Jestem już dość daleko, wychodzę na drogę na wschód od środkowego VH. Bardzo brakuje paliwa. Też w czołgach amunicja spada do 3, do 1 nawet naboju. Ale artyleria już przed środkowym VH, była bez amunicji. Na pustyni (25% supply), dopełnia tylko o 2 sztuki. Więc ta droga (75% supply), jest zbawieniem. Bocianem sprawdzam VH. Są 2 jednostki, ale...okopane 15 entrenchment. I lider. Ciężko będzie.
Jadę więc tymi pierwszymi jednostkami, na północ, do lotniska. A tymi, które nadciągną potem - będę walił w ten VH. Cały czas nowe samoloty nadlatują.
Nagle!
Bach!
Kontratak!
Niesamowicie groźny. Już wiem, po co są Włosi. Dostają ostre wciry. Wynik potem oddaje, bo mimo zajęcia 2 tury, przed końcem, wszystkiego - dostaję tylko 56 punktów. Bo straty poniosłem spore. 2 piechoty, czołg, recon = włosi polegli, w tym kontrataku.
Wysyłam tam Stukasy, niszczą ten kontratak. Jest jednak nader natarczywy, energiczny. Czołg tam sieje zniszczenie. Ja zostałem w tym miejscu, z Rommlem, bardzo go muszę osłaniać, bo jak go wykryją, to...
VH stopniowo rozbijam środkowy VH. A na wschodzie, co turę wprowadzam kolejne artylerie, do ostrzału tych 15 okopania. Tam stale kończy się amunicja, w oparciu o artylerię Combat Support, cały czas walę. Piechota z liderem mnie kontratakuje, ale rozbija się o wsparcie z dział. Zostało z 15 -> 4/3. Samoloty tam nadlatują. Ale są moje flaki. Znowu 2-3 samoloty, niszczę.
Ostatni VH, lotnisko, jest pusty. Ale nie wchodzę, bo zasięg mają pancerniki, więc teraz walę flotą, w Royal Navy. Stopniowo, zatapiam niszczyciele.
3 tury, przed końcem, mogę wejść. Jednak, nie dostanę wtedy prestiżu, za ostatnie 2 tury.

Postanawiam grać dalej. To kosztuje mnie jednego niszczyciela. Ale w mojej turze, niszczę jego całą flotę, i 5 fortyfikacji. Zajmuję wszystkie punktowane hexy. BV

Efekty:
Super, gdyby nie ten kontratak, to prawie byłbym bez strat, tylko ten niszczyciel, na koniec. Ale, to 51 punktów tylko dostałem, za tę bitwę.
W ostatniej turze, dostałem lidera, na Flaka. Będzie podjeżdżał i strzelał.
225 experiencu więcej też oraz 60 prestiżu, który (na pewno!) się przyda.
Zapisane
Strony: [1] 2 3   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.168 sekund z 25 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.009s, 2q)