Kampanie OpenGeneral Strona główna | Pomoc | Szukaj | Zaloguj się | Rejestracja
Marzec 29, 2024, 09:21:08 *
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
 
Strony: 1 [2] 3 4   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dla Początkujących - jak grać. Kampania Sukcesy III Rzeszy W18 - Besiu  (Przeczytany 13615 razy)
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #15 : Październik 21, 2022, 10:23:57 »

Kampania tutorialowa- super pomysł. ;-)
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #16 : Listopad 08, 2022, 05:41:31 »

p.s.
Powiem szczerze - zagrałem chyba 7-8 bitew, i uważam, że ta kampania "NIE jest najłatwiejsza". Ale, to "sukcesy III Rzeszy", więc wszyscy zapewne chcieliby być, jako te Niemcy, super-hiper i w ogóle. Więc może być popularna czy tam poczytna.
Dlatego, dalej będę ją opisywał.
ale!...
NIE należy do najłatwiejszej. Z powodu CAPa, ilości jednostek itp.


1 Hiszpania 2
========================
Zagrałem jeszcze raz.
Wstęp.
Powiem szczerze. Zagram, mniej fantastycznie. Tym razem - zamiast Bocianów, kupię zwyczajnie, jak w kampanii Gross Deutschland - artylerię. Dwie sztuki.

Plan.
Nie zmienia się. Zjeżdżamy sukcesywnie, po kolei, do poszczególnych VH. Tym razem jednak, rozpoznaję teren reconem, bez Bocianów (kosztowny był zakup Pionierów i Bocianów). Artylerią i moimi jednostkami przytulać się będę przed atakami, do HQ.

Zakupy:
1) artyleria 15, strzelająca na 5 hexów, zaprzęg konny
2) artyleria 15, strzelająca na 5 hexów, zaprzęg konny
W trakcie
3) Recon, z dodatkami "recon" oraz "Air Defence", dla ukrycia się pod CAP'em.
W ostatniej turze
4) Recon  z dodatkami "recon" oraz "Air Defence", dla ukrycia się pod CAP'em.

Walka.
Tym razem, jadę z zachodu, przesuwam się tam, jak poprzednio. Zabezpieczony chodzącą na 2 hexy artylerią.
Na wschodzie - pełen gaz. Moje jednostki - wchodzą od razu, do pustego miasta. A HQ spływa na południe, aby oprzeć się o artylerie aux. Do tego, dokupuję 2 x artylerię, którą tez ustawiam, aby ostrzelać w kolejnej turze przeciwnika. HQ przesunie się, żeby oprzeć się o moje jednostki.
Zawsze, staram się tworzyć kółeczko z moich artylerii (czy to aux, czy Core), z pustym hexem pośrodku, gdzie wjedzie potem HQ, aby dać Combat Support - czyli dać za 4 belki wyższy współczynnik do sąsiądujących z HQ jednostkom +4 do ataku (i obrony).

Dobra, ostrzał, przesunięcie HQ, atak moimi piechotami. Spływam, od wschodniej strony artyleriami i reconem, żeby ostrzelać VH. W kolejnej turze, strzelam artyleriami w jego działo. Dobijam Reconem.
Na zachodzie, zajmuję miasto po walkach z piechotami.
3 tura - ostrzelanie VH, już bez artylerii przeciwnika. Każdy z dwóch Republikańskich batalionów, dostaje po 2x strzał artylerią, i piątą macam tego, który chciałbym overrun wykonać. Dzięki temu czołg strzeli w tę piechotę (współczynnik musi być np. do 4:0, gdzie 4 sztuki siły posiada przeciwnik. Wtedy ten atak zakończy się overrunem, bo zniknie przeciwnik. A czołg będzie mógł pojechać dalej.
Obie piechoty republikanów PUch.
Na zachodzie obie piechoty i artyleria też puch. Płynę na zachód 2x piechota, na połudznie 1 piechota i artyleria.

Jadę, pełnym gazem, czy raczej pełnym stukotem końskich kopytek, ciągnących artylerie.
Walę w ten czołg T-26. Dobijam czołgiem i reconem. MOja piechota, rzuca się na VH. Tracę do 5/10. Była "Rugged Defence" - nie wiem dokładnie, od czego to zależy. Ale na pewno poziom okopania obrońcy ma wpływ. Widać, mimo ostrzału artyleriami piechoty w VH, były te okopy nadal zbyt głębokie.

Dobra, zajmuję VH, płynę na dół.
Mało tur, zostało 5. Spływam, a tutaj wyskakują, do przodu z ostatniego VH republikańskie 3 bataliony piechot. Dokupiony w tym czasie recon - rozpoznaje je. Ustawiam artylerie, przed nimi piechoty.
I co?
Znowu - moja BEzmyślność! stawiam też, z przodu, przed artyleriami, tę piechotę CORE, która miała 5/10. A tylko 1 moja artyleria, była w tej fazie obrony, rozpakowana.
on.
Republikanie atakują, tę słabą piechotę, w ciężarówkach. Ostrzał mój, wsparcia artylerii. Mimo to tracę 4 punkty. On, podchodzi drugim batalionem, => i tracę piechotę CORE.

W 3 kolejnych turach, ostrzeliwuję kolejno te piechoty, z przodu. I dobijam czołgami. Jako overrun.
Potem walę w artylerię przeciwnika, która jest umiejscowiona w VH. Podjężdżam jednym reconem, atakuję i się wycofuję (zdolność R, reconesansów oraz motocyklistów, że po ruchu, mogą się przesunąć nadal, jeśli nie wykorzystali wcześniej pełnej puli ruchu. Analogicznie do bombowca Bocian, z ruchem fazowym R).
Drugim reconem podjeżdżam, dobijam tę artylerię, i w ostatniej turze, na BV, wjeżdżam do pustego VH.


OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W18 SUKCESY III RZESZY v.4.1b,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50
--
Campaign score: 50  *  Average: 50

..
Current scenario: Hiszpania,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 200
Army cost: 924 , Current prestige is 82
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 12
AI stance is Defensive
if BV: +800, Gdańsk , cap 1500, 12 turns prestige: 0
if V : +800, Gdańsk , cap 1500, 16 turns prestige: 0
TV: Loss , turn prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Infantry
*  Wehr. Infanterie 38 , Opel Blitz 4x4 , 114/6 , 0 bars , 70 exp , Germany , 4/10 , 0 kill , 0 pp - U:005  [+70 exp]
*  Sturmpioniere 38 , Opel Blitz 4x4 , 57//6 , 0 bars , 62 exp , Germany , 7/10 , 3 kill , 0 pp - U:006  [+62 exp]
*  Wehr. Infanterie 38 , 115/6 , 0 bars , 3 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:010  [+3 exp]
*  Hauptquartier , 251/1 [W] ,  , 4 bars , 452 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:017

Tank 
*  Pz IIA , 11/6 , 0 bars , 30 exp , Germany , 8/10 , 1 kill , 0 pp - U:013  [+30 exp]

Recon
 PSW 221 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 108 pp - U:004
*  PSW 221 , 6 , 0 bars , 48 exp , Germany , 8/10 , 2 kill , 0 pp - U:009  [+48 exp]
 PSW 222 ,  , 0 bars , 4 exp , Germany , 9/10 , 1 kill , 120 pp - U:018  [+4 exp]

Artillery
*  10.5 leFH18 , Opel Blitz 4x4 , 116/6 , 0 bars , 41 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:007  [+41 exp]
 15 sFH18 , Wagon ,  , 0 bars , 27 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 348 pp - U:036  [+27 exp]
 15 sFH18 , Wagon ,  , 0 bars , 27 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 348 pp - U:037  [+27 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:13   TNK:1    ATY:3      Total: 17
Lost  : INF:1 => utracona piechota CORE Total: 1

BV  1
V   0
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   4 Units *  0 Leaders      Total :    587 exp,      4 kill,      0 pp    Average:    147 exp,      1 kill,      0 pp
Tank           *   1 Units *  0 Leaders      Total :     30 exp,      1 kill,      0 pp    Average:     30 exp,      1 kill,      0 pp
Recon          *   3 Units *  0 Leaders      Total :     52 exp,      3 kill,    228 pp    Average:     17 exp,      1 kill,     76 pp
Artillery      *   3 Units *  0 Leaders      Total :     95 exp,      4 kill,    696 pp    Average:     32 exp,      1 kill,    232 pp
* Summary:     *  11 Units *  0 Leaders      Total :    764 exp,     12 kill,    924 pp    Average:     69 exp,      1 kill,     84 pp

Player 1  Germany   has 20 units total (core+aux):
Infantry :  9
Tank   :  2
Recon :  3
Artillery :  6

Player 2  Republican   has 1 units total (core+aux):
Infantry :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points

=====================
Kwestia CAPa.

Na koniec, w ostatniej turze - kupiłem Recona numer 3. Po co? Przecież nie dojedzie? Ano, z powodu CAPa.
Otóż:

Army cost: 0 , Current prestige is 800
Prestige available on map yet is 440 pp ( 240 pp in VH to capture) * Turn: 1
AI stance is Defensive => Czyli, czy będzie podjeżdżał do nas, atakować nas, czy tylko się bronił. Jeśli zobaczy jednak, że ma szansę nam sprawić lanie - NA pewno zaatakuje, naszą jednostkę. Jakąkolwiek. Czy w powietrzu, czy na lądzie. Czy samolotami, czy artylerią, czy czołgami.
if BV: +800, Gdańsk , cap 1500 , 12 turns prestige: 0
if V : +800, Gdańsk , cap 1500, 16 turns prestige: 0
TV: Loss , turn prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

CAP - to (skrótowo, mam nadzieję, że dość dokładnie, i Waldzios mnie nie ukrzyżuje):
suma wartości armii: Army Cost
+
Current prestige
+
Nagrody, za zwycięstwo (albo, czasem nawet za Loss, jeśli taka opcja w kampanii jest przewidziana).
+
trzeba wziąć pod uwagę, że podczas bitwy, dostaniemy kasę za:
+
240 pp in VH to capture
+
ewentualne pozostałe miejsca na mapie, punktowane (czyli całość 440 pp, wliczając w to te wyżej wskazane 240pp za VH).
+
prestige za tury (w tym wypadku jest 0. Ale w innych bitwach, możemy dostawać co turę, określoną ilość kasy, na uzupełniania czy coś tam.

tym samym, w bitwie opisanej, wygląda ten CAP nastęepująco:
Army Cost 0 + prestige 800 + 440 + 800 = 2240
Ale CAP wynosi 1500. czyli jeśli za Current prestige+ 440 pp (za zajęte na mapie punkty) => mamy 1240, a CAP wynosi 1500, to powyżej CAP nie dostaniemy kasy .
Czyli 1500 - 1240=260. Tyle dostaniemy kasy, z uwagi na CAPa.

Ale...
Można to "ominąć".
Dlatego, kupuję jednostki z tzw. dodatkami. Podczas zakupów, albo przed bitwą (NIE przed pierwszą, gdy jedstnoki stoją już rozstawione na mapie, wtedy się już NIE da dokupić żadnego dodatku)...wybieram jednostkę, i obok niej, po prawej, są takie ikonki małe, rząd pionowy ikonek. I można wybrać "Recon" co daje +2 do wzroku. Albo "amunition", co daje +2 amunicji (ważne w bombowcach). Za to, płacimy. Ale! te dodatki, można ściągnąć, po prostu klikając ponownie.
A koszt dodatków, NIE wlicza się do wartości jednostki, a więc i całej armii.
Czyli kupię recon za 120 +2 dodatki = 240.
Czyli 120 punktów prestiżu, NIE wlicza się do wartości armii. Więc...gdybym potrzebował kupić jakąś jednostkę, a brakło mi kasy, to te oba dodatki mogę ściągnąć z jednostki - a wtedy dostaję 120 punktów prestiżu, z powrotem (w przypadku tego opisywanego recona. Każda z jednostek, ma te współczynniki różne, zależnie od ceny bazowej jednostki, do której dodatki zakupujemy).

Ale, te 120 punktów, w dodatkach, mogę ściągnąć np. w następnej bitwie, przed rozstawienie jednostek.
Wtedy, kupiony recon, w ostatniej turze, za 120 nominalnie, ale wydałem 240, to 120 wlicza się jako koszt armii, czyli do CAP, a już koszt dodatków - już się NIE wlicza.

Czyli jak kupię 2x recon za 120 + do obydwu dodatki, za 120, to zapłacę za nie z prestiżu 240x2. Ale do kosztu armii wliczy się tylko 120x2.

Wtedy te "ukryte", niewidoczne dla CAPa 120x2 (za 2xdodatki do każdego recona), spowoduje, że:
z nagrody za zwycięstwo, dostaniemy te 2x 120 (czyli 240 prestiżu) więcej.
A przed następną turą, mogę ściągnąć dodatki, albo całkowicie sprzedać "reasign unit", i dostać za niego kasę. I kupić, co mi potrzeba.

Jeśli tak cyklicznie, na koniec każdej z bitew, robisz - możesz heeeen, o wiele więcej mnieć kasy, na "zabawki" hihi...

Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #17 : Listopad 08, 2022, 05:48:29 »

[ p.s.
Waldzios, Zsamot, sympatyk oraz pozostali - sorry, jestem bardzo zmęczony, aktualnie, w związku z wieloma eventami tanecznymi, ledwo na oczy widzę. Odpowiem na to powyżej, potem).

Sympatyk.
Odnośnie silnika gry, wersji gry i wersji kampanii...
Cóż - każdy z nas - podstawa - chce sobie zwyczajnie - pograć. Poszpilać. Postrzelać czy jak tam zwał.
jak jadę Fiatem Punto I (bo jest już wersja Punto II), to czy to ma znaczenie, że nauczę kogoś, jak jeździć tym starym Punto? Brakuje mu silnika? Skrzyni biegów?

Tak samo odnośnie silnika gry - na ile się zmieniła podstawowa mechanika? Dodano samoloty, jak między wojną 1905 a 1914? Dodano czołgi albo coś innego, niebotycznego? Chyba nie, prawda?

Chodzi mi o samą mechanikę gry, podstawowe zasady, na jakich mają operować, bazować.

Do młodych czy "nowych" graczy - ja pokazuję, CELOWO, moje własne błędy. A nie tylko Brylant! Brylant! i na brylancie jedzie i brylkantem pogania. Pokazuję - np. w kampanii partyzantów "Leśni Ludzie" jak wiele rzeczy zawaliłem. Co zawaliłem. Dlaczego. itd.
Lepiej, żeby byli świadomi, CO można spaprać, niźli "oh i ahy, jaki to jestem wspaniały".

Tylko i aż taki cel mi przyświeca. Smiley

p.s. 2
Waldzios - sorry. Bardzo się wkurzyłem. Sorry. Wynika to z moich doświadczeń taneczno-życiowych, jak traktowani są "żółtodzioby liderzy", czyli faceci, którzy nie potrafią, albo prawie nic nie potrafią. I mnie się od razu "nóż w kieszenie otwiera", wówczas.
Sorry.
Może trochę mnie poniosło. Ale... chyba miałem troszkę ku temu powody.

Jedźmy dalej.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #18 : Listopad 14, 2022, 07:22:03 »

2 Gdańsk


Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstep.
Cóż, przeszedłem dalej, z utraconą piechotą.
Dlaczego?
Bo chcę po-ka-zać, że "Da się z tym żyć". Czyli możecie Wy, też - grać dalej.
Za BV dostajemy kasę.

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Fw 200 Condor
--
Campaign score: 50  *  Average: 50

..
Current scenario: Gdańsk,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 560
Army cost: 924 , Current prestige is 576
AI stance is Defensive
if BV: +1000, Grudziądz , cap 2000, 12 turns prestige: 240
if V : +1000, Grudziądz , cap 2000, 14 turns prestige: 280
if TV: +700, Grudziądz , cap 2000, 16 turns prestige: 320
Ls: Loss , turn prestige: 320

Razem w armii, czyli kupionych jednostkach artylerii, 3x recon (z dodatkami), mamy 1500 CAPa.
Masakra. CAP jest baaardzo niski. Trzeba będzie mnóstwo, maxymalnie -ukryć. A i tak, marne szanse, na jakąkolwiek nagrodę.
1500 mamy, + all map prestige 540+240 turn prestige.
to razem, daje 2380. Czyli już, nie ma szansy, na nagrodę "if BV +1000", czy jakąkolwiek inną, bo CAP jest 2000.

No, to przemyślane zakupy będą niezbędne.

Oto skład mojej armii, oraz szacunki odnośnie przeciwnika
Infantry       *   4 Units *  0 Leaders      Total :    587 exp,      4 kill,      0 pp    Average:    147 exp,      1 kill,      0 pp
Tank           *   1 Units *  0 Leaders      Total :     30 exp,      1 kill,      0 pp    Average:     30 exp,      1 kill,      0 pp
Recon          *   3 Units *  0 Leaders      Total :     52 exp,      3 kill,    228 pp    Average:     17 exp,      1 kill,     76 pp
Artillery      *   3 Units *  0 Leaders      Total :     95 exp,      4 kill,    696 pp    Average:     32 exp,      1 kill,    232 pp
Level Bomber   *   1 Units *  0 Leaders      Total :      0 exp,      0 kill,      0 pp    Average:      0 exp,      0 kill,      0 pp
* Summary:     *  12 Units *  0 Leaders      Total :    764 exp,     12 kill,    924 pp    Average:     64 exp,      1 kill,     77 pp


Player 1  Germany   has 25 units total (core+aux):
Infantry : 11
Tank   :  3
Recon :  3
FlaK :  1
Artillery :  4
Fighter :  1
Tactical Bomber :  1
Level Bomber :  1


Player 2 Poland - estimated force: 43 units
Infantry / Anti-tank : 50%
Recon / Tank   :  9%
Air Defense / FlaK :  3%
Air :  5%
Naval :  0%
Czyli, oceniam, że będzie miał 5 samolotów, 3 flaki, z 9 nawet reconów pancernych i czołgów. Ale raczej, połowę tego wszystkiego. Więc raczej 2 samoloty, 2x recon i z 5 pancernych, wozów i czołgów.

Moich jednostek, mam CORE 12, a z aux - 25. Jest moje lotnictwo, więc jego będzie analogiczne. 4 artylerie, z czego 3 CORE. Czołgi 2 auxowe. Piechot- cała masa. Tym więc w ogóle się nie zajmiemy, jeśli chodzi o zakupy.

Podstawa, to, zgodnie z opisem w pierwszym poście:
Rozpoznania
ostrzał
(ewentualnie) bombardowanie
przełamanie

Potrzebne więc nam: Bocian, żeby widzieć, z góry, co się dzieje. Recon lądowy, jednak dojeżdża tylko do linii jednostek przeciwnika. Bocian - przelatuje nad nimi, i może zajrzeć głębiej.
Ale - może zostać ostrzelany przez flaka, w trakcie swego przelotu, obok flaka wrogiego. I musi mieć osłonę myśliwską - tę, mamy, w razie czego, jako myśliwiec Aux.

Ok.
To Bocian.
Artyleria, by się przydała, jeszcze jedna, 15. I czołg. Tak, żeby na obu kierunkach, skąd wyjdziemy - mieć czołg, do przełamywania i do overrunów.

Czyli kasa:
Na początek, sprzedaję recon oraz 1 dodatek, z drugiego recona. Teraz kasa:

Current scenario: Gdańsk,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 560
Army cost: 816 , Current prestige is 858

Zakupy:
1) Upgrade Pz I -> Pz IVD za 192 prestiżu.
2) KUpuję Bociana Fi- 156, do zwiadu z dodatkiem Recon (czyli już ukryłem 90 prestiżu pod CAP).
3) kupuję czołg Pz IVD - ten wybieram, bo: ma wysoki poziom ataku, na piechotę. A tego jest najwięcej, na poczatku kampanii. Dzięki temu - szybko nabędzie doświadczenie. Potem - można go upgradeować, do czołgu bardziej przystosowanego do walki z innymi czołgami (co jest zawsze ostatecznością, ale jednak...), czyli do Pz IIIE albo Pz IIIG. One mają silniejszy Hard Attack.

Zostało 96 prestiżu. Więc jakiś dodatek do tego wojska, które już posiadam.
Do drugiego recona kupuję dodatek "Redon", do lornetek, za 57 prestiżu (tyle ukryję znowu, pod CAPem).
Nie, rezynguję z nowego czołga Pz IVD.
Ponieważ są teraz 3 tanki, z czego 2 aux, to jeden mój pójdzie tam, gdzie nie będzie czołgów. A potem dokupię, w trakcie, drugiego Pz Iv.
Teraz, szybko, uzbieram kasę na artylerię, żeby mieć siłę przełamywania.

Plan.
Dwa zgrupowania, na północy i południu.
Linia w poprzek mapy złożona z 4 VH wroga. Czyli północno-wschodnie moje zgrupowanie - uderzy na południe i wschód. Na Mazury bardziej
Południowe zgrupowanie - uderzy na północ i zachód - do Gdańska.

Obecny stan wojsk, to:
Current scenario: Gdańsk,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 560
Army cost: 1056 , Current prestige is 279
AI stance is Defensive
if BV: +1000, Grudziądz , cap 2000, 12 turns prestige: 240
if V : +1000, Grudziądz , cap 2000, 14 turns prestige: 280
if TV: +700, Grudziądz , cap 2000, 16 turns prestige: 320
Ls: Loss , turn prestige: 320

Czyli jestem pod CAPem, z 1500, z poprzedniej bitwy. I nawet zliczając moją army cost+prestiż=  Army cost: 1056 , Current prestige is 279 =>1335. Czyli schowałem pod CAPem 165 punktów. To jest oki.

Teraz, podczas gry, trzeba będzie dokonać takich zakupów, aby jak najwięcej znowu ukryć.
Planuję jedną artylerię oraz resztę w reconach z dodatkami, dla ukrycia pod CAPem możliwie jak najwięcej.

Rozstawienie.
Na dole, mam, za Wisłą, wojska Aux. W tym 2 czołgi. Jeden przejdzie na wschodni brzeg Wisły, i pomoże moim CORE. Tam też, umieszczę artylerię 1. oraz 2x batalion piechoty oraz recon.
Na północy, mam samoloty aux oraz 1 piechotę. Tam resztę wojska obsadzę.
Artyleria, z przodu, aby dalej mogła sięgnąć. W oparciu, o HQ.

Walka.
Ja.
Na południu, rozpoznaję linię brygady kawalerii. Objeżdżąm. Walę w jego artylerię, potem mój recon, potem kawaleria Puch!. Rozstawiam się, w obronie. Rozpoznaję jego myśliwca, tylko 5/7, ale jest.

Na północy, rozpoznaję linię piechota. I 2x artyleria, w tym jedna na 6 hexów. Tę bombarduję. Drugą sięgam moją artylerią, potem Bocian i na bok go. A potem Condor - bombowiec strategiczny. Tłumi 4 z 10 tej artylerii, czyli połowa prawie, nie będzie strzelała, przez turę przeciwnika.
Niestety, rozpoznaję na lotnisku 2 bombowce. Więc muszę kupić flaka, jeżdżącego.
3) zakup: SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:043
Zostaje na północnym brzegu rzeki, przy Królewcu, w oczekiwaniu na jego nalot i ostrzał artyleryjski. Dalej się nie pcham. W kolejnej turze zniszczę jego obydwie artylerie, wtedy podjadę do Polaka.

On
Ok. Ai Purchase - coś tam dokupił sobie, czyli na wschodzie, potem dojedzie.
Samoloty nic.
Kawaleryjska brygada, na południu, tylko do mnie się podsunęła. Bez ataków.
Na północy, raczej poprawił tylko linię. Zero ataków.

Ja.
Cóż, na północy, zgodnie z planem, obie artylerie bombardowaniami zdjąłem. Samoloty od razu, na lotnisko, po bomby. Bocian - na zwiad, do przodu.
Masakra. Piechota tamta ma 100 experiencu. 1 września. I do tego 2 bataliony z liderami (czyli +4 do Defence). Lekka przesada...
Ale rozbite artylerie, podciągam mojeg Pz IV, jedna artyleria do przodu, druga ubezpiecza oparta o HQ, z drugiej Flak stoi i ubezpiecza. Z obydwu stron zabezpieczam artylerię piechotami.

Na południu, kawalerię atakuję. Wykryta artyleria - ją atakuję, zostało jej 3/10. Przekraczam rzekę, bardziej na wschodni brzeg Wisły, celem zniszczenia tej brygady kawalerii. W następnej turze, będzie już mocny ostrzał w tamtym rejonie.
chociaż, zastanawiam się, czy nie lepiej byłoby, całość sił, skoncentrować na południu, a północ pozostawić, obojętne. Wtedy większa siła przełamania by była... Taka myśl

On.
Wali kawalerią, ale odbija się od mojego ostrzału wsparcia artyleryjskiego. Bombowce tam się pojawiają - gdzie nie mam żadnego lotnictwa, ani flaka...
Na północy - tylko atak jeden, ostrzelany moją artylerią, kończy się 0:3 na mą korzyść.

Ja.
Pojawiają się na północy, moje posiłki piechoty. Czyli ten kierunek, mogłem zupełnie zignorować. Po prostu ustawić tam 1 piechotę, i zaczekać. A wszystko skoncentrować na kierunku z południa. Ale ok. Rozbiłem już tutaj artylerie, 3 piechoty, została ledwie jedna i tankietka. Do tego jedna ucieka, na południe, do swych VH, a trzecia - poszła zabezpieczyć lotnisko. Moje wojska czekają, z rozpakowaną artylerią i oczekującym flakiem (chyba na nic, samoloty są na południu). Co prawda zbombarodwałem tankietkę i obok piechotę, ale zniszczyłem akurat 3 inne jednostki, więc te bombardowania, były mało długofalowo celowe. Ale ok.

Na południu, artylerię Puch, 2 kawalerie Puch, trzeba Rugged defence, ale też Puch. Za wisłą też kawalerię Puch. Zachodnim brzegiem, posuwam się ku lotnisku (temu im. Lecha Wałęsy?) Gdańskowi. Na wschodzie, jeszcze 2 tankietki i kawaleria i piechota. Potem skok w przód. Samoloty tylko wiszą, na szczęście tylko mają 5/7 siły, więc niezbyt groźne.

On.
No cóż, przesuwa się, starając się utrzymać front.
W kolejnej turze, prrawie przebijam się całkiem na północy, drepczę jeszcze na południu.

Gdy nagle on - na południu bombarduje mnie, tracę 4 w artylerii Core, na południu, Do tego recon bombardowanie i atak tankietką - uchodzi z 2/10. Jest tam słabo.

Na północy - kolejne posiłki, czyli seroi, nie trzeba było tam nic, dawać. Ale ok.
Tam też, totalnie się przebiłem, cała linia zniknęła. Pełne rozwinięcie. Została pewnie obrona tylko w VH. Jadę nimi na południe, na wprost na dół, a Auxami - do zielonego Supply Hexa.
Samoloty - śmigają, na południe, aby zrobić porządek z polskimi skrzydłami.

Trzeba uważać, na amunicję w artylerii. Tak samo - w samolotach. Jak zostanie 1 amunicja to już kiepsko. Czołg, też słabo walczy, gdy ma 1-2 jednostki paliwa. Najgorzej, jak w ogóle jest bez paliwa (bez amunicji... to jeszcze gorzej Wink )
Nalezy odpowiednio sprawdzić, co jest w danym VH. Okazuje się, że w dwóch - zgodnie z raportem i moimi przewidywaniami - tam są dwa razy flaki, strzelające na 3 hexy. Także te VH odpadają, z bombardowań. Trzeci VH, będę Stukasem atakował.
Na zielony Supply Hex spływają z północy 3 jednostki.
Na obok VH, już jestem, z dwiema artyleriami. Więc spoko. Zostały 4 tury do Brylantynowego Victory.
Dalej, w Elblągu, są tylko 2 polskie jednostki, bez parasola przeciwlotniczego. Nadciąga tam już chmara piechot wehmarchtu.
Najgorzej, Gdańsk. Ma artylerię, a z tyłu flaka. A moja jest tam tylko 1 artyleria. Tam, będą problemy.
Nie wiem, czy na BV zdążę.

Idę potańczyć.
Dobra, 8 tura. On
Nadlatuje do wschodniego VH, gdzie już mam porozstawiane wojska. Flaka też, w oparciu o HQ. Nadleciał, i wymiękł. Bo dostałby wciry.
Ale - nad Nogatem, wali mi w kawalerię. No, cóż... Ściąga też siły, do obrony Gdańska. Tam, będzie najgorzej. Ale do Victory - jeszcze 6 tur moich.

Ja.
Dobra, na Supply Hex na wschodzie. Niestety, tam obsada i flak nowy 0 experiencu. Ale to nic. To potem, ewentualnie.
Wschodni VH, Olsztyn, walę w bombowca, zostaje go 1/7. Potem ostrzał artyleryjski i dobicie piechotą Puch. Druga piechota ostrzał z działa i dobicie piechotą Puch. Zostają tam 3 jedstnoki, za 1 turę, będzie moja.
Na lotnisko, na południe przed Elblągiem. Ostrzał artylerii, potem Bocian -2 wali. Dobijam kawalerią. Zajmuję. Nad nimi ustawiam myśliwca i wokół wianuszek samolotów, żeby się dopełniły amunicją, na tymże lotnisku. Pod nimi, wojsko.
Recon Core 3/10, wysyłam na zachodni brzeg Wisły, na południe od Gdańska. Może się przyda. Ale! Bardzo trzeba ostrożnie!

Z północy, do Elbląga, nadciąga masa wojska piechoty, Chyba z 8 +1 czołg.
On.
Brawo, Kurwa!
Zbombardował mnie, na północ od Elbląga. Mój batalion Core piechoty. Potem wali mnie piechotą. I drugą - dobija. Pyk - straciłem druga piechotę CORE.
Kurwa.
To powoduje, że odkupienie tego batalionu - wejdzie do mojego Army Cost. Bo te jednostki, które dostałem na początku, ze sztabu, oraz prototypy - NIE wliczając się do Army Cost. A to powoduje, że utrata (i odkupienie) jednostki gratisowej, startowej -> podnosi też naszą wartość Armii. A to powoduje, że tracimy znowu kasę, z CAPa. Bo Army Cost wzrasta -> a więc i trzeba będzie mniej dostać z nagrody, za Zwycięstwo.

Także... Kurwa cudownie...
Ja.
Przesuwam się przy Supply Hexie. Szukam słabszej jednostki, przeciwko czołgowi i reconowi - czyli na Hard Attack. Jest nią obsadzająca SH piechota. Więc do niej, zdążam. Omijam walkę z flakiem 20mm, bo za duże straty i zero zysku. Piechota przez las, bardzo wolno człapie z tyłu.

Pod Olsztynem, rozbijam kawalerię oraz obsadzający VH ppanc. Ostrzał artylerią, i bokiem Pz IVD overrun na kawalerii. I jedzie już, na zachód, do Elbląga. Ostrzał ppanca w Olsztynie i dobijam piechotą. Puch. Został flak. Ale on ma ruch pieszy 0. Wjeżdżam do Olsztyna reconem, dostaję kase - i jadę od razu na zachód, pod Elbląg. Jeśli będzie chciał Polak tym flakiem odzyskać VH, to go musi przesunąć, w zaprzęgu konnym. A wtedy go zmasakruję.
Tworzę pułapkę, na samoloty. Pokazuję temu Flakowi (lornetki na 3 hexy), pod Olsztynem, że jadę artylerię. Ale na 4 hexie od Flaka polskiego, czyli niewidoczny - ustawiam flak. Oparty o HQ. Czyli będzie masakra samolotu.
Obie artylerie przesuwam, jedna, na południowy wschód, aby wspomóc atak na SH. A druga, na zachód, aby wspomóc pod Elblągiem.
Elbląg bombarduję bocianem, i się odsuwam, do parasola z myśliwca. Myśliwcem- dobijam Karasia 1/7, który pozostał po ostrzale moim flakiem.
Podsuwam piechoty aux, z północy.

Pod Gdańskiem, strzelam w piechotę, walę czołgiem. Niewiele. Ale przesuwam moją artylerię aux, aby sięgała już do artylerii w VH w Gdańsku. W następnej turze, zdjęjmę ją.
Z południa od Elbląga - nadciągam artylerią i kawaleriami oraz czołgiem. Będzie ostrzeliwał VH.

On.
Cóż, niewiele. Wali trochę pod Elblągiem, Ale nie przesuwa się do Olsztyna Flakiem. uderza z Supply Hexa na Recon mój. spada on do 4/10, aux. NO, trudno.
Ja.
Olsztyn, artylerią flaka, dobijam Pz IVD. Jadę nim na zachód. Na wschód, do Supply Hexa jedzie pełnym gazem artyleria w ciężarówce. Wspomoże, jeszcze 4 tury są.
Na zachód, wszystko jedzie. Walę artylerią 5/10 w Elblągu VH ppanca. Dobijam stukasem i piechotą. Potem, walę myśliwcem w piechotę obok. Bocian też bombarduje, i odlatuje nad lotnisko, celem dostarcznie nowych bomb. Walę w tę piechotę obok Elbląga. Puch. została jedna tam piechota, ale mój już jest VH. Nad Elblągiem jeszcze bombowiem i myśliwiec po 5/7.

Gdańsk - nic. Nie udało się nic rozbić. Dra-mat!
Kupuję 2x recon PSW 222 za 120, ale dodatki 2 "recon" i "Adjacent unit +2", co daje koszt 240 za każdego recona (z tym, że 2x120 ukrywam, przed CAPem).
Bardzo jest wąsko, z czasem, pod Gdańskiem.

Ostatnia tura na BV. Deszcz.
Czyli - mogę polecieć, nad Gdańsk. Wykryć artylerię, której nie widzę. Lecę tam samolotami, wszystkimi. Rozpoznaję cele, dla artylerii. I tak flak Polski, mnie nie ostrzela.
Walę w artylerię, w VH. Ładnie. ze wschodu, jadą czołgi oraz 2 piechoty i artyleria.
Pod Elblągiem, rozbite wszystkie jednostki wroga. Walczyłem - aby doświadczyć - swoimi tylko, Core.

z Olsztyna ciągnę Pz IVD oraz HQ i artylerię, na wschód. Bardzo dostałem tam wciry, od piechoty, w lesie. Zbiła czołg i recon (opisywana kara do obrony w lesie dla jednostek pancernych, przeciwko piechocie. W lesie i mieście kara dla pancernych).
Ale w kolejnej turze - się z nimi rozprawię.

Samoloty - ok. Są nad Gdańskiem. W kolejnej turze, rozbiję tamtejszą artylerię, a w jeszcze następnej - ostatniej na Victory - zajmę ten hex.

Ciągną z południa 2x recon, nowo zakupione. Może powalczą, żeby się przebić, do Gdańska - bo mają ruch fazowy.

Ja, 2 tury do Victory.
Walę w supply hexa artyleria. W kolejnej turze będę go miał.
W Gdańsku - walę 2x artylerią, w jego VH, gdzie stoi artyleria. Dojeżdżam fazowym ruchem, reconem nowozakupionym. Walę. i co? traci artyleria, spada do 4/6, ale jest suppresed, czyli uszkodzona. I się wycofuje. I co teraz?
Mogę wejść do Gdańska - i zakończyć, na 2 tury, przed końcem na Victory.
Ale!
Wciskam "1" na klawiaturze, raport. I tam wchodzę w tę ikonkę zapisanej kartki... i co:

kasa za Supply Hex oraz kasa za ostatnią turę na Victory.
Army cost: 1524 , Current prestige is 191
Prestige available on map yet is 200 pp ( 80 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Defensive
if BV: +1000, Grudziądz , cap 2000, 12 turns prestige: 240
if V : +1000, Grudziądz , cap 2000, 14 turns prestige: 280

Wyliczenie.
Armia + presti current + kasa za wejście do Gdańska 80= da nam 1750. Czyli z nagrody, dostałbym jakieś 250 tylko.
Ale!
Jeśli w kolejnej turze wejdę dopiero do Gdańska - to:
Dostanę jeszcze 20 punktów prestiżu, za turę.
Zdobędę 120 pp za Supply Hex.
Wtedy - wydam to na Recona z dodatkami
=>czyli znowu ukryję pod CAPem trochę kasy. I nawet, jeśli dostanę też 250, to jednak, z ukrytymi środkami, pod CAPem.

Więc... gramy dalej....


W ostatniej turze, walę w Gdański, który został zajęty przez piechotę. Potem, reconami dwoma, atakuję artylerię z tyłu Gdańska. Tracie całą amunicję. Walę w VH 2x czołgami. Dobijam piechotę moimi STurmpionierami. Puch.
Teraz Supply Hex. Bo kasa.
Artyleria oparta o HQ strzela. Potem o HQ opiera auxowy recon. Ma zbić okopy piechoty oraz ewentualnie suppresed coś zrobić. Odjeżdżam nim, na bok. Teraz, oparty o HQ, atakuję czołgiem aux 4/10 na tę piechotę. Takie same zadania. I teraz - atakuję Pz IVD Core jednostka. Na osłabioną jednostkę, więc bez strat. Overrun. Puch. Wjeżdżam nim do Supply Hexa. Teraz piechota aux z północy, atakuje flak polski 20mm. 8/10. Teraz mój czołg Core - znowu, na osłabioną już jednostką. 6:0. Spoko.

Teraz, walę samolotem jego myśliwiec. Strącam.
Teraz, atak samobójczy, na flaka za Gdańskiem. Moim Bocianem. Dlaczego? Żeby zdobył doświadczenie! Jest autouzupełnienie, po biwie - więc walę. I co? I Bocian ma tym sposobem już 115 doświadczenia. wynik było 4:1, na moją niekorzyść, ale autouzupełnienie + doświadczenie. Opłacało się.
Pozostało wejść do Gdańska. Już nie mam, czym uderzać.

ale! 331 prestiżu. Więc zakupy w celu ukrycia się pod CAPem.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #19 : Listopad 14, 2022, 07:22:21 »


OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W18 SUKCESY III RZESZY v.4.1b,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Fw 200 Condor
 2   Gdańsk , #1 , Victory , score:33
--
Campaign score: 83  *  Average: 41

..
Current scenario: Gdańsk,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 560
Army cost: 1644 , Current prestige is 171
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 14
AI stance is Defensive
if BV: +1000, Grudziądz , cap 2000, 12 turns prestige: 240
if V : +1000, Grudziądz , cap 2000, 14 turns prestige: 280
if TV: +700, Grudziądz , cap 2000, 16 turns prestige: 320
Ls: Loss , turn prestige: 320

Infantry
*  Wehr. Infanterie 38 , Opel Blitz 4x4 , 114/6 , 1 bars , 181 exp , Germany , 1/10 , 0 kill , 0 pp - U:002  [+111 exp]
*  Sturmpioniere 38 , Opel Blitz 4x4 , 57//6 , 1 bars , 196 exp , Germany , 4/10 , 7 kill , 0 pp - U:003  [+134 exp]
*  Hauptquartier , 251/1 [W] ,  , 4 bars , 452 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:008

Tank 
*  Pz IVD , 11/6 , 1 bars , 117 exp , Germany , 9/10 , 10 kill , 0 pp - U:007  [+87 exp]

Recon
*  PSW 221 , 6 , 0 bars , 99 exp , Germany , 3/10 , 2 kill , 0 pp - U:005  [+51 exp]
 PSW 222 ,  , 0 bars , 4 exp , Germany , 8/10 , 0 kill , 120 pp - U:006  [+4 exp]
 PSW 222 , 9 Spain , 0 bars , 62 exp , Germany , 7/10 , 1 kill , 120 pp - U:009  [+58 exp]
 PSW 222 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 120 pp - U:025
 PSW 222 ,  , 0 bars , 2 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 120 pp - U:036  [+2 exp]

Artillery
*  10.5 leFH18 , Opel Blitz 4x4 , 116/6 , 0 bars , 76 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:004  [+35 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 10 Spain , 0 bars , 77 exp , Germany , 3/10 , 3 kill , 348 pp - U:010  [+50 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 11 Spain , 0 bars , 70 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 348 pp - U:011  [+43 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 16 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:043  [+16 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 13 Gdańsk , 1 bars , 119 exp , Germany , 6/10 , 0 kill , 240 pp - U:001  [+119 exp]

Level Bomber
+  Fw 200 Condor , 12 Spain Proto , 0 bars , 46 exp , Germany , 1/10 , 1 kill , 0 pp - U:012  [+46 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:38   TNK:3    RCN:3    AT:2    ATY:7    AD:1    FTR:1    TB:1      Total: 56
Lost  : INF:3      Total: 3

BV  1
V   1
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   3 Units *  0 Leaders      Total :    829 exp,      7 kill,      0 pp    Average:    276 exp,      2 kill,      0 pp
Tank           *   1 Units *  0 Leaders      Total :    117 exp,     10 kill,      0 pp    Average:    117 exp,     10 kill,      0 pp
Recon          *   5 Units *  0 Leaders      Total :    167 exp,      3 kill,    480 pp    Average:     33 exp,      1 kill,     96 pp
Artillery      *   3 Units *  0 Leaders      Total :    223 exp,      5 kill,    696 pp    Average:     74 exp,      2 kill,    232 pp
Air Defense    *   1 Units *  0 Leaders      Total :     16 exp,      0 kill,    228 pp    Average:     16 exp,      0 kill,    228 pp
Tactical Bomber *   1 Units *  0 Leaders      Total :    119 exp,      0 kill,    240 pp    Average:    119 exp,      0 kill,    240 pp
Level Bomber   *   1 Units *  0 Leaders      Total :     46 exp,      1 kill,      0 pp    Average:     46 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *  15 Units *  0 Leaders      Total :   1517 exp,     26 kill,   1644 pp    Average:    101 exp,      2 kill,    110 pp


Player 1  Germany   has 37 units total (core+aux):
Infantry : 16
Tank   :  5
Recon :  6
FlaK :  1
Artillery :  4
Air Defense :  1
Fighter :  1
Tactical Bomber :  2
Level Bomber :  1

Player 2  Poland   has 5 units total (core+aux):
Infantry :  1
FlaK :  1
Artillery :  1
Air Defense :  1
Tactical Bomber :  1


*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points


W następnej bitwie Grudziądz - czyli pierwsza mapa polska w Gambit Guderiana.
356 prestiżu (pod CAPem 2000 limitem.
Ale...
sprzedaję nowe recony kupione na koniec. I co?
kasa 836 się zrobiła! Na wojsko. A dałoby się jeszcze sprzedać, jednego recona. który ma tylko 4 punkty experiencu...
No, ale to potem... przed następną bitwą, się zastanowię. Bo już długo mam tę jednostkę. Jednakże - na razie, mam 2 recony, z dobrym już experiencem. Więc... przydałoby się, zamiast tego - jakaś fajna artyleria, za te 240 punktów prestiżu, ze sprzedaży recona z dodatkami.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #20 : Listopad 21, 2022, 03:10:43 »

p.s.
Grałem toto, 16 października - jak wskazują zapisy, w plikach, więc...

Przed -> 3 Grudziądz


Wstęp.
Ohoho! Już mam 2 stracone jednostki CORE! A do tego - straciłem, w przedostatniej turze pod Gdańskiem, jednostkę Kawalerii (jako Infantry)! Ohoho! Jak ten Besiu NIE potrafi grać! O-ho-ho!
A chce uczyć innych! Oho-ho! hua-hua-hua!...

Otóż właśnie DlaTego! Pokazuję Wam, że "da się, nawet utracąc jednostkę, przez głupotę (własną! moją!), grać. I nawet bez Brylantynowego Zwycięstwa! Da się! Zagrajcie!".
Po to opisuję, tę kampanię.
Bo jak będę jechał wszystko perfecto, cacy jak ta lala - to co? To "poczatkujący", zobaczy: aha, facet robi idealnie. A ja- straciłem właśnie czołg! Kurwa, jestem debilem! NIE gram więcej, pałujcie się z tą grą!"

NiE
Ja też - mogę stracić jednostki. Gram/Grajcie/Grajmy- dalej. Do boju!

Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #21 : Listopad 25, 2022, 03:30:00 »

3 Grudziądz


Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
Gramy, po sprzedaży jednostek, dalej.
Ja otóż, wykonuję NA pewno dwa save'y.
jeden, nazywam sobie, zgodnie z propozycją jaką dostaję od komputera, a potem - z dodatkiem "FQ" na końcu nazwy tego pliku. Czyli kwatera polowa, na nasze.
Wtedy to, dokonuję zapisu przed zakupami czy modyfikacją wojska

Potem, po sprzedaży reconów czy tam innych jednostek, które zakupiłem w poprzedniej turze, aby ukryć się przed CAPem, a zarazem po zakupie jednostek odpowiednich, do danej planszy (patrz np. kampania GrossDeutschland Division, opis bitwy stonne oraz Amiens, gdzie sprzedaję jednostki wcześniej zakupione, aby kupić takie, które w danej, kolejnej bitwie, są mi niezbędne).
Także, najpierw jeden save, gdy mam całość wojsk. A potem drugi save (ja go nazywam analogicznie do FQ, na końcu proponowanego przez komputer pliku save - z dodatkiem "upgradses", żebym wiedział, który to moment został zapisany.

Także, teraz - plan i zakupy, a potem - save.

Porady ze sztabu:
"Panie Generale, trzeba przebić się i otoczyć przeciwnika wzdłuż polskiej granicy, wykorzystując ich brak mobilności. Wyślemy wcześniej nasze lotnictwo, aby uderzyło i zniszczyło polskie siły powietrzne, dlatego też żaden samolot nie powinien Ci przeszkadzać w powietrzu. Szybkość działań jest kluczowa; wywalczenie tutaj przewagi, pozwoli nam zagrozić Warszawie jednocześnie od północy i wschodu. Ponadto, będziemy mogli powitać naszych radzieckich przyjaciół w kluczowym mieście Brześć na nowej granicy niemiecko-sowieckiej. Sztab Generalny nie będzie zadowolony, jeśli to Sowieci zajmą go wcześniej przed nami."

Niby, nie ma być lotnictwa polskiego? hm... sprawdźmy raport, przedbitewny.
wciskamy 1 na klawiaturze, teraz ikonkę kartki. Co my tu mamy?

AI stance is Defensive

Player 1  Germany   has 30 units total (core+aux):
Infantry : 15
Tank   :  1
Recon :  5
Artillery :  6
Air Defense :  1
Tactical Bomber :  1
Level Bomber :  1

Player 2 Poland - estimated force: 29 units
Infantry / Anti-tank : 47%
Recon / Tank   :  7%
Air Defense / FlaK :  0%
Air :  2%
Naval :  0%

Czyli 2 samoloty, zero flaków (uuu, dziiiwne), 7 tanków...hm.. to pewnie tankietki, recony pancerne i może ze 2x 7 TP (Co ciekawe, Yotube/podcast Wojenne historie/czołg 7TP, wykazuje historyk, że w sumie, mieliśmy we wrześniu 1939 roku 2 bataliony na cały kraj, oraz trzeci, utworzony z jednostek szkolnych, już w oblężonej Warszawie... Na poprzedniej mapie, pod Gdańskiem, taki 7 TP mi wyskoczył. Jak teraz kolejny wyskoczy... to się te czołgi 7 TP mnożyły, jak króliki...)

Co jeszcze mamy, w raporcie:
Current scenario: Grudziądz,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 520
Army cost: 1644 , Current prestige is 356
AI stance is Defensive
if BV: +800, Droga do Warszawy , cap 2500, 13 turns prestige: 0
if V : +800, Droga do Warszawy , cap 2500, 15 turns prestige: 0
if TV: +500, Droga do Warszawy , cap 2500, 17 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Czyli nominalnie na Victory, możemy też jechać. Za tury - NIE ma prestiżu (To ważna informacja, w kontekście zbierania punktów "za tury", czyli nie ma to sensu, aby grać do końca. Jeśli będzie ewentualność zajęcia wszystkich VH, trzeba brać i zwiewać z tej bitwy, kończąc tę mapę).

Ponadto, kwestia CAPa - dla tych, którzy chcą...
CAP 2500, ja mam 2000 (Army cost + prestiż, bo tyle dostałem, za poprzednią bitwę).
All map prestiż iś 520, czyli to będzie już 2500, czyli sięgnę CAPa. Czyli z nagrody, nawet na Tactical Victory - nici.

Ale..., znowu możemy "ukryć" trochę, pod CAPem, na koniec szczególnie bitwy, kupując - analogicznie, do działań na koniec poprzedniej bitwy o Gdańsk - recony z dodatkami, na koniec bitwy. Tym, na koniec się zajmiemy.

Teraz:
Sprzedam recony, które kupiłem w celu ukrycia CAPa, i kupię niezbędne do działań bojowych, jednostki.

Rzut oka na mapę - czyli wchodzimy, niby już do gry, ale nie rozstawiamy jeszcze jednostek, docelowo. Po prostu - można sprawdzić, zwyczajnie rozstawiając, na punktach docelowych, moje recony (z zasięgiem 5 hexów), i nasz HQ, (lornetki 4 hexy, chyba, że dodamy mu do tej czynności dodatek "recon", i wtedy 6 hexów ma lornetki).

Rozstawiłem, NIC nie zobaczyłem, w pobliżu. Ok.
Czyli - od zachodu.
Grupa aux pierwsza z dołu, idzie na południe, zdobyć prestiż na zachodzie, potem skręci na Grudziąc, wspomóc atak na to miasto.
Grupa własna jednostek - idzie na wschód, przekroczy Wisłę, zdobywając dwie flagi polskie, i do VH na południowym wschodzie.
Kolejna grupa, Aux - idzie na południe, zaatakuje hex a potem, na Grudziądz.
Trzecia, najbardziej z tyłu na wschodzie, grupa Aux - idzie w drugim rzucie. Zależnie od potrzeb - albo na Grudziądz, albo na wschód, za naszymi wojskami Core, na południowy wschód. Zależy od przebiegu sytuacji.
Grupa na północy, przednia Core, pójdzie na wschód, potem spłynie między lasami, przed Wisłą, dołączając do grupy CORE z zachodu, przekroczy z nimi Wisłę, i uderzy część wojsk na południowy wschód, ku VH. A część druga - od południa, na VH na wschodzie. Czyli już przekroczywszy Wisłę.
2 kawalerie Aux - pójdą przez las, na wschód, z celem zdobycia płatnych flag i wspomagania natarcia, zależnie od potrzeb.
Ostatnia grupa CORE, spod Zielonego Supply Hexa = bezpośrednio, na wschód, zdobywając miasto za Wisłą VH.

Zakupy.
Fajnie by było, na każdym kierunku działań, mieć 1 flak jeżdżący. Czyli trezba by kupić 2x flaki za 226 prestiżu.
Fajnie by było, mieć na każdym kierunku działań, 1 czołg, do niszczenia wroga, jako siła przebicia (zgodnie z zasadami rozpoznania, ostrzału, przebicia itd.). Czyli 2 czołgi byłyby potrzebne, do zakupu.
Fajnie byłoby mieć po 2 bataliony piechoty, na każdym kierunku działań, w grupie. Czyli trzeba by 1 batalion (utraconych CORE), odkupić. Teraz zobaczmy, ile mamy kasy.

Sprzedaję 2x recon, oraz ściągam jeden z dodatków, z trzeciego reconu.
Army cost: 1404 , Current prestige is 896
Kupuję 2x artylerię 15 na konnym zaprzęgu. Zostało 128 prestiżu. Czołg porządny Pz IVD to 240, albo Pz IVC to 216. Ok. To kupię, po zdobyciu najbliższych 3 miast.
Piechoty - muszą starczyć te aux, z tyłu, ze wschodu. Są tam 3x na ciężarówkach, więc dogonią mnie, w trakcie marszu. Do tego jest artyleria, na ciężarówce, więc też, nadgoni mnie w marszu.
Za zdobycie przednich flag - gdzie, zakładam, nie będzie jakoś skomasowanej obrony - zdobędę 120 prestiżu.
128 + 120 = da mi możliwość zakupu Pz IVD - który nadgoni, na kierunku południowo wschodnim albo na wschodnim. Zależy, od sytuacji.
Możnaby sprzedać Bombowca Strategicznego - kosztuje 1220 prestiżu! Ale, to spowoduje, że koszt armii, znacznie wzrośnie. No, więc spróbujemy, podołać z tym, co mamy.

Sprzedaję jednak recon, który ma tylko 4 experience, z dodatkiem "recon"
A więc, zakupy:
1) 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 384 pp - U:013
2) 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 384 pp - U:014
3) flak  SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:006

Tym sposobem, dwa zgrupowania, mają flaki. I są samowystarczalne. A trzecie - będzie musiało unikać swego ujawnienia się, nim nie zniszczę jego dwóch samolotów.

Current scenario: Grudziądz,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 520
Army cost: 2280 , Current prestige is 80
AI stance is Defensive

Save...

Walka.
Rozwinięcie, odpowiednio spływają jednostki na południe, Czołg też tam jedzie. Jednostki szybkie aux na ciężarówkach - na wschód. No, i odpowiednio kawaleria na wschód, przez las, a jednostki CORE, po drodze, z towarzyszeniem HQ, 3 artylerii, flaka i reconu. Z tyłu, ciągną 2 bataliony CORE i 1 auxowy piechoty (saperzy).
Samoloty - na razie, nie mam lotniska.
On.
Nic, nic się nie pojawiło. nie widać było wroga.
Ja.
Uhu, pierwsze jednostki wroga, na wschodzie. Kawaleria, więc zostawiam jedną jednostkę artylerii, rozpakowaną, kryjącą na 6 hexów. Reszta - jedzie. Kawaleria przez las, na północy , dalej - zabezpiecza, ewentualne wycieczki wroga.
Na środku, wysyłam jednostki aux na ciężarówkach, do zdobycia 2 flag i dojścia do Wisły, a potem na południowy wschód, do VH.
Reszta, na południe spływa, nadal.

On.
Najpierw na środkowym kierunku ostrzał z artylerii, potem bombowiec 5/7 nadlatuje. Zostaje z piechoty 5/10.
Potem na zachodzie, tankietka artyleria i piechota. kiepsko.
Ja.
Walę w tankietkę artylerią. Walę reconem - niszczę go dość, do 2/10, ale sam tracę 2 punkty. Czołg jeszcze jeden dzień, by wejść do akcji.
Na zachodzi, napotykam w lesie ukrytą piechotę. Szlag! Rugged Defence. Dostaję baty, i 5/10 z auxowego batalionu.
Podobnie, kończy się atak na środku, na piechotę w lesie.

Na wschodzie, ostrzał miasteczka, gdzie stoi piechota, walę reconem. Ale jeszcze się broni. Ustawiam się, możliwie pod flakami. Ale mi brakuje jednostek. Słabo.

On.
Mam szczęście, nalot idzie na mój recon, na wschodzi. Nic nie zdziałał, a bombowiec już bez amunicji. Ok. Daleko, do jego lotniska, zdąż się poustawiać.
Atak kawalerią, na wschodzie - dostaje baty od moich 2 artylerii, wsparcia w obronie. Attack broken up!. 5/10 kawalerii polskiej zostało. Ok.

Ja.
Gdybym sprzedał jednak, ten Bombowiec Strategiczny Condor- byłoby na wszystko... Także, rozważcie sobie. I byłoby na 2 flaki jeszcze - bo 500 prestiżu, i 240x2  480, na dwa Pz IVD. I jeszcze by 240 zostało... Hm... Kwestia, pod rozwagę...

Grajmy dalej. Próbujemy, z tym, co jest.
Na zachodzie, pięknie spływam, niszcząc piechotę, tankietkę, posuwając się sukcesywnie, ku lotnisku, zajmując pierwsze miasteczko.
Na środku - atak okopanej w lesie piechoty. Ale zostało jeszcze ich 5. Niestety, ale artyleria polska wspierała, nadal tam stoi, i jest ciężko. Ale za chwilę, będzie przełamanie. Pamiętajmy, by grać w miarę - bez strat. I można grać na Victory.

Na północy, kawaleria jest na skraju lasu, Zaraz pogalopuje, do lotniska, na wschodzie.
Teraz, główny teatr działań.
Obijam jedną kawalerię, zajmuję miasteczko (40 prestiżu), otaczam kawalerię, napotykam na tankietkę w lesie. Rozstawione moje artylerie 3 w obronie, będą kryły. Jego bombowiec - bez amunicji.

On.
Uhu, na środku, wali mnie artylerią z lasu. Tracę 4 punkty w piechocie. Ale jego atak - trafia na moją artylerię. I Attack broken up. Ukryta w lesie polska piechota w końcu ucieka. Ale jest druga artyleria, obok, w lesie. Trzeba je zneutralizować.
Na wschodzie, kawaleria i tankietka ustawiają się tak, aby zablokować moje posuwanie się na wschód.

Ja.
Na zachodzie, płynę na lotnisko. Niszczę jedną piechotę wycofującą się w tym kierunku, jeszcze jedna, jest na lotnisku. Podsuwam się, też artylerią. W następnej turze, będzie moje.
Na środku, pokerowo. Po kolei, ciągnę - licząc od najbardziej tyłowych - piechoty, do przodu. Aż zlokalizuje tę wredną artylerię. Mając też na uwadze, że poniżej 3 hexy, jest jeszcze jedna. Trzeci batalion piechoty aux - trafia na tę artylerię. I wtedy z kierunku na Grudziądz, strzelam dwiema moimi artyleriami. 5 hexowa polska - puch.
Więc, jadę teraz, z kierunku na Grudziądz, w las - na kierunek środkowy - aby wykryć drugą artylerię. I co? Surprise! Trafiam na piechotę w lesie. Zostaje 2/10 recona - jedzie na tyły. Odsuwam się, poza zasięg wzroku, i, o ile to możliwe, zasięg 4 hexów tej drugiej, niewykrytej artylerii. W kolejnej turze, się nią zajmę.

Północ - kawaleria galopuje, na wschód, ku lotnisku.
Wschodni, mój kierunek z HQ. Tam, walę w piechotę. Dobijam. Teraz 2x artyleria, oparta o HQ - strzela w kawalerię (która miała blokować moje posuwanie się ku celom). Puch.
Trzecia artyleria strzela, też oparta o HQ - w tankietkę. Przesuwam HQ do czwartej artylerii, strzelam w tankietkę. Teraz atak piechotą na tankietkę (opancerzony w lesie ma karę do obrony przeciwko piechocie - jako rzecze Waldzios). Puch!

On - nagle strzela w mojego Recona 2/10, nie wiadomo, jak. Aha, już wiem, jak - bo obok, spływa z lasu piechota polska. Ale Recon przeżył.

Teraz, ja.
Na lotnisko na zachodzie. eee, tam, gdzie tam. Rugged Defence, mimo wcześniejszego ostrzału artylerią i okopów ledwo 2 entrenchment. Szlag!. Druga piechota, nie dojdzie teraz. Więc jeszcze jedna kolejka, bez lotniska.
Rozbijam w lesie piechotę. I sięgnę dwiema artyleriami, które zmierzają na Grudziądz, we wszystko, co w tym lesie widać i się rusza. Czyli w 3 piechoty i artylerię (groźną!). Czołg Pz IVD tam działa, ale tylko zbija do 3/10 piechotę. Recon mój 2/10, ucieka na tyły. Flak - zjeżdża na południe, ubezpieczając mnie od Grudziądza, przed zakusami wroga. Ma wsparcie dwóch rozpakowanych artylerii 15, więc oki. Poradzi sobie.
Na północy, pędze nadal ku lotnisku.
Polski Bombowiec - bez amunicji - nadal wisi nade mną, rozpoznając moje ruchy.
Idę, na wschodni VH. I co? niespodziewajka, w lesie piechota się zasadziła. Jedna artylerią (z HQ), przesuwam HQ do drugiej artylerii, strzelam. I trzecią. I dobijam piechotę moimi. Puch.
W kolejnej turze, już ostrzał, tego miasta.
Na środku, klincz. Ale spływam, z częsci CORE, bokiem. I co? za rzeką, czeka tankietka, z liderem +2 spotting. Więc na 5 widzi. I patroluje ze wschodniego brzegu Wisły. Kiepsko. Ale już, już zaraz oba lotniska. I się rozprawię...
8 tur do Brylanta.

On - atakuje na kierunku Grudziądz, przez las - ale niewiele zyskał. Tylko wsparcie mojej artylerii.
Ale... na kierunku środkowym, tam, gdzie tankietka - to się pojawia jeszcze piechota. Blokuje przeprawę. Do tego - strzela z lasu zza niej, artyleria. Tam - nie przejdę.
na kierunku wschodnim - strzela skądś artyleria! Zza VH.

Ja.
Zdobywam wschodnie lotnisko. Startują samoloty. Bocian - rozpoznaje las na środku. Ostrzał artylerii na środku, dobicie Bocianem. Teraz Bombowiec strategiczny, na tę artylerię, obok. 4 suppression. Ryzykuję, atakuję reconem 2/10, zbijam 1 punkt. Dobijam Pz IVD, i za chwilę - kolejny overrun, na piechotę, którą bombardował Bocian. Jest pusto.
Dalej, na środku, walę w piechotę z artylerii. I dobijam piechotą. Zostały 2 bataliony, na tym kierunku.
Północ. Zajmuję lotnisko. Prestiż. W następnej turze, na kawaleria spłynie z północy, na VH, od tyłu.

Na środku, przechodzę reconem, wykrywam artylerię za rzeką. Ostrzał z mojej czeskiej 15(t). walę reconem, niewiele - uciekam nim, poza wzrok wroga, na bok.
Na wschodzie, blokuję przeprawę swym flakiem. Nawet, jeśli zostanie ostrzelany - to już nie przyda się za bardzo, do zwalczania samolotów. Więc mogę go poświęcić, na zebranie ostrzału (ale nie do pełnej utraty). Więc są 2 artylerie, w obronie, oparte o HQ. Strzelają one - jedna w artylerię, druga w piechotę w VH (bo nie sięga do tamtej wrogiej artylerii, której zostało 5/10). Ok.

On.
Ostrzał w tego flaka, z dwóch artylerii. Ok.

Ja.
Flaka zostawiam. Z północy - płynie kawaleria. W następnej turze, będzie tam.
Ja - jako rekonesans, wysyłam auxową kawalerię. I jeszcze o jeden przesuwam (ruch fazowy wykorzystując). Są. Obie artylerie widoczne. Więc oparty o HQ, walę w jedną. Puch! Teraz, druga nie sięga, więc w VH. Teraz trzecia - nigdzie nie sięga. Więc HQ jedzie spakowany w transporcie opancerzonym, stają - naprzeciw piechoty w VH, ale opierając się o kawalerię. I tą kawalerię, która przed chwilą się przeprawiła, i wykryła artylerię - Puch! ją. Została piechota tylko w VH. Czyli - ta grupa, pojedzie dalej, na południe.
Na zachodzie - z lotniska, ciągnę do Grudziądza. Bocian rozpoznaje teren. Nie widać Żadnej(!) artylerii, tylko 4 piechoty...rozrzucone półkolem. Więc jedną artylerią, reconem, i Pz IVD Puch. Drugą artylerią i Bomber Strategiczny, 5 suppresed. walę piechotą, i dobijam Pz IVD Puch.
Teraz, środek, niszczę Inżynierów, pozostała jedna piechota tam, w miasteczku.
Na przeprawie, na Wiśle, blokuję tankietkę, wykrywam piechotę za rzeką moim przeprawionym reconem. Walę w tę piechotę, z artylerii. i uciekam reconem.

Jeśli gdziekolwiek mnie zaatakuje - dostanie ostrzał ze wsparcia moich artylerii. Więc oki.
5 tur mi jeszcze do BV zostało.

On.
Wali we mnie, znowu artylerią, na środku. Okazuje się, że jest "chodząca", na 1 hex (czyli: może poruszać się rozpakowana, a więc przesunąć o taki 1 hex, i nadal być sprawną, do ostrzału w obronie). Więc mnie ostrzeliwuje. ale jest już w miarę.

Ja.
Pod Grudziądzem - została jedna piechota, w VH.
Na środku 1 piechota, w miasteczku, oraz na przeprawie tankietka z liderem, chodząca artyleria i piechota.
Na wschodzie wszystko rozbijam. Tylko samolot bez ammo tam został. Artylerią w ciężarówka, pędzę na południe. 2 artylerie na konikach nie zdążą na BV - więc, do tankietki jadę nimi, by ją wyeliminować, i opanować zagrożenie. HQ - pojedzie na póludnie.
Spod Grudziądza - wysyłam Pz IVD, recon i piechotę w ciężarówce. Bocian - sprawdza teren przed, omiatając wzrokiem. Pędzę.
4 tury moje do BV!!
Zgodnie jednak, z opisem - należało obejść linię Wisły, i jechać, tylko do VH. Przez Grudziądz. A resztę, po Guderianowskiemu - pozostawić w tyle, niech się w klinczu mocują z moimi. Najważniejsze są VH.
Mam już 240 prestiżu, więc kupuję recona z dodatkami, może się przyda. A też ukryję prestiż, pod CAPem.

3 tury do końca. Pędzę obok Grudziądza, czołg mój, flak (może się przyda, żeby blokowac jego ruchy, a jakiś experience może pochyta), piechota, recon. Z północy recon mój ciągnie, zajmuję 40pp. Ze wschodu, artyleria a za nią piechota i HQ. Kawaleria pewnie nie nadąży.
3 artylerie na środku (dwie, przesunięte z naprzeciwka VH), rozprawiają się z tankietką z liderem. Dobijam ją stumpionierami. Puch. Została tam piechota i artyleria, za rzeką.
Na środku, dobijam w końcu!, tę jedną piechotę. Już prawie jestem.
Bocian - atakuje ostatni VH artylerię. Odsuwam go, na VH, walę Strategicznym Condorem w artylerię. Traci 4 ammo oraz 4 suppresed.

On. 2 tury do końca.
Ostrzał mojego flaka. I wali w niego - przesuwając się, z okopów - piechota. Więc oki.

Ja, 2 tury do Brylanta.

Powiem tak... jak się porobi GŁUPOTY - to można stracić i recona z siłą 2/10. Można nawet stracić artylerię 10/10, gdy zostanie zaatakowana, w transporcie.
więc... zastanówcie się, jaki jest teren, przez który wróg może wyprowadzić kontratak. Np. przez Boccage nie przejdzie. więc warto zablokować drogę CLEAR teren, a Boccage, może być puste.

Ja - po spotkaniu, z przyjacielem, który przyleciał z jUeSA, byłem mega zmęczony. NIE da się grać, na totalnym zmęczeniu. Nie da się uczyć. Nie da się grać w piłkę. Czytanie - jest uciążliwe. Więc...utraciłem właśnie, przez grę na totalnym zmęczeniu, rzeczonego recona 2/10 oraz artylerię 10/10. Grając po północy, po powrocie...
NIE ma szans... Dajcie sobie wówczas = spokój.
Nie było jakoś specjalnie "łatwo". można potracić jednostki.
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2022, 04:01:26 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #22 : Listopad 25, 2022, 04:16:32 »

WARTO zrobić poradnik. Nic nowego tam nie będzie, ale nowego gracza - owszem, pomoże.
Szczerzę mówiąc. Uważam, że poradniki są tak samo (lub mniej) atrakcyjne dla współczesnych graczy jak PG2/OG.
Mocno wątpię, że w dzisiejszych czasach, nowy gracz zacznie od przeczytania kilkudziesięciostronicowego PDF-a, z instrukcją do gry.

Poradniki to relikt poprzedniej epoki, tak samo jak OG.
Owszem. Poradnik pewnie by się przydał. Ale raczej dla obecnych graczy. Którzy nie zawsze rozumieją niuanse mechaniki.
Nowych graczy raczej nie przyciągnie.
Tak, nikt obecnie NIE czyta, z młodzieży. A mam z nią styczność. Tak, tylko króciutkie filmiki, bo na więcej, nie skupią uwagi.

Ale przecież jest fajna kampania dla początkujących, którą można potraktować jako poradnik (naukę poprzez granie) - !T01 WALKA I TAKTYKA v.4.2e. Nie ma tam o wszystkim, bo trochę lat już ma i nieco się silnik zmienił, a już z pewnością nie wyczerpuje tematu, ale bardzo dobra na początek.
Kampanie dla początkujących wydają się być dobrym kierunkiem.
Łatwiej mi uwierzyć, że początkujący gracz włączy "kampanię dla początkujących", niż że przebrnie kilkudziesięciostronicowy poradnik.

Szczerze mówiąc nigdy ich nie grałem. Dlatego trudno mi się na ich temat wypowiadać. Zaczynam myśleć, że to był błąd.
Przydałoby się je solidnie (grupowo) przetestować, i ustalić jakich tematów w nich brakuje.
Tak. Zgadza się.

Można również rozważyć, dodanie działu "Kampanie treningowe". w którym będą umieszczane raporty graczy z tych kampanii.
Przy okazji, to mogłoby potencjalnie zachęcić do uczestnictwa graczy, których odstrasza koncepcja rozgrywek "rankingowych".
Tak, granie "rankingowo", wklejanie swoich raportów - sorry, mnie to... nuży.
W tym roku, zagrałem - oprócz 5 tutaj, opisywanych:
Rok 1920
Kampania Maczka
Kampania Andersa (nieskończona)
Dywizję Duchów.
Kampanię Grecki Epos.
Bohaterska 7 armia Pancerna.
i coś tam jeszcze...
Czyli - połowę, w ogóle nie opisywałem. Sobie po prostu - chciałem Po-Grać. Dla zabawy.
Grywanie rankingowo -i to trzeba, przecież, no ani chybi inaczej, mieć zestaw samych Brylantów! No przecież! - jest uciążliwe, i pracochłonne. Już same krótkie opisy. Nie mówiąc, o fajnym przygotowaniu i opisywanie tego.

A ludzie - raczej nie są skłonni, do "nadmiernego wysilania się".

Nie jestem obiektywnym testerem. Ale zakładam, że względnie łatwo dałoby się spreparować kampanie łatwiejsze od Gustlikowych. Teoretycznie wystarczyłaby minimalistyczna konwersja kampanii z PG2. Na przykład oryginalny 'Blitzkrieg' przekonwertowany na nasz efile bez zbędnych ulepszeń (minimalne zmiany w jednostkach i sprzęcie).
W ten sposób mogłaby powstać dość atrakcyjna kampania treningowa.
Tak, dokładnie tak.

=> Wnioski:
Tak, Kampania Blitzkrieg. Tak, uproszczona. Tak, z opisem bitew, co należy zrobić, na co zwrócić uwagę - a jak nie dajesz rady - to zobacz, do opisu bitwy, całościowo. Jak zagrał ktoś, kto to przeszedł.
I tak, osobny wątek - Kampanie łatwe, dla początkujących
Zapisane
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #23 : Listopad 26, 2022, 11:20:41 »

Współczuję zgorzknienia i styczności  dziwną młodzieżą. Ja prowadzę stowarzyszenie od lat, i jakoś mam kontakt z młodzieżą, która czyta. Prowadzę warsztaty w kreatywnym opowiadaniu, zatem jakiś tam kontakt mam. Ba, nawet moja Ślubna pracuje w dziecięcej bibliotece i jednak ktoś tam przychodzi i pożycza NIE lektury.

Zatem może bez bzdetnych uogólniań społecznych, tylko skupmy się na grze.

Każdy gra i opisuje, jak ma czas, ochotę, chęci i możliwości. Są osoby, które w to wkładają masę czasu, serca - i super. Sam też jednak wiem, że gdy kończyłem grę i nie napisałem od razu, to potem mi się nie chciało i stąd mało moich opisów.

Kampanie treningowe: jak najbardziej.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #24 : Listopad 29, 2022, 05:31:14 »

Do "nowych" graczy, lub mało doświadczonych - pytanie:
Zsamot - też, byś się spytał, jeśli masz z nimi kontakt, co ONI by woleli, zobaczyć.

1) Czy chcecie, aby grać tak, jak leci - czyli że tracę od czasu do czasu jednostkę, czyli - jak w rzeczywistości to się odbyła, moja gra/wojna?

2) Czy wolicie, aby dawać "reload autosave campaign", wtedy jest jeszcze raz możliwość przyjęcia ataku wroga, i czasem - jednostka własna, przezywa, taki atak. => to powoduje, że "mam własne jednostki, do których się przywiązałem" + "nie ma żalu ani płaczów po stracie" ale..."-czy chodzi o ciągłe save0/reload?"+ "Czy da się zagrać tak, że nie muszę ciągle myśleć, nad każdym ruchem?"

Tutaj, podam przykłady, z chociażby Amiens bitwy:
On.
O kurde, Ten bombowiec, z liderem, którego olałem - on "widzi" na 4 hexy. Uhu... I wykrył moje wojska, na zachodzie. Dostałem ostrzał z artylerii, moja spadła do 4. Oraz z drugiej, i mój recon został 2 siły. TAk to jest, jak się nie spojrzy, czym dysponuje przeciwnik. Także, znowuż baty.
na południu, pod Amiens. nagle wyskakue zza miasta brygada czołgów. I dostaję baty, na czołgu. Puch! znika.
Reload autosave.
Czołg tym razem, przeżył. Był nowy, ledwo 100 experiencu na Pz IVD... Także, tak to wygląda, granie... w rzeczywistości mej.


Ponadto, w scenariuszu Sedan, też, trzepnął mi flaka, który wcześniej miał 5/10, nie zauważyłem. zrobił na nim czołgiem Overrun, i puch mój flak wyparował. Robiłem znowu reload autosave...Wówczas ocalał z 1/10. Ale... To oszustwo, jednak...
Efekty końcowe:
Rozbite wojska. Bardzo trudne było, aby utrzymać całość wojsk w porządku. W wielu miejscach zabrakło amunicji albo paliwa. Bardzo było kiepsko, że straciłem pancera.
Tak to, oto, wygląda...Granie "Sukcesów"...


Musicie(!) brać pod uwagę, że będą trudności. Musicie być wyrozumiali, dla swoich działań. Musicie być wyrozumiali, dla błędów, jakie popełnicie. [/b]
Z pewnością - przyda się wyrozumiałość. Przede wszystkim - do siebie samego, do własnych błędów popełnianych. Zarazem zgodnie z Adolfa cytatem, skierowanym do Guderiana, gdy nie chciał atakować zimą Moskwy, i wycofał się na linię rzeki: "Jesteście zbyt przywiązani do swoich żołnierzy" (po czym zdjął Guderiana ze stanowiska dowódcy liniowego).

Sami, musicie uznać, co wybieracie.

Ja - mogę zagrać jedną kampanię w opcji 1), a potem drugą, zgodnie z opcją 2). Jest mi to wsio rawno.
Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #25 : Grudzień 01, 2022, 06:56:12 »



OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W18 SUKCESY III RZESZY v.4.1b,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Fw 200 Condor
 2   Gdańsk , #1 , Victory , score:33
 3   Grudziądz , #2 , Brilliant Victory , score:53
--
Campaign score: 136  *  Average: 45

..
Current scenario: Grudziądz,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 520
Army cost: 2400 , Current prestige is 360
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Defensive
if BV: +800, Droga do Warszawy , cap 2500, 13 turns prestige: 0
if V : +800, Droga do Warszawy , cap 2500, 15 turns prestige: 0
if TV: +500, Droga do Warszawy , cap 2500, 17 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Infantry
*  Wehr. Infanterie 38 , Opel Blitz 4x4 , 114/6 , 2 bars , 216 exp , Germany , 2/10 , 1 kill , 0 pp - U:002  [+35 exp]
*  Sturmpioniere 38 , Opel Blitz 4x4 , 57//6 , 2 bars , 230 exp , Germany , 3/10 , 9 kill , 0 pp - U:003  [+34 exp]
*  Hauptquartier , 251/1 [W] ,  , 4 bars , 464 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:008  [+12 exp]

Tank 
*  Pz IVD , 11/6 , 1 bars , 147 exp , Germany , 9/10 , 15 kill , 0 pp - U:007  [+30 exp]

Recon
*  PSW 221 , 6 , 1 bars , 150 exp , Germany , 2/10 , 3 kill , 0 pp - U:005  [+51 exp]
 PSW 222 , 9 Spain , 1 bars , 100 exp , Germany , 6/10 , 2 kill , 120 pp - U:009  [+38 exp]
 PSW 222 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 120 pp - U:031

Artillery
*  10.5 leFH18 , Opel Blitz 4x4 , 116/6 , 1 bars , 103 exp , Germany , 10/10 , Fire Discipline  , 2 kill , 0 pp - U:004  [+27 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 10 Spain , 1 bars , 113 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 348 pp - U:010  [+36 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 11 Spain , 1 bars , 101 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 348 pp - U:011  [+31 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 20 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 384 pp - U:013  [+20 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 39 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 384 pp - U:014  [+39 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 2 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 228 pp - U:006  [+2 exp]
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 30 exp , Germany , 3/10 , 0 kill , 228 pp - U:015  [+14 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 13 Gdańsk , 1 bars , 134 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 240 pp - U:001  [+15 exp]

Level Bomber
+  Fw 200 Condor , 12 Spain Proto , 0 bars , 53 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:012  [+7 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:57   TNK:3    RCN:6    AT:2    ATY:13   AD:1    FTR:1    TB:1      Total: 84
Lost  : INF:3      Total: 3

BV  2
V   1
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   3 Units *  0 Leaders      Total :    910 exp,     10 kill,      0 pp    Average:    303 exp,      3 kill,      0 pp
Tank           *   1 Units *  0 Leaders      Total :    147 exp,     15 kill,      0 pp    Average:    147 exp,     15 kill,      0 pp
Recon          *   3 Units *  0 Leaders      Total :    250 exp,      5 kill,    240 pp    Average:     83 exp,      2 kill,     80 pp
Artillery      *   5 Units *  1 Leaders      Total :    376 exp,     11 kill,   1464 pp    Average:     75 exp,      2 kill,    293 pp
Air Defense    *   2 Units *  0 Leaders      Total :     32 exp,      0 kill,    456 pp    Average:     16 exp,      0 kill,    228 pp
Tactical Bomber *   1 Units *  0 Leaders      Total :    134 exp,      0 kill,    240 pp    Average:    134 exp,      0 kill,    240 pp
Level Bomber   *   1 Units *  0 Leaders      Total :     53 exp,      1 kill,      0 pp    Average:     53 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *  16 Units *  1 Leaders      Total :   1902 exp,     42 kill,   2400 pp    Average:    119 exp,      3 kill,    150 pp

Player 1  Germany   has 31 units total (core+aux):
Infantry : 15
Tank   :  1
Recon :  3
Artillery :  8
Air Defense :  2
Tactical Bomber :  1
Level Bomber :  1

Player 2  Poland   has 2 units total (core+aux):
Infantry :  1
Tactical Bomber :  1

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points


Hm...
Pomyłka!
Zapomniałem, o zakupach końcowych. Więc cofam się, do 2 tur, przed końcem. Walcze jeszcze raz.

I teraz - kupuję Ausklarer z dwoma dodatkami (obojętnie, którymi, bo i tak go sprzedam).
Kupuję tego recona, bo jest droższa ale i zarazem droższe są dodatki. I tak więc, tę kasę, którą wydam na recona (bez dodatków), wchodzi mi jako Army Cost -> czyli do CAPa. Ale droższe dodatki (które nie wlicza się w Army Cost)... spadają z prestiżu posiadanego. znikają. A więc - chowam jest "pod CAPem"... Czyloi jest dla CAPa niewidoczny. I o tyle, dostanę więcej kasy, z nagrody.
Zrozumiałe?

Zobaczycie, przed kolejną bitwą, jaka będzie różnica, w prestiżu...

Raport końcowy
OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W18 SUKCESY III RZESZY v.4.1b,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Fw 200 Condor
 2   Gdańsk , #1 , Victory , score:33
 3   Grudziądz , #2 , Brilliant Victory , score:53
--
Campaign score: 136  *  Average: 45

..
Current scenario: Grudziądz,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 520
Army cost: 2544 , Current prestige is 84
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 13
AI stance is Defensive
if BV: +800, Droga do Warszawy , cap 2500, 13 turns prestige: 0
if V : +800, Droga do Warszawy , cap 2500, 15 turns prestige: 0
if TV: +500, Droga do Warszawy , cap 2500, 17 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Infantry
*  Wehr. Infanterie 38 , Opel Blitz 4x4 , 114/6 , 1 bars , 199 exp , Germany , 3/10 , 1 kill , 0 pp - U:002  [+18 exp]
*  Sturmpioniere 38 , Opel Blitz 4x4 , 57//6 , 2 bars , 224 exp , Germany , 6/10 , 9 kill , 0 pp - U:003  [+28 exp]
*  Hauptquartier , 251/1 [W] ,  , 4 bars , 464 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:008  [+12 exp]

Tank 
*  Pz IVD , 11/6 , 1 bars , 145 exp , Germany , 9/10 , 15 kill , 0 pp - U:007  [+28 exp]

Recon
*  PSW 221 , 6 , 1 bars , 163 exp , Germany , 2/10 , 3 kill , 0 pp - U:005  [+64 exp]
 PSW 222 , 9 Spain , 1 bars , 105 exp , Germany , 6/10 , 1 kill , 120 pp - U:009  [+43 exp]
 PSW 222 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 120 pp - U:031
 Gebirgs Aufkl. ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 144 pp - U:032

Artillery
*  10.5 leFH18 , Opel Blitz 4x4 , 116/6 , 0 bars , 97 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 0 pp - U:004  [+21 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 10 Spain , 1 bars , 113 exp , Germany , 10/10 , 4 kill , 348 pp - U:010  [+36 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 11 Spain , 1 bars , 101 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 348 pp - U:011  [+31 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 20 exp , Germany , 10/10 , 2 kill , 384 pp - U:013  [+20 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 36 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 384 pp - U:014  [+36 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 2 exp , Germany , 9/10 , 0 kill , 228 pp - U:006  [+2 exp]
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 24 exp , Germany , 6/10 , 0 kill , 228 pp - U:015  [+8 exp]

Tactical Bomber
 Fi 156 , 13 Gdańsk , 1 bars , 134 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 240 pp - U:001  [+15 exp]

Level Bomber
+  Fw 200 Condor , 12 Spain Proto , 0 bars , 53 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 0 pp - U:012  [+7 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:56   TNK:3    RCN:6    AT:2    ATY:12   AD:1    FTR:1    TB:1      Total: 82
Lost  : INF:3      Total: 3

BV  2
V   1
TV  0
L   0

Averages:
Infantry       *   3 Units *  0 Leaders      Total :    887 exp,     10 kill,      0 pp    Average:    296 exp,      3 kill,      0 pp
Tank           *   1 Units *  0 Leaders      Total :    145 exp,     15 kill,      0 pp    Average:    145 exp,     15 kill,      0 pp
Recon          *   4 Units *  0 Leaders      Total :    268 exp,      4 kill,    384 pp    Average:     67 exp,      1 kill,     96 pp
Artillery      *   5 Units *  0 Leaders      Total :    367 exp,     10 kill,   1464 pp    Average:     73 exp,      2 kill,    293 pp
Air Defense    *   2 Units *  0 Leaders      Total :     26 exp,      0 kill,    456 pp    Average:     13 exp,      0 kill,    228 pp
Tactical Bomber *   1 Units *  0 Leaders      Total :    134 exp,      0 kill,    240 pp    Average:    134 exp,      0 kill,    240 pp
Level Bomber   *   1 Units *  0 Leaders      Total :     53 exp,      1 kill,      0 pp    Average:     53 exp,      1 kill,      0 pp
* Summary:     *  17 Units *  0 Leaders      Total :   1880 exp,     40 kill,   2544 pp    Average:    111 exp,      2 kill,    150 pp

Player 1  Germany   has 32 units total (core+aux):
Infantry : 15
Tank   :  1
Recon :  4
Artillery :  8
Air Defense :  2
Tactical Bomber :  1
Level Bomber :  1

Player 2  Poland   has 4 units total (core+aux):
Infantry :  2
Artillery :  1
Tactical Bomber :  1

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
Zapisane
Zsamot
Administrator
Marszałek (General of Army)
*
Offline Offline

Wiadomości: 6915



« Odpowiedz #26 : Grudzień 02, 2022, 12:37:43 »

Każdy gracz musi przed samym sobą się przyznać, czy lubi grać na 100% uczciwie. Ja zapisuję każdą turę, bo mam nawyk z czasów, gdy testowałem i komp się zacinał.
Zapisane

http://opengeneral.pl/
Allah jest wielki ale B-52 też jest duży.
Jesteśmy na FB:
https://www.facebook.com/groups/140111696051369
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #27 : Grudzień 06, 2022, 04:15:00 »

p.s.
Kwestia jest nie taka, że chodzi o to, czy "mega uczciwie", tylko = żeby się nauczyli czegoś, nowicjusze.
Czy chcą grać ze stratami - godzą się na nie - czy też, chcą mieć "perfecto" (co w rzeczywistości, NIE istnieje).


-----------------------------
4 Warszawa


Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
A jednak... nie udało mi się, uciec przed CAPem... NIc nie zyskałem, kupując w ostatniej turze, ten recon. Bo i tak, Army Cost był ponad 2500, czyli obcięło mi całą nagrodę.

Hm... atak na kierunku Warszawy... "Droga do Warszawy".
Co my tu mamy.


Current scenario: Droga do Warszawy,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 440
Army cost: 2544 , Current prestige is 84
AI stance is Defensive
if BV: +500, Chełm , cap 3000, 12 turns prestige: 0
if V : +500, Chełm , cap 3000, 14 turns prestige: 0
if TV: +300, Chełm , cap 3000, 16 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Ponieważ Army Cost jest 2500 ponad, na mapie 440 do zdobycia - to już wyczerpuje CAPa 3000. Czyli muszę albo Upgrade jednostek zrobić, albo ukryć to w dodatkach do jednostek.
Ponadto, pierwsze co, to Na pewno, sprzedam te dwie (z dodatkami), i jaki prestiż dostanę?
 PSW 222 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 120 pp - U:016
 Gebirgs Aufkl. ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 144 pp - U:017

I jak wróg wygląda... 5 flaków, 1 samolot, 8 pancernych - to 14 jednostek, spośród wszystkich szacunkowych. Do tego będzie jeszcze 30 piechot, ppanców i artylerii. Oki.

Player 2 Poland - estimated force: 44 units
Infantry / Anti-tank : 44%
Recon / Tank   :  8%
Air Defense / FlaK : 10%
Air :  1%
Naval :  0%


Uhu! Moje - to tylko moje jednostki, Core. Być może, pojawią się potem, posiłki. Ale z pewnością! - nie będzie ich na początku.

Player 1  Germany   has 17 units total (core+aux):
Infantry :  3
Tank   :  1
Recon :  4
Artillery :  5
Air Defense :  2
Tactical Bomber :  1
Level Bomber :  1

Po sprzedaży reconów zbędnych, mam tak:
Current scenario: Droga do Warszawy,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 440
Army cost: 2280 , Current prestige is 600
AI stance is Defensive
if BV: +500, Chełm , cap 3000, 12 turns prestige: 0

Czyli 2880, całościowo (a CAP wynosił 2500, czyli jest zysk, mimo wszystko).
Stosunkowo blisko, bo do najdalszego VH, jest 20 hexów. Czyli teoretycznie, 4 dni, aby tam dojechać. Ale... przeciwników 50, czyli sporo na drodze, po 12 sztuk, na każdy dzień, aby zniszczyć...sporo.

Plan.
1 czołg, nowy, na północ, 1 recon, 2 artylerie i piechota i flak.
Reszta, na główny kierunek.
Oczekuję, na pomoc od Auxów.

Z pewnością z lasu - czyli Puszczy Kampinoskiej - będzie odsiecz polska. Więc tam, ustawi się oba czołgi, aby wychodzące z lasu jednostki rozjeżdżać.

Zakupy:
Dobra, Dodatki "Air Defence" do dwóch flaków. Do tego, dodatek "recon", do HQ (lornetki na 6 hexów!, wystawię go na pierwszej linii, aby spojrzeć dalej, w głąb linii polskich).
I kupuję Pz IVD.
Jak się uda, to kupię znowu, recony, dla ukrycia CAPa.

Mam nadzieję, że pojawią się, od zachodu, jednostki Aux.

Walka.
Dobra, recon ze wschodu, z Supply Hexa. Rozpoznaje jedną piechotę.
Bocian - leci, natyka się na flaka 3 hexy. tracę 3 punkty. Uciekam, na południe. Wykrywam kawalerie dwie i ppanc. Ostrzał artylerii 2x w oparciu o HQ. Potem bomby Bociana. Overrun Pz IVD. Drugi, nowy - wali w kawalerię też Puch.
Ustawiam się tam 2 artylerie, 2 czołgi i flak.
HQ - jedzie do 3 artylerii, na wschodzie i się o nie opiera. Strategiczny bomber leci tam, w celach rozpoznania. Widzę 3 jednostki, linię. Walę z artylerii, puch!. Recon drugi - na wschód, rozpoznaje pierwszą piechotę. Lekko tam, do przodu, ze wsparciem czeskiej (t) 15tki, i flaka. Z przodu 2 bataliony piechoty (tylko tyle, mi pozostało) i z przodu też recon.
On.
Ok, tankietką mnie zaatakował, dostała ostrzał i stracił 3 punkty. Przegrupował się, na północ. Oki.
Ja.
Rozpoznaję bocianem, łapię ppanca w transporcie. bomby. Lecę na dalsze rozpoznanie - flak i piechota na wschód, dalej - niewiele. "Tylko" 7 TP.
wschodnia grupa wali w kawalerię, potem czołg w tego ppanca. Oba Puch.
Łooo, łapię Lidera!, na artylerii! Bravo!
Dobra, rozbijam kolejne jednostki - które podeszły do mnie, od wschodu. łapię też 2 jednostki, które wyszły z Puszczy Kampinoskiej.
On
 - atakuje mnie, ale mam 2 rozłożone artylerię. Attack broken up, zostało go 5/10. Ale nadlatuje jego myśliwiec, i w mojego Bociana. Zostaje mi 5/10. Trzeba nim baaardzo uważać!
Ja.
Na północ jadąc, przez puszczę - trzeba uważać. Czołg i obok flak. Bocian sprawdza też teren. Potem - lecę też tam, sprawdzić - Strategicznym bomberem. Uciekam zarazem przed myśliwcem, a sam - ustawiam się tak, aby mógł nadlecieć myśliwiec, i nadziać się, po drodze, na ten flak. W drodze do moich samolotów. Artylerie obie są rozstawione, w następnym dniu ostrzał na 2 jednostki, które widzę.

Na wschodzie, Pz IVD zajmuje miasteczko. Recon drugie. Trzecie - artyleria. Obok HQ i Flak oparty o niego. Wystawiam Recona, na widok Myśliwca. Jest też widoczny 7 Tp, który może mnie zaatakować. Lecz jestem oparty o HQ, więc powinienem wytrzymać. A jeśli nadjedzie czołgiem - to ja go rozstrzelam trzema artyleriami, opartymi o HQ oraz dobiję Pz IVD. A jeśli nadleci myśliwcem, to go zestrzelę flakiem (recon widoczny, dla Polaka, jest tak zwaną "pułapką" na samoloty).

On.
No, i czołg podjechał, ja tracę 3:1, ale w kolejnej turze, wyparuje. Myśliwiec - leci do moich samolotów. I co? Flaka napotyka, i Puch! 5 spada, koniec jego lotnictwa.

Ja.
Na północy, są 3 artylerie, 3 piechoty, flak, i recon. Więc najpierw rozbiję artylerię. albo recona, żeby mnie nie widział. I stopniowo, są moje 2 artylerie do tego służące, flak - zabezpieczający ewentualny kontratak, z Kampinosu. Czołg - do overrunów. A Recon - będzie podjeżdżał i rozpoznawał cele, co turę, a potem uciekał, aby nie być ostrzelanym. I taka taktyka, do końca na tym kierunku. jest 8 tur jeszcze, do BV.

Na wschodnim - rogatki Warszawy. Czołg i myśliwiec polski zniszczone. Ppanc i piechota widoczna. Ustawiam 2 artylerie rozpakowane, oparte o HQ, z zasięgiem, który chroni ewentualne zakusy Polaka, na mojego Recona.
Z północy, od strony Puszczy, ustawiam flaka i piechotę. Spływa od Kampinosu mój Pz IVD, będzie zaraz, do overrunów, na głównym kierunku. I Sturmpionierzy do walk w mieście. I ta piechota jedna. Flak - będzie zabezpieczał północną flankę, wsparty ewentualnie artyleriami.
Kupuję recon 231 z dwoma dodatkami. Z jednej strony, dla wsparcia ataku, z drugiej - dla ukrycia prestiżu, pod CAPem.

On.
Uhu, recon dostał ostrzał, z dwóch artylerii. i piechota - ucieka moich 1/10. Na szczęście, że się wycofał! Bo teraz, podchodzi druga polska piechota, aby mnie dobić, tego recona. I co? Moje 2 artylerie, się odzywają. Attack broken up!. Ok.

Ja.
Sukcesywnie na północy, recon oraz artyleria. W kolejnej turze piechota. A potem za już artylerie, wokół miasta docelowego. Spoko.
Warszawa - ma 3 flaki. 2 artylerie. I potem kolejne 2, na północnych przedmieściach. Także tam, bardzo spokojnie trzeba i metodycznie.

On - wali mnie, w Warszawie, z artylerii. spada czołg do 5/10. I na północy, atak reconem, zbija mi 1 punkt artylerii. Ja w swojej niszczę go, oraz piechotę obok. Wkraczam do płatnej flagi leśniczówki. W kolejnej turze, wjeżdżam tam, na całego, niszczę jedną z dwóch artylerii czołgiem. Jedna artyleria się przeprawia, przez rzekę, druga w lesie, rozłożona. Więc sytuacja tam(!) jest opanowana.
W warszawie, słabo. 1 recon 1/10. czołg 5/10, zostały dwie piechoty. i kupiony nowy recon. Słabo.
Wykrywam z puszczy kampinoskiej kolejną artylerię i flaka. Słaaabo... bardzo tam ciężko będzie.
W warszawie, chciałem Overrun na flaku i artylerii. Ale zabrakło w moich działach, amunicji. I tylko 1 z 3 strzeliła. Słabo! Dostanę znowu, ostrzał. I tylko 1 artyleria mnie będzie teraz, wspierała, w fazie obrony. Reszta - bez amunicji. No...

Dobra, idę na Victory, a może nawet na Tactical Victory. I tak - bardzo mało, dostanę z nagrody za zwycięstwo. Więc szkoda strat.
na północy, artyleria polska - łapie Lidera. 204 experiencu. I to jeszcze dostaje +1 range, ale i Combat Support! Kuffa!
Dobra, jeszcze 2 tury, i tam pozamiatane będzie.
Warszawa - to mordęga. Ostrzał artylerii. Czołg ma 3/10 (kara w obronie, w mieście, o czym pisał Waldzios).
Na północnym kierunku, na wschód od Puszczy - już została mu tylko 1 piechota i flak. Także spokój, zabieram stamtąd artylerię w ciężarówkach - bo ona, jeszcze zdąży, pod Warszawę. Na konikach artyleria zostanie, do dokończenia sprawy, oraz flak jako zabezpieczenie i czołg Pz IVD.

Warszawa, to metodyczne ostrzał, drugi, i atak piechotą albo reconem na wstępie, aby zniszczyć chociaż jeszcze jeden poziom okopów. Buksuję tam, zapasy w błocie.
Więc... na pewno Tactical Victory się szykuje. Rozbiłem już mu 4 artylerie, zostały mu jeszcze 2. i 3 flaki. I na Okęciu jeszcze flak... no, słabo z tempem.
cały czas, zastawiam pułapki, ustawiając się czołgiem (spadł już do 3/10) albo reconem tak, aby mnie atakował, w mieście, tą polską piechotą. Dzięki temu - wychodzi z okopów, i nadziewa się na moje wsparcie artyleryjskie. Najszybsza dla mnie, metoda.
2 tury, przed końcem widzę, że sytuacja staje się podbramkowa. Amunicji zabrakło w Sturmpionierach. Już 2 albo 3 razy w artyleriach (bo dużo strzelają w obronie, wtedy się dużo amunicji zużywa, jako że przy każdym ataku przeciwnika strzelają wszystkie).
Czołg ma 1/10, recon 6/10, piechota 5/10, nawet flaka muszę stawiać, z przodu, jako zabezpieczenie przed stanowiskami artylerii.
No, i postanawiam, inaczej.
Recon, przez Puszczę Kampinoską - na północ. Obejdzie wrogie stanowiska.
Zniszczę artylerię w lesie przy okazji, również tą artylerią z liderem, którą zabrałem z innego kierunku. Więc - to kluczowa była decyzja, dla ostatecznego zwycięstwa.
On - atakuje kilka razy, ale nadziewa się na moje wsparcie artylerii. No, i walę w końcu we wszystkie artylerie wroga, ściągam jednym strzałem (opartej o HQ!) flaka polskiego 9 i 1 supressed. A pozostałymi dwiema (w tym jedna, ściągnięta z tamtego kierunku,  liderem) artylerie, strzelają w ostatni, najdalszy na północny wschód VH. Zostało tam 2/10 piechoty. Lecę Strategicznym! Air defence, ale tylko 1 mi zbija. Reszta - wali w piechotę! Niszczy ostatnie 2 poziomy, AI loses 9 prestige. Pusty VH. A recon z północy (to ten, ściągnięty z zachodniej części Kampinosu), może wjechać, bezpiecznie.

Spróbujmy coś jeszcze, powalczyć.
Kupuję recon z dwoma dodatkami KFZ... zostaje mi 7 prestiżu.

Masakra. Straty masakryczne.
Nie wiem, OKW się cieszy? Z czego?...
Army cost: 2748 , Current prestige is 87 czyli dostanę nieco, z nagrody...

Raport
OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W18 SUKCESY III RZESZY v.4.1b,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Fw 200 Condor
 2   Gdańsk , #1 , Victory , score:33
 3   Grudziądz , #2 , Brilliant Victory , score:53
 4   Droga do Warszawy , #3 , Tactical Victory , score:14
--
Campaign score: 150  *  Average: 37

..
Current scenario: Droga do Warszawy,  VH prestige is 240 ,  All map prestige is: 320
Army cost: 2748 , Current prestige is 87
Prestige available on map yet is 40 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 16
AI stance is Defensive
if BV: +500, Chełm , cap 3000, 12 turns prestige: 0
if V : +500, Chełm , cap 3000, 14 turns prestige: 0
if TV: +300, Chełm , cap 3000, 16 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Infantry
*  Wehr. Infanterie 38 , Opel Blitz 4x4 , 114/6 , 2 bars , 259 exp , Germany , [/red] 3/10 [/red], 5 kill , 0 pp - U:002  [+60 exp]
*  Sturmpioniere 38 , Opel Blitz 4x4 , 57//6 , 2 bars , 288 exp , Germany , 6/10 , 14 kill , 0 pp - U:003  [+64 exp]
*  Hauptquartier , 251/1 [W] ,  , 4 bars , 464 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:008

Tank 
*  Pz IVD , 11/6 , 2 bars , 231 exp , Germany , 1/10 , 18 kill , 0 pp - U:007  [+86 exp]
 Pz IVD ,  , 1 bars , 123 exp , Germany , 4/10 , 7 kill , 240 pp - U:016  [+123 exp]

Recon
*  PSW 221 , 6 , 1 bars , 196 exp , Germany , 1/10 , 3 kill , 0 pp - U:005  [+33 exp]
 PSW 222 , 9 Spain , 1 bars , 172 exp , Germany , 7/10 , 2 kill , 120 pp - U:009  [+67 exp]
 PSW 231 ,  , 0 bars , 27 exp , Germany , 4/10 , 0 kill , 132 pp - U:017  [+27 exp]
 KFZ13 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 96 pp - U:018

Artillery
*  10.5 leFH18 , Opel Blitz 4x4 , 116/6 , 1 bars , 187 exp , Germany , 9/10 , Skilled Reconnaissance  , 3 kill , 0 pp - U:004  [+90 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 10 Spain , 1 bars , 164 exp , Germany , 10/10 , 8 kill , 348 pp - U:010  [+51 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 11 Spain , 1 bars , 155 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 348 pp - U:011  [+54 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 96 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 384 pp - U:013  [+76 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 96 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 384 pp - U:014  [+60 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 18 exp , Germany , 7/10 , 0 kill , 228 pp - U:006  [+16 exp]
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 24 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:015

Tactical Bomber
 Fi 156 , 13 Gdańsk , 1 bars , 152 exp , Germany , 5/10 , 0 kill , 240 pp - U:001  [+18 exp]

Level Bomber
+  Fw 200 Condor , 12 Spain Proto , 0 bars , 73 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:012  [+20 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:76   TNK:4    RCN:9    AT:5    ATY:20   AD:4    FTR:2    TB:1      Total: 121
Lost  : INF:3      Total: 3

BV  2
V   1
TV  1
L   0

Averages:
Infantry       *   3 Units *  0 Leaders      Total :   1011 exp,     19 kill,      0 pp    Average:    337 exp,      6 kill,      0 pp
Tank           *   2 Units *  0 Leaders      Total :    354 exp,     25 kill,    240 pp    Average:    177 exp,     13 kill,    120 pp
Recon          *   4 Units *  0 Leaders      Total :    395 exp,      5 kill,    348 pp    Average:     99 exp,      1 kill,     87 pp
Artillery      *   5 Units *  1 Leaders      Total :    698 exp,     26 kill,   1464 pp    Average:    140 exp,      5 kill,    293 pp
Air Defense    *   2 Units *  0 Leaders      Total :     42 exp,      0 kill,    456 pp    Average:     21 exp,      0 kill,    228 pp
Tactical Bomber *   1 Units *  0 Leaders      Total :    152 exp,      0 kill,    240 pp    Average:    152 exp,      0 kill,    240 pp
Level Bomber   *   1 Units *  0 Leaders      Total :     73 exp,      3 kill,      0 pp    Average:     73 exp,      3 kill,      0 pp
* Summary:     *  18 Units *  1 Leaders      Total :   2725 exp,     78 kill,   2748 pp    Average:    151 exp,      4 kill,    153 pp

Player 1  Germany   has 18 units total (core+aux):
Infantry :  3
Tank   :  2
Recon :  4
Artillery :  5
Air Defense :  2
Tactical Bomber :  1
Level Bomber :  1

Player 2  Poland   has 7 units total (core+aux):
Infantry :  3
Tank   :  1
Air Defense :  3

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2022, 04:20:48 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #28 : Grudzień 06, 2022, 04:23:54 »

Dzisiaj urodziny 66 Krysitiana Zimmermana. Polecam więc posłuchać sobie jego wykonania preludia "Ekscentryczny Generał" autorstwa Claude'a Debussy.  Wink  Smiley

Pamiętajcie - grajcie od początku, na ustawieniach 100% prestige modifier, a najlepiej jeszcze na 150 albo 200% (tak gra np. Sympatyk). Analogicznie, w baaardzo popularnej grze RTS "Age of Empires II", niby starej ale nadal bardzo grywanej i grywalnej, standardowe ustawienia, to "łatwy", domyślnie tak jest ustawiona gra, na starcie. Potem dopiero, można wybrać opcję "hard" i "Very hard". Tutaj, w Open General, opcja standardowa, jest ustawiona raczej na "hard", niż na "łatwo", weźcie to pod uwagę!
Jeśli wybierzecie sobie 50% dla siebie - to masakra, gdy jesteście nowicjuszami.
Ponadto, pamiętajcie, że NIE ma przymusu wygrania na Brylantowe Victory. To jest: Jedna z opcji(!), a nie przymus. Jak nie uda się w takim tempie - grajcie dalej. Zwyczajnie. Przy kolejnej bitwie - poprawicie się. Zobaczycie moje dokonania, to raz jest Brylant, a innym razem Tactical. Wszystko "to zaleeeży", od naszego rozstawienia, postępów i wyborów podczas bitwy, jak też od łutu szczęścia czasem, czy uda się daną jednostkę zniszczyć, i przebić wcześniej, ku przodowi, czy jednak będziemy turę następną tam walczyli. Także - bądź WYROZUMIAAAŁY, dla siebie samego.

Powodzenia!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 06, 2022, 06:29:08 wysłane przez besiu » Zapisane
besiu
Generał (General)
*
Offline Offline

Wiadomości: 556


« Odpowiedz #29 : Grudzień 16, 2022, 06:21:29 »

5 Chełm


Wstęp.
Plan.
Zakupy.
Walka.
Liderzy.
Zakupy końcowe.
Efekty.
Raport.
Spoilery: NIE CZYTAJ - jeśli potrafisz grać. I chcesz dobrej zabawy. Jeśli NIE potrafisz przejść tej planszy - to podpowiedzi są dla Ciebie.

Wstęp.
Zajęliśmy ten obszar, ale wróg cały czas jeszcze się opiera. Próbują nas zatrzymać w dolinie. Twoje siły mają za zadanie zabezpieczyć to ważne centrum komunikacyjne. Powodzenia, Panie Generale.
---
Uhu, dostanę 2 samoloty:
Player 1  Germany   has 20 units total (core+aux):
Infantry :  3
Tank   :  2
Recon :  4
Artillery :  5
Air Defense :  2
Fighter :  1
Tactical Bomber :  2
Level Bomber :  1

On - słaby, na papierze. Chyba jakaś szybka bitwa.

Player 2 Poland - estimated force: 11 units
Infantry / Anti-tank : 34%
Recon / Tank   :  0%
Air Defense / FlaK :  0%
Air :  0%
Naval :  0%

Plan.
Dobra, dwa kierunki, na południe, każdy czołg dostanie i flaka. i piechotę i recona. Artylerie - wedle uznania, w trakcie walki.

Zakupy.
Sprzedałem 2x recon, i:

Current scenario: Chełm,  VH prestige is 160 ,  All map prestige is: 200
Army cost: 2520 , Current prestige is 714
AI stance is Defensive
if BV: +600, Przemyśl , cap 3500, 10 turns prestige: 0
if V : +600, Przemyśl , cap 3500, 13 turns prestige: 0
if TV: +400, Przemyśl , cap 3500, 15 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Czyli, trzeba dobrze się pochować, z kasą.
Ok. Kupię coś i upgrady.
1)  15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 384 pp - U:017
2) Daję dodatki "okopanie" obu piechotom. To powoduje, że zostaje mi tylko 51 prestiżu.
Army cost: 2904 , Current prestige is 51
Czyli 200 z mapy ściągnę oraz 350 za nagrodę maxymalnie mógłbym.

Walka.
Co tu opisywać? Rozstawiłem artylerie, oparte o HQ. Recony rozpoznały wroga, ostrzał, 2x czołgami, rozbite jednostki przednie.
On.
jeden strzał, z artylerii.
ja.
Uoo, artyleria druga, dostała Lidera!i to Devastating Fire! będę strzelał 2x na turę, a czasem nawet i po strzale - można uzupełnić amunicję! Rewelacyjne, na artylerię.
On.
Mnie ostrzelał, zaatakował recon, straciłem 3 punkty, ale on - też dostał, od mojej artylerii wsparcia.
Ja.
Cóż, bitwa bez historii. Jedynym zaskoczeniem, była mała liczba przeciwników. I że się pojawił, znienacka, na naszych tyłach, piechociarz z liderem. Natychmiast zdjęty artylerią.

OpenGen 0.90.36.1 * (27 Dec 2014)  *  AI: Default
Efile folder:D:\OpenGeneral\efile_ogn_wx\  * Efile version:GusOpen Ver:5.1.
Campaign: W18 SUKCESY III RZESZY v.4.1b,  *  Player prestige modifier 100%  *  AI prestige modifier 100%

Played Scenarios:
 1   Hiszpania , #0 , Brilliant Victory , score:50  +++  Proto: Fw 200 Condor
 2   Gdańsk , #1 , Victory , score:33
 3   Grudziądz , #2 , Brilliant Victory , score:53
 4   Droga do Warszawy , #3 , Tactical Victory , score:14
 5   Chełm , #4 , Brilliant Victory , score:66
--
Campaign score: 216  *  Average: 43

..
Current scenario: Chełm,  VH prestige is 80 ,  All map prestige is: 80
Army cost: 3012 , Current prestige is 86
Prestige available on map yet is 0 pp ( 0 pp in VH to capture) * Turn: 4
AI stance is Defensive
if BV: +600, Przemyśl , cap 3500, 10 turns prestige: 0
if V : +600, Przemyśl , cap 3500, 13 turns prestige: 0
if TV: +400, Przemyśl , cap 3500, 15 turns prestige: 0
Ls: Loss , turn prestige: 0

Infantry
*  Wehr. Infanterie 38 , Opel Blitz 4x4 , 114/6 , 3 bars , 303 exp , Germany , 9/10 , 6 kill , 0 pp - U:002  [+44 exp]
*  Sturmpioniere 38 , Opel Blitz 4x4 , 57//6 , 2 bars , 292 exp , Germany , 10/10 , 15 kill , 0 pp - U:003  [+4 exp]
*  Hauptquartier , 251/1 [W] ,  , 4 bars , 464 exp , Germany , 14/2 , 0 kill , 0 pp - U:008

Tank 
*  Pz IVD , 11/6 , 2 bars , 245 exp , Germany , 8/10 , 19 kill , 0 pp - U:007  [+14 exp]
 Pz IVD ,  , 1 bars , 143 exp , Germany , 8/10 , 10 kill , 240 pp - U:016  [+20 exp]

Recon
*  PSW 221 , 6 , 1 bars , 198 exp , Germany , 9/10 , 3 kill , 0 pp - U:005  [+2 exp]
 PSW 222 , 9 Spain , 1 bars , 185 exp , Germany , 7/10 , 2 kill , 120 pp - U:009  [+13 exp]
 PSW 221 ,  , 0 bars , 0 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 108 pp - U:018

Artillery
*  10.5 leFH18 , Opel Blitz 4x4 , 116/6 , 2 bars , 215 exp , Germany , 10/10 , Skilled Reconnaissance  , 3 kill , 0 pp - U:004  [+28 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 10 Spain , 1 bars , 178 exp , Germany , 10/10 , 9 kill , 348 pp - U:010  [+14 exp]
 15 sFH18 , Wagon , 11 Spain , 1 bars , 165 exp , Germany , 10/10 , 6 kill , 348 pp - U:011  [+10 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 1 bars , 117 exp , Germany , 10/10 , Devastating Fire  , 8 kill , 384 pp - U:013  [+21 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 1 bars , 105 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 384 pp - U:014  [+9 exp]
 15 cm sFH 37(t) , Wagon ,  , 0 bars , 13 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 384 pp - U:017  [+13 exp]

Air Defense
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 18 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:006
 SdKfz 6/2 ,  , 0 bars , 24 exp , Germany , 10/10 , 0 kill , 228 pp - U:015

Tactical Bomber
 Fi 156 , 13 Gdańsk , 1 bars , 165 exp , Germany , 10/10 , 1 kill , 240 pp - U:001  [+13 exp]

Level Bomber
+  Fw 200 Condor , 12 Spain Proto , 1 bars , 107 exp , Germany , 10/10 , 3 kill , 0 pp - U:012  [+34 exp]

Player 1 : Germany
Killed: INF:84   TNK:4    RCN:9    AT:5    ATY:23   AD:4    FTR:2    TB:1      Total: 132
Lost  : INF:3      Total: 3

BV  3
V   1
TV  1
L   0

Averages:
Infantry       *   3 Units *  0 Leaders      Total :   1059 exp,     21 kill,      0 pp    Average:    353 exp,      7 kill,      0 pp
Tank           *   2 Units *  0 Leaders      Total :    388 exp,     29 kill,    240 pp    Average:    194 exp,     15 kill,    120 pp
Recon          *   3 Units *  0 Leaders      Total :    383 exp,      5 kill,    228 pp    Average:    128 exp,      2 kill,     76 pp
Artillery      *   6 Units *  2 Leaders      Total :    793 exp,     30 kill,   1848 pp    Average:    132 exp,      5 kill,    308 pp
Air Defense    *   2 Units *  0 Leaders      Total :     42 exp,      0 kill,    456 pp    Average:     21 exp,      0 kill,    228 pp
Tactical Bomber *   1 Units *  0 Leaders      Total :    165 exp,      1 kill,    240 pp    Average:    165 exp,      1 kill,    240 pp
Level Bomber   *   1 Units *  0 Leaders      Total :    107 exp,      3 kill,      0 pp    Average:    107 exp,      3 kill,      0 pp
* Summary:     *  18 Units *  2 Leaders      Total :   2937 exp,     89 kill,   3012 pp    Average:    163 exp,      5 kill,    167 pp

Player 1  Germany   has 20 units total (core+aux):
Infantry :  3
Tank   :  2
Recon :  3
Artillery :  6
Air Defense :  2
Fighter :  1
Tactical Bomber :  2
Level Bomber :  1

Player 2  Poland   has 1 units total (core+aux):
Infantry :  1

*   <- original core (don't count against cap)
+   <- BV prototype
pp  <- prestige points
« Ostatnia zmiana: Styczeń 20, 2023, 01:57:09 wysłane przez besiu » Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Kampanie Open General | Grupa Open General na Facebooku
Powered by SMF 1.1.4 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC
Strona wygenerowana w 0.167 sekund z 25 zapytaniami. (Pretty URLs adds 0.013s, 2q)